Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

sonya16
8. mar 2011

@claudica awoj a ďakujem za odpoveď, aj keď píšem troška neskôr. Mňa by zaujímalo aj kde, resp. do ktorej kolonky jej mám zapísať ten príjem zo živnosti, som z toho jeleň 🙂 ďakujem

claudica
8. mar 2011

@sonya16 ahoj, napíšem Ti IP za chvíľočku...

alusha
8. mar 2011

ahoj dievcata, viete mi niektora poradit, ci sa prispevok na starostlivost o dieta rata do prijmov, co sa tyka DP?? nie je to statna socialna davka, tak by sa mal, ci nie?

cicimon
8. mar 2011

@alusha prispevok na starostlivost vyplaca UPSVaR a mala by to byt st. soc. davka tym padom by sa to ratat do DP nemalo

alusha
8. mar 2011

@cicimon mne dnes povedali na UP, ze si to mam preverit, lebo tento prispevok nie je vyplacany zo statnej kasy, ale z nejakych inych fondov... tak neviem teraz...

alusha
8. mar 2011

kocky este sa chcem uistit, materska pre mna nie je prijem, ked si chcem robit DP sama?? Rata sa do prijmu, len ked si na mna chce uplatnit manzel odp.polozku?? dobre tomu chapem?

katka888
8. mar 2011

ahojte,
mozem otazku k danovemu? uplatnujeme moj nezdanit zaklad ci akos a to vola / 4025,7 / v manzelovom priznani na mna... ja si ma do prijmov zaratat matersku, PNku, ale rodicak uz nie. potrebujem k tomu priznaniu aj doklad zo socialky o vyske vyplatenej PNky a materskej? z toho si asi nemozem odratat dobrovolne nemoc poistenie, ze nie?

a este jedna vec, poslali mi z prace k narodeniu dietata cca 150 eur. prisiel mi ppaier, kde mi to pisu ako ciatkovy zaklda dane -158 eur a odvedena dan 0 eur. v pripade,ze to vyplacaju zo socialneho fondu, tak to nezaratavam medzi moj prijem? a ak to poslali v takomto zneni, asi to musim dat ako moj prijem, ze?

dakujem

dicinka1
8. mar 2011

ahojte..viete mi poradit prosim?manžel bol minuly rok nezamestnany...ale od maja 2010 mu spatne schvalili invalidny dochodok...medzi tym bol na marodke..ale nebrali sme nič okrem davky hmotnej nudze..a ja matersku...treba ist podat danove priznanie?mne aj manželovi?vyjde nam vobec niečo? 😅

maznacik007
8. mar 2011

@dicinka1 na to aby ste mohli dostat danovy bonus na dieta tak by ste museli splnit aspon istu mimalnu vysku prijmu /bud zo zavislej cinnosti ci ako SZCO/ ale podla toho co pises tak vlastne vas zaklad dane je u oboch rovny nule / nemali ste zdanitelne prijmy takze si nemozete uplatnit ani danovy bonus a ani vam danovy urad nebude nic vracat lebo ste za rok 2010 neodviedli ziadnu dan, danove priznanie nemusite podavat

maznacik007
8. mar 2011

@katka888 je lepsie si vypytat doklad zo socialnej poistovne... netreba ho sice dokladat k manzelovmu DP ale on zodpoveda za presne vycislenie, oni ti daju presne kolko si dostala materske, PN atd a to si odratas od nezdanitelnej ciastky tych 4025.7 EUR pokial mas z prace papier kde je ako ciastkovy zaklad dane uvedena ta suma 158 EUR tak by si ho mala zaratavat do svojich prijmov...

rovnako ak by si mala napr. prijem za to ze si bola napr vo volbach v komisii a pod..

dicinka1
8. mar 2011

@maznacik007 dakujem velmi pekne 😉

katka888
8. mar 2011

@maznacik007
nie, mam len tu PNku, matersku a z prace ... a mozem este jeden dotaz? totizto v januari nastalo to, ze po sviatkoch soc poistovni poslali z mojej prace potvrdenie o PKe neskoro, preto mi celu PNku za december 2009 vyplatila socialka spolu s januarom 2010 vo februari.
takze problem... musim to cele dat do mojich prijmov? aj ten december, kedze mi to experti vyplatili vo februari? ak ano, ma slaken trafen

katka888
8. mar 2011

@maznacik007
joj a p.s. nemozem si odratat DNP, ze? lebo to nie je povinne ale dobrovolne nemoc poistenie, ze?:

martina008
11. mar 2011

chcela by som poradit poberam rispevok za opatrovanie syna ,možem si podat danove priznanie a uplatnit danovy bonus+zamestnanecku premiu

lunana
12. mar 2011

Viete mi poradiť kde by sa dá spraviť nejaký dobrý kurz na daňové priznania? nie na tento rok, ale budúci. Ďakujem

danielkapo
12. mar 2011

Ahojte, viete mi niekto poradit ohladom dan.priznania? Mam si ho podat? V r.2010 som bola na RD, od jula do konca roka som vsak na zaklade zmluvy o obch.zastupeni pri sprostredk.poistenia pre jednu poistovnu mala urcity prijem, dokopy cca 300eur..dakujem

rut
12. mar 2011

ahojte, prosim Vás, ako vypočítam náklady pri prenájme bytu percentom? Čo som pozerala, odvíja sa to od 5-násobku životného minima. Ale aký je presný výpočet? Byt bol prenajatý 11 mesiacov. Ďakujem za pomoc.

rut
13. mar 2011

Aj keby mi niekto urobil danove, by som bola rada.

krajinka
14. mar 2011

ahojte, chcem sa spytat
muz si chce na mna uplatnit odpocitatelnu polozku, kedze som v roku 2010 3 mesiace pracovala, uctovnicka chce nejake potvrdenie o prijme...ak som spravne pochopila, malo by to byt Potvrdenie o prijmoch zo zavislej cinnosti?
PP som mala na dobu urcitu, skoncil 31.3.2010, mna by teda zaujimalo, nemal by zamestnavatel toto potvrdenie vystavit automaticky, ked uz tam nerobim? ci si o to musim poziadat? 😠

julka
14. mar 2011

@krajinka V zmysle § 39 ods. 5 Zákona o dani z príjmov by Ti mal zamestnávateľ vystaviť doklad do 10 marca.

krajinka
14. mar 2011

@julka takze o to nemusim ziadat?

sharmana
14. mar 2011

@rut na výpočet výdavkov percentami pri prenájme je takáto rovnica:

najskôr si z celkového príjmu z prenájmu odpočítaš 5 násobok živ. minima, ktoré je 925,95 v roku 2010

/(príjem z prenájmu po odčítaní sumy 5 násobku živ. minima : celkový príjem z prenájmu) x 40% z celkového príjmu z prenájmu= výdavky

Dajme tomu: príjem z prenájmu je 10000 eur. (je úplne jedno kolko mesiacov si prenajímala, zdaňuješ tú sumu pokial prekročila 5 násobok živ. minima).

10000-925,95=9074,05
40% z 10000=400

/((9074,05:10000)x 400/=362,96 - toto sú výdavky pri prenájme 😉

sharmana
14. mar 2011

@krajinka aj keby si ešte pracovala a robíš si sama daňové priznanie, tak musíš žiadať o toto potvrdenie ty sama, lebo tvoj zamestnávateľ inak nemá dôvod ti toto potvrdenie posielať... je to v tvojom záujme..
zamestnávateľ je povinný svojmu zamestnancovi vykonať ročné zúčtovanie dane, ale len ak o to zamestnanec požiada, myslím že do 16 februára...
o potvrdenie ako podklady k daňovému priznaniu, ktoré si ideš robiť sama, prípadne ho potrebuješ pre manžela samozrejme že musíš žiadať, tvoj bývalý zamestnávateľ ti už predsa daňové nerobí a nemôže vedieť, že si chcete s manželom niečo odpočítavať 😉

možno si to mýliš zo zápočtom odpracovaných rokov, ten ti je tvoj bývalý zamestnávateľ povinný samozrejme dať 😉

krajinka
14. mar 2011

@sharmana ok vdaka za info 😉

sharmana
14. mar 2011

@krajinka rado sa stalo 🙂

rut
15. mar 2011

@sharmana Dakujem velmi pekne, velmi velmi si mi pomohla.

liliana363
16. mar 2011

Ahojte chcem sa na nieco opytat. Ked rozvedena matka mala v starom roku tieto prijmy> matersku /v max. vyske z povinneho a dobrovolneho nem. poistenia/ 3mesiace a 7 dni, potom bola uz na rodicovskej dovolenke do konca roka. Okrem toho dostavala od svojho byvaleho manzela vyzivne na 2 deti. a na jedno kompenzacny prispevok pre zdravotne postihnute dieta. Ja si mylim, ze by danove priznanie nemala robit. Ale radsej sa chcem opytat aky mate nazor?

lizatko1009
16. mar 2011

ahpjte neviete mi poradit ako to je na danovom, kedze moj ex si uplanil danovy bonus na maleho a nebyva s nami v spolocnej domacnisti, je zivnostnik a nebude sa prizivovat s .... a s cudzim deckom na mojom malom.

lucul
16. mar 2011

@lizatko1009 viem, ze ty si mu mala dat cestne prehlasenie, ze si moze uplatnit DB, aby ste si duplicitne nedavali, ale ak nezijete spolu tak by si nemal uplatnit on 😉