Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

gabima
12. feb 2010

Dakujem,manzel teda uvadza MD+pripadnu preplatenu dovolenku za stary rok v r.2009.Aj prijem nad ramec zakona musi uviest?

gabima
12. feb 2010

Ja do DP uvadzam dovolenku+prijem so zrazkovou danou+sporenie a ked je Prijem nad ramec zakona?To co je vlastne Prijem nad r.z.?Nejake odmeny ci co?Ale nechapem odkial ked som doma od 7/08. Dakujem!!

gabima
14. feb 2010

gapa prosim Ta!! Co vlastne ide do DP manzelovi?MD mi koncila v 13.1.09 a vyplatili mi este nieco v 2 a 3/09.Asi dovolenku alebo nejake podielove odmeny.Ma to uvadzat?Alebo nulu?Lebo na Soc.tvrdia ze mam nulu ale mzd.dala nejaku sumu!? Dakujem

gabima
14. feb 2010

je to dovolenka v 1 aj 2/09.Ale cca 185 h.

gapa
14. feb 2010

gabima,
sociálka nevie o všetkých tvojich príjmoch, len o vymeriavacích základoch a pozor, to nie je totožné!!!. A počas RD je poistenie v SP prerušené, t.j. žiadny VZ v tom čase nemáš, ked je niečo vyplácané. Samozrejme aj to je tvoj vlastný príjem, ale na to potrebuješ doklad od zamestnávatela.

gabima
15. feb 2010

Ale aj tak som z toho...takze jemu ide MD+dovolenka tam?Nic ine?
Mne dovolenka+pripadne ine prijmy alebo sporenie,ktore maju zrazkovu dan?
Co tym chces povedat,ze je poistenie v SP prerusene a VZ nemam?Mam nieco platit?
Ano doklad potrebujem viem,ale z neho nie su spravne udaje pre manzela,ze?Kde su dostupne alebo by sa dali najst tieto dolezite udaje co sa Ta pytam? Dakujem pekne!!

gardenia1
15. feb 2010

Dobrý deň, prosím vás, neviete niekto, či potvrdenia o mzde zo zahraničia treba dať preložiť? Nikde neviem nájsť, čo znamená v holandčine - "verrekende arbeidskorting" a "ingehouden bijdrage zorgverzekeringswet". Oni dávajú len potvrdenia " Jaaropgave 2009" a z toho vôbec nie je jasné, čo je čo. Poraďte prosím, čo s tým.

dagi76
15. feb 2010

Ahojte, ja mam zas taky pripad,,,,po 3 rokoch sudenia sa s byvalym zamestnavatelom, som sud vyhrala a na zakl. sud. rozhod. my vyplatili v r. 2009 cca 5500 eur. Je mi jasne ze budem musiet to zdanit, nie som si iista kde to mam uviest v DP, mala som prijem za cely rok zo zamestnania + toto, je to tiez prijem zo zvislej cinnosti? byvaly zamestnavatel mi nedal ziadne potvrdenie, mam ib to sudne rozhodnutie vypis z uctu
co stym?

gapa
16. feb 2010

dagi,
a bolo v súdnom rozhodnutí, že má zaplatiť aj odvody do poistovní. Nevyznám sa v tom, no toto je pre teba podstatné. Niekde som o tom čítala, no ako to presne bolo, si nepamätám. Totiž, ak ti len vyplatí peniaze, tak poistená nebudeš. Je podstatné, aby boli všetky odvody urobené hlavne do SP, aby sa ti to rátalo do dôchodku.

gabima,
zamestnávatel by ti mal dať doklad o výške príjmu, no treba si vyžiadať, ak ho potrebuješ skôr t.j. k roč.zúčtovaniu manžela.

počas RD je poistenie v SP prerušené, preto je dôležité, aby si mamička sama dala prihlášku v SP aby za nu štát platil dôchodkové poistenie.

gapa
16. feb 2010

gardenia,
to sa skús spýtať skôr báb vo fore: regiony (sknád je tam aj holandsko), alebo či tu nie je samostatná tema o tom, aj ked to pochybujem, by bola náhoda, t.j. skús v oboch.

gabima
17. feb 2010

Tento rok su rovnake tlaciva DP ako minuly,neviete?

lucialast.
17. feb 2010

Ahoj Gabina. Pokiaľ viem tak tlačiva sa nemenili

egyptanka
17. feb 2010

Ahoj Gapa, chcem sa spytat ... manzelov zaklad dane bol 22043,86 €. Moje prijmy (zdanit.príjem /preplatena dovolenka po ukonceni materskej dovolenky a financny bonus zamestnavatela pri narodeni dietata/ +
+ materské + nemocenské + náhrada mzdy počas dočasnej PN (prvých 10dní od zamestnávatela) boli 5582,94 € (ziadne dobrovolne poistenia som si neplatila).
Moze si manzel uplatnit nezdanitelnu cast dane?
Dakujem pekne

jankar27
18. feb 2010

No ja teraz takisto riesiem, ze chcem aby si manzel uplatnil nejaku nezdanitelnu cast na danovnika, kedze som bola aj zamestnana aj na materskej. Jeho uctovnicka mu povedala, ze potrebujem aj potvrdenie zo socialky, aku som mala matersku. To ma prekvapilo, ale ako pozeram na fore, tak ze vraj sa materska zapocitava do prijmu.
Poradte, ak som mala prijem 1436 eur minus poistne, je to ciast. zakl.dane 1245, matersku som mala najvyssiu moznu okolo 3600 eur, moze si moj manzel na mna uplatnit aj nezdani.cast dane na danovnika?

grobaroval
19. feb 2010

Ľudia pomoc ako sa zaokruhluje lebo som úplný debil vyšlo mi 290,5993 € ako to zaokrúhliť pomoc je to súrne, lebo musia vymýšľať na eurocenty nadol akoby to nemohlo byť matematicky pomoooooooooc 😀 😀 😀

gapa
19. feb 2010

egyptanka,
manžel si už nemá čo uplatnovať,lebo si prekročila výšku nezdanit.čiastnky a jedine, že by tvoj príjem bol nižší, tak by si mohol uplatniť aspon časť.

jankar,
ak tvoj príjem bol vyšší ako 4025,7eur (ak zdan.príjem mínus odvody = 1245 a materská za r.2009 bola 3600, tka prekračuješ), tak platí to isté, čo pre egyptanku.

ja som si tiež vyžiadala potvrdenie od SP o nem.dávkach za r.2009. Materská je vlastný príjem manželky, aj ked nie zdanitelný, t.j. do svojho vlastného DP by si ju neuvádzala.

edusik
20. feb 2010

Prosím Vás, som slobodná matka s trvalým pracovným pomerom toho času na RD. Daňový bonus na dieťa si neuplatňujem, kedže nemám ako. A kedže žijem sama ani otec dieťaťa si ho neuplatňuje, lebo mi mal vraj predložiť prehlásenie že s nami žije v 1 domácnosti, čo nie je pravda. Je to tak? ako sa môžem dostať k tomu bonusu? Na MD som nastupila v 5/2009, nemôžem si predsa len uplatniť DB kedže toho roku ešte za mňa zamestnávateľ podá daň. priznanie? ´dakujem

gapa
20. feb 2010

edusik,
netvrdím ti to na 100%, ale ak si mala za rok 2009 spolu zdanitelnú mzdu aspon 6x minimálnu mzdu (6x 295,5eur), tak podla mna máš nárok na DB za rok 2009 od mesiaca narodenia dieťaťa.

s tou domácnosťou nemám skúsenosť, aj ked sa mi zdá, že niekto tu o tom písal.

edusik
20. feb 2010

Gapa, 6xmin. mzdu, znamená za 6 mesiacov, alebo ide len o celkovú sumu? Nastúpila som na MD totiž 11.5.2009. Naša personalistka vraví, že si DB neuplatňujem, ale v našom podniku som prvá čerstvá mamička po viac ako 10-tich rokoch, takže mám troška pochybnosti, či je to aj naozaj tak...

gapa
20. feb 2010

edusik,
ja by som o to žiadala.
nemusí byť za 6mesiacov, stačí za zdanovacie obdobie. Pozri § 33 ods.1 Zákon o dani z príjmu. Ak by však tvoja dan bola nižšia ako suma dan.bonusu, tak mi nie je jasné, či to vybavuje mzdárka.

Ona sa toho asi bojí, lebo to nerobila a to treba extra vyplnať určité riadky aj v štvrťročných prehladoch a možno aj v ročnom. Ale ak by ti to nechcela urobiť, tak by som si dala radšej sama dan.priznanie a informovala sa na DU.

Príp. skús sa spýtať na www.porada.sk, tam sú mzdárky a tam uved konkrétnu výšku zdanitelného príjmu a aj dátumy, za aké si dosiahla príjem t.j. 1.1.-11.5. a v ktorom mesiaci sa dieťa narodilo, príp. výšku preddavku dane. Čím dáš konkrétnejšie údaje, tým viac info môžeš očakávať. No treba mať aj trpezlivosť, lebo teraz majú všetci kopec práce. 😉

edusik
22. feb 2010

ahoj Gapa, dnes som bola na DÚ. tak ten DB mi samozrejme patrí, mám to urobiť riadne pri ročnom zúčtovaní. Patrí mi lebo som v r.2009 mala tú min. sumu 6x ako úhrnú sumu, je jedno za aké obdobie ( u mňa za tých 5 mesiacov pre nástupom MD ). Pani mi tiež povedala, že ak sa to zdráha účtarka urobiť, mám od nej vziať papiere a vyplníme to spolu na DÚ. 😀 - takže ja ďakujem a možno to pomôže aj iným slobodným matkám ako info.

gapa
22. feb 2010

tak fajn, a díky za info a overenie na DU. 🙂

landrea333
22. feb 2010

Poradi mi niekto, ako mam vyplnat danove priznanie ked som cely rok na rodicovskej dovolenke ale od 1.4 do 25.11. 2009 som mala aj živnost ale nevyslo mi to co som chcela tak som vobec nepodnikala ani nic nezarobila. Co v takomto pripade a ktore tlacivo vlastne? Dakujem.

gabima
22. feb 2010

Takže tlačivá sa nemenili a zaokrúhluje sa na dve desatinné miesta???
Maminy nezabudnite podať DP aj na DETI čo majú napr.Stavebné sporenie!!!!!!

lusana
autor
22. feb 2010

poradíte mi, dcéra priniesla tlačivo na darovanie 2% do školy, čo teraz s tým, to má manžel odovzdať v robote, alebo dať vyplniť v robote a odovzdať do školy? Môže to vyplniť aj sám?

gabima
22. feb 2010

Lusana:Na danovy urad dat myslim.

molvecka
23. feb 2010

tu sa este nedebatuje o danovom priznani??, uz je februar 2010!

molvecka
23. feb 2010

debatuje! len je to nejako opacne! stare príspevky su na zaciatku! ahá

molvecka
23. feb 2010

kto poradí? pracovala som do marca 2009. ostala som PN a zamestnávatel ma prepustil z prace, stale som na PN, t.j. bola som az do konca roka 2009. Kto mi podava danove priznanie? Ja alebo socialka?

majkaa
23. feb 2010

molvecka ak si sa nedohodla s byvalim zamestnancom, co pochybujem, tak si podavas ty. Socialka nikdy nepodava danove.