Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

anjelinka
26. feb 2013

@angua27 ďakujem pekne 😉

adusska
26. feb 2013

Ahojte potrebujem poradit.....manzel si na mna ide uplatnit danovy bonus a neviem sa nikde dopatrat k vzoru cestneho prehlasenia, ze za Januar a februar min.roka som bola nezamestnana ale PN a od marca 2é12 som na materskej....cize skor rodicovsok prispevku. neviete mi prosim poradit ako by malo toto cestne prehlasenie vyzerat? nieje treba potvrdenie od Socialnej poistovne,vsak? a neviete mi povedat cca kolko by mohol manzel za mna dostat? ked som od marca dostavala len rodicovksy prispevok plus teda pridavky na deti,celkovo dve? mooooc dakujem 🙂

angua27
26. feb 2013

@adusska, čestné prehlásenie stačí napísať jednoducho. napíšeš presne to, čo si napísala sem, iba s formuláciou Čestne prehlasujem, že...
koľko vám vrátia sa dá povedať iba na základe čísiel, závisí to od toho, koľko Tvoj muž zarába, koľko si mala PN, atď, atď. takto z bruch Ti to nepovie nik. 😉

adusska
26. feb 2013

@angua27 moc dakujem 🙂

zaneta08
26. feb 2013

@angua27 díky pekne za radu 🙂

saba25
7. mar 2013

zdravim, mam taku otazocku. Som zivnostnička. Posledne soc. a zdrav. poistenie som zaplatila v januari a tiez faktura z decembra mi bola uhradena v januári. Môžem poistenie ako výdavok uviesť v danovom priznaní??? viem že faktúru nie tak ako je to s poistením? a tiet mam živnosť 8 mesiacov. mozem si uplatniť celú nezdaniť. ciastku? dakujem za odpoved 🙂

evita68
7. mar 2013

@saba25 do výdavkov aj príjmov si dávaš len to, čo je zaplatené v roku 2012..
uplatňuješ si celú nčzd..

saba25
11. mar 2013

@evita68 dik za odpoved 🙂 vdaka tomuto utvrdeniu sa mam danoveho hotoveeee 😀

ivanka85
13. mar 2013

Dobre ranko, cely minuly rok som bola na RD + 4mesiace praca na dohodu, chcem si podat DP, mam k dispozicii potvrdenie o prijmoch FO a o poberani RD a pridavku na dieta..co vsetko mam v tlacive DP vyplnit?keby sa tu nasiel niekto ochotny mi poradit, vopred dakujem za odpovede🙂

evita68
13. mar 2013

@ivanka85 do DP vpíšeš len údaje z potvrdenia o príjmoch /dohoda/.. nič iné nepotrebuješ..

P.S:- RD sa nepoberá, ale čerpe... poberá sa rodičovský príspevok..

ivanka85
13. mar 2013

@evita68 to malo byt RP, nie RD,moja chyba🙂

ninison
18. mar 2013

@angua27 ahoj, chcela by som poprosit o radu. za r.2012 mam prijmy zo zavislej cinnosti, z prenajmu, socialne davky - matersku. chcem sa opytat, ci do danoveho priznania musim uvadzat vysku poukazanych materskych davok ked ide o prijmy oslobodene od dane a ci je nutne dokladovat podkladom z SP. ak ano, toto asi SP posiela na vyziadanie, nie automaticky, vsak?
dakujem velmi pekne

ninison
19. mar 2013

@angua27 a predsa len este jedna otazka - postacuje ako priloha pre uplatnenie danoveho bonusu pri podani danoveho priznania len rodny list dietata?

angua27
19. mar 2013

ahoj,

@nnison, do daňového napíšeš iba zdaniteľné príjmy, čiže závislú činnosť a prenájom. materská sa do Tvojho daňového nepíše a potvrdenie z SP nepotrebuješ.
k uplatneniu daňového bonusu stačí kópia rodného listu. 😉

hatsepset
19. mar 2013

Ahoj, chcem sa opýtať - v lete som pracovala a ako žena na RD si teraz narokujem na vratenie penazi. Musim k daňovemu priznaniu priložiť aj potvrdenie že poberam rodičovsky prispevok? (matersku som nebrala nikdy ). Alebo je to tak ako ste angua27 písali - že nepotrebujem pokiaľ sa jedná o nezdaniteľný "príjem"

evita68
19. mar 2013

@hatsepset nepotrebuješ, len doklad o zdanit. príjmoch..

jana201
23. máj 2013

Ahojte prisli vam peniaze z danoveho ???

jana201
26. máj 2013

@hatsepset ahoj môzem sa spytat prisli vam peniaze z danoveho ???

hatsepset
27. máj 2013

ano prisli 🙂 asi dva tyzdne dozadu
posielala som ale aj doklad ze poberam rodicovske davky (od aprila hoci na materskej som od januara) a teta mi volala, ze co som robila tie tri nezdokladovane mesiace :/. tak som povedla ze nic a ona mi len odporucila ze nabuduce mam poslat doklad aj to ze som poberala "0" eur :D

jana201
2. jún 2013

@hatsepset lebo manzel z prace podaval danove priznanie a ten bonus co chodi mesacne cca 21 eur ci kolko sme si dali vyplacat raz rocne pri danovom zuctovani a stale nic neprislo volali sme uctovnicke tak ona nechpe preco to neprislo uz .. ako to mam riesit ?? poradili by ste mi ? prosim dakujem pekne 🙂)

hatsepset
2. jún 2013

o ale to nie ja sa tu vyznam :D ale angua27

jana201
3. jún 2013

@angua27 môzem sa spytat prisli vam peniaze z danoveho ???
lebo manzel z prace podaval danove priznanie a ten bonus co chodi mesacne cca 21 eur ci kolko sme si dali vyplacat raz rocne pri danovom zuctovani a stale nic neprislo volali sme uctovnicke tak ona nechpe preco to neprislo uz .. ako to mam riesit ?? poradili by ste mi ? prosim dakujem pekne )

angua27
3. jún 2013

@jana201, áno, mne aj mojim klientom peniaze už nabehli. poslednému tuším v polke mája. ak Vám peniaze doteraz neprišli, odporúčam kontaktovať manželovu správkyňu na Vašom daňovom úrade - teda tam, kam manžel patrí. a zistiť, či náhodou nebola nejaká chyba v daňovom a nestojí to na tom. ak si teda daňové podával sám za seba.
ak si nechal robiť ročné zúčtovanie dane ako zamestnanec cez zamestnávateľa, vtedy je zamestnávateľ povinný tieto peniaze vyplatiť najneskôr v marcovej výplate, ktorá sa vypláca v apríli.
dúfam, že som to napísala aspoň trošku zrozumiteľne. ak budete mať ešte otázky, kľudne sa ozvite. 😉

jana201
13. jún 2013

@angua27 dakujem no boli sme za uctovnickou co mu to robila a ze zabudla dat adresu ze peniaze su na danovom uz len nevedia kde poslat :(( je toto normalne ???

a mozem sa spytat je tam nejaka lehota co sa vyplacaju peniaze ??? ze dokedy ?? prosim vas poradite co mam robit ? ona ze pojde tam ale uz sa taha tyzden prepacte ze vas s tym otravujem :( pekny den

simca06022011
13. jún 2013

@jana201 nie je tam ziadna lehota ze "dokedy", peniaze uz davno prisli (vacsinou do konca aprila, ked tak este niekomu v maji)... manzel to ma ako SZCO? (predpokladam, kedze uctovnicka to riesi s danovym uradom, inak by to uz ako zamestnanec mal davno vybavene). Ako "nemaju adresu"? Ved na danovom priznani adresa musi byt.. bez toho sa to ani neda odoslat.. mozno nie je vypisane cislo uctu kam to maju vratit, ale to by vam uz danovy urad pisal list domov...
Na Vasom mieste poslem manzela osobne na danovy urad... ak tam teda uz nebola uctovnicka.. ak tam aj pojde "nieco opravit" peniaze nepridu za par dni.. moze im to zase trochu trvat.

jana201
13. jún 2013

@simca06022011
ne on neni szco... no ze ona zabudla vypisat adresu :(( ja vam dakujem pekne za rady ja ho tam skusim poslat snad sa to vyriesi coskoro ...

simca06022011
13. jún 2013

@jana201 tak potom neviem ako to moze.. v rocnom zuctovanie sa nic take nepise... vybavuje sa to cez zamestnavatela 🙂 Ale tak urcite to vybavite, to sa vam nestrati... len na danovom urade on asi nic nepochodi, lebo musi tam v tomto pripade ist iba ona... tak nech si ani nerobi zbytocnu cestu manzel...

angua27
14. jún 2013

@jana201, nechcem nikoho obviňovať, ale podľa mňa vám účtovníčka nehovorí pravdu. ak je manžel zamestnanec a teda mu robila ročné zúčtovanie, tak tam Tvoj manžel s daňovým úradom nič nemá. vtedy peniaze vypláca zamestnávateľ a zamestnávateľ si to rieši s daňovým úradom.
ak však spravila účtovníčka Tvojmu manželovi klasické daňové priznanie, tak tam adresa je a ako písala simca, ak by aj nebolo napísané číslo účtu, kam peniaze vyplatiť, určite by vám prišla domov výzva, aby ste nahlásili číslo účtu, kam majú peniaze poslať. peniaze sa vyplácali najneskôr do konca mája.
s tohto mi vychádza, že účtovníčka niečo zatĺka. keď nič iné, tak sa manžel môže na daňovom úrade u svojej správkyne informovať, akým spôsobom bolo podané jeho zúčtovanie dane, či daňové priznanie (ktoré by mimochodom musel aj podpisovať), alebo ročné zúčtovanie. to by mohlo vniesť do celej záležitosti trošku svetla.
a vôbec neotravuješ, kľudne sa pýtaj. 😉

r1000
15. nov 2013

ahojte ja sa chcem tiez opitat mame v pestunskej starostlivosti dievcatko,brali sme si ju ked mala rok,a teraz ma 9mesiacov.pracujeme stale uz 35r v jednej firme aj ja aj manzel.uctovnicka az pred dvoma rokmi nam povedala ze manzel moze brat bonus na nase dievcatko.mozem spetne nejako vypatrat ci nam vyplatia aj za tie dalsie roky,ci to uctovnicka tiez nedokaaslala a nezobrala si to pre seba?ak sme jej nieco podpisali a nevieme co lebo niekedy necitame mohla dat svoje cislo uctu a tam by jej to poslali.dakuem za odpoved.co mam robit ako sa mam k tomuto dopatrat

engiii
21. nov 2013

@angua27 ahoj chcem sa spýtať či si môžem uplatniť na daňové aj OČR čo som bola so synom , za tento rok som s ním bola viac krát na OČR, viem,že PN sa môže uplatniť, ale OČR neviem :-/ ďakujem za odpoveď a radu 🙂