Ako sa rieši vysporiadanie dedičstva?

susik77
9. jún 2008

Ahojte, kedze mame teraz hypoteku, uver a 1 dieta, napadlo ma, akoby sa to riesilo, keby nebodaj jeden z nas alebo obidvaja zomreli. Ci by sa hned zablokoval ucet, a hned by exekutor zabavil byt, alebo by sa vsetko stoplo a az ked by bolo vysporiad. dedicstvo by napr. nasi pribuzni napr. mohli vybavit poistky prip. prenajat al. predat byt?
Este sa bojim, ze mame s manzelom spolocny ucet a keby sa nahodou jemu nieco stalo a ucet by sa blokol, bola by som s malou na mizine...
Viem, ze by sa preventivne nemalo o takych veciach hovorit, ale stat sa moze hocico...

sstefi
9. jún 2008

fíha, také prestavy... 😕 ale jasné, to je realita, človek nikdy nevie.
ale asi by si vybrala peniaze z účtu skor, ako by si im v banke oznámila, že ten druhý zomrel(až sa o tom zle píše 😨 ). nakolko by si ich potrebovala hodne, tak by si asi nezabudla tie peniaze vybrať.
a myslím, že nie každá banka blokuje učet.
k ostatnému sa neviem vyjadriť 😉

alexandra
9. jún 2008

V pripade, ze by ste zomreli obaja by sa univerzalnym eddicom stalo Vase dieta. Zdedilo by dlhy aj majetok a do casu jeho dospelosti, t.j. do 18 rokov by sa o jeho majetok staral porucnik urceny Vami (v zaveti), pripadne ak sa neda inak urcit, tak sudom.

Preco by banka mala blokovat ucet, ked je spolocny? Po manzelovi by ste zo zakona dedili spolocne Ty a Vase dieta, a to tak, ze Ty polovicu a polovicu deti (ak by boli 2, tak kazde vlastne stvrtinu jeho majetku).

Existuje este moznost odmietnut dedicstvo, ak je suma pohladavok vyssia, ako suma aktiv, ale to je o inom.

sstefi
9. jún 2008

alexandra, ten učet sa blokuje "len" do doby, kym sa neskončí dedičské konanie. nikto odtial nič nevezme, len sa musí všetko právne vysporiadať. 😉

zuz11
9. jún 2008

hej, hej ucet blokuju az do ukoncenia dedickeho konania, teda ak je ucet na toho kto zomrel
kedze majitelom uctu je vzdy iba jeden clovek 🤐
nam sa takto podarilo takto hned vybrat peniaze a zrusit ucet aby co najmenej veci slo do dedickeho lebo vsetko co ide do deidckeho podlieha neakemu poplatku 🤐
dokonca ( nemala by som to pisat verejne) sa nam podarilo aj spatne prepisat stavebne sporenie 🤐 🤐 🤐
aj ked su to hnusne spinave peniaze ale su 🤐 🤐 🤐 my sme z nich neminuli ani korunu a su v banke 🤐

alexandra
10. jún 2008

Aha, uz som pochopila ako ste to mysleli.. 😅

elise
10. jún 2008

my sme to vyriešili aj šetriacim účtom kde ide časť peňazí zo spoločného účtu. spoločný účet je na manžela a šetriaci na mňa. 😉

susik77
autor
10. jún 2008

no prave. ucet je na manzela, ja mam vsetky dispozicne prava ale ked som potrebovala vypis z uctu za 3 mesiace z banky, kvoli vizam do ameriky, mohol to vyzdvihnut len manzel...prave preto rozmyslam o vlastnom ucte, len nechceme platit vela poplatkov a takto mame vacsi prehlad-vsetko platime elektr. bankovnictvom.

luciaj
11. jún 2008

susik, ale ked mate hypoteku, tam moze nastat problem ... ak by sa s manzelom nieco stalo a nemala by si z coho splacat, to by banka urcite necakala na ukoncenie dedicskeho konania ... jednoducho by si zobrali byt a basta ... tak bacha na to, treba mat vzdy nejake ´peniazky na bocnom ucte (najlepsie napisanom na teba), aspon na 3-4 splatky vopred.

susik77
autor
12. jún 2008

no, prave nad tym premyslam...

kikasa
27. júl 2009

Ahojte. Chcela by som poprosiť o radu, dúfam, že mi budete vedieť poradiť. Zomrela mi babka. Mala 3 dcéry. Jedna z dcér bola moja mama. Moja mama, ale zomrela ešte pred babkou. Kto bude detiť po babke, keď jej dcéra je mrtva (namiesto tej dcéry)? Ďakujem

andzi
28. júl 2009

kikasa: ak nededí dieťa poručiteľa, jeho podiel nadobúdajú jeho deti, t.j. mamin podiel budeš dediť ty a tvoji súrodenci (ak máš).

zuzula20
19. jan 2010

Ahojte baby, tiez by som potrebovala poradit ohladom dedicstva. Ako je to ked zdedim po rodicoch nehnutelnost, som vydata. spada to automaticky do BSM ? Ak ano a keby sa nedajBoze stalo daco mojmu manzelovi, musela by som vyplatit (z toho co som zdedila po rodicoch) jeho deti z prveho manzelstva?
Dakujem za rady.

andzi
19. jan 2010

zuzula, majetok získaný dedičstvom je len tvoj výlučný majetok, to znamená, že do BSM nepatrí a nie si povinná z tohto majetku vyplácať deti tvojho manžela z prvého manželstva.

zuzula20
19. jan 2010

dakujem andzi, ty si taky moj sukromny poradca 😉 si strasne zlata. A ked by sme chceli tu nehnutelnost s manzelom poprerabat, tak potom ako, potom to uz spada do BSM? Alebo by som ich vyplacala len z tej sumy, kolko by sme do toho s manzelom zainvestovali?

rybka5540
25. okt 2011

ahoj ja by som chcela vediet ked po umrti babka nemala nic ci bude aj tak dedicske konanie