Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

filipa
12. feb 2009

necitala som celu diskusiu, tak neviem, ci to uz niekto nespomenul.... v parlamente je prave vladny navrh novely zakona o dani z prijmov, ktorou sa celkom vyrazne menia napr. lehoty na podanie DP uz za rok 2008 ... navrhovana ucinnost novely je 1.3.2009.
- do konca marca povinnost len pre tych, ktori dosiahli len prijmy zo zavislej cinnosti - v skratke len zamestnanci,
- do konca aprila pre ostatne FO (zivnostnici, ti zamestnanci, ktori mali aj ine prijmy ako zo zamestnania..,
- do konca juna pravnicke osoby okrem v.o.s., k.s. a ich stalych prevadzkarni...
tiez sa zmenia, ak novela prejde, lehoty na podanie DP v pripade ziadosti o jej predlzenie... to len v skratke. tu je link...http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zako...

angua27
12. feb 2009

lucinaj, stále mi vychádza, že je to nezdaniteľný príjem.

deina2005
12. feb 2009

kolko tak dostane dan ked zaraba len minimalnu a manzelka je na materske?

jaduska
12. feb 2009

deina, ak má muž úplne minimálnu mzdu (t.j.v minulom roku 8100 Sk), tak to znamená, že neplatil žiadne dane a nebudú mu mať čo vrátiť. Odpočitateľná položka na daňovníka bola totiž vyššia ako minimálna mzda.

deina2005
12. feb 2009

ja som pocula ze ked je manzelka na materskej a urobi si muz ulavu tak ba mal dostat 3000.plat ma vyssi ako minimalna 10000

jaduska
12. feb 2009

Deina - to sa takto zovšeobecňovať absolútne nedá. Výška vrátenej dane záleží od príjmu, môže to byť tých 3000 Sk, ale ak má muž vysoké príjmy, tak to môže byť aj 18000 🙂
Pozri si nejakú manželovu výplatnú pásku, či mu vôbec zrážali preddavky na daň. Lebo mám pocit, že ani pri 10000-vom príjme mu daň nevýjde, nakoľko aj poistné do zdravotnej a sociálnej poisťovne je odpočítateľnou položkou.

jaduska
12. feb 2009

no hodila som si teraz do programu hrubú mzdu 10000 Sk, tam mi vyšla daň z príjmu 85 Sk, ak to dám x12, tak je to 1020 Sk - to by bol preplatok na dani za minulý rok. Ale je to iba taký hrubý výpočet, mohol mať niektorý mesiac viac, alebo menej....

tina610
12. feb 2009

Jaduska - ako si mi pisala, ze na ziadost o vykonane rocneho zuctovania dane postacia kopie potvrdenia o prijme od predchadzajuceho zamestnavatela, a originaly nech si necham ja, tak moj posledny zamestnavatel potrebuje prave tie ORGINALY!, ze vraj kopia nie je ziaden doklad a nemoze mi ho akceptovat, + este chce odomna vydokladovanie tych dvoch mesiacov /11+12/, ked som bola len PN. No strasna byrokracia ☹ . Tak som sa s nim chcela dohodnut aspon tak, ze originaly mu teda hned zajtra doporucene zaslem, ale nech mi ich potom vrati, a on ze ich musi zaarchivovat, takze naspat ich nedostanem. Ja som myslela, ze ich budem potrebovat ku dochodku? ako zapoctovy list, a on ze tento doklad sluzi aj tak len pre RZD! A co je potom ten zapoctovy list - ja ze toto! ....uz som z toho "jelen". Mohla by si mi to prosim trochu ozrejmit? Dakujeeeem!

jaduska
12. feb 2009

tinka - aj k daňovému priznaniu sa prikladajú kópie, tak nechápem prečo zamestnávateľovi nestačia. Asi tam majú veľmi pedantnú účtovníčku. Tie dva mesiace, čo si bola PN by ich zaujímať nemuseli, lebo ty vlastne v žiadosti prehlasuješ, že si nemala iné príjmy. A ak si nejaké zatajila, tak to bude riešiť daňový úrad s tebou a nie s nimi. Ale zrejme chcú mať vykrytý celý rok. Potom netreba dodatočne zháňať papiere pri kontrole.

Tie potvrdenia ja odporúčam si nechávať kvôli tomu, že práve v archívoch sa zvyknú papiere strácať a neviem, či ti o nejakých 30 rokov kópiu uznajú. A v dnešnej dobe, keď vzniká a zaniká toľko firiem, no neverím tomu, že tie doklady bude archivovať do tvojej 70-tky. Vyslovene k dôchodku tento papier netreba, ale....údaje sa môžu stratiť aj v sociálke a furt je lepšie mať aspoň nejaký papier, keď už nič iné....
Tie originály mu teda pošli, ak nedá inak, ale potom si ustriehni, aby ti aj on poslal originál Ročného zúčtovania - tam vlastne budeš mať spočítané príjmy za celý rok. Prilož si k tomu kópie všetkého, čo posielaš jemu a takto si to dobre odlož.

Zápočtový list je skôr potvrdenie o tom ,že máš po 15-tich odpracovaných rokoch nárok na vyššiu výmeru dovolenky.

Inak - ešte je možnosť zaregistrovať sa v sociálnej poisťovni, aby si človek mohol kontrolovať údaje potrebné k dôchodku cez internet. Či sú tam všetky zamestnania a pod. Ja sa tam chystám zájsť už dosť dlho, len akosi nie je čas.Ale budem si ho musieť nájsť, lebo moja mama si vybavuje teraz dôchodok a tiež jedno zamestnanie nemá zaregistrované, archív všetko skartoval a ona si môže pískať.... Takže asi tak to funguje na Slovensku

jaduska
12. feb 2009
gapa
12. feb 2009

aha jaduska, dobre vedieť 🙂

tina610
13. feb 2009

Jaduska-dakujem Ti velmi pekne za tie vycerpavajuce info! 🙂 Z kazdeho originalu som si spravila kopiu a pekne si ich odlozila, nech z toho nie je neskor potom problem..... A ustriehnem si, aby mi poslali original toho Rocneho zuctovania, kde budem mat vsetky spocitane prijmy za cely rok.

ilduska14
14. feb 2009

ahojte baby.viete mi poradiť aké doklady potrebujem doložiť k daňovému priznaniu.manžel minulý rok pracoval,tento robí bez zmluvy./zatiaľ/ Ja som bola pol roka na PN a pol roka na materskej.Kedže manželovi to v zamestnaní neurobia,tak to musím sama a mám z toho normálne mindráky.Vôbec sa v tom nevyznám.Keď som zbadala tie tlačivá.......Niečo sa dá vyplniť v pohode a je tam aj také nad čím si asi dlhšie posedím.Asi som málo chápavá. ☹

angua27
14. feb 2009

ilduska, hlavne hlavu hore a vypĺňaj tlačivo s tým poučením po ruke. ja robím daňové už roky a stále do tých poučení nazerám. 😉
no a najlepšie je k daňovému priložiť všetko, čím sa Ti vykryje celý rok, aj keď zo zákona niektoré veci nie sú povinné. predpokladám podľa Tvojho príspevku, že daňové bude za manžela, takže tak k tomu pristupujem: manžel bude potrebovať Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch za rok 2008 (má to dlhší názov, ale takto to začína), to dostane od zamestnávateľa; a za Teba bude potrebovať zo sociálky potvrdenie o poberaní PN a materskej. plus, ak si počas roka neuplatňoval daňový bonus na malú, tak je dobré si to dať do daňového, tak kvôli tomu kópiu jej rodného listu. to je asi všetko. 😉

machada
14. feb 2009

Ahojte - viete mi prosím poradiť, čo všetko musím zahrnúť do daňového priznania z prenájmu bytu? Keďže som na materskej dovolenke, neviem či do príjmov mám zahrnúť aj materský prispevok a následne aj rodičovský prispevok. Aké doklady je potrebné priložiť k daňovému priznaniu ? A ako to je s odpočítatelľou položkou? Ďakujem.

filipa
14. feb 2009

machada, materske a rodicovsky prispevok je oslobodeny od dane z prijmov... co sa tyka zdanenia prijmov z prenajmu, dost informacii najdes aj na modrej streche...mozes sa rozhodnut pre skutocne vydavky, alebo mozes uplatnit pausal vo vyske 40 perc. (treba prepocitat, co je vyhodnejsie). navyse mas pri prijmoch z prenajmu aj oslobodenu cast, a to vo vyske cca 25 tis. Sk (myslim, ze je to 5-nasobok zivot. minima)... ako hovorim, skus pozriet modru strechu, tam sa to rozoberalo...

filipa
14. feb 2009

a zabudla som, samozrejme mas narok aj na odpocitatelnu polozku 😉

ilduska14
15. feb 2009

angua moja,s akým poučením? žiadne totiž nemám ☹ mne len kúpil manžel tlačivá v papierníctve a ani neviem že niečo také existuje.kde to prosím ťa zoženiem,dá sa to stiahnuť z netu.ďakujem ti za radu. 😉

angua27
15. feb 2009

ilduska, keď si tu stiahneš daňové priznanie pre fyzické osoby Typ A, tak v rámci neho je aj poučenie na vyplnenie priznania. http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj...
TExBcmB2I76kXAhb31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAI2i11w!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfQkw!
a čudujem sa, že v tom kupovanom nebol, malo by to byť priložené aj tam. 😒

machada
15. feb 2009

filipa,ďakujem pekne za informáciu

ilduska14
16. feb 2009

angua veľmi ti ďakujem 😉 ,nebolo tam nič priložené ešte som to aj skontrolovala.

bambulka026
16. feb 2009

angua27, chcela by som sa spytat, ak manzel robil v priebehu roka u viacerich zamestnavatelov, potrebuje od kazdeho z nich potvrdenie o prijme?
V momentalnom zamestnani mu uctovnicka danove priznanie nespravila, lebo vraj nedodal vsetky potrebne udaje.
Co vlastne potrebuje aby si mohol spravit danove priznanie?

jaduska
16. feb 2009

bambulka, ak si bude daňové robiť sám, tak potrebuje Potvrdenie o príjme od všetkých zamestnávateľov, ktorých mal počas roka. V zamestnaní mu nerobia daňové, ale ročné zúčtovanie a ak nedal všetky podklady, tak mu ho ani urobiť nemohli.
Vypĺňať bude Daňové priznanie - typ A, dá sa vyžiadať priamo na daňovom úrade, kúpiť v papierníctve, alebo stiahnuť priamo zo stránky daňového riaditeľstva www.drsr.sk - na hornej lište je v menu Daňové tlačivá

machada
16. feb 2009

filipa - chcela by som sa ešte opýtať, či by si mi nevedela poradiť, čo všetko je potrebné vydokladovať k daňovému priznaniu. Mám si žiadať potvrdenie zo SP, že som poberala materskú( odkedy- dokedy) a následne rodičovský príspevok z úradu práce? A ako je potrebné vydokladovať výdavky z prenájmu ( za energie....)? Mám z nájomníkom spísanú nájomnú zmluvu a peniaze mi nájomca posiela na môj účet, z ktorého všetko uhrádzam ja. Nemám o tom žiadny písomný doklad , len výpisi z osobného účtu v banke.

lusana
autor
17. feb 2009

k daňovému priznaniu neni potrebné prikladať potvrdenie o poberaní materskej ani rodičovského príspevku, dokonca mi to chcela pani na daňovom vrátiť naspäť, ale keďže som to mala už napísané v prílohách muselo to tam zostať

julina1612
17. feb 2009

Ahojte, ja by som potrebovala poradiť či si mám podať daňové priznanie keď som minulý rok od 4.7.2008 nastúpila ma materskú, a nemá túto povinosť posať DP za mňa môj zamestnávateľ ak ho o to požiadam? vďaka za radu 🙂

angua27
17. feb 2009

julina, bohužiaľ termín na žiadosť pre zamestnávateľa si už premeškala. bolo to do 15.2., resp. tento rok do 16.2. takže daňové by si si mala spraviť sama. ak máš príjmy nižšie ako 48.600,- Sk, tak si daňové robiť nemusíš. ak ich máš však vyššie, zo zákona Ti vyplýva povinnosť podať daňové priznanie. od zamestnávateľa by si mala dostať Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch a na základe toho ho spraviť. 😉

susika
20. feb 2009

ahojte. ako to tu čítam, tak mi nejako vychdáza, že aj ked som minulý rok do konca januára bola na materskej a potom od februára na rodičovskej dovolenke, tak si mám podať danové priznanie? do teeraz som bola v tom, že to netreba, ked sa tieto príjmy nezdaňujú....... 😖

gapa
20. feb 2009

susika,
ak si v r.2008 poberala len materské a rodič.príspevok, tak nemusíš. Vyššie bolo spomínané nástup na MD 4.7.08 t.j. do 3.7.08 poberala príjem zo závislej činnosti.

julinka, súhlasím s angua, no aj keby si mala príjem nižší ako je uvedené vyššie a bola ti nejaká dan odvedená, tak sa ti oplatí podať danové priznanie, lebo dan ti vrátia.

ups 😨 , angua , nie je tá hranica príjmu 49248,-Sk miesto 48600,- t.j. polovica z nezdanitelnej čiastky a nie polovica z celoročnej min.mzdy??? Pozerám ten zákon... áno malo by to byť tých 49248,- t.j. 50% z 19,2 násobku živ.minima, ktoré bolo 5130,-Sk

angua27
21. feb 2009

gapa, máš pravdu s tou hranicou príjmu. zle som pozrela do poznámok. 😉

susika, nemusíš si dávať daňové. ak si bola iba na materskej a rodičovskej. ako už písala gapa. 😎