Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

zuzana222
6. feb 2009

ahoj, do 16.2. je treba vyplnit Ziadost o vykonanie vypoctu dane z prijmov fyz.osoby zo zavislej cinnosti a o vykonanie rocneho zuctovania preddavkov na dan ...... za r. 2008 (tlacivo sa da najst aj na nete ) tak zamestnavatel je povinny podla nejakeho zakona ti to urobit. Potom uz nemusis podavat nic. Aspon takto to funguje v mojej praci..

ingulka
6. feb 2009

zuzana, aha.. takze musim zabehnut do prace im to vyplnit a podpisat.. co ?

jaduska
6. feb 2009

len trošku opravím zuzanu, tú žiadosť treba dať do 15.2. 😉

zuzana222
6. feb 2009

to je nedela, preto nam v praci dali uz predtlacene tlacivo aj s datumom 16.2..

jaduska
6. feb 2009

ja viem, že je to nedeľa, ale v zákone je dátum 15.2.. Ak to máte takto hromadne v práci, tak je to OK, firma môže mať iné interné predpisy, ale na ingulkinom mieste by som to neriskovala a radšej dala tú žiadosť skôr 🙂

zuzana222
6. feb 2009

aha, jasne, aby to neprepasla 🙂

tina610
6. feb 2009

Ahojte! Potrebujem poradit ohladne podania danoveho priznania! Minuly rok som bola zamestnana do 15/04/08 u jedneho zamestnavatela a nasledne od 16/04 u dalsieho. U tohto druheho som mala vsak zmluvu len na dobu urcitu, a kedze som otehotnela, a musela zostat doma na rizikovom /od augusta/, zmluvu mi uz zamestnavatel nepredlzil! T.j. od 01/11/08 som vlastne nezamestnana, resp. PN az do nastupu na MD (28/01/09). Ako mam postupovat pri podani si danoveho priznania za min.r.? Mozem poziadat oboch zamestnavatelov z min. roka, aby ho za mna spravili? Ak ano, akou formou - staci mailom, alebo musim vypisat nejake to tlacivo? A co tie 2 mesiace, ktore som bola len PN? Angua27 a Gapa spolieham na Vas!!! 🙂, prosim poradte!!! Vopred dakujem za vsetky odpovede a prispevky!!!!!!!!!

jaduska
6. feb 2009

no hádam ti môžem poradiť aj ja 😉 ak nevadí

O ročné zúčtovanie dane môžeš požiadať iba jedného zamestnávateľa - toho posledného. Žiadosť treba poslať do 15.2.-je na to tlačivo. K žiadosti musíš priložiť potvrdenie o príjme od prvého zamestnávateľa.
Takže čím skôr požiadaj toho prvého o Potvrdenie o príjme a zrazených preddavkoch na daň, vypíš Žiadosť o ročné zúčtovanie preddavkov a všetko to pošli (doporučene) tomu druhému tak, aby mu to došlo do 15.2. - je to nedeľa, tak to treba poslať čím skôr.

tina610
6. feb 2009

Dakujem Jaduska! A kde by som mohla najst to tlacivko na tu ziadost? /pre mojho posledneho zamestnavatela/
Pod tou ziadostou o rocne zuctovanie preddavkov myslis tu istu, ako v I. pripade, vsak? 🙂 A tie 2 mes., ktore som bola PN /11+12/ sa tiez uvadzaju do danoveho priznania? Pytam sa asi ako "tatar" ale nerozumiem moc tymto veciam moc nerozumiem ☹ , takze dik za trpezlivost so mnou! 😎

jaduska
6. feb 2009

tinuš, idem pohľadať vzory tlačív na nete, prilepím ti to tu a rozpíšem ešte raz a podrobnejšie 😉

tina610
6. feb 2009

Jaduska - tak to by si bola fakt zlata! vopred dik 🙂 /inak TP mam len o nejake 3 tyzdne skor ako Ty! 😵 /

jaduska
6. feb 2009

Takže:

prvému zamestnávateľovi zavolaj, aby ti čím skôr poslali potvrdenie o príjme za rok 2008. To je takéto tlačivo:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/t...

Ak ti ho pošlú, vyplň žiadosť o ročné zúčtovanie preddavkov, to je toto tlačivo:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/t...

V tomto druhom tlačive zároveň prehlasuješ, že si nepoberala iné zdaniteľné príjmy - PN sa do zdaniteľných príjmov nepočíta.

Potvrdenie od prvého zamestnávateľa si okopíruj, originál si nechaj a kópiu prilož k žiadosti o ročné zúčtovanie a pošli to druhému zamestnávateľovi - doporučene tak, aby mu to do toho 15.2.došlo, alebo zanes osobne, len potom by bolo dobré, aby ti potvrdili, že to prevzali. Viac sa nestaráš. Druhý zamestnávateľ ti spočíta príjmy od prvého, aj tie, čo si mala uňho a urobí vyrovnanie dane.
Ak ti sťahovali nejaké preddavky na daň, tak by ti mal výjsť preplatok, pretože si nepracovala celý rok, ale nezdaniteľná položka sa pri ročnom zúčtovaní nekráti.
Ak by si ti nestihla do toho 15.2. poslať, tak sa ozvi, potom je iný postup, ale teraz ťa tým motať nebudem...

angua27
6. feb 2009

tak ja som sa sem dostala až teraz, trošku nabitý program cez deň a jaduska-šikulka už odpovedala na všetky otázky. 🙂 a to vyčerpávajúcim spôsobom. nie je čo dodať. 😎

jaduska
6. feb 2009

neboj angu, od apríla budeš musieť makať ty, ja sa sem asi nedostanem 🙂 🙂 🙂 tak ti chcem šetriť teraz sily.... 😉

josa001
8. feb 2009

Ja mam otazku. v roku 2008 som maturoval a potom som bol do novembra nezamestnany (evidovany od sept. na urade prace) potrebujem nejake potvrdenie zo skoly a z uradu prace?
Vdaka

jaduska
8. feb 2009

josa - trošku stručná otázka, ale pochopila som to tak, že od decembra si zamestnaný alebo podnikáš. Takže - zo školy ti potvrdenie netreba, z úradu práce by som si na tvojom mieste vyžiadala potvrdenie o príjme, ak si zamestnaný a zamestnávateľ ti bude robiť ročné zúčtovanie, môže to vyžadovať. Ak si budeš dávať daňové priznanie, je dobré mať papier, že si bol evidovaný na úrade práce.

mata2424
8. feb 2009

čaute..potrebujem súrne pomôct s nasledovným:
do mája 2008 som chodila na výšku, normálne som skončila, potom som bola na úrade práce, kde som robila aj absolventskú prax...potom som sa zamestnala na 2 mesiace a od novembra som opať nezamestnaná..ked som chodila do školy, tak som poberala aj sirotský dôchodok...a čo teraz s danovím priznaním na rok 2008??...kedze som pracovala 2 mesiace, po výpovedi mi dali niečo ako potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnnosti, o preddavkoch na dan...za rok 2008, kde úhr zúčtovaných príjomov bol 22400,-sk, nezdanitelná časť na danovníka je 24624,-....mám si podať danové priznanie??....a čo to vlastne znamená, že úhr príjomov je menší ako nezdanitelná časť na danovníka??...znamená to,že mi vrátia časť dane??....a do príjomom sa ráta aj absolventská prax a sirotský dôchodok??...mám požiadať bývalého zamestnávatela, aby mi podal danové priznanie...bola som aj na danovom, tam mi povedali, že si mám vyplniť tlačivo, ale ja som z toho uplne mimo, fakt neviem, ako to vyplnať...mám z toho hlavu v smútku...môžeme mi prosím niekto poradiť??..prosím prosím...velká vdaka

mata2424
8. feb 2009

a chcem dodať, že nemám ani manžela, ani som nemala iné prijími okrem výplaty.....a sirotského dôchodku a absolventskej praxe...neviem, či sa aj to ráta...

jaduska
8. feb 2009

mata - ak je nezdaniteľná časť na daňovníka vyššia ako úhrn zúčtovaných príjmov, tak si pravdepodobne žiadne dane neplatila. Pozri sa na to potvrdenie, či v kolónke zrazené preddavky na daň je nejaká suma.
Zamestnávateľ nepodáva daňové priznanie, on robí ročné zúčtovanie preddavkov na daň.
S príjmom z absolventskej praxe skúsenosť nemám, dostávala si tam normálny plat? Ak áno, tiež by ti mali dať nejaké potvrdenie o vyplatených príjmoch a zrazených preddavkoch na daň.
Sirotské je nezdaniteľný príjem.

Inak- ak boli tvoje zdaniteľné príjmy nižšie ako 49248 Sk, tak si daňové podávať nemusíš.

mata2424
8. feb 2009

ano, nezdanitelná časť na danovníka je vyššia ako úhrn zúčtovaních príjmov..čo to znamená, že som neplatila dan??...musím ju teraz doplatiť???...ale kolonke úhrn preddavkov na dan zrazených podla paragrafu 35 je suma 579, a potom v kolonke dan vyberaná zrážkou : úhrnná suma dane, ktorá bola z prijímov z r. 11 vyberaná zrážkou je nula..ked somsa bola pýtať na danovom,tam mi povedali, že aj tak si musím podať danové...nie, absolventská prax nie je normálny plat, skôr niečo ako príspevok za abs. prax

jaduska
8. feb 2009

no s tým príspevkom za absolventskú prax si nie som istá, či sa do príjmov počíta,alebo nie. Ale predpokladám že to nebola nejaká horibilná suma. daň doplácať určite nemusíš, tých 579 Sk ti vrátia. Potrebuješ tlačivo - daňové priznanie typu A, dá sa stiahnuť na stránke www.drsr.sk, tu je link:

http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj...

Pomohla by som ti s vyplnením, ale fakt neviem, či ten príjem za abs.prax dať, alebo nedať do príjmov. Idem to skúsiť niekde pozrieť a ak sa medzitým neozve niekto skúsenejší, tak ti napíšem, ako to vyplniť...

mata2424
8. feb 2009

velmi pekne dakujem za odpoved..podla mna tá absolventská prax sa nepočíta, boli to peniaze z úradu práce, cca 8 tis...
mám íst za býval. zamestnávatelom a a dať mu žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov FO zo závislej čínnosti a o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na dan z tých príjmov *(formulár, čo som našla na nete )

alebo si vystačím len stým, čo mi on dal, t. j. potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnnosti, o preddavkoch na dan????

angua27
8. feb 2009

mata, máš odo mňa IP. ja som nenašla v zákone o dani z príjmov, že by platba za absolvenstskú prax spadala do oslobodených príjmov, podľa mňa to treba započítať do daňového priznania ako zdaniteľný príjem. ak si peniaze dostala od úradu práce, tak pýtaj potvrdenie tam. viac máš v IP. 😉

mata2424
8. feb 2009

dakujem, idem pozrieť ip 😉

jaduska
8. feb 2009

angua - pozerám to teraz na porade a tam píšu, že príjem za absolventskú prax je od dane oslobodený, lebo je to štátna sociálna dávka. V zákone o dani z príjmu konkrétne vymenovaná nie je, ale idem hľadať ďalej - pre istou

mata2424
8. feb 2009

vážne toto je super stránka pre takých antiekonomických ludí ako som ja 😉 dakujem, ste hrozne super, že takto pomáhate 🙂 určite máte doma vela svojich starostí a povinností...fakt vdaka...ak raz budem mať bábatko, tak určite toto bude u nás velmi navševovaná stránka....

mata2424
8. feb 2009

a ešte jeden dotaz...ked si podám u zamestnávatela tú žiadosť, to znamená, že si už nemusím podávať danové priznanie?....a ak by mi náhodou vratili ten preddavok na dan,to vlastne vracia danový úrad alebo zamestnávatel??..

jaduska
8. feb 2009

matka - ak ti urobí ročné zamestnávateľ, tak ty už nerobíš nič. Vyplatí ti ju on, najneskôr do konca mája. Len tú žiadosť nezabudni doručiť do 15.2.

mata2424
8. feb 2009

ja viem, som nechápavá ☹ ....takže mám tú žiadosť pred sebou:
- hlavička - to viem vyplniť
I. odsek a) tam tiež nič, kedže som nepracovala u iných zamestnvátelov,
b) nepoberal iné zdanitelné prijímy a už niesom poberatelom dôchodkov
c) nie som povinný zvýšiť základ dane z dôvodu ažd...
II. 1) uplatnujem nárok na vyživované deti - ani to nie, deti nemám
2) ani manžela
3) uplatnujem nárok na nezdanitelnú čast základu dane na danovníka?????....mám tam niečo napísať??

dalej vyhlasujem, že.....si uplatnujem nárok na tieto dalšie nezdanitelné časti základu dane???.....mám tam niečo napísať??

III mám žiadať aj o vystavenie potvrdenial??????

jaduska
8. feb 2009

mata - ten odsek 3 je pre poberateľov dôchodkov - tí nemajú nárok na plnú neodpočítateľnú položku, týka sa to starobných a výsluhových dôchodkov,