Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

yvett14
10. feb 2011

@zuzuxx lebo my máme taku kravu na osobnom lebo ju musiš pekne poprosiť a ona ti to hnusne ošomre a urobi a najradšej by si sa videla v zadku alebo zahrizla do ruky ako ju poprosiť o toto. a podnik nechcem ani vidieť, osrali ma o peniaze vyhovárali sa na kolektivnu zmluvu a aj tak nedali za 8 mesiacou podiely čo som odrobila. ked som chcela dovolenku aby mi preplatili lebo som musela byť v robote namal kto robiť tak som nemohla čerpať dovolenku a ked som išla na md tak mi povedali že to možem čerpať po md alebo po rd. no to nie ,urobila som tam bengál že oni ma potrebovali ja by som čerpala ale nemohla som -a to akurát táto krava nevedela predychať. a nakoniec sa to dalo urobiť. pracka sprostá, ona ti nepomože len ta podrazí tak radšej si to urobim sama.

yvett14
10. feb 2011

@kaktusik007 ešte moja toto, ked už budem robiť danové na tento rok, to mám alebo nie?? či jedine ak by som mala nejaký prijem? tak čo mi chodi so životnej poistky a s DDS potvrdenie na nezdanitelnu čast tak to na buduci rok -za tento rok nebudem dávať ak som nemala prijem??

kaktusik007
10. feb 2011

@yvett14 zivotku a aj dss je tam zbytocne uviest, ak to ako odpocitatelnu polozku nevyuzijes... este pripadne ak mas ucet ci stavebko tak za rok 2010 je posledny krat co sa da vratit zrazkova dan z uroku, este to si tam mozes uviest....

za rok 2011 v podstate prijem nemas, a nebudes mat asi ani dan... leda ze by si sa niekde zamestnala (hoci aj na dohodu odrobila) tak potom tu dan by si si mozno mohla uplatnit --- ale to neivem isto, lebo od 01.01.2011 je novela zakona o dani z prijmov, no ja som ju este nestudovala, lebo danove priznania za rok 2010 sa robia podla stareho, podla noveho sa budu takto robit danove az za rok 2011, cize do marca 2012... to bude lepsie potom sa spytat 😉

yvett14
10. feb 2011

@kaktusik007 a to čo chodi to potvrdenie s DDS a životnej to nie su realne peniaze ktoré mi vrátia , lebo ja životku ani DDS nezruším, ja som si myslela že to mi pridu peniaze.

yvett14
10. feb 2011

@yvett14 lebo teraz mi došlo 33 euro z AXI a životka 280ečok to je čo?? nie realne peniaze na vrátenie??a ked to zrušili od tohto roku tak je dobre nie využit to nie??

kaktusik007
10. feb 2011

@yvett14 no neviem ci sa chapeme, ale ja vychadzam z toho ze ti dosiel papier ze si zaplatila tolko a tolko za cely rok a tak mas narok si to uplatnit ako odpocitatelnu polozku.... a ano, to nie su realne peniaze, vratia len dan z toho - ale samozrejme predtym by si ju musela uhradit 🙂 aby mali co vracat...

yvett14
10. feb 2011

@kaktusik007 aha!! tak ti moja dakujem velmi pekne za info cmuk 🤐 🤐

kaktusik007
10. feb 2011

@yvett14 tak diky za pusu a aj na buduce 😀 😀 😀 😀 😝

miskasam
10. feb 2011

ahoj chcem sa opýtať či mi vie niekto poradiť, minulý rok som pracovala do apríla a poberala som aj materskú, potom ma prepustili a bola som až do konca roka na PN a poberala som aj predĺženú materskú, chcem sa opýtať, že či si ma môže manžel za tie mesiace čo som bola PN odpísať na daňovom, ďakujem

mayka
11. feb 2011

ahojte babulky,
neviete poradit ako to je s danovym priznanim ked som v minulom roku bola na MD potom RD a okrem toho som nemala ziadny iny prijem? Danove mi spravi zamestnavatel alebo si musim sama? A platim si aj zivotne poistenie a viem ze vzdy to potvrdenie som odovzdavala zamestnavatelovi. Teraz neviem co s tym . V praci to je trosku zlozite zistit nakolko maju externu uctovnicku tak by to bolo asi na dlhe lakte.
Dakujem za radu. 😉
Okrem toho som v minulom roku prefdala byt ale kedze som tam mala trvaly pobyt n eikolko rokov tak to nezdanujem. Musi sa to uviest do priznania aj tak?

bbtina
11. feb 2011

@mayka ahoj ak si bola celý rok na MD laebo RD, nevznikla ti povinnosť podať si daňové prizannie, takže je to pasé 🙂

mayka
11. feb 2011

@bbtina ani ked si mozem uplatnit to znizenie dane za zivotnu poistku?

cartridge
11. feb 2011

@mayka Ty si DP robiť nebudeš, ale Tvoj manžel si môže uplatniť na Teba odpočitateľnú položku, kde uvedieš Tvoje príjmy za 2010 /materská/ .

cartridge
11. feb 2011

@miskasam Môže si na Teba uplatniť odpočit. položku, ak však Tvoj príjem nepresahuje stanovenú čiastku 4025,7 EUR /príjem zo zamestnania, materský príspevok, PN/.

mayka
11. feb 2011

@cartridge dakujem. A ked je mm zamestnany na polovicny uvazok za minimalnu mzdu ma vobec na to narok? 😅

sveti
11. feb 2011

ak si manzel uplatnuje odpocitatelnu polozku na manzelku, zapocitava sa do prijmu manzelky aj podpora v nezamestnanosti???? dakujem

sariana
11. feb 2011

ahojte,

necitala som celu diskusiu...akosi nestiham...mam jednu otazku...manzel si chce uplatnit na mna odpocitatelnu polozku /teraz som na RD, ale v roku 2010 som bola na MD/, ale mame rozdielny trvaly pobyt...je to problem? byvame v spolocnej domacnosti, len z urcitych osobnych dovodov ma mm iny trvaly pobyt nez ja...vdaka...

miskasam
11. feb 2011

ale PN sa neráta do príjmu či á, lebo ja som na PN v ochrannej lehote, a PN by sa nemala rátať ako príjem, lebo to je dávka od štátu a tá sa nezdanuje, či áno,

alikaa
11. feb 2011

@cartridge chcela by som nadviazat na @mayka tiez som minuly rok mala len matersku a potom RD. A chcem sa spytat co vsetko ma moj manzel odovzdat zamestnavatelovi, aby si na mna uplatnil tu odpocitatelnu polozku. Kam vsade mam ist? Na ake oddelenia? Daju mi nejake potvrdenia na pockanie? Vraj vsetko maju odovzdat do 15.2. takze mam na to vlastne iba pondelok.

mayka
11. feb 2011

@alikaa treba ist na urad prace a soc poistovnu a vypytat si potvrdenie kolko ti poslali na ucet v minulom roku. Davaju to na pockanie. 😉

alikaa
11. feb 2011

@mayka diiik 😉

petka035
11. feb 2011

ahojte prosím Vás neviete mi povedať,či sa ráta do príjmu aj návratka dane? Ja som bola necelé prvé tri mesiace roku 2010na MD a potom RD, Takže som dostala materskú počas tých troch mesiacov a ešte aj dovolenku som si čerpala a dostala som aj návratku dane za rok 2009.No teraz mi zarátali do toho príjmu za rok 2010 teda materskú,dovolenku a aj tú návratku-tak neviem.Lebo mám info,že sa to tam neráta,ale v práci ma presviedčajú o opaku

kaktusik007
11. feb 2011

@petka035 do danoveho zakladu nie, je to prijem oslobodeny od dane, avsak ak si manzel na teba uplatnuje odpocitatelnu polozku na manzelku, tak tam sa to zaratava, je to tvoj vlastny prijem 😉

petka035
11. feb 2011

@kaktusik007 ano mm si dáva uplatnenie odpočitatelnej položky na mna-takže tam sa mi to ráta do príjmu? vdaka 😵

kaktusik007
11. feb 2011

@petka035 ano, tam sa ti to do prijmu rata 😉 to je nieco uplne ine ako danovy prijem 😉

petka035
11. feb 2011

@kaktusik007 dakujem pekne 😉 😵

fraufrt
11. feb 2011

ahojte, do marca 2010 som pracovala, potom som nastupila na MD a RD. Chcem sa opytat, ak poziadam zamestnavatela o urobenie danoveho priznania, budem mu musiet dolozit aj nejake potvdenia o MD a RD? Dakujem.

cartridge
12. feb 2011

@sveti Áno, aj podpora v nezamestnanosti.

cartridge
12. feb 2011

@sariana Áno, môže si na Teba uplatniť odpočit. položku /OP/, pokiaľ ste manželia, ak aj nemáte rovnaký trvalý pobyt. Obč. zákonník hovori: "Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby". Takže netreba rovnaký trvalý pobyt.

cartridge
12. feb 2011

@alikaa Toto je individuálne, každá účtovníčka chce niečo iné, niektorej stačí čestné prehlásenie manžela o Tvojom príjme - to znamená výšku materského za 2010, ktoré Ti bolo vyplatené, niektorá chce potvrdenie o poberanie rodičovského príspevku, takže treba sa spýtať manželovej mzdárky, ale ja som vyžadovala vždy len čestné prehlásenie.