Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

babatko37
26. jan 2011

ako sa vypocita zdravotne poistenie z prenajmu nehnutelnosti, prenajom je 600 EUR vratane vsetkych nakladov.
prenajimatel je na rodicovskej dovolenke. Je mozno odpocitat naklady - najomne, elektrina, plyn, urok z uveru?dakujem za odpoved.

zuzuxx
27. jan 2011

Prave som sa docitala, ze manzel si moze na mna uplatnit nezdanitelnu cast aj ked si sama podam DP. Planujem to dat urobit zamestnavatelovi (cely rok som bola na materskej + rodicovskej), vlastne prijmy som mala len preplatenu dovolenku + davky materskej a RD, ale tie sa asi nezapocitavaju (?)
Neviem sa dopatrat, keby si zratam dan, ktora mi bola zrazena z urokov + dan strhnuta z preplatenej dovolenky, ci sa mi oplati to podavat, ci stat nieco vrati. Do akej sumy by mi stat vratil, do tych 4025,70 eur?
poradte prosim, kto sa v tom vyzna, alebo odporucte nejaky link. Dakujem

lunana
27. jan 2011

Žienky viete mi poradiť či sa dá na dieťa niečo odpísať z daňového? okrem daňového bonusu samozrejme 😔

zuzinr
27. jan 2011

chcem sa spytat neviete ked som bola cely rok na rod. dovolenke a nemala som ziadny iny prijem, viem ze danove priznanie podavat nemusim kedze som nemala ziaden prijem ale pokial by som chcela aby za mna zamestnavatel podal dan. priznanie aby som aspon mala nejaky doklad ze som na materskej ale v podstate stale zamestnana - jedna sa mi o to ze casom moze zamestnavatel zaniknut a kto vie aky poriadok v tom bude mat za par rokov soc. poistovna aby mi potom nezacali tvrdit ze som nebola zamestnana, tak teraz neviem, poradte ak viete. dakujem

lubenka01
27. jan 2011

Ahojte, chcela by som sa spýtať čo sa v daňovom priznaní - vlastný príjem započítava? Materská, rodičovský, dobrovoľ, nemoc. poistenie alebo len mzda od zamestnávateľa.? Chcem aby si manžel dal na mňa odpoč 🙂 . položku. Ďakujem 🙂

jagatko
27. jan 2011

Ahoj, Lumargue, do danoveho prizania sa rodicovsky prispevok ani pridavky nezapocitavaju

jagatko
27. jan 2011

@lubenka01 do prijmu sa pocita mzda (hruba mzda minus odvody do soc. a zdr. poistovne) ,materska aj vyplatene nemocenske poistenie,

lumarque
27. jan 2011

@jagatko Dakujem

lubenka01
27. jan 2011

@jagatko
Môžem si odrátať z vl. príjmov aj zaplatené DNP? Dakujem.

jagatko
27. jan 2011

ano

lubenka01
27. jan 2011

@jagatko Veľmi pekne ďakujem.

lunana
28. jan 2011

@jagatko nevedela by si mi prosím poradiť, potrebovala by som zistiť či sa dá na dieťa niečo odpísať okrem daňového bonusu, manžel mi niečo také spomínal, že jeho kolega si odpisoval niečo na deti, len netušíme že čo a či sa to dá ešte.

jagatko
28. jan 2011

@lunana neviem o nicom co by sa okrem danoveho bonusu dalo odpisat

vivika2
28. jan 2011

vie niekto vypocitat danove priznanie?kolko asi dostanem ak som do septembra pracovala....a od oktobra do 15 novembra som bola pn a potom materska.....ako sa to rata viem ze podla preddavku ale co s pn a materskou

zlatusik28
28. jan 2011

@vivika2 to takto sa to nedá vypočítať, skús si to sama, od príjmov zamestnávateľa (materská ani PN sa nezapočítava) odpočítaj odvody a poistné, od tejto sumy odpočítaj sumu 4025,70 eur, to čo ti vyšlo vynásob 0,19 (daň) a vyjde ti nejaký výsledok, teda suma ktorú by si mala odviesť daňovému úradu ( ak je suma menšia ako 4025,70 výsledok je nula). No a od tohto výsledku odpočítaj daň ktorú ti zrazil zamestnávateľ, teda preddavky na daň, ak ti zrážal. Ak ti vyjde plusový výsledok, musíš to zaplatiť daňovému úradu. Ak ti vyjde mínusový výsledok, to ti vrátia. Dúfam že si z toho vyšla 😉

kisska
29. jan 2011

@zlatusik podla mna sa materska pocita ako prijem, nepocita sa len rodicovsky prispevok... s PNkou som si neni ista.

jagatko
29. jan 2011

Materska sa do danoveho priznania nepocita nie je to prijem, pocita sa iba ak si manzel chce uplatnit na manzelku nezdanitelnu polozku,

zlatusik28
29. jan 2011

@kisska materská pre teba nie je príjem, iba pre manžela ako úľava na dani, ako to napísala jagatko 😉 A ani PN pre teba nie je príjem, len pre manžela zas ako úľava...

miawalas
29. jan 2011

Žienky, vedeli by ste aj mne poradiť ?
Ja som minulý rok pracovala na dohodu. Do 20.7. 2010 som bola na rodičovskej. Od 10.7.2010 som začala robiť na dohodu a robila som tak do konca novembra. Od 20.7.2010 som zaevidovaná na ÚPSVaR. Môj príjem za tých 5 mesiacov je spolu 517 € ( príjem z dohody )
Je potrebné si robiť daňové ? Niekto mi povie, že nie, lebo to bol malý príjem a niekto mi povie že áno

zlatusik28
29. jan 2011

@miawalas nie, nemusíš, pri tejto sume sa daňové nepodáva, jedine ak ti zamestnávateľ zrážal daň, tak by sa ti to vyplatilo 🙂

miawalas
29. jan 2011

@zlatusik28 ďakujem za odpoveď, Nezrážali mi nič, keďže to bol tak malý príjem. Veď ja som si to aj myslela, že netreba

kisska
29. jan 2011

@zlatusik28 ahaaaa, jasne. dakujem

z.vrablova
3. feb 2011

Potrebovala by som poradit, ci potrebujem nejake extra potvrdenie, ak si manzel chce uplatnit ulavu na daniach za mna... Do 28/2/10 som poberala matersku zo zahranicia (viem dolozit vyplatne pasky) a od 1/3/10 som na rodicovskej dovolenke... Suma neprevysuje tych 4000E. A kde mi vydaju potvrdenie o tom, ze poberam rodicovsky prispevok?

froschka
3. feb 2011

babule mam velky pruser ak som nepodala priznanie za dan z motorovych vozidiel? Nie sme platcami dph, neviem ci to mam s tym nieco spolocne.....ako to ututkat? firma je zalozena od 2.2.2010. jednoosobova s.r.o. neplatca dph, so ziadnym prijmom a tak neviem ci sa nam oplati vykazat stratu, alebo nevykazat a tym nepodat ziadne danove priznanie cim nemusim ani dan z motor.vozidiel?
no zajdem si istotne k danovemu poradcovi ale rada by som info od skusenych.....vdaka

claudica
3. feb 2011

@froschka Priznanie k dani z motorových vozidiel za rok 2010 si bola povinná podať, ak si v roku 2010 využívala motorové vozidlo na podnikanie. A ak si ho používala, mala si oznamovaciu povinnosť ešte v tom roku 2010, teraz len do 31. januára podať DP a zaplatiť daň. 🙂 Nemá to nič spoločné s platcovstvom DPH. 😉

miriamr
3. feb 2011

@froschka ak si nemala minulý rok žiadne príjmy, tak to auto tam ani nedávaj. Tým si ušetríš pokutu za neskoré podanie priznania a vlastne aj za daň ako takú. Ale daňové priznanie na daň z príjmov PO podať musíš, aj keď to bude strata alebo nula.

miriamr
3. feb 2011

@z.vrablova rodičovský príspevok vypláca úrad práce, tak tam Ti vydajú aj potvrdenie o jeho poberaní

froschka
3. feb 2011

@miriamr oki, lenze ak je auto napisane na s.r.o. a platim zan poistenie tiez s.r.o tak na to danovaci nepridu?
to znamena ak auto nepriznam do danoveho priznania PO vse bude ok?

rikarika
3. feb 2011

@froschka asi takto: v prvom rade si mala oznamovaciu povinnost nahlasit danovemu uradu zaciatok resp. koniec používania auta na podnikanie. Toto sa vykonáva co najskor - najneskor vsak do konca mesiaca, v ktorom nastala tato skutocnost. Vykonala si to v r. 2010?

zlatusik28
3. feb 2011

@z.vrablova potrebuješ len svoj príjem za tie dva mesiace (materská), ktorý sa odpočíta od sumy 4025,70 a ten rozdiel si môže manžel uplatniť ako úľavu na teba. A potvrdenie o rodičáku ti dajú na úrade práce a soc.vecí.