Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

gapa
23. feb 2010

molvecka,
treba si od zamestnávatela vyžiadať potvrdenie o zdanit.mzde aby si si mohla dať sama DP.

molvecka
23. feb 2010

majka , gapa, - dakujem

molvecka
23. feb 2010

majka a veru mas pravdu nedohodli sme sa , zamestnavatelka ma prepustila , ked som bola na marodke, samozrejme dohodou, ale co mi ine ostavalo, ked som sa sudit nechcela, mala som kopu iných problemov, preto som aj ochorela,

majkaa
23. feb 2010

ale oni su ti povinny dat ale len na tvoje vyziadanie potvrdenie o zdaneni a potom si musis spravit sama danove.

molvecka
23. feb 2010

viem ze su povinný,premôžem sa, zavolám tam

gapa
23. feb 2010

majka,
máš pravdu, oni majú povinnosť doručiť potvrdenie do 10.3. Som myslela, že firma už skončila činnosť, čo býva niekedy problém a je lepšie si to obvolávať popredu. Ak by si požiadala o potvrdenie do 5.2., tak ti boli povinný ho doručiť do 10.2.
Lebo ak si mala nízke príjmy a celkovo nízke vlastné príjmy, tak si si mohlu u manžela uplatniť nezdan.čiastku, resp. aspon jej časť.

majmunka
24. feb 2010

Dobry den.Potrebovala by som radu ohladom danoveho bonusu a uplatnenia nezd.casti na manzelku.Manzel je od jula 2009 zivnostnik.Od januara do jula bol riadne zamestany,uplatnoval si danovy bonus na dieta.Moze si uplatnit celu sumu za cely rok?
A druha otazka:Znizenie zakladu dane na manzelku si ma uplatnit len odvtedy ako bol zivnostnik,teda len pomernu cast?Ja som mala prijem 108 ,93 eura,to je potrebne potom odratat?Dakujem za radu.
Vychadzali mi tam blbiny v tlacive,ked som to ratala,takze robim niekde chybu.Dakujem.pekny den.

majmunka
24. feb 2010

A este som zabudla,moze si uplatnit znizenie zakladu dane na danovnika aj na manzelku?Alebo horna hranica je 4025 eur?Dakujem.

angua27
26. feb 2010

majmunka,

daňový bonus si môže manžel uplatniť za celý rok. za čas, kedy bol zamestnaný a bol mu už zohľadnený, tak to napíše do priznania (je tam na to kolónka). zbytok si uplatní až teraz a nechá poslať od DÚ.

zníženie základu dane na manželku si tak isto uplatňuje za celý rok. akurát si z tej čiastky odčíta Tvoj príjem (tých 108,93, čo si tu písala).

môže si uplatniť obe zníženia na seba aj na manželku. 😉

anesim
28. feb 2010

Môžte mi tu poradiť. Otec mi zomrel pred týždňoma pracoval ako živnostník, musím za neho podať daňové priznanie za rok 2009? A čo rok 2010 ? ☹ len problém je v tom, že nemôžem nájsť nijaké faktúry, príjmové bloky..... ,

angua27
28. feb 2010

anesim, predovšetkým úprimnú sústrasť.
bohužiaľ nemám pre Teba dobrú správu, ako pozostalá musíš podať daňové priznanie za 2009 a potom aj za 2010. môžeš však listom požiadať daňový úrad na predĺženie lehoty na podanie daňového priznania, ak neviete nájsť doklady.
ak by si nič nenašla, skús pozrieť na výpisy z účtov, či sa tam neobjavia nejaké platby od klientov.

tanulik20
10. mar 2010

Ahojte.Som na MD a cely rok 2009 som dostavala rodicovsky prispevok.Manzel si za mna uplatnil vratenie dani z mojho prijmu za rok 2009.Chcela by som sa opytat aka suma sa vracia manzelovi??je to 19% zo 4000eur ci kolko to robi??Dakujem za odpoved

buffinko
11. mar 2010

ahojte - ak manzel poberal na dceru danovy bonus od zamestnavatela pocas roka, ma ju uviest v danovom priznani? a uplatnovany danovy bonus bude 0?

buffinko
11. mar 2010

aha - asi, hej, ale budem rada, ked mi potvrdite 🙂 na riadku 94 bude teda 0...

dubnica
12. mar 2010

Vyhral som zájazd do tal.Alp v cene 1 000€ . Nevyužijem ho , darujem ho. Zaplatí darovaný daň alebo to musím ja . Ďakujem za odpoveď . Dubnica

anusqa
13. mar 2010

dobry den rada by som sa spitala že,ak som bola mynuly rok zamesnana 6mesiacov a ztoho som bola 1mesiac na PNke či dostanem niečo naspe po podani danoveho priznania moj celkovy prijem nepresiahol vysku 1777eur

dadka33
14. mar 2010

Ahojte kocky chcem sa spytat ci si musim podat danove priznanie ked som na md uz druhy rok a manzel si dava na mna vratit dane

Dakujem za radu 🙂

anita79
14. mar 2010

ahojte - prave ma pochytila panika ☹

od 2008 som na rodicovskej dovolenke - som nezamestanan- pred narodenim dietata som nepracovala
- v roku 2009 som niekolko mesiacov poberala prispevok na starostlivost o tazko choru osobu (teta)
Vztahuje sa povinnost podat danove priznanie aj na mna?
Dakujem za odpoved

andrea100
15. mar 2010

dadka33 asi si na rodičovskej dovolenke a nie na materskej. Ak si nemala žiadny iný príjem len rodičovský príspevok tak daňové priznanie nemusíš podávať 🙂

andrea100
15. mar 2010

Anita podľa mňa si daňové priznanie nemusíš podávať, z príspevku na starostlivosť sa daň neplatí. Ale ak si na teba manžel uplatňuje nezdaniteľnú čiastku na manželku tak ten by si to mal odrátať ako tvoj príjem

blankes
29. mar 2010

opatrujem moju svokru od1.1.2009musim podat priznanie poradte volakto

love1110
30. apr 2010

ahojte chcela by som sa spitat, ze asi kedy dostanem peniaze z vypoctu dane. dokedy to ma urad poslat na moj ucet. dakujem.
😉

danculik
30. apr 2010

No to by aj mna zaujimalo, ze kedy pride nejake rozhodnutie o tom, ze mam preplatok na dani (robila som si sama danove)...a ked mam ze kedy pridu peniaze?...ci ako to je?

h.a.i.n.y
6. aug 2010

Ahojte. Chcela by som poradit. Na buduci rok v auguste 2011 mame svadbu. Chcem sa opytat ci si moj manzel bude moct na mna uplatnit vratenie dane za rok 2011 od toho casu co budeme zosobaseni ak ja nebudem zamestnana po cely rok 2011 a v roku 2012 by som nastupila na matersku. A ak ano tak ako sa vypocita tato vyska?

vieraj
30. sep 2010

@gapa kolko si moze mm odpocitat zo zakladu dane na manzelku, ktora cely rok bola na RP? zdalo sa mi, ze to chcu poslanci zrusit 😒 dik

gapa
1. okt 2010

@vieraj
teraz som tie sumy rátala, tak to ber s rezervou,

záleží aký má tvoj manžel základ dane za rok 2010
(hrubá mzda mínus odvody plus napr. nepenaž. príjmy)
-- ak najviac 32.593,44eur, tak je na teba odpočet 4166,775eur (predpokladám sa to zaokrúhluje na 4166,78eur).

-- Ak vyšší ako 32593,44eur, tak sa odpočet ráta 12.315,135eur (zaokrúhlene asi 12.315,14eur) mínus 1/4 z manželovho základu dane

-- ak cca49260,56eur alebo ,54eur? (kvôli tomu zaokrúhlovaniu nie som si istá presnou sumou na centy) alebo vyšší ZD, tak už mu nevychádza na manželku žiadny odpočet

je to v § 52g (to písmeno g nie je preklep) ods.1 zákona o dani z príjmov

a predpokladám, že si okrem rodič.príspevku nepoberala iné príjmy (materské, nemocenské, odstupné, podporu, preplatenie dovoleky ...). Ak áno, tak by sa použil aj § 11 ods.5 zákona o dani z príjmov, tam je definícia vlastného príjmu manželky

Niečo som začula aj ja, ale velmi to radšej nesledujem, lebo aj ta sa stále hovorí inak a sa len rozčúlim. Uvidíme aké násobky životného minima dajú, lebo teraz platili pre roky 2009-2010 iné pravidlá ako predtým (preto je to upravené v prechodných ustanoveniach § 52g a nie v § 11.

dadka1010
8. nov 2010

Ahojte, poradíte aj mne? Koncom januára mi končí zmluva a zároveň v polke januára nastupujem na MD. Predpokladám, že Daňové si už budem musieť robiť sama, alebo by mi ho ešte za rok 2010 mal urobiť zamestnávateľ? Od augusta 2010 som PN(rizikové tehotenstvo), takže za toto obdobie mám príjem len zo SP, keďže si priplácam aj DNP, tak je to o niečo vyššie, musím do daňového uviesť aj tento príjem? Potrebujem k tomu nejaké potvrdenie zo SP? Pošlú mi ho alebo si ho musím vyžiadať sama? Ďakujem

claudica
8. nov 2010

@dadka1010 ahoj, ja by som si vypýtala od zamestnávateľa potvrdenie o zdaniteľnej mzde za rok 2010 /samozrejme až v roku 2011/ a urobila by som si daňové sama, nie je to ťažké, ak budeš chcieť, poradím. Dávky zo Soc. poisťovne sa neuvádzajú do DP ani sa nezdaňujú. Do kolónky "osobitné záznamy" v daňovom priznaní stačí čestne prehlásiť, že od augusta 2010 do decembra 2010 si bola na PN.
Ďalej - ak do 15. februára požiadaš zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania, mal by ti ho spraviť. Problém len bude, ak budeš mať nedoplatok alebo preplatok, keďže ti nebudú môcť korigovať, nakoľko tam už nebudeš zamestnaná. Preto by som volila tú prvú možnosť.
🙂

dadka1010
8. nov 2010

@claudica Jeeeej ďakujem si zlatá. Určite budem využívať asi prvú možnosť a keby niečo tak sa ozvem 😉

dadka1010
12. nov 2010

@claudica Ahoj, viem, že to tu asi nepatrí, ale nevedela by si mi poradiť aj s týmto? Koncom januára mi končí zmluva, viem, že mi ju nepredĺžia a nástup na MD, by som mala mať tiež asi tak koncom alebo v polke januára. Termín pôrodu mám 11.3.2011. Vraj sa ale dá nastúpiť aj skôr na MD. Potom MD zanesiem zamestnávateľovi, keď budem ešte u neho zamestnaná? Kto mi bude vyplácať MD, keďže tam mi končí zmluva? Soc. poisť. netreba nič oznamovať? Ako je to so zdravotným poistením, keď mi skončí zmluva? Ďakujem