Ako dať dieťaťu priezvisko po priateľovi?

veronika81
23. dec 2008

Ahojte,
potrebovala by som poradiť, ako je to s priezviskom dieťaťa, keď nie sme manželia. Malému chcem dať samozrejme priezvisko po otcovi, keďže sa v budúcnosti plánujeme zobrať. Počula som niečo také, že je potrebné ešte pred pôrodom ísť na matriku a tam vybaviť nejaké potvrdenie, neviem či niečo ako uznanie otcovstva, ale vraj bez toho papiera by mi v nemocnici zapísali automaticky priezvisko moje, keďže nie sme zobratí.
Je to pravda? Ak áno, čo konkrétne treba vybaviť?
Ďakujem za každú radu 😵

lienocka235
23. dec 2008

uz sa to tu rozoberalo .. tak len v skratke.. zajdite este pred porodom spolu s partnerom na matriku zoberte si obcianske.. a oni vam pomozu spisat to potvrdenie si zoberies aj do porodnice.. normalne zajdite na lubovolnu matriku.. a oni vam to vystavia

veronika81
autor
23. dec 2008

jej ďakujem lienočka za promptnú odpoveď. Aj som pozerala témy dozadu, ale nič podobné som nenašla, možno mi to ušlo, tak sorry..
A vieš mi prosím ťa ešte povedať, kedy asi tam treba ísť? Môžem napr. aj teraz dakedy v siedmom mesiaci?

tanidlo
23. dec 2008

Veronika..mozes tam ist kedykolvek, ale cim skor tym lepsie..my sme to riesii az na poslednu chvilu, lebo som musela ist neplanovane lezat do nemocnice uz mesiac pred porodom a nestihli sme to vybavit..tak matrikarka bola taka zlata, ze prisla s mojim priatelom za mnou do nemocnice a tam sme to uz doriesili..musis byt pri tom osobne a kedze ja som nemohla, spravili sme to takto 😀 Tak drzim palce..

lienocka235
23. dec 2008

ano .. tak ako ti pise tanidlo.. moze ist aj teraz.. zober si este tehu knizku.. obaja obcianske a chodte... lepsie je skor.. nevies.. ci nepojdes lezat a tak..

veronika81
autor
23. dec 2008

Ďakujem vám pekne, tak teda vybavíme čo najskôr.
Prajem príjemné sviatky 😉

jaduska
23. dec 2008

My sme to pri prvej dcérke riešili až po pôrode, keď sme išli na matriku pre rodný list. Normálne rovno z pôrodnice sme šli obaja na matriku a vybavili to rovno tam 😉

alexandra
23. dec 2008

veronika ano, da sa to aj tak.. pojdete na matriku po rodny list a tam rovno date zapisat otca aj s priezviskom po nom..

tanidlo
23. dec 2008

No, mne bolo povedane v porodnici, ze to musim mat vybavene pred porodom, inak malemu daju meno po mne ☹ Ale to asi zavisi od jednotlivej porodnice, niekde to vyzaduju, inde nie..

jaduska
23. dec 2008

tanidlo, v pôrodnici je dieťa pod menom matky, ale na matrike dajú priezvisko, ktoré sa rozhodnete... 😉

mishusha
26. dec 2008

my sme to tiez vybavovali az po porode, zbehlo sa to strasne rychlo a uz sme nestihli ale problemy v nemocke nerobili, a na matrike sme vsetko vybavili naraz aj s rodnym listom.bez problemov. 😉

arieska
28. dec 2008

áno, radšej vybavte pred pôrodom. nikdy nevieš na akú pani matrikárku natrafíš a budeš sa potom zbytočne naťahovať. takto to budeš mať dopredu a prídete si už po pekný hotový rodný list

moncicii2000
2. jan 2009

ahojte mam na vas otazku budem slobodna mamicka a nechcem udat otca dietata kvoli tomu ze je to klamar a ruplo mu v hlave da sa to ak hej nebude to moct nejak on vyuzit alebo tak .. vyzivneho od neho nechcem .. ani halier

3558
2. jan 2009

moncici ty si na neho asi vela nahnevana. ale porozmyslaj a porad sa s maminou.mooja sestra ma teraz presne taky problem. poromyslaj ci naozaj nechces peniaze, vlastne vyzivne a peniaze na kocar, a ostatne mas narok na polovicu. si schopna uzivit dieta, tak kasli na neho , ale moja sestra je druhacka na strednej a tiez od neho nic nechce. a rodicia jej moc pomoct nemozu financne. je to na tebe.ale porozmyslaj aby si nespravila chybu. a ano, ak nechces, nemusis uviest meno dietata. myslim ze sa to da aj dodatocne do niekolko rokov, ale potom ak uz ,,otec dietata,, bude nahnevany, bude si chciet dat spravit testy. 😉
vsetko by ti mohli povedat aj na matrike. choda sa spytat

lubia
2. jan 2009

ahoj moncicii2000,nemusíš dávať meno po otcovi ak si slobodná.V pôrodnici keď sa ti narodí babo, mu dajú automaticky meno po matke.Otec nebude mať žiadne právo naňho aspoň si tak myslím.

3558
2. jan 2009

moj malu ked sa narodil /v UK/ tak sa volal Samuel Novakova. doteraz ma zdravotny zaznam s tym menom. isto je to tak aj u nas 🙂

moncicii2000
3. jan 2009

dakujem za rady 🙂 no ja mam 22 rokov a on ma 27, klamal ma v tom ze este nebol zenaty a tak ... a ja som to zisitila uz neskoro ... on je rozvedeny a uz ma jedno dieta o ktore sa nestara ale dava vyzivne a to ubohych 1000 sk.. preto necem od neho peniaze .... ja som si chvala bohu nieco usetrila takze mam s coho zit i s malym a rodicia mi pomozu ... lebo su radi ze budu mat konecne v rodine chlapca ... takze aspon ze to .... 🙂

danielkapo
3. jan 2009

moncici, uviest otca nemusis...v tom pripade nemas narok na vyzivne, ale je to na tvojom zvazeni....moja mala tiez nema otca v RL a nelutujem....
Vyuzit to on nijako nemoze, jedine ak by si podal na sude ziadost o urcenie otcovstva prostrednictvom testov DNA...tomu ale uz ty nezabranis.....V kazdom pripade zelam vela stastia

lienocka235
3. jan 2009

moncicii, ak nechces uviest otca tak ho neuved.. proste maly nebude mat v rodnom liste uvedene meno otca..
ono.. ak uz teraz je nezodpovedny.. a klame ta.. tak ti ta tisicka.. a moze to byt aj menej.. prip. ti nemusi platiti pravidelne.. a ty budes mat stresy so sudmi a pod.. budes mu musiet davat malu na navstevy a pod.. no mne osobne by to za to nestalo.. ono niekedy je lepsie zit z menej penazi ale bez stresu..

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katica5
26. jan 2009

Ahojte, chcela by som sa spytat ci nahodou neviete, ze co treba vybavit ak priatel nie je slovak a nezije na uzemi SR, ale chceme aby male malo priezvisko po nom. Vopred dakujem.

chulieta
27. jan 2009

katica5 musi ist s tebou na matriku a musi mat pas so sebou,najlepsie po porode

katica5
27. jan 2009

chuliete dakujem pekne

pookie
28. jan 2009

katica5 a kde zijete? Na SK ci v zahranici? (Pises ze nezije na uzemi SR tak predpokladam ze ste obaja spolu niekde inde...) Ani my nie sme s priatelom zobrati no myslela som si ze ked tu dame dietatu priezvisko po otcovi, vystavia mu tu rodny list tak na SK by uz nemal byt problem s vybavovanim slov. RL a pasu. Alebo sa mylim? Ja sa na SK dostanem asi behom par mesiacov no spolu prideme az v lete, znamena to ze ak nepojdeme spolu na matriku tak nebudu moct vybavit RL?

katica5
31. jan 2009

pookie my sme mali male problemiky tak ja som doma na slovensku a on je v anglicku, ale po narodeni baba sa chcem vratit spat do UK k nemu.

pookie
31. jan 2009

Pozeram ze ty si vlastne len v radostnom ocakavani, myslela som si ze uz je babo na svete. Myslim ze ked budes rodit tu a date dietatu priezvisko po priatelovi tak doma uz nebudu ziadne problemy. Dufam ze ja budem uz na bud. tyzden rodit tak ked si prejdem cez papierovacky tak ti dam vediet. Mozno aj tu budeme musiet na registry office podpisat nejaky suhlas o priezvisku ale to by nemal byt problem. Kde planujes rodit?

katica5
31. jan 2009

lenze ja som doma teraz na slovensku a sem chodim aj k doktorke takze rodit budem tu na slovensku a az potom pojdem von

pookie
31. jan 2009

Aha, tak sa veci maju 🙂 Potom to asi bude tak ako dakto spominal vyssie ze budete musiet zajst na matriku spolocne, nepride na SK aspon na par dni ked sa babo narodi?

katica5
31. jan 2009

pride v aprili a potom neviem ci bude moct dojst alebo nie ked budem rodit na tom sa este dohodneme...

pookie
2. feb 2009

Tak skuste matriku v aprili, mozno bude priskoro, no mozte spisat prehlasenie aj pred narodenim dietata a mas po probleme.

katica5
2. feb 2009

uz som dnes bola na matrike sa spytat vobec mi to nevedela povedat ale uz v stredu budem mudrejsia a potom to sem aj hodim