Oblečenie pre novorodencov. Čo si nachystať?

anetta
11. júl 2006

,,,ja by som sa chcela spytat mamiciek,,aku vybavicku si mam nachystat pre mojho drobca,,kolko si mam toho pokupit,,aby som nenakupovala zbytocne vela,,ale zase ani malo,,a co si mam zobrat so sebou do porodnice pre mna aj pre male?

wewe4
8. aug 2009

Ahojte, včera som tak rozmýšlaľa o tom ako pôjdem z pôrodnice so mojím chlapčekom 🙂 a mapadlo m, že ani neviem, čo mu obliecť, keďže to má byť v novembri... čo všetko mu mám oblecť a do čoho zabaliť?

parvitas
8. aug 2009

ahoj wewe... ja pojdem s malou domov v októbri. tu sú nejaké rady, ako obliekať bábätko všeobecne, keď sa s ním ide von http://www.starostlivostodieta.sk/pobyt-vonku.html
a tu sú rady a názory, ktoré sa mi zdajú úplne super... http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=383600

citujem:
"Ako cibuľku – radšej viac tenkých vrstiev. Oblečenie v zime: body, dupačky, ponožky, svetrík, teplá čiapočka (na zaväzovanie a s ochranou uší), rukavičky, šálik, overal, zateplené papučky (ak nie sú súčasťou overalu). Takto oblečené dieťatko položíme do fusaku. Dobré je, keď je v kočíku pod fusakom deka ako izolačná vrstva. Pri nízkych mínusových teplotách môžeme dekou fusak prekryť. Kočík „uzavrieme“ nánožníkom.
POZOR! Senzorom na zistenie, či je dieťatku zima alebo teplo, nie sú ručičky, ale väzy bábätka. Či mu je zima, zistíme jednoducho tak, že mu vopcháme ruku „za krk“. Ak je toto miesto na tele bábätka teplé, nie je mu chladno. Ak je toto miesto vlhké, je mu teplo, treba odobrať vrstvu oblečenia. Malé dieťa si totižto ešte nevie regulovať telesnú teplotu a aj keď mu je teplo, ruky a nohy môže mať studené. Mnohé maminy sa vtedy zľaknú a začnú dieťatko viac obliekať. V takom prípade hrozí riziko prehriatia."

je tam toho samozrejme viac, ale ja sa budem riadiť podľa tohoto...
body s dlhým rukávom, ponožtičky, dupačky, svetrík, teplá čiapočka, rukavičky, overal, fusak, pod ním deka, prípadne aj nad ním. 🙂

patuskaaaaaa
25. aug 2009

ahojte baby,som tu prvýkrát,ja mám termín až 28.februára,viete mi poradiť aké oblečenie a hlavne kolko by som si mala kúpiť do pôrodnice?hlavne číslovanie mi robí problém košielok a dupačiek...dakujem 🙂

wewe4
25. aug 2009

ja si nakupujem hlavne veľkosť 62. mám aj 56 , ale to pravdepodobne využijem len úplne na začiatku.
äale na cestu s pôrodnice bude 56 určite dobrá 😉

parvitas
25. aug 2009

na tejto stranke su super rozpisane velkosti:

http://www.alinka.sk/c/velkostne-tabulky-detske...

😉

xixi7
25. aug 2009

KOcky poradim vam podla seba. Najlepsie sa mi dodnes oblieka dietatko do overalika, a body ktore sa nemusia obliekat cez hlavu, ale sa kompletne cvockuju a prekladaju jedna strana cez druhu. Este nebudete natolko zrucne, aby ste mu to tahali cez hlavu.Dvojdielne veci ako samostatne tricko a nohavice su podla mna uplne nanic. Na chrbatiku sa to vysuva, nohavice nemaju v rozkroku cvoky na rychle odopinanie, vacsinou nie su dole uzavrete a tak babatko ma gumu okolo pasu a este okolo clenkov, ponozticky skopavaju.

lila75
26. aug 2009

Tiez mam skusenosti, ze body na zaciatok su neprakticke - tazko sa davaju cez hlavu. Lepsie su kojenecke kosielky z takeho materialu ako tricko, tie su dost pruzne (oproti takym klasickym latkovym) a lahko sa obliekaju. K tomu dupacky. Velkost je na zaciatok treba 56, ale iba 3-4 kusy a radsej hned prikupit velkost 62, lebo to male strasne rychlo z tej 56ky vyrastie. Takze skoda penazi. Od toho 3.mesiaca su dobre aj body, ale s dlhym rukavom aj v pripade, ze uz bude leto. Dieta ma zlu termoregulaciu a tenke body s dlhym rukavom je idealne.
Ak mate babo v zime, treba kupit nielen hrubu ciapku ale aj taku tenucku bavlnennu (2 ks), ktora sa dava pod tu hrubu von, pripadne ak mate vnutri chladno, mozte nechat aj vnutri iba tuto tenku. Tiez treba mat aspon 3 svetriky, teply overal do autosedacky, zavinovacku +3navlecky, rukavicky, fusak, deku. Zbytocne vela toho nekupujte, pretoze uz po par dnoch zistite, co vam vyhovuje najlepsie a lahko si dokupite vy alebo manzel ci babka. Okrem toho urcite nieco podostavate. Ak sa k vam chysta navsteva a chcu doniest nieco na oblecenie, poziadajte ich nech kupia radsej väcsie velkosti, tie malicke sa vyuziju 2-3 mesiace...

jasminet
26. aug 2009

no, ja som kupila na zaciatok 4 body s kr. rukavom a 3 dupky vo velkosti 56 - ze vsak rychlo narastieme. 😀 houby houby, mala mala 12 dni, ja som prala kazdy den a letela som dokupovat dalsie veci vo velkosti 56.
natina ma dnes 2 mesiace a stale obliekame tuto velkost. ma 60 cm a 4100g.
62 jej sem tam obleciem (ma v tej velkosti take paradnejsie veci), ale vyzera v tom strateno, hlavne na sirku.

soporova
26. aug 2009

Ja tiež súhlasím, že netreba toho veľa kupovať na začiatku radšej pár kusov a podľa potreby dokúpiť lebo každé mimi rastie individuálne. miesto košieľky mám radšej bodinká pretože sa nikde nevysúkajú netlačia pekne zapnete medzi nožičkami a chrbátik je vždy zakritý a môžte ich dať pod dupky, dať na ne tepláčky príp v lete využijete ako opaĺovačky. je pravda že si mimi nevie regulovať teplotu treba preto dávať veľký pozor nielen aby mu nebola zimka ale aj na prípadné prehriatie. teplotu telíčka najlepšie skontrolujete priložením ruky na zátylok dieťatka. Čo sa týka zavinovačiek názor lekárov je že je to len prežitok. pri mojom druhom mimi mi ju odporúčali používať len na noc ak je dieťatko nepokojné.pretože sa v nej mimi nemôže dostatočne hýbať a zbytočne sa spomaľuje jeho vývoj. čo sa mi osvedčilo.Milé maminky ,,čakateľky" nebojte sa, každá z nás má v sebe intuíciu čo je pre ten náš poklad najlepšie. Netreba sa preto báť a len sledovať to vaše dieťatko lebo jedno potrebuje viac vrstiev iné znáša zimu lepšie. ako som spomenula už vyššie radšej menej vrstiev a v prípade ak má zátyloček studený pridať ďalšiu vrstvu a veľa informácii vám určite poskytne aj personál v pôrodnici. držím palce

danu
27. aug 2009

vivia7 • Dnes o 13:05
Ahojte tak mozno uz je tu taka tema ale sa mi ju nechcelo hladat.Tak ja by som chcela vediet aku velkost kupovat pre novorodenca ked neviem aky velky bude.

matulienka.d
1. sep 2009

Ahojte, tak to by aj mňa zaujímalo......akú veľkosť kupovať pre novorodenca? Nie vždy je označené ako č.56...niekedy je to newborn, alebo od 0-3mesiacov....ale predpokladám, že asi lepšie od 0-3 mesiacov, alebo sa mýlim??????? ☹

cikyta
1. sep 2009

Ano Matulienka.Od 0-3 mes.poprípade vyhrnieš rukáviky,ale newborn použiješ (ak vôbec) len raz.

mishusha
1. sep 2009

no ak sa ti narodi mensie babatko tak newborn myslim vyuzijes 🙂

boka08
1. sep 2009

dievcata treba pamatat na to ze prve tyzden babatkko musi mat dlhy rukav!! a ako tu uz odzenlo najlepsie su overaliky nieco ako pyzamka co sa cele rozopinaju, male babo tym ze nedrzi hlavicku sa naozaj tazko navlieka to stylish dospelackych zmensenin hlavne si treba uvedomit ze babetko hlavne spi a papka rozmyslajte podla seba v com by sa vam najlepsie spinkalo!? ja som mala len par 56 a maly sa mi narodil trochu skor a mal iba 47 cm tak co mama vybehla do prveho obchodu vrelo odporucam Tesco veci a prosto kupila co bolo treba LEBO v nemocnici ste 5 dni a viac podla zltacky a za taku dobu sa da toho vela stihnut. Co sa tyka bavlnenych overalikov najlepsie su NEXT lebo maju ukoncene rukavky taky systemom ze daju na rucky navliect a splnaju funkciu rukaviciek lebo babatka su sikovne a rukavicky vedia rychlo a efektivne vyzliect a skrabu ako male maca🙂
V porodnici Vam veci daju takze naozaj treba nachystat overalcek, ponozticky, ciapocku na cestu domov napr. ja som rodila na konci januara a na to som prosto natiahla overlacek lebo fusak aj autosedacka nam bola velka a niesla som ho na rukach v aute. Ale dobry fusak do autosedacky istotne zimne babatka vyuzijete!
Ak chcete este nejake konkretne rady rada poradim cez internu postu. Hlavne klud vela veci aj dostanete a po par dnoch sami uvidite co Vam a Vasemu babatku bude naslepsie vyhovovat. Mam este jednu radu aj co sa tyka kozmetiky len ziadne olejceky len kremik!

boka08
1. sep 2009

a este jedna vec na dupacky napr ja ich neznasam lebo ked si maly ogrcka tracik musim mu to cele vymenit aj so spodnym body alebo kosielkov a je viac pradla na pranie take polodupacky to su take tie gatky s uzavretou nozickou tie su tiez super a plus nemam rada dupacky lebo maly mal potom 2 s kabatikom 3 vrstvy na chrbatiku a potom sa na chrbatiku totalne potil...ale newborn alebo 56 body sa robia aj take zavinovacie ze nemusia ist cez hlavu tie su tiez super

mirusqa
1. sep 2009

boka: to nemyslis vazne, ze si nemala babatko cestou domov z porodnice v autosedacke ale na rukach, maximalne nezodpovedne 😖

boka08
2. sep 2009

mila mirusqa opytam sa ta takto uz si si z porodnice niekedy niesla babatko ktore ma 47cm a 2560g vsetky 56cm vecicky su mu neskutocne velke, sestricka ti ho pomaha obliect ty si pozasivana unavena ubolena a jedine na co sa spoliehas su rady od sestricky, polozis na pult tvoju novu Peg Perego autosedacku, vlozis do nej tovje zababusene babatko a sestricka zacne zalamovat rukami a povie ti, ze tak toto v ziadnom pripade pretoze babatko je v nezdravom tvare pismena V a hlavicku ma odkvicnutu na hrudnicek tak ze by sa mohlo udusit a na to sa ta sestricka spyta ako daleko byvate? a ty povies 10min tak ti povie zoberte si ho radsej na ruky a nech ide manzel opatrne jedine co spravis je, ze to tak urobis ale DAKUJEM ti ze si moje spravenie tak "objektivne" posudila.
Drzim ti palce aby tebe po porode islo vsetko ako si predstavujes a naplanujes!

mirusqa
2. sep 2009

ak sa ma stat zle, tak sa to moze aj na dvojkilometrovom useku. tvoj manzel moze ist maximalne pomaly, ale chybu moze urobit niekto iny.... dakujem pekne za taketo rady 🤐 ako moze poradit sestricka v nemocnici, aby si rodicia zobrali dieta domov v aute na rukach. vsak tie sedacky su robene a prisposobene pre tie deticky, tak je urcite bezpecnejsie prepravovat ich v nich ako na rukach. sestricka - odbornicka 😀 😀 😀

lul
2. sep 2009

dievcata tato tema je o inom, nie o autosedackach 😉

verim, ze obe k svojim detom pristupujete co najbezpecnejsie a chcete pre ne len to dobre. 😉

jasminet
2. sep 2009

boka - uz z dovodu, ze si bola unavena ubolena pozasivana by som dieta na rukach ja osobne autom neviezla. ale kazdopadne sa tak uz stalo, bola to vasa zodpovednost za vase dieta, hlavne, ze ste si poklad stastlivo doviezli domov a nic sa mu nestalo... kiez by mali vsetky deti take stastie...
a k tej sestre - tej by som plesla po hube

denisa87
2. sep 2009

ahoj baby,neviete mi poradit kde by som vedela objednat mikulašske oblečenie pre chlapceka?vdaka 😉

lul
2. sep 2009

jasminet - to by som ta chcela vidiet 😉

denisa - skus mimibazar, ja som nakupila tam 😉

jasminet
2. sep 2009

co konkretne by si chcela vidiet??

lul
2. sep 2009

ako by si jej "plesla po hube" 😀

cikyta
2. sep 2009

Denisa-maju aj v Tescu,ale až neskôr.Teraz ešte nie.

mirusqa
2. sep 2009

denisa: nepises aku velkost... skus pozriet toto http://www.mimibazar.sk/bazar.php?album=103569
inak na MMB tam toho najdes viac 🙂

jasminet
3. sep 2009

lul - to bolo obrazne myslene 😀 - za take rady by si ale zasluzila 25 na zadok. by ma zaujimalo, ci by nieco podobne odporucila aj svojej dcere alebo neveste. 😖
jo, v tescu mali min. rok take vianocno mikulaske oblecka pre deturence...aj sa mi to pacilo, ale uvidime, co budu mat tento rok

denisa87
3. sep 2009

Baby vdaka,pozrem sa 🙂 miirusqa maly bude mat vtedy pol roka,tak som chcela prenho...

tilly
3. sep 2009

baby, poradíte mi? potrebujem nakúpiť niečo v 62jke, lebo do 56stky už budeme asi veľkí po pôrode (už teraz je malý väčší o 18 dní a prvý syn tiež vhupol rovno do 62...)
vecičky ide nakupovať moja mamina, lebo ja nemám čas ani chuť lietať po obchodoch a jej to urobí veľkú radosť...

potrebovala by som vedieť koľko vecí asi potrebujem pre novembrovčiatko, po synovi mi skoro nič nezostalo... mám len dva overaly

dakujeeeem

boka08
3. sep 2009

dievcata dakujem za vase komentare drzte sa nech vam vzdy vsetko vychadza!