Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

ilduska14
23. feb 2009

baby viete mi poradiť,dokedy sa odovzdáva daňové priznanie,ak si ho robím sama.lebo ja som tak vedela že do konca februára,ale na nete som vyčítala že do konca marca.tak teraz neviem. ☹

gapa
23. feb 2009

ilduska,
do konca marca.

angua27
23. feb 2009

ilduska, do 31.3. 😉

ilduska14
23. feb 2009

baby vďaka. 🙂

ivana82
25. feb 2009

Baby, mam otazocku: zamestnavatel za mna poda danove priznanie, ale od septembra som nastupila na matersku, teraz si mam daco pytat od socialnej poistovne a podat sama alebo poistovna to vybavi za mna? diky ...

jaduska
25. feb 2009

ivanka - zamestnávateľ za teba nepodá daňové priznanie, ale ak si požiadala, urobí ti ročné zúčtovanie dane. Niektorí zamestnávatelia vyžadujú potvrdenia aj od úradov, aby bol príjmami vykrytý celý rok, iným to netreba. Najlepšie by bolo zavolať na mzdovú učtáreň a opýtať sa. Ak im to potvrdenie treba, tak si ho musíš zo sociálky vyžiadať sama.

ivana82
25. feb 2009

vdaka jaduska, al epre upresnenie - ja som mala pracovnu zmluvu do 31.8.2008 a od 1.9.08 som nastupila na matersku, mas pravdu poziadala som o ročné zúčtovanie dane, takze vlastne osem mesiacov mam odvedenych ale co so socialkou? mam sama alebo socialka poda za mna? stretla som sa aj s nazorom, ze mi uz nic netreba robit, pretoze to si socialka vybavi ... dakujem za kazdu radu 🙂

jaduska
25. feb 2009

ivanka, materské nie je zdaniteľný príjem, takže sa to zúčtovania daní netýka

ivana82
26. feb 2009

dakujem za radu ... takze nikde nic uz nemusim posielat, vypisovat ani nosit ...vdaka, potesila si ma a vdaka za ochotu ... 🙂

jaduska
26. feb 2009

ak si požiadala zamestnávateľa o ročné zúčtovanie a on si nevyžiadal ďalšie potvrdenia, tak už nemusíš nič robiť, iba čakať na vyúčtovanie dane od firmy.... 🙂

tina_
26. feb 2009

Mozem sa vas opytat na radu:
manzel je doktorand na Vš, pobera doktorandske stipendium, to je vraj nezdanitelny prijem, plati si sam len odvody do zdravotnej poistovne.
Ma podavat danove priznanie alebo nie?
U pana Mihala som citala, ze aj studenti mozu podavat danove priznanie a uplatnit si odpocitatelnu polozku na manzelku (aj ked si ona sama uplatnuje sama na seba vo svojom danovom priznani). Neviem, ci som to dobre sformulovala...

jankajs
26. feb 2009

angua27, ďakujem. No, manželovi som dodala všetky podklady, ale moja účtovníčka mi odmietla urobiť RZD, že to je moja vec a poslala mi potvrdenie o príjme. Takže musím ísť na DÚ. Čo už. Len neviem, či mám k RZD doložiť také isté papiere - potvrdenie o výške MD, RD, PN za 10 dní, ktoré platí zamestnávateľ ako som dala manželovi alebo stačí len to potvrdenie od účtovníčky. Dík. 😵

angua27
26. feb 2009

janka, pre istotu si tie potvrdenia z úradov zober zo sebou. niekedy to pýtajú, niekedy nie. a nechápem Tvoju účtovníčku, pokiaľ je to Tvoj zamestnávateľ, alebo Tvoj posledný zamestnávateľ (aj keď už u neho nie si zamestnaná), tak ak požiadaš o RZD, musia ho spraviť. na to je zákon. 😲 je mi smutno s takýchto účtovníkov, mzdárov,... 🙄 robia iba zlé meno našej profesii. 😢

jankajs
28. feb 2009

Dík, no veď práve, som len na RD, a potom opäť nastupujem, tak tiež nechápem. Najprv som si myslela, že mi to nechce urobiť, preto, lebo si na mňa uplatní odpočet MM a teda ja akože už RZD nemám robiť. No nevadí. Nejako to už urobíme. Ďakujem a nech sa ti darí.
PS. Meno si robí každý sám, ale samozrejme, sú pravdivé aj tvoje záverečné slová. Ale to je všade. Je to o ľuďoch... No ty robíš svojej profesii dobré meno 😉, takže sa to vyvažuje 😀

angua27
1. mar 2009

janka, dík za povzbudenie. koncom minulého roka som si založila živnosť, takže si hľadám stále nových klientov. pár ich mám, ale v mnohých prípadoch som sa stretla z názorom: "Účtovníci sú veľký páni a robia si len to čo chcú." a to sa dosť ťažko vyvracia, hlavne ak Ťa ten človek nepozná. 😎 keby si ešte potrebovala radu, kľudne sa ozvi aj do IP. 😉

libka1
2. mar 2009

Ahojte, čo si na mňa môže odpočítať manžel, keď som bola v roku 2008 od 1.3.2008 do 31.10.2008 na materskej a zbytok som robila? Môže vôbec niečo? 😅

jaduska
2. mar 2009

libka - záleží od výšky tvojho príjmu za minulý rok. Ak si mala malú materskú a nízky plat, tak možno by ešte nejakú sumičku mohol....

machada
9. mar 2009

Ahojte, chcela by som vás poprosiť o radu: kde je potrebné v DP uviesť, že som poberala materskú. Viem, že materská sa síce nezdaňuje, ale neviem, či sa neráta do príjmu, takže by sa mal o ňu znížiť nezdaniteľný základ dane. Neviem , či som to dobre pochopila 🙂

angua27
9. mar 2009

machada, ak si podávaš daňové priznanie za seba, tak sa materská do neho neuvádza. uvádza sa do vlastných príjmov, iba v prípade, že si Ťa manžel dáva do daňového priznania, vtedy sa odpočítava od nezdaniteľnej položky na Teba. 😉

martina46
9. mar 2009

vidim, ze sa to tu prave prebera,
teda sa opytam.
manzel si ma chce odpisat, v roku 2008 som bola prvych 5 mesiacov este na materskej, potom RD.
mojej kamaratke povedali, ze musi prinies pre manzela, co si ju chcel odpisat, papier zo socialky - potvrdenie o vyske prijmu - MD. chcela to jeho uctovnicka v robote.
moj manzel si bude robit DP sam, preto dnes volal na dan. urad a tam mu povedali, ze ziaden papier nepotrebuje, staci, ked to proste do papierov uvedie. ja si presnu sumu mam pozriet v bankovych vypisoch.
mozno im doverovat?

josa001
10. mar 2009

Asi je povinnost podat DP, ze? :(

gapa
10. mar 2009

martina,
áno, len si pre prípad, že by manželovi prišla kontrola z DU, tie výpisy nechaj odložené + napr. rozhodnutie o priznaní materského. To by malo stačiť.

martina46
10. mar 2009

gapa, dakujem 🙂

luciaakubko
11. mar 2009

mne dnes prisiel ten danovy bonus, plus nejake vratene peniazky z dani. aspon nieco 😀

anjelik85
11. mar 2009

ahojky, môžte mi niekto poradiť? môj manžel kúpil vo februári 2008 nový pc. začiatok živnosti má začiatkom júna 2008. môžem dať pc do nákladov? ak áno, ako? môžem tam dať celú sumu, alebo musím pc preradiť z osobného užívania do podnikania a oceniť to a potom tú sumu dať do nákladov? manžel má živnosť na grafiku, propagáciu a reklamu.
ďalšia otázka je: účtujem v jednoduchom účtovníctve = peňažný denník. keď manžel dáva tlačiť v tlačiarni nejaké veci, keď kupuje papiere a pod., všetko som dávala do prevádzkovej réžie. je to tak správne? alebo tie foto papiere mám dávať ako výdaj na nákup materiálu?
prosím, poraďte niekto súrne tieto dve veci. bez tohto nemôžem urobiť daňové priznanie a už je pomaly polka marca. ☹

zuz11
15. mar 2009

mimi109 • 1d, snž • 26. feb 2007 o 18:43
ahojte netusim ci tu tato tema moze byt ak nie tak sa ospravedlnujem 😅
chcem sa spytat ci ma niekto skusenosti s vypisovanim danoveho priznania k Dani z prijmov fyzickej osoby typ A netusim co vsetko tam musi byt vypisane
ocenim kazdu radu 🙂

lara1znk • 1d, 25tt • 26. feb 2007 o 18:44
ak mas nejake nejasnosti tak pracovnicky na danovom urade ti urcite poradia 🙂

alex21 • 1d • 27. feb 2007 o 09:05
Ak by som ti mala popisat cele danove priznanie tak by toho bolo vela. Ak nevieš dať ani čiarku tak skús niekoho koho maš v okoli alebo na danovom urade. Ak mas len zopar konkretnych problemov tak sa spýtaj rada odpoviem.

mimi109 • 1d, snž • 27. feb 2007 o 09:18
ja uz to mam skoro vypisane len neviem aka je teraz vyska tej nezdanitelnej casti ci ako sa to vola viem ze minuly rok to bolo cez 80 000 ale neviem teraz a este neviem kde mam napisat tu sumu co mi maju vratit ci do riadku dan na uhradu alebo do riadku danovy preplatok 😅

dakujem vopred za radu 😉

m.andrea • 144tt • 27. feb 2007 o 09:20
Odpočítateľná položka na daňovníka je 90.816,- za rok 2006

alex21 • 1d • 27. feb 2007 o 09:25
Nezdanitelna časť na danovnika je teraz 90816,- a napíše sa do r. 37.
Ak ti maju daň vrátit tak to napíšeš do riadku 65 ako danový preplatok. A tiež vyplníš XI. oddiel - žiadosť o vrátenie daňového preplatku podľa toho či chceš aby ti to poslali šekom alebo na účet. 😉

mimi109 • 1d, snž • 27. feb 2007 o 09:27
este sa chcem opytat ak by niekto vedel manzel je zamestnany a popri tom ma aj zivnost a pyta sa ci si moze uplatnit vratenie dane na manzelku u zamestnavatela aj na zivnosti? dakujem 😉

mimi109 • 1d, snž • 27. feb 2007 o 09:29
alex21 m.andrea dakujem 😵
alex ten oddiel XI uz mam ja som len tie 2 udaje nevedela 😅

mimi109 • 1d, snž • 27. feb 2007 o 09:37
este sa chcem opytat ja mam ten papier co sa tam doklada na dievcenske priezisko a to danove uz na nove priezvisko ci tam netreba dolozit kopiu sobasneho listu?

alex21 • 1d • 27. feb 2007 o 09:40
Ak má manžel živnosť tak si musi podať danové priznanie sám a vyplnuje typ B. Zamestnávateľ mu dá potvrdenie o príjme a tá patrí do §5 čo je V. oddiel a pri živnost vypisuje VI. oddiel.
Teba si uplatni v X. oddiely na r. 71 a tam napíše rozdiel sum (90816,- - tvoj hruby príjem za rok 2006.) Do tohoto hr. prijmu sa priratava aj materská.

mimi109 • 1d, snž • 27. feb 2007 o 09:48
Kolko si moze on odpocitat zo zakladu dane?

alex21 • 1d • 27. feb 2007 o 10:20
On si odpočíta svoju nezdanitelnu časť 90816,- .
Potom si môže uplatnit nezd. časť na teba. A to je 90816,- mínus tvoj celkový príjem. Čiže tvoja hruba mzda v praci + vyplacanie materskej + nemocenské dakvy ak si nejaké mala. Proste všetky peniaze ktore si v roku 2006 dostala. Jediné čo sa sem nerata je rodičovský príspevok a prídavky na deti.
No a v prípade, že si plati životku, doplnkové dôchodkové sporenie alebo účelove sporenie tak si môže ešte uplatnit túto uhradenú sumu maximálne však do 12000,-

Čo sa týka toho či maš doložiť kopiu sobášneho listu tak to fakt neviem. Ale ak ju doložiš určite nič neskazíš.

luckas8 • 1d • 5. mar 2007 o 09:52
Ahoj alex21!Chcem ťa poprosiť, či mi nevieš poradiť ako vyplniť DP, mamina min. rok vyhrala psychovolkmen v hodnote 12900,- je už dôchodkyňa.Prednú stranu viem, len v tých riadkoch som si nie istá, a aké percento je daň 19?
Ďakujem 😀

dankaa • 1d • 5. mar 2007 o 10:05
ahoj luckas8,

posielam ti link : https://www.drsr.sk/podaniedp/podaniedp

dankaa • 1d • 5. mar 2007 o 10:07
asi ti ten odkaz nebude fungovat:takže na www.drsr.sk-je možnost "vyplnenie tlaciv ns internete"-tam si možem online vyplnit dan.priznanie-pre výpocty staci 2xkliknut-system Ti to jednoducho vyrata a potom možes udaje prenies na papier-mne to velmi pomohlo-držím prsty!

alex21 • 1d • 5. mar 2007 o 11:56
Ahoj luckas8. Dankaa ti poradila dobre. Tlacivo si môzeš vyplnit aj na stranke dan. uradu. Percento na dane ti tam hodi. Je to 19%. Výhru zaradiš do §8 ods. 1 písm. i) a j). Čiže VIII. oddiel tabuľka č. 3 a riadok 9.
Ak sú moje vedemosti správne tak do 45408,- Sk sa dan neplati. Odporucam zájsť na daňový úrad kam patrí mamina podľa bydliska a poprosiť pani na daň. úrade aby vám pomohla s vyplnením. Mali by ste isť čím skôr lebo neskôr toho budú mať veľa a nebývajú až také ochotné ako keď sa ide skôr. Veľa šťastia

luckas8 • 1d • 5. mar 2007 o 16:50
alex21 chcem sa ešte opýtať, skúšala som to čo mi poradila dankaa, len mi tam vyhadzuje na daňovníka odpočet vyše 90000,- ale tam má byť nula že, keď je len tá výhra! a daň sa platí len vtedy, keď mi výnde + alebo -, lebo tam mám všade nuly!!! 😀

alex21 • 1d • 6. mar 2007 o 08:52
lucka podla toho co si pisala tak mamina je na dôchodku. Otázka je či bola poberatelkou dôchodku aj k 1.1.2006. To znamená, že či začala poberať dôchodok v roku 2006 alebo uz ho poberala aj predtým. Ak ho už pobera dlhšie tak na druhej strane v III.odiely na r. 29 musíš dať fajku. a v r. 30 napíšeš výšku dôchodku za rok 2006 ale len vtedy ak je menší ako 90816,-. Ak dostala v priebehu roka 2006 viac tak r. 30 ostane prázdny. Ak je dôchodok vačší tak ti tam sám hodí nulu a ak je menší tak tam sám vyráta rozdiel aky môže byť na uplatnenie.
Ak začala poberať dôchodok v roku 2006 tak jej odpočet na danovníka je 90816,-.
Dufam že je to dosť zrozumiteľné. 😉

siduska • 1d • 9. mar 2007 o 12:50
asi trosku odbocim od temy, ale chtela jsem se zeptat, ze muj manzel byl vybavovat vraceni dane, a reklimu, ze jemu vrati ale, ze ja mam doplacet, je to mozny ked jsem na materske, ja tomu nerozumym tak nevim, vy ste taky neco doplacali, dekuji

kitka123 • 16. mar 2007 o 12:41
Holky nevite nektera, jestli je povinnost davat danove priznani s nulou, kdyz jsem mela cely rok jen rodicovsky prispevek a materskou? Nebo napsat prohlaseni, ze jsem nedosahla zdanitelnych prijmu? Nebo to ignorovat a nepodat nic?

lajla • 1d • 16. mar 2007 o 12:49
ja bych to ignorovala, oni kdyz tak se ti ozvou, neboj, nezapomenou, ja mam ted zivnostak preruseny uz druhy rok, tento rok jsem na neho nevydelala ani korunu, a taky nebudu nic podavat, stejne jsem na nemocenske takze se tam ani nedostanu

nimmo • 1d • 16. mar 2007 o 13:06
kitka123: ahoj, já mám dojem, že se mateřská (ne rodičovská) do zdanitelných přůjmů počítá, takže bych to daňové přiznání přeci jen podala 😖
ale ještě si to samozřejmě zjisti přesně 🙂

kitka123 • 16. mar 2007 o 13:10
Lajla, to je jasne ze nezapomenou 😀 o to se nebojim. Ja jen, ze jsem vzdycky chtela mit tyhle veci v poradku, tak aby me zbytecne neprudili

olinel • 2d • 17. mar 2007 o 10:02
Ahoj kitka123.
Danové priznanie k dani z príjmu fyzických osôb, musíš podať aj ked si nevykázala žiadnu činnosť.Podáš si normálne danové priznanie, danový úrad nemôže vedieť, že si nevykázala žiadnu činnosť.pa

mikike • 12. mar 2009 o 21:52
ahojte, potrebujem poradit. Mam dve zamestnania, hlavne na Slovensku, plus vedlajsie v Madarsku. Dala som si spravit danove priznanie, a vyslo mi ze mam zaplatit 7130 sk navyse. Ako je to mozne, ked kazdy mesiac riadne platim dane? Ako to je? poradte prosim...

maca793 • 3d • Dnes o 00:09
ahojte, chcela by som podať Daňové priznanie z brigádnickej činnosti. dáva sa to aj keď som na MD? aká by mala byť min. výška, aby mi mohli časť dane vyplatiť?

tina610 • Dnes o 14:36
Ahojte!

poprosim o radu - kedze som poziadala mojho posledneho zamestanavatela este v termine do 15/02/09 o vypracovanie rocneho zuctovania dani za rok 2008 /podotykam, ze uz nie som u neho zamestnana/, aj tak spravil a poslal mi ho, nemusim si ho robit teda sama, mam ale otazku, to tlacivo si mam este aj odniest na danovy urad? Al. to uz spravil za mna on? Dajte mi prosim vediet, ako mam teraz postupovat..../o par dni mam TP, a tak by som to potrebovala cim skor vediet, nech to este stihnem 🙂 /..... Dakujem vsetkym za odpovede!!!!

petrahudacka
16. mar 2009

Ahoj, ja som sa teda nikde v zakone nedocitala, ze materska je od dane z prijmovoslobodena, ale ako pozeram, su tu medzi vami aj odbornicky. Preto sa chcem opytat, ked som v roku 2008 bola iba na materskej a rodicovskej dovolenke a matersku som mala 90.000, aj tak si nemusim dat danove priznanie? Dik?

angua27
17. mar 2009

petrahudacka, nemusíš si podávať daňové. 😉

calex
17. mar 2009

ahojte chcela by som sa opýtať, či niektorá z vás nevie ako by som vedela vyriešiť svoj problém s daňovým priznaním. daňovník v r.2008 mal príjem zo živnosti,zo závislej činnosti a bol evidovaný na úrade práce ako uchádzač o zam., ale nedostával žiadne peniaze. jeho príjem za celý rok bol zo zamestnania 68 040,-sk a zo živnosti 40 000,- Sk. Neviem akú nezdaniteľnú časť mu mám dať, či alikvotnu časť alebo celých 98 496,- Sk. ak sa niekto nájde, kto mi poradí, veľmi by mi to pomohlo. ďakujem