Ako si vybaviť nový občiansky preukaz?

jovana
24. mar 2009

Pekny den prajem,
viete mi prosim poradit, ze ak si chcem dat urobit novy OP pre zapisanie titulu, aky je postup? Hlavne ma zaujima ci je mozne odfotit sa vo fotosluzbe alebo je potrebne to urobit na policii a aky rozmer ma mat fotka? ako dlho sa caka na vydanie tohto dokladu? mozno s nim cestovat aj do zahranicia namiesto cestovneho pasu? myslim krajiny mimo EU ale v europe ako napr.Svajciarsko? Dakujem.

roasha
24. mar 2009

jovana,nova fotka ti netreba,uz sa tam ta priamo naskenuju,len kolok si musis kupit.pas ti treba tiez,OP plati len tu v "sengene"
http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx...

erikamilos
24. mar 2009

Ahoj,
ja som si vybavovala ešte v septembri, ale hádam sa to nemenilo. Za zmenu údajov - zmena priezviska, titulu, adresy sa platí 4,5 euro (150 Sk), teda ja som si to všetko dávala robiť naraz tak som platila len raz 4,5 euro. Samozrejme som musela mať kolok. Fotia už len priamo na polícii, tak ti je zbytočné sa fotiť. Teta (ujo) ťa tam posadí, ani nič nepovie, len že sa neusmievajte, že sa to nemôže a cvak. Fotka ako pred popravou, ale čo už, aspoň že je čiernobiela. A asi do dvoch týždňoch už bol hotový, ale oni už automaticky posielajú SMS, že už je hotový a môžeš si preň prísť.
A k tomu či môžeš cestovať do zahraničia v rámci EU áno, ale vždy si to pre istotu skontroluj na nete:
Aj keď Švajčiarska konfederácia nie je členom Európskej únie, ba ani Európskeho hospodárskeho priestoru (Švajčiari v referende hlasovali proti účasti svojej krajiny v EHP), Švajčiarska konfederácia uznáva a rešpektuje mnoho spoločných pravidiel jednotného trhu EÚ a EHP. Slovenskí občania (i občania členských štátov EÚ) môžu cestovať do Švajčiarska iba s občianskym preukazom.

Prihlasovanie na pobyt

vibeke
28. mar 2009

baby, toto by aj mna zaujmalo.... ked mame svadbu 18 aprila, a tyzden po nej sa vraciame naspat do zahranicia, mozem si vybavit novy obciansky az niekedy v auguste, ked sa vratime natrvalo?? nebudete to uz neskoro??
lebo som si nie celkom ista, ci to za jedn tyzden stihnme.... alebo sa da, ze si dam ziadost este par dni pred svadbou?? 😒

mami.sk
29. mar 2009

vibeke, urcite si nemozes dat ziadost o novy OP este pred svadbou 😎
policia musi mat z mestskeho uradu info o zmene priezviska / na zaklade zapisnice o uzavreti manzelstva/ a az na zaklade toho ti vystavia novy OP a to sa neda dopredu 😉

vibeke
30. mar 2009

mami.sk, tak ked proste nebudem mat na to cas a vymenim si ho asi 5 mesiacov po svadbe nevadi?? ze to je neskoro, alebo takkk.. 🙂

mami.sk
30. mar 2009

vibeke, ja neviem aky budes potom doklad pouzivat v zahranici? si myslim ze nemaju sancu prist na to ze si uz vydata. ale na 100% neviem ako sa to riesi 😕

stansun
2. apr 2009

vibeke na tvojom mieste by som cinkla na urad pod ktory patris a opytas sa priamo tam pretoze od vydaja si musis zmenit OP do 30 dni plus zdravotnu karticku (ta by sa mala do 8 dni) a vsetky nalezitosti....

lenka0283
11. aug 2011

ahojte..asi pred mesiacom a pol som si bola zmenit adresu mala so ist na policiu si vybavit novy OP akurat mala potom ochorela nemohla som a potom som nato uplne zabudla az teraz ked som si bola pre matersku mi to pripomenuli..mam normalne strach tam ist..nebude vadit ze pridem tak neskoro?? dakujem 🙂

bublinqa
11. aug 2011

@lenka0283 Žiadosť o nový občiansky preukaz je potrebné podať pri zmene trvalého pobytu alebo prechodného pobytu do 15 dní od zmeny trvalého pobytu alebo prechodného pobytu. odporucam tam ist co najskor. netusim, ci je za to nejaka pokuta alebo nie. takze bud len budu mat okolo toho na policii kopec kecov alebo sa budu hrat na tvrdych policajtov a daju za to nejaku pokutu. zavisi od toho, na koho natrafis. my sme zmenili tiez trv.pobyt, po niekolkych mesiacoch sme si dali vymenit SPZ na aute, ale nastastie bol tam akurat taky policajt, ktory trosku podudral, upozornil nas na to, ze za to je neviem aka pokuta, ktoru nam odpustil 🙂 drzim palce.

bublinqa
11. aug 2011

@lenka0283 hmmm, tak teraz som v rozpakoch, snad sa tu najde niekto, kto bude mat presnejsie info ako ja. ta 15-dnova lehota je uvedena na portal.go.sk, nasla som vsak aj 30-dnovu lehotu na sme.sk:
Nová adresa sa musí odraziť aj na dokladoch. Základom je výmena občianskeho preukazu. O jeho vydanie musíte požiadať do 30 dní od zmeny trvalého bydliska.
Kto nepožiada o vydanie občianskeho preukazu pri zmene trvalého bydliska, môže dostať pokutu do 33 eur.

Kazdopadne odporucam cim skor si to dat do poriadku.

romina1912
7. feb 2013

ahojte možte mi niekto poradiť ohladne OP ? mam ho platny ešte rok a kedže od 15r. ked som ho dostala po prvy krat som ho nemenila, mam ešte ten VELKY. Idem do zahraničia, mam si vybvaviť napriek tomu ten maly ktorý sa už vydava europsky alebo aky to je? dakujem za radu

lady511
7. feb 2013

ahojte..ja som menila občiansky z dovodu,,zmeny trvaleho bydliska,,doneisla som si papier z mestskeho uradu(v našej dedine)papier o tom že mam tam trvalý pobyt..išla na policiu,,neplatila som nič,,len niake fakt drobne..odfotili ma,,,a hotovo

xofe
28. apr 2013

ahoj ,možem vymenit op.ked mi skončila platnost ,uz mam ho 3 mesiace neplatny , aj inom meste ako mam trvaly pobyt , ,je tam aj daka pokuta ,kvoli praci to mam daleko

tectonik24
16. júl 2013

Ahojte,moze mi poradit niekto kolko dni musim cakat na obcansky preukaz bratislave,diki

raiden11
2. sep 2013

ahojte, ja sa chcem spytat pri zapise titulu do OP... tam fakt len ukazem diplom a to je vsetko? Som myslel ze aspon treba overenu kopiu alebo nieco podobne....to fakt nikde neoveruju? Ved takto si to potom moze dat hocikto.

Vopred dakujem za odpoved

mudry2020
25. sep 2013

Stratil som vsetky doklady ked som si chcel ist vybavit novy OP preukaz tak pytali 16 € nemal som tak som isiel do banky ale banka mi nevida hotovost bes OP preukazu a pozicat si nemam odkoho tak co mam podla vas spravit .... ist žebrat nede na ulicu ? ....................................

havana_frost
29. sep 2013

@raiden11 O čo je overená kópia lepšia ako originál? Veď ukážeš originál diplomu a vidia tam meno, dátum a miesto narodenia. A prebieha to presne tak, ukážeš originál diplom a titul ti zapíšu 🙂 (za 4.50)

luslus
2. dec 2013

ahojte, keby ste niekto potrebovali kolky - mam v hodnote asi 99 €, predám aj po častiach. Ostali mi a asi ich už nevyužijem. Dám aj nejakú zľavu

jirinka58
4. jan 2014

@luslus Kolky zanes na poštu, povieš že ich potrebuješ vrátiť, spíšu to a ty to podpíšeš a domov ti prídu peniaze, malú čiastku ti stiahnu lebo ich budu overovať či sú pravé. Nemala som s tým žiaden problém. Nejakú dobu to trvá ale prídu.

luslus
4. jan 2014

@jirinka58 no sak prave, ze to trva a nie chvilu. minimalne 2 mesiace. ja som ich predala kolegovi co ma realitku

pauca
11. jún 2015

Ahojte. V novembri mi konci prvy OP - este ten velky. Plati sa pri vymene ? A ako je to s tym cipom ? Dakujem

monikaced
30. jún 2015

Myslim ze plati ze novy OP si mozes dat urobit bezplatne 6 mesiacov pred vyprsanim platnosti stareho OP. Cipy sa davaju do vsetkych novych OP uz automaticky. A po novom sa da OP vybavit na hociktorej policii SR, nemusi to byt nevyhnutne v mieste trvaleho pobytu.

gabrielaslivkova
30. jún 2015

@monikaced starý (veľký) OP sa dá vybaviť iba v mieste trvalého pobytu - menila som si tak, chcela som v Bratislave a poslali ma do Žiliny (ale vyzdvihnúť som si ho mohla už v BA), nakoľko tie staré OP len figurujú v systéme a nie sú editovateľné inde... aspoň tak to bolo povedané mne. potom na základe nového typu OP sa dá meniť kdekoľvek na Slovensku vodičský, pas, príp. ďalší OP.

viky173
6. jún 2022

ahojte, prosim Vas, ked si chcem dat zapisat titul do OP treba priniest original diplomu ci jeho overenu kopiu?