Ako dať dieťaťu priezvisko po priateľovi?

veronika81
23. dec 2008

Ahojte,
potrebovala by som poradiť, ako je to s priezviskom dieťaťa, keď nie sme manželia. Malému chcem dať samozrejme priezvisko po otcovi, keďže sa v budúcnosti plánujeme zobrať. Počula som niečo také, že je potrebné ešte pred pôrodom ísť na matriku a tam vybaviť nejaké potvrdenie, neviem či niečo ako uznanie otcovstva, ale vraj bez toho papiera by mi v nemocnici zapísali automaticky priezvisko moje, keďže nie sme zobratí.
Je to pravda? Ak áno, čo konkrétne treba vybaviť?
Ďakujem za každú radu 😵

katica5
4. feb 2009

Keby to niekeho v buducnosti zaujimalo tak ak priatel nie je slovak alebo cech, bud pojdu na sud po tom co sa uz dieta narodi a tam sa podpise otcovstvo a potom sa dietatu vystavi novy rodny list alebo pojde na matriku spolu s tlmocnikom s pravia to tam to mozu aj pred tym ako sa dieta narodi a je este jedna moznost ze ak su obaja v zahranici tak zajdu na zastupitelsky urad alebo velvyslanectvo a napisu to tam a tu na slovensku to len daju prelozit.

titkovamiriam
4. feb 2009

ja tiez niesom zosobasena.len sme isli na matriku a tak podpisal papier ze je otcom a bolo 😀 keby som ukecala hocikoho na ulici mohol sa podpisat 😀 a bol by otec 😀

suzana121
28. feb 2009

Mam prosbu ked otec dietata si chce dieta priznat ale na sude je uz zaloba o urcenie otcovstva ako treba postupovat aby som to mohla zrušit dakujem

monkasponka
2. mar 2009

ahojte tiež sme riesili podobny problem ale starosti si s ty nerob ked sa dieta narodi bude mat meno po matke ale len za cas kym budete v nemocnici, na matrike poviete ako sa ma dieta volat a to aj bude v rodn. liste. Mam vsak otazku ako sa da naspat zmenit priezvisko dieta ked sme sa rozisli a chcem aby sa volalo po mne,Vdaka

sparocka
6. mar 2009

Ahojte babenky.Chcem sa spytať.Keby sa teraz nahodou vydam (čo ešte nemam ani s kym 😀 ) a volam sa po manželovi,tak ako by to bolo z mojim malym??
On ma moje priezvisko,ale otca ma v rod. liste. Trebalo by nejaky suhlas od jeho otca,že chcem aby sa volal po manželovi??

katica5
8. mar 2009

Ahoj neviem to na 100% ale tusim ak sa nezaujima o dieta viac ako 6 mesiacov tak nepotrebujes suhlas inac ano

simib
9. mar 2009

Sparočka.Treba súhlas bio otca že dovolí zmenu priezviska.V rodnom liste priezvisko prepíšu ale meno otc tam ostáva biologického.

chrisxgas
20. mar 2009

ahojte baby,ja som takmer ten isty pripad....ja som v 17tyzdni ale uz sa informujem o vela veciach, ak sa smiem spytat ako to bude so mnou kedze ja budem slobodna mamicka a byvaly je v UK. Neni mozne priznat otcovstvo aj bez jeho pritomnosti????Prosim poradte

zajacik...
30. mar 2009

Chrisxgas a byvaly bude ochotny priznat otcovstvo k dietatku? Ak ano, mohol by tam ist na velvyslanectvo a vyhlasit ze je otcom dietata (ci uz narodeneho alebo este nenarodeneho), zaroven by tam urcil ako sa bude dietatko volat (meno aj priezvisko) a ak je to k este nenarodenemu dietatku, tak meno a priezvisko musi byt pre dievcatko aj pre chlapca. No a ked budes mat ten papier tak ho zanesies na matriku a pred matrikarkou spises ze dotycny je otcom dietata. Lebo urcenie otcovstva musi byt SUHLASNYM vyhlasenim rodicov, to znamena ze musia obaja suhlasit s otcovstvom toho muza, nieje vsak napisane ze to musia urobit sucasne, teda ze musia byt na matrike pritomni obaja naraz. Ajked vacsinou sa to tak robi. Najidealnejsie by bolo, keby prisiel sem a urcenie otcovstva by ste spisali spolocne na matrike. Najlepsie urobis, ked pojdes na matriku prislusnu podla nemocnice kde budes robit, lebo na etj matrike ti potom vystavia rodny list. Takze aby si potom vedela ci ti ten papier z velvyslanectva budu akceptovat... No a keby byvaly nesuhlasil s urcenim otcovstva, tak potom to mozes riesit jedine cestou sudu. A este taky detail, ajked vyznamny... ten byvaly je byvaly manzel alebo byvaly priatel? Lebo ak by islo o byvaleho manzela, a dieta by sa narodilo do 300 dni od pravoplatnosti rozsudku o rozvode, tak za otca sa povazuje byvaly manzel.

zajacik...
30. mar 2009

Monkasponka, Sparocka, co sa tyka zmeny priezviska dietata, vzdy je potrebny aj suhlas biologickeho otca dietata (teda pokial je dieta malolete, teda do 18. roku). Katica5 v tomto nema pravdu, ze suhlas otca nieje potrebny, ak sa o dieta nezaujima. No a pokial by otec nechcel suhlasit so zmenou priezviska, tak jeho suhlas moze byt nahradeny rozsudkom sudu. Teda najprv treba poziadat sud o vydanie suhlasu na podanie ziadosti o zmenu priezviska dietata namiesto otca dietata a az potom poziadat obvodny urad prislusny podla miesta trvaleho pobytu dietata o zmenu priezviska dietata. A este jedna vec, co uz tu bola spomenuta, ze zmenou priezviska dietata sa meni dietatu len priezvisko, otcovstvo zostava zachovane.

katica5
31. mar 2009

zajacik ja som sa to tak ucila v skole, tak to mam odtial

alexandra
31. mar 2009

katica zajacik ma pravu 😉

vikkinka
17. jún 2009

ahojte,
viete mi poradit ci sa da urobit prehlasenie o urceni otcovstva aj v UK na register office pred narodenim dietata, ked sme obaja slovaci ale dieta bude narodene v UK?

lusssya666
4. jan 2010

ahoj
chcem sa opytat,ako to je s priezviskom dietata,ked som este vydata za druheho(nestihli nas este zatial rozviest),cakam dieta s inym

katia7
20. jan 2010

ahojte neviete prosim vas kolko je spravny poplatok za tu dohodu o priezvisku pocateho ale nenarodeneho dietata? viem ze sa plati ale neviem nikde najst kolko. vdaka

belusa
21. aug 2011

Ahojte chcela som sa opýtať čakáme bábo a chceme, aby mal priezvisko po otcovi a nie sme zosobášený, papier na matrike máme vybavený ale známa ma straší, že som urobila chybu lebo vraj budem potrebovať povolenie ešte aj ked pôjdem na dovolenku s vlastným synom a vraj pri všetkých úkonoch budem potrebovať jeho podpis vie mi niekto poradiť teda povedať či je to pravda?Dakujem za odpoved

mandragora22
21. aug 2011

@belusa v uplne vsetkom nebudes potrebovat jeho suhlas, to je kravina. proste ked si dieta das zapisat do pasu, tak s nim mozes vycestovat, nikto sa ta nebude pytat, ci otec suhlasi. otec ale musi suhlasit so zapisom dietata do tvojho pasu a naopak, ty musis suhlasit so zapisom dietata do otcovho pasu (vlastna skusenost).
nebudes moct zmenit mu meno spat na svoje, ak by si niekedy chcela - bez suhlasu otca
a taktiez mnoho dalsich pravnych ukonov, ktore ta v zivote stretnu budes musiet mat odsuhlasenych od otca dietata (napr. zmena trvaleho bydliska dietata apod.) teda netyka sa to dovoleniek, pobytov, cestovania, zalub, hobby, to je tvoja osobna sloboda, to je v pohode.
pozor, to iste vsak plati aj vtedy, ak nechas dietatu svoje priezvisko, ale otec uzna otcovstvo. proste akonahle je otec zapisany v rodnom liste, ma na vsetky pravne ukony rovnake pravo a musi dat suhlas tak isto, ako aj ty. nie je to teda o priezvisku, ale o urceni otcovstva.
ja byt na tvojom mieste, tak by som ho nedala do rodneho listu. ak vam bude vsetko klapat tak ako ma, tak sa budete mat dobre aj bez papiera. ak vsak pride situacia, ze budes chciet ist s dietatom inou cestou ako sa hovori, tak nebude moct partner robit problemy. ak aj pojdes "inou cestou" a on nebude chciet platit vyzivne, tak podas navrh na sud na urcenie otcovstva a jednoducho si to vyzivne dodatocne vybojujes. ja keby som mala dnesny rozum pre cca 2 rokmi, tak by som to riesila tak. dieta kvazi "bez otca" v rodnom liste a pokoj svaty v dusi 😉 😉

belusa
22. aug 2011

@mandragora22 fuuu asi Vám to neklaplo, že?To ma mrzí no uvidím ako to vyriešim ale veľmi pekne dakujem za vysvetlenie 😉 😉

maggie59
22. aug 2011

@mandragora22 Na zápis dietata do svojho pasu nie je treba súhlas otca! My sme boli v rozvodovom konaní a nikto to nepytal ani ked som si bola dat maleho zapisat a ani ked som bola dat urobit pas jemu.To naopak on si môze dat dieta zapísat iba s tvojim suhlasom. A na zmenu trvaleho pobytu dietata uz vobec nepotrebujes súhlas otca.To som tiez absolvovala este pred rozvodom,ked sme od neho odisli a nikto nic take od nas nechcel. Ale v ostatnom s tebou suhlasim, tiez by som to riesila tak ako ty.

lady511
16. sep 2011

Milé mamičky...a ked moj priatel nieje slovák (ale ma pobyt trvalí na slovensku) takže nemá slovenský občiansky dufam že to nebude na matrike problém máte aj vy zahraničného priatela?

anjelicek26
16. sep 2011

@lady511 - s drahym sme neboli svoji, ked sa narodila dcerka, on je nemec, v bratislave na matrike bolo treba sudnu (!!) prekladatelku, aby bol zapis uznany.

lady511
16. sep 2011

Moj vie perfektne po slovensky ma tu celu rodinu lens a narodil v inej krajine a býva tu už 8 rokov ide len o to že ma rumunsky občiansky či to nebdue problém?

anjelicek26
16. sep 2011

@lady511 - no pokial viem, je zakon postaveny tak - ze on pokial nema pri sebe sudneho prekladatela moze dodatocne - aj roky neskor - namietnut, ze ked podpisoval papiere o otcovstve, ze tomu nerozumel - lebo je rumun. A tymto padom moze byt s toho celeho pekne vonku a ty ostanes na dietatko sama bez naroku na vyzivne. Ja viem, je to trochu ujete, ale ja by som tam toho tlmocnika dovliekla.

henrietaamajko
11. dec 2013

Ahojte maminy 🙂 Ja.by som sa chcela opýtať ak trvalé bydlisko mám na východe ale bývam.v BA priatel býva v BA ak pôjdeme pre to tlačivo aby sa malý volal po ňom nemusíme ísť dúfam na východ kôli tomu ale na matriku v meste kde budem rodiť?ďakujem 🙂

vulka
11. dec 2013

@henrietaamajko Jasne, tam kde budeš rodiť.

henrietaamajko
11. dec 2013

Uff ešte že tak 🙂 Ďakujem
@vulka

point111
31. júl 2014

ok tak aj ja sa spytam, moj priatel je anglican, ale ja chcem porodit dieta doma, na slovensku a chcem aby malo jeho priezvisko, da sa ist aj na slovensky kunzulat tu v uk v londyne a zistat to potvrdenie? lebo neviem ci sa mu podari prist na slovensko v case porodu a nerada by som aby dieta malo priezvisko po mne