Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

kaktusik007
12. jan 2011

k tym vlastnym prijmom manzelky, tu je to krasne rozpisane:
http://moje.hnonline.sk/node/4838
Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa:
- zamestnanecká prémia
- daňový bonus
- zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť
- štátne sociálne dávky: rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa, príspevok rodičom, ktorým sa narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá, príspevok na pohreb, prídavky na dieťa, vianočný príspevok pre niektorých dôchodcov
štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.

Medzi vlastné príjmy manželky patria:

A. Zdaniteľné príjmy (teda hrubé príjmy neznížené o výdavky) vrátane príjmov zdaňovaných zrážkovou daňou, napr.:
- príjmy zo závislej činnosti
- príjmy z podnikania (hrubý príjem bez odpočítania výdavkov)
- príjmy z prenájmu
- príjmy z kapitálového majetku (úroky, výnosy z CP, plnenia pri dožití)
- ostatné príjmy (výhry, z predaja nehnuteľnosti, iné náhodné)

B. Oslobodené príjmy napr.:
- podpora v nezamestnanosti
- nemocenské dávky (OČR, nemocenské, materské, vyrovnávací príspevok)
- invalidný dôchodok
- starobný dôchodok
- peňažný príspevok za opatrovanie,
- peňažný príspevok na obstaranie pomôcky
- cestovné náhrady
- náhrada príjmu počas PN

Pozor, ak príjmy manželky prekročia sumu 4 025,70 €, vtedy nárok na odpočítateľnú položku na manželku nevzniká.
Výšku príjmov manželky treba dokladovať, napríklad PN-ku alebo ošetrovné potvrdením zo Sociálnej poisťovne.

maznacik007
12. jan 2011

ja len dodam ze sa nezapocitava k prijmom manzelky ani priznane pestunske davky

janka35
12. jan 2011

@kaktusik007 Dobry den ,ak sa Vas mozem opytat ohladom danoveho p.Ja som poberala do jula rod.prispevok potom podporu v nezam. ,kedze sucet vyplatenych podpor presahuje 4000 eur,tak si manzel na mna neuplatnuje nic,ale manzel pracoval 7 mesiacov v jednej firme,potom bol tri mesiace nezamestnany a teraz pracuje 2 mesiace v novej,ale tam mu nebudu robit danove,tak by som sa chcela opytat ked ma rocny prijem asi 6800 eur preddavky na dan cca670 eur a nezdanitelne minimun na danovnika cca2350 eur,ci si moze uplatnit nevyplateny dan bonus za tri mesiace na dve deti a z coho sa mu vypocita preplatok na dani?

zuzuxx
12. jan 2011

ahojte, viete poradit, ci treba robit danove priznanie?
v roku 2010 som bola na materskej nejako do maja, potom na rodicovskej. Zamestnavatel mi poslal preplatenu dovolenku cca 600 eur. Musim si to podat?

kaktusik007
12. jan 2011

@janka35 danovy bonus si moze uplatnit v celkovom rocnom danovom priznani, detto aj celu odpocitatelnu polozku, je jedno, ze bol tri mesiace nezamestnany....
@zuzuxx dovolenku zdanil??? ak ano, tak sa ti to oplati si podat, lebo tu dan ti mozu vratit spat 🙂

kocurko1
12. jan 2011

@kaktusik007 prosim Ta, chcela by som si overit. Kolko si na mna moze uplatnit manzel, ked som cely rok 2010 poberala len rodicovsky prispevok, ale musim si navysit zaklad dane o o 1300eur z dovodu, ze som predcasne zrusila inv. ziv. poistenie? Potom to, co si na mna uplatni sa vypocita 4025,70 - 1300eur?
A ktore tlaciva bude potrebovat dolozit? Potvrdenie z Uradu prace, potvrdenie od mojho zamestnavatela a bude musiet dat aj moje cestne prehlasenie, ze ziadam o navysenie zakladu dane o 1300eur?
Poradte ktora viete. dakujem

kaktusik007
13. jan 2011

@kocurko1 no, tvoj prijem bolo aj to, co ti vyplatili z predcasne zrusenej zivotnej poistky.... ale na toto nie som odbornik, toto je specificka otazka, obrat sa na poradu.sk alebo na hnporadnu online.... ale tak ako si napisala to len nebude... ty si musis podat danove priznanie navysene o 1300€ - cize ty si proste normalne podaj danove, kde toto si uvedies ako prijem, tym, ze iny prijem zdanovany si nemala, tak dan budes mat aj tak nulovu.... takze to urcite sprav tento rok 🙂

lunana
13. jan 2011

@kaktusik007 a ako to teda je? PN ani materská sa nezapočítava do príjmov, ale musím dať potvrdenie o tom, že som ich poberala? Alebo tomu zle rozumiem?
A môže si SZČO uplatniť daňový bonus, lebo sú dosť mätúce informácie ohľadom toho 😒

kaktusik007
13. jan 2011

@lunana hore to tu mas.... pn aj materska sa odratavaju od tej sumy, co by si mal pravo tvoj manzel na teba uplatnit, rovnako ak mas ucet vedeny na tvoje meno a tam uroky - aj to su vlastne prijmy manzelky.....
a ano, musi dokladovat tvoje prijmy - potvrdenim zo socialnej poistovne a vypisom uctu a inymi dokladmi... neivem ake prijmy mas....
a ano, moze si uplatnit danovy bonus, v danovom priznani je na to kolonka

kocurko1
13. jan 2011

@kaktusik007 dik, ja si danove priznanie urcite tento rok takto podam, lebo tu poistku musim do 3rokov vratit.
Este sa opytam na doklady pre manzela - musim dolozit nejake potvrdenie od Uradu prace, kolko mi bolo vyplatene na rodicovskom prispevku?

kaktusik007
13. jan 2011

@kocurko1 rp sa tam nezaratava - cize ee

kocurko1
13. jan 2011

dakujem

zuzuxx
13. jan 2011

@kaktusik007 dakujem za odpoved. Neviem, ci to zdanil, predpokladam ze ano. V tom pripade mozem poziadat zamestnavatela o podanie DP, ake doklady bude potrebovat? A este sa spytam, ako je to s urokami na uctoch? Ked si ich zaratam do prijmu a nepresiahne to 4000, oplati sa podat DP?

kaktusik007
13. jan 2011

@zuzuxx ak mas vyplatnu pasku za tu dovolenku, vies si to tam pozriet... ono zamestnavatel by ti mal dat aj tak tlacivo o vyplatenych preddavkoch a funkcnych pozitkoch ci ako sa to vola 😉 a to k tomu prilozis
k tomu uctu - zalezi od toho, aka velka bude spolu ta zrazkova dan, ktoru si banka strhla.... a podla toho sa rozhodni, ono dnes tie ucty nie su bohvieako urocene, a ludia na nich moc penazi ani nemaju.... ale ak mas stavebko, tak tam to moze byt uz zaujimavejsie 🙂

zlatusik28
13. jan 2011

@zuzuxx nie

zlatusik28
13. jan 2011

@zuzuxx ale ak ti tú dovolenku zdanil, tak sa ti daň určite vráti

zlatusik28
13. jan 2011

@kaktusik007 materská, Pn alebo rodičovský nie sú príjmami manželky, preto sa neodrátavajú od sumy, ktorú si môže manžel na ňu uplatniť, teda mať úľavu

zlatusik28
13. jan 2011

@kaktusik007 materská sa odpočítava, hej, som sa pomýlila

kaktusik007
13. jan 2011

@zlatusik28 aj pnka sa odpocitava 🙂 nie len materska... vsetky davky z nemocenskeho poistenia su vlastnymi prijmami manzelky v tomto pripade...
neodpocitavaju sa statne socialne davky - rodicovsky prispevok, prispevok pri narodeni, pridavky na deti, a podobne... .

lunana
14. jan 2011

@kaktusik007 a ako je to s tým stavebným? my máme tri, na mm, na mňa a aj na dcérku, to sa tiež dá nejak odpočítať alebo sa ešte prirátava tá štátna prémia?

kaktusik007
14. jan 2011

@lunana ak ti to vyjde (co dietatu vyjde vzdy, a asi aj vacsine dochodcom) tak mas narok na vratenie zrazkovej dani z urokov, ak si podas danove priznanie (za dieta musi jeden z rodicov).

zlatusik28
14. jan 2011

@kaktusik007 ja som bola v utorok na SP a tam mi povedali že sa to neodpočítava, ale na internete som našla zas nečo iné, asi zase zbehnem na SP, a potom že zamestnankyne na SP sú školené 😠

kaktusik007
14. jan 2011

@zlatusik28 co s tym ma socialna poistovna prosim ta???? toto sa bavime o dani z prijmov... to riesi danovy urad!!!! 😉

lunana
14. jan 2011

@kaktusik007 mám takú blbú otázku, ako sa podáva to daňové priznanie? a čo k tomu potrebujem?

kaktusik007
14. jan 2011

@lunana vyplnis tlacivo, odnesies na danovy urad... do 31.03.2011 vratane... dolozis kopie vypisov z uctov, kde mas tu zrazkovu dan, co si uplatnujes... vsetko

zlatusik28
14. jan 2011

@kaktusik007 ale potvrdenie že som brala materskú mi nedáva daňový úrad, ale SP 😉 a tých potvrdení je veľa, podľa toho na čo potrebuješ potvrdenie a oni by predsa mali vedieť, že keď ho potrebujem dať manželovi, aby mal na mňa úľavu, že tam musia byť aj sumy, nie?

kaktusik007
14. jan 2011

@zlatusik28 z akeho dovodu by to mala vediet??? ty predsa vies, ake chces potvrdenie, pre ake ucely... . a potom, ak ti materska chodila na ucet, tak doloz vypis odtial, a potvrdenie zo socialnej positnovne nepotrebujes.... napriklad

zlatusik28
14. jan 2011

@kaktusik007 trošku sme sa nepochopili, ja som jej povedala že potrebujem potvrdenie o materskej pre manžela, aby mal na mňa úľavu a ona mi povedala že tam mi stačí len obdobie, pretože materská nie je vlastný príjem manželky, ktorý sa odpočítava zo sumy, ktorú si manžel odpočítava. Ja si myslím, že to má vedieť, je za to platená, aby poistencom dávala správne informácie, nemyslíš? a výpisy mi nestačia, nakoľko chcú od manžela originál výpis zo SP

zanetak
14. jan 2011

ahojte, chcem sa spýtať, či mi niekto viete poradiť, či mám podať daňové priznanie, keď do 18.marca som bola na rodičovskej dovolenke, potom od 18.3.-30.9 som bola zamestnaná a od 30.9. do konca roka som nezamestnaná.
Ak áno, tak aké daňové priznanie sa podáva? dakujem

monkap
14. jan 2011

@zlatusik28 v zakone nie je povinnost predlozit k dan. priznaniu doklady preukazujuce vysku prijmu manzelky, ak si na nu manzel uplatnuje odpocitatelnu cast .... iba v pripade dan. kontroly to mozu vyziadat .... teda ak sa to nahodou nezmenilo ... ja som to nikdy nedokladovala ani to nikto nepytal a to som uz nejaky ten rok doma na materskej ....