Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

majaja75
5. máj 2011

ahojte...chcela by som poprosiť o radu...som na MD a dnes som sa dozvedela, že moja učtovníčka v robote epodala za mňa daňové priznanie (ona si myslela že si ho podám sama) hned s volalo na daňový a poslalo sa tam vpriznanie, povedali že musím zaplatiť 33 uer pokutu-i ked to bola chyba učtovníčky...mám mať predplatok--to mi už ani ten nedaju---ďakujem

maminuska
5. máj 2011

@majaja75 nebola to chyba účtovníčky ak si chcela podať daňové priznanie, daňové priznanie je povinný podať daňovník sám. Bohužiaľ nevedomosť neospravedlňuje . Nevidím dôvod prečo by ti nemali vrátit preplatok , ten prepadá v prospech štátu až po určitom období.

waitinka7
7. máj 2011

@majaja75
dolezite je, odkedy si bola na MD a ci tvoj zdanitelny prijem za r. 2010 bol vyssi ako 2012,85 Eur. (materská a rodicovský sa do toho nezapočítava). Ak si túto sumu presiahla, su povinná si danové priznanie spraviť, prípadne požiadať svoju účtovníčku o zúčtovanie dane do 15.2..
Ak ti vysiel danovy preplatok, na ten narok mas, nema nic spolocne za neskore podanie DP.

waitinka7
7. máj 2011

@alias313
Kedze pracujes na dohodu (brigádnicky), automaticky ti zo mzdy zrazia 19% dan. Na buduci rok si povinná spraviť si DP, ak tvoj zdaniteľný príjem presiahne sumu 3559,30:2. V tvojom prípade sa oplatí podať DP kazdopadne, kedze ti vratia celú zrazenú dan zo mzdy ked nezarobis viac ako sumu 3559,30. Dúfam, ze som to vysvetlila jasne.

alias313
7. máj 2011

waitinka7 takže keď zarobím do konca roka viac ako je tá suma 3559,30 tak sa mi daň nevráti? Tá suma je už vypočítaná po zdanení, alebo pred zdanením? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď 😉

ela2710
7. máj 2011

Ahojte poradil by niekto aj mne? ja viem, ze je skoro sa nato pytat, ale tak ja mam rada, ked mam vo veciach jasno 🙂 poberam rodicovsky prispevok a mam dve brigady na dohodu, som ale studentka - denne studium, forma individualna, takze dan sa mi vracia...takze ta prva brigada je taka, ze som podpisala cestne prehlasenie ze som studentka a tak mi dan neodpocitavaju vobec, takze dostavam hned celu sumu a dan dole nejde, a z druhej brigady mi dan dole ide, teda tam mam plat uz zdaneny (kedze som studentka, mal by sa mi ale raz rocne vratit)...chcem sa spytat, ci sa teda robi danove priznanie z oboch brigad? a ci sa rata do danoveho priznania ako prijem aj rodicovsky prispevok? dakujem pekne za odpoved... 🙂

kryska5
7. máj 2011

@ela2710 Ahoj, daňové sa robí zo všetkých zdaniteľných príjmov, tj z oboch brigád. Rodičovský príspevok nie je zdaniteľným príjmom. Nárok na nezdaniteľnú časť má človek iba u jedného zamestnávateľa, preto druhú brigádu máš zdaňovanú preddavkovou daňou. Pokiaľ suma brigád za rok 2011 nepresiahne sumu 3559,30 € zaplatená preddavková daň ti bude vrátená 🙂 (nesúvisí to s tým že si študentka, ale s nezdaniteľnou časťou)
(prípadne nemusíš robiť daňové, stačí požiadať jedného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane a doložiť mu potvrdenie o zdaniteľnej mzde od druhého zamestnávateľa) 😉

ela2710
7. máj 2011

@kryska5 a ak rocne zarobim do sumy 2600 eur (nosim len letaky pre dve firmy) tak danove treba podavat? a teda vratena mi bude urcite, taku brigadu tu nemam sancu najst, co by som tak zarobila, ze 3559,30 😒

kryska5
7. máj 2011

@ela2710 určite si daňové podaj, keďže nezarobíš viac ako je tá nezdaniteľná čiastka tak ti vrátia tú preddavkovú daň, ktorú ti strhávajú z tej jednej brigády.
Prípadne podaj žiadosť o ročné zúčtovanie dane do 15.2. vo firme kde ti strhávajú tú daň, dolož im potvrdenie z druhej firmy a potom nemusíš podávať daňové ty. Preplatok na dani ti potom zaplatí ten zamestnávateľ.

ela2710
7. máj 2011

@kryska5 dakujem, zrejme spravim tak, ze poziadam o rocne zuctovanie v tej firme kde mi strhavaju, tak mi to pride jednoduchsie 🙂 a velmi pekne dakujem za radu 🙂 velmi si mi pomohla, lebo ja sa do takychto veci nerozumiem, ale uz chapem, este raz dakujem 😉

kryska5
7. máj 2011

@ela2710 nie je začo, rada som pomohla, u zamestnávateľa to budeš mať jednoduchšie, pekný večer prajem 🙂

ela2710
7. máj 2011

@kryska5 aj tebe a dakujem 🙂

novan
16. máj 2011

Baby ak mi na DP vyšla nejaká suma že mám dostať späť peniažky dokedy ju musí DÚ vrátiť?

zuzkafuny
16. máj 2011

Aj ja mám otázku... nám podávala daňové priznania firma... všetkým naokolo už prišli a nám ešte nie? Dá sa to niekde na daňovom overiť? Lebo sme nedostali ani žiadne potvrdenie z daňového úradu... ak áno poradíte kde? Na koho sa obrátiť? 😀 díky

kryska5
16. máj 2011

@novan ak sa nemýlim tak do 40 dní od 31.3.

kryska5
16. máj 2011

@zuzkafuny celkom tomu nerozumiem, podávala to firma tebe ako zamestnancovi (resp. robila ti ročné zúčtovanie dane)?

zuzkafuny
16. máj 2011

robila mi ročné zúčtovanie dane 😀 ups

zuzkafuny
17. máj 2011

@kryska5 ja som volala na firmu a ona nám daňové nepodávala, vraj nám posielali potvrdenie, aby sme si ho urobili samé ☹ ale nám žiadne potvrdenie neprišlo... dá sa daňové podať dodatočne, teda po termíne???

kryska5
17. máj 2011

@zuzkafuny dá sa poslať po termíne, len daňový úrad vám dá pokutu za nepodanie daňového načas ☹ Prípadne zistiť či to neposielala doporučene a pohľadať na pošte čo sa so zásielkou stalo (a prípadne argumentovať na daňovom že ti nebolo doručené potvrdenie aby nebola pokuta), ak to posielala obyčajne tak s tým sa nič nedá robiť, je to dosť nepekné od nej, lebo takéto dôležité veci by som ja určite posielala vždy doporučene.

andreaspilova
8. jan 2012

baby a moze si moj manzel dat do danoveho to ze si platim DNP?? Alebo to len ja si mozem dat keby pracujem....

julinkaz
8. jan 2012

ahojte, poradíte niekto aj mne? som na rodičovskej dovolenke od mája 2011, mám 18% pracovný úväzok (pracovnú zmluvu), mala by som ekonómke dať aj potvrdenie o výške materskej, ktorú som poberala do mája? mala som totiž materskú aj z DNP, a teraz neviem, či sa to berie ako príjem. dá sa zároveň doložiť aj potvrdenie o tom, že si platím poistenie DNP a to sa mi odpočíta? Ďakujem veľmi pekne za radu.

michaela025
4. feb 2012

ahojte uz kazdeho sa tu pitam ako to je vlastne som slobodna ,matka ale mam priatela stim mam aj deti otehotnela som v robote po 4mesiacoch hned som odmarodila az do teraz prvych 7mesiacou som bola na pn a potom ma vypisal na md ktorami trva neviem ako je to stim danovym ci mi vlastne budu vracat bonus ze vraj nedostanem nemam nic za ten rok odrobene a muz si ho neuplatnil ale ja a dovolenku mi preplati az teraz v marci lebo mi konci materska z roboty tak neviem ci sa to da este do dani

lunana
4. feb 2012

Ahojte, keď si uplatňujem paušálne výdavky môžem odpočítať faktúry za internet a telefón? Už som to viackrát zisťovala. ale zakaždým mi bolo povedané inak 😠 Ďakujem

angua27
7. feb 2012

@lunana, ak si robíš paušálne výdaje, neberú sa do úvahy reálne náklady. buď jedno, alebo druhé. paušálne sa volajú preto paušálne, že si spočítaš príjmy a z nich vypočítaš náklady 40% + odvody. ak by si si chcela uplatniť náklady reálne, je treba viesť jednoduché účtovníctvo. 😉
ak máš bližšie otázky, viac sa pohybujem tu: https://www.modrykonik.sk/forum/financie-a-rodinny-rozpocet/danove-priznanie-a-veci-okolo-neho/ 😉

krtica11
9. feb 2012

ahojte nevie mi niekto poradiť ako sa da vyratať kolko vratia manželovi dan za mna ked som na RD _dakujem

domika007
12. feb 2012

Ahojte, mam otazku...ja som od aprila 2011 na MD, teraz som uz na RD, a pred nastupom na MD som evidovana ako nezamestnana...cize asi ja DP podavat nemusim, ale MM ma moze zahrnut do toho svojho...a chcem sa spytat dostava za to nejaku vyssiu ciastku? resp. treba k tomu nejake specialne papiere?

Dakujem za info 😉

lusana
autor
13. feb 2012

@dominika007 ty daňové priznanie nepodávaš, z podpory, z materskej ani z RD sa daň neodvádza
manžel si teba môže zahrnúť do svojho, treba potvrdenie o podpore, materskej aj rodičovskom príspevku+sobášny list
tady si môžeš kuknúť ako sa to počíta, či sa ti oplatí, aby si ťa muž zahrňal do priznania, lebo od odpočítatelnej položky sa odrátava aj podpora, aj materská
http://hnonline.sk/c1-40841350-odpocitatelna-po...

domika007
13. feb 2012

@lusana dik pozriem

pipirka
17. feb 2012

vie mi niekto poradiť?v januári 2011 som bola na PN a od februára som nastúpila na MD a od októbra dostávam RP musím podať ročné zúčtovanie? a odkiaľ potrebujem potvrdenie?

angua27
19. feb 2012

@krtica11, takto bez presných čísiel sa to vypočítať nedá. závisí to od príjmov Tvojho manžela.

@pipirka, ak si poberala PN, MD a RD a žiadne príjmy zo zamestnania, podnikania, za nájom a pod. daňové resp. ročné zúčtovanie dane podávať nemusíš. ak by si si predsa len podávala daňové (o ročné zúčtovanie dane bolo treba zamestnávateľa požiadať do 15.2.) budeš potrebovať potvdenia zo sociálky o poberaní PN a materskej a z UPSVaR v mieste Tvojho bydliska o poberaní RD: