Oblečenie pre novorodencov. Čo si nachystať?

anetta
11. júl 2006

,,,ja by som sa chcela spytat mamiciek,,aku vybavicku si mam nachystat pre mojho drobca,,kolko si mam toho pokupit,,aby som nenakupovala zbytocne vela,,ale zase ani malo,,a co si mam zobrat so sebou do porodnice pre mna aj pre male?

anetta
autor
22. aug 2006

,,ahoj kocky,,mozno je to blba otazka a mozno sa aj niektore zasmejete,ale chcem sa spytat,tie postolkove nohavicky a ortopedicke nohavicky to je to iste,alebo daco rozdielne 😕

bzuco
22. aug 2006

anetka, je to to isté

barbulka
22. aug 2006

ahoj, no to je to podla mna to iste, ale tiez by ma to zaujimalo, hlavne by som ich chcela vidiet. nemate kocky nejake foto ? lebo ja mam dva druhy, jedny take klasicke so snurkami (som dostala od svokry, pridu mi take zastarale a nemotorne) a druhe take na suchy zips, ktore su podla vas lepsie ?

zuzu13
22. aug 2006

anetta, ja mám klasické poštolky na bavlnené plienky, a sú aj ortopedické poštolky, kedy bábätku nemusíš dávať bavlnenú ale len pampersku.

ukana
22. aug 2006

anetta, podla mna sú lepsie tie ortoped. nhavičky, je v nich taká ortoped. vložka, ktorá drží babatku nožičky od seba. Sú na suchý zips, rýchlo sa zapnú, nie ako tie starodávne s plienkami. Mala som aj tie, ale len na výmenu, ked mal vsetky špinave. Tie ortopedické nohavičky dostať v zdravotníckych potrebach, sú drahšie ale v pohode ti stacia dvoje, perú sa normalne v pracke. Ocenila som to hlavne v noci, ked som po tme prebalovala a zaroven zaspávala 😲 Naštastie sme ich po mesiaci prestali používať 😎

ena
3. sep 2006

barbulka: to je v podstate jedno, tie na suchy zips asi skor pozapinas, ale ked budes prebalovat denne x krat raz dva budes mat rutinu aj pri klasickych snurkovych. My sme mali len tie so snurkami..
a dvali sme pampersku, na to bavlnenu plienku skladanu na tretiny a postolky

ervotoc
4. sep 2006

no a pri ortop,mas len pampersku a ortop,su super,pri druhom tiez kupim ortop,ale jasne,že v podstate je to jedno 😉

katrin
4. sep 2006

ervotoc, to máš aké ortopedické, keď dávaš iba pampersku? nemáš foto? 😲

ervotoc
4. sep 2006

to je novinka 😉 hm uz to mam u babky hodene vo vreci,je to ako ortopedicke-hm vola sa to normalne-poštolkove bavlnené,vyraba to slovač,je to v lekarnach,v zdrav,potrebach,hm a na nožičkach nam to schvalili,povedali ze pohoda 😉 ze je to pohodlne aj pre nas aj pre babo 🙂 normalka-na pampersku navleceš jak ortopedicke,tiez suchy zips,ale nepotrebujes uz nic ine 😉

zuz11
18. mar 2008

burina111 • 1d • 27. nov 2006 o 15:57
baby, napíšte mi Váš názor, čo všetko potrebuje novorodeniatko, alebo čo ste si vy chystali/chystáte do pôrodnice a celkovo čo potrebujeme mať???

briluxina • 1d • 27. nov 2006 o 16:18
ahoj, to zalezi do akej nemocnice ides. Ja som rodila v ke a ked som tam sla tak som si nebrala nic pre maleho.O vsetko sa postarala nemocnica, oni tam nechceli aby sme mali vlastne veci. Iba jednorazove plienky a nejaku mast proti zapareninam.A ked som ho brala domov tak mi muz doniesol pre babetko oblecenie.

zrzuska • 1d • 27. nov 2006 o 18:26
ahojte. a mna zaujima, ze kolko veci staci kupit pre take male mimco, kedze rychlo vyrastie z tych najmensich velkosti. lebo si neviem predstavit, ze by som kupila iba zo trojo dupaciek a dvojo kosielok a stvoro bodikov... ako sa to uvadza v knihach pre tehotne a na nette. nie je to malo?

briluxina • 1d • 27. nov 2006 o 18:31
ja som tiez nemala vela veci, to co pises zrz, tak ti staci lebo ono naozaj rychlo vyrastie. a teraz si vzdy mozes nieco dokuput v hypermarkete ak ti nieco treba.

zrzuska • 1d • 27. nov 2006 o 18:47
dakujem briluxina.
fakt sa mi to zdalo malo. ale ked teraz je vsade tolko krasnych veciciek, ze neviem neviem ako by som odolala. a naozaj viem, ze zname co mali pekne vecicky (co dostali od rodiny a tak), tak ich deticky to mali mozno len raz oblecene, lebo z toho rychlo vyrastli. 😵
ale ja ked budem cakat babatko, tak si asi budem kupovat sety, supravicky. asi sa to oplati, nie?

briluxina • 1d • 27. nov 2006 o 18:55
no zalezi aku velkost kupis, ja som radsej kupovala uz vacsie veci. ked boli malemu velke tak som podhla rukavy alebo nohavice, najradsej mam dupacky, body. Tricka alebo kosielky sa stale vyhrnaju a to urcite nie je prijemne pre babo.Napr. body som kupovala aj v tescu aj v carrfoure zo 100% bavlny, tie co boli po 3 ks na vesiaku (carrfour) neboli drahe aj dupky sa dali k tomu dopasovat. Ja som bola z tymi vecickami spokojna..

zrzuska • 1d • 27. nov 2006 o 19:10
ja som nieco kukala na internetovych obchodoch. napr. www.babetkovo.sk, www.bonus-detom.sk. nie su tam drahe veci a su celkom pekne. ale asi je to lepsie vidiet a osahat 😀

alexandra • 1d, 25tt • 27. nov 2006 o 19:17
Hygienické potreby
• zubná kefka
• pasta
• mydlo
• šampón
• pleťový krém
• hydratačné telové mlieko (neodporúča sa experimentovať s novými značkami)
• loj na pery
• kvapky do nosa (ak máte sklon k nádche budete ich potrebovať pri predýchavaní)
• 3 uteráky (2 menšie, 1 osušku - tmavšej farby)
Oblečenie
• 2 dojčiace podprsenky s odopínaním vpredu (približne o dve čísla väčšie ako ste nosili pred otehotnením)
• 1 balíček tampónov pre dojčiace matky alebo 2 bavlnené plienky
• troje ponožky
• tmavšie pohodlné nohavičky
• nové alebo čisté nešmýkavé papuče (textilné sľapky nevhodné)
• nočnu košeľu
• župan a vložky dostanete v nemocnici – nie však v každej (informujte sa vopred).
Ostatné
• odsávačka na mlieko
• fotoaparát
• časopis
Doklady
• materská knižka
• občiansky preukaz
• karta poistenca
Čo do pôrodnice pri prepustení
Doma pripravte manželovi tašku s oblečením pre vás a pre dieťa, ktorú vám prinesie pri prepustení.
Pre mamičku
• tehotenské oblečenie
• spodné prádlo
• pančuchy
• topánky.
Pre bábätko
• 1 bavlnenú košieľku
• 1 dupačky, svetrík a čiapočku (číslo 52-58)
• 3 bavlnené plienky alebo 2 bavlnené a jednu jednorázovú
• 1 poštolky č.1 - 2 (kúpite v drogérii)
• zavinovačku s letnou alebo zimnou vložkou, v zime aj malú deku.

alexandra • 1d, 25tt • 27. nov 2006 o 19:18
A pre babetko budes potrebovat:
Oblečenie
• 1 bavlnená čiapočka
• 2x čiapočka
• 5-6x detské body alebo košieľky
• 5-6x kombinéza alebo dupačky
• 2-4x mikina, kabátik alebo svetrík
• 2x rukavice proti škriabaniu
• 1x hrubšie rukavice
• 1x teplá kombinéza
• 2-3x ponožky
• 1-2x pletené topánočky

Základné potreby
• 30x látková plienka
• Pampers Baby Born
• 2x ortopedické nohavice
• vlhčené obrúsky
• 2x cumlík + púzdro + retiazka
• sterilizátor (napr. do mikrovlnnej rúry)
• nožničky na nechty
• odsávačka do nosa – v zdrav. potrebach
• lieh na čistenie pupčeka 60%lieh
• vatové tyčinky do nosa a na pupček
• gázové štvorčeky 5 x 5 cm na očká
• borová voda na očká
• čajík proti vetrom
• mastička proti vetrom
• teplomer

Keď prikrmujete alebo podávate odstriekané mlieko
• sterilizátor na fľaše a cumle
• 3-4x fľaša (jedna na čaj)
• odsávačka na mlieko
• ohrievačka mlieka
• odkvapávač na fľaše
• kefka na fľaše a kefka na cumeľ
• dávkovač na sunar

Na spanie
• postieľka alebo kolíska
• matrace
• min. 2x obliečky
• polohovacie valčeky
• 2x rýchlozavinovačka

Na kúpanie a prebaľovanie
• kúpacia vanička
• lehátko na vaničku
• teplomer do vody
• 2x osuška
• 2x umývacia špongia
• hrebienok a kefka
• prebaľovací pult alebo podložka



Kozmetika
• detský šampón
• detské mydlo – Bupi/Balinea
• mastička na zadoček
• detské telové mlieko
• detský olej (na šupinky vo vláskoch)
• krém proti mrazu
• olejcek po kupani, Nivea / Balinea
• krem proti zapareninam, Nivea / Balinea
• rektalnu rurku, v zdrav. potrebach
• detsky puder, Batole / Balinea
• vlhcene obrusky, Huggies / Pampers

Na prechádzku a cestovanie
• kočík + pršiplášť + taška na rúčku
• fusak (podľa ročného obdobia)
• deka alebo rýchlozavinovačka
• autosedačka
• vankúšik
• cestovná postieľka
• cestovná prebaľovacia podložka
• termoobal na fľašu

Užitočné doplnky
• šatka na nosenie dieťaťa
• polohovacie lehátko
• baby alarm (vysielačka)
• babysense - pozorovač dychu...

stanka_s • 1d • 27. nov 2006 o 19:29
Alexandra
vdaka za super info 🙂.

Briluxina
v ktorej KE nemocnici si rodila? Nevies co treba do Sace?

briluxina • 1d • 27. nov 2006 o 19:51
ja som rodila v starej nemocnici. neviem co treba do sace...

janinah • 3d • 27. nov 2006 o 23:34
poučená z predchádzajúcich pôrodov som si na 3krát zobrala do pôrodnice pár vecí pre malého /pred rokom v zime/- čiapočku,svetríček, ponožtičky,mokré vreckovky na dupku,masť na dupku,pampersky,2ks bavlnené plienky,-toto sa mi zišlo, keď mi už dali malého na izbu. Pre seba som brala - vložky, vatové kolieska na prsníky, calciovú masť na bradavky, vysterilizovanú ručnú odsávačku + veci, ktoré nebudem rozpisovať,to vieš aj sama /bielizeň,hyg.potreby.../ U nás v poradni visel zoznam vecí pre mamičku aj pre dieťatko + doklady, ktoré treba zobrať(napr. aj sobášny list).

burina111 • 1d • 28. nov 2006 o 07:33
Ktoré pravidlá porušuje: | Zruš
baby super ste mi poradili, ďakujeme pekne, fakt v knihách to nie je tak super napísané, predsa, skusenosti su skusenosti. dakujem ste zlaté

matka_2
11. aug 2008

Ahojte.......mam 16 a budem mamickou..nic poriadne neviem,ako sa starat o babetko...mam strach,ze to nezvladnem.sice moja mama mi bude pomahat,ale mama pri mne stale nebude...mozem sa spytat ako ste to vy zvladali pri prvom babetku?prosim pomozte ☹

horallka
11. aug 2008

matka, pri prvom tiež tak kadejako, dcéru som mala v devätnástich, tiež som nič nevedela, a počúvala som len čo mi hovorili druhí- napr. svokra a to tiež nebolo všetko správne.Zvládneš to neboj, len sa budeš pri malom veľa učiť, občas spravíš aj nejaké tie chyby, veľa ti napovie tvoj materinský inštinkt, ale hlavne ak zahrnieš babenko svojou láskou a starostlivosťou, budeš tá najlepšia mamina pre svoje bábo - aj s malými chybičkami. Tak neklesaj na duchu a drž sa.

titkovamiriam
11. aug 2008

ja som mala 19 a s marekom som maturovala 😀 ,pomahala mi hlavne mama a babka a aj manzel 😀 .Dnes to asi nieje taky problem,ved su taketo fora kde si pracitac co a ako kto robi zazil,skusenosti a tak.mozes sama pokladat otazky bud verejne alebo do ip.takze keby nieco pytaj sa 😀 ,ale noboj zvladnes 😀

segricka
11. aug 2008

Ahoj.
ja mam sice 30, ale myslim, ze na veku az tak nezalezi - zo zaciatku je to tazke pre kazdu matku, kym si na novu situaciu zvykne. Kup si nejaku dobru knizku o tehotenstve a o babatkach - aj na tomto fore najdes odporucania, ktore knizky mamickam pomohli. A ak mas pochybnosti, hlavne sa treba pytat, pytat, pytat,...
V prvych tyzdnoch si nechaj pomahat, hlavne cinmi, nie blbymi recami - nech ti drobca prebalia, okupu, vyvesaju plienky a tak, a ty zatial oddychuj. Prve tyzdne su najtazsie, potom si najdete spolocny rezim a bude sa to dat zvladnut.
Hlavne sa neboj, vsetci to raz zazivame prvykrat. 😉

daniela84
11. aug 2008

Ahojte no ked sa pozriem na zoznam na prvej strane chyti ma smiech, neviem ktorej mamicke ale mne 3 ciapocky nestacili a o 4 dupackach ai nehovorim a zoberte si ze sa vase babo oblinka hned ho prezleciete a tak, a urcite nebudete stihat prat kazdu chvilu.
Podla toho zoznamu som sa ridila aj ja a svokra mi v prvy tyzden este co to donakupovala.

horallka
11. aug 2008

Ja som sa nikdy neriadila pri zaobstarávaní výbavičky žiadnymi zoznamami, ale sama podľa seba. Nejaké veci som si pokúpila počas tehu, niečo dali kamošky, niečo priniesli návštevy a tak sa to postupne nazbieralo. Potom som niečo povyhadzovala a niečo dokúpila- podľa potreby. Ale pokiaľ viem, až tak veľa vecí, ako niektoré baby tu vypisjú, som nepotrebovala. Treba mať napamúti, že bábo v prvých týždňoch rýchlo rastie, a všetko mu je hneď malé, takže toho netreba nakúpiť zas na mraky. Skôr sa mi osvedčilo to dokupovanie.

kingstonka
12. aug 2008

... ja by som odporucala skor to s vecami pre novorodenca neprehanat (aj ked je lahke sa nechat uniest 🙂 )... babo hrozne rychlo rastie..vela veci este podostavate...
..ja som zistila, ze niektore veci vobec nestihla mat oblecene alebo len minimalne ☹

horallka
12. aug 2008

kingstonka- presne moja skúsenosť. mamičky sa ľahko zvedú k nákupu krásnych vecičiek, ktoré ani nikdy nevyužijú alebo minimálne. Je ťažké odolať, ja viem, ale prax mi ukázala, že malé deti zas nepotrebujú toľko oblečnia a presne ako si napísala- príde rodina, kamošky a každý ešte čosidovlečie. Ja mám toho plné skrine, malý to ani nevynosí.

andrii
12. aug 2008

horallka, presne, pri narodení bábätka väčšinou známy,kamaráti rodina niečo prinesú. Napr. my sme dostali 12 ks body s krátkym rukávom, a to som si pred pôrodom kúpila ja 5 ks. No povedzte, čo so 17 body s krátkym rukávom,keď polovicu leta bolo chladno? Myslela som si,že ich vynosíme na jeseň, keď bude chladnejšie namiesto tielka,ale už sú mu malé! Ozaj zo začiatku toho netreba veľa, veď teraz sú obchody na každom kroku, ak niečo bude potrebné,tak sa to raz-dva kúpi.

horallka
12. aug 2008

Tak tak adrii. 17 body s krátkym rukávom? Ty si zo štedrého kraja- chi. Ja som ich mala asi zo šesť a z toho sú použiteľné tak dva. Ináč body s krátkym rukávom mu príliš nedávam- skôr s dlhým - ono tu u nás na severe aj v teplách sem-tam prefúkne nejaký ten vetrík a malý keď spí v kočíku, by mu bola zimka na ručičky, keď sa moc nehýbe. Aj dr. mi povedala, že také malé bábo aj v teplách by malo mať niečo s dlhým rukávkom.

nanyka
13. aug 2008

ja mám momentálne taký nákupný ošiaľ..sestra mi za mesiac rodí..tak sa snažím kupovať také väčšie vecičky, ktorých ešte nemá toľko..ale tým úplne maličkatým sa veľmi ťažko odoláva 😅 .

andrii
13. aug 2008

horalka, veru 17. Každý kto prišiel priniesol aj body s kr.rukávom. A niektorí dokonca 2-3 v jednom baloení.Ja ich skôr používam, ako tielko pod dupačky, alebo pod tričko s dlhým rukávom,keď je už napr. večer chladno.

nanynka, presne tak. Ja keď idem niekde na návštevu k bábätku,tak vždy kupujem veci väčšie - aspoň na pol roka a aj väčšie.

jasminka
21. okt 2008

ahojte, ja by som sa chcela spytat, kde to oblecenie kupujete? v januari mam termin, ale vecicky pre mimi este nemam ziadne... co som doteraz pozerala v obchodoch, zdalo sa mi vsetko dost drahe, dat za jedny dupacky vyse 300skk, hlavne, ked babatko z toho rychlo vyrastie, ale vybrat by som si zas vedela.. a kupujete ake cislo 50/56, al. vacsie?

3558
21. okt 2008

jasminka ja byvam v UK, lle to mas pravdu ze babetkovske veci su strasne u nas predrazene. myslela som si,ze ked pridem domov na slovensko ako nakupim malemu oblecko, ale okrem jednorazovych plienok, ktore potreboval, som fakt nekupila nic. ale a tu kupujem oblecko v tescu. a ako som aj doma pozerala, tak je to cenovo najvyhodnejsie. porovnaj si ceny, ale myslim,ze tesco vyhrava. maju celkom kvalitne.ja by som nakupovala co najlacnejsie, pretoze babatko z toho vyrasie kazdy ,,tyzden,,. s velkostou ti neporadim, my to mame inak odstupnovane.podla veku. ale ja som kupovala tie vacsie. aj ked mu boli nozicky o 10cm vacsie,ale do mesiaca do toho dorastol. 😀 a kupujem vzdy ob cislo vacsie. maly ma 4mesiace, a nosi vsetko velkost 9-12mesiacov. ale hovorim,my to mame podla mesiacov. ☹
musis tak racionalne podla zdraveho rozumu.aby aj pes bol syty aj ovca cela. 😎

rybenka79
21. okt 2008

jasminka, ja mojmu matkovi kupujem rovnake znacky ako nosim ja ci manzel...ked mne sa paci ked je ako frajer obleceny 🙂

inak suhlasim so zuzanou 29, vecicky v tescu su super, u nas tielka, biele body pod oblecenie ci overaliky na spinkanie iba a len z tesca, super cena a hlavne ze to stale dookola periem a po doma genialne! U nas mame veci na doma a von rozdielne...

3558
21. okt 2008

aj ja mam veeci na doma a von rozdielne.ale ked bol este take uplne malinke babatko,tak z tesca stacilo.doteraz ma pyzamka,pancusky, a tielocka odtial.akurat ma mrzi,ze dupacky s dlhym rukavom u nas stoja 300skk a v anglicku 60skk. v prepocte. ja pokazde,co idem domov, musim kamoskam nosit plne kufre detskych veci. skoda ze aj u nas nie su ceny podobne 😝 😝 😝

rybenka79
21. okt 2008

zuzka ved to iba a len tu na SR, ja malemu kupujem vsetko vo Viedni alebo si urobim vylet s kamaratkou do Dubinu na 2 dni. Ved mi uz aj zakladne potraviny kupujeme v rakusku, tu obchodnikom sibe ked porovna sa kvalita a cena co je neumerne...

3558
21. okt 2008

to je strasne na tom slovensku. a tak isto aj plienky su u nas raz tolko drahe, a nutrilon tiez. normalne som bola v soku, a neviem si predstavit ze sa raz domov vratim ako to bude financne.asi budem zobrat ☹ ☹

jasminka
22. okt 2008

vdaka, urcite pojdem pozriet tesco a teraz som zohnala novy quelle katalog-babatko a ja , tam su tiez celkom pekne vecicky za normalne ceny

bihan
22. okt 2008

Podľa mňa to na Slovensku nie je také zlé.. tak isto, ako sa dajú nájsť drahé oblečky na Slovensku, sú drahé oblečky aj v zahraničí. Na Slovensko, bohužiaľ, ešte nedorazili výpredaje v takej miere, ako je to v západnej Európe, ale to je len otázka času. Vo FR som tiež mimo výpredajov zaplatila za mikču s kapucou 17€ a za dve bodiná s kr. rukávom 10€.

Novorodenecké veľkosti od 56 by som ani nebrala 😉