Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

alusha
17. mar 2011

@stvura asi vam to ta uctovnicka nespravila dobre 😒

stvura
17. mar 2011

@alusha no super, tak vidim ze su tatari aj v manzelovej praci aj u nas v NZ na danovom (tam som volala)...takze manzel zisti ci to uz odoslali alebo nie, ak nie tak opravi ze ma tam neuvedie a ja si spravim priznanie s tym ze do toho riadku "Uhrn dane" dam len prijem za dva mesiace od zamestnavatela a vysku materskej nebudem uvadzat nikde, ano, je to tak spravne? Takze mi vratia presne tu ciatku co je uvedena v potvrdeni z roboty...to ze som mala matersku mam uviest niekde do poznamky, resp. prilozit to cestne vyhlasenie?

kryska5
17. mar 2011

@zazalienka
@alusha baby tak to nie je, každý občan sám za seba má nárok na nezdaniteľnú čiastku, takže každá ak máte nejaký iný príjem v danom roku ako je materská, či rodičovská a platili ste preddavkovú daň, je dobré si podať DP, lebo v prípade že príjem bol nižší ako NČZD vrátia vám dane naspäť. Pokiaľ ste v roku mali iba MD a RD a iný príjem nie, netreba si robiť daňové priznanie.
Manžel si môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku na vás v každom prípade, pokiaľ váš príjem nie je vyšší ako nezdaniteľná čiastka, povedané po lopate 🙂

alusha
17. mar 2011

@stvura ano sprav si to danove, oplati sa ti, vratia ti dan...
@kryska5 ano, kazdy ma narok na tu odp. polozku, ale manzel si nemal na nu co uplatnit, ked jej prijem bol 2000eur a materska tiez 2000eur, tak asi nieco spravili zle...

alusha
17. mar 2011

@stvura a do svojho danoveho das len ten prijem, materska sa tam nepocita, ale vydokladovat to musis, bud potvrdenim zo socialky alebo tym cestnym vyhlasenim...

kryska5
17. mar 2011

@stvura ak tvoj príjem bol vyšší, treba podať daňové. Zarátava sa ti iba príjem z práce, nie materská či rodičovská a pokiaľ si nepresiahla príjem v sume 4025,70 tak dane čo ti strhávali by ti mali vrátiť 🙂
Manžel si mohol uplatiť 4025,70-zdaniteľný príje, (práca,dohoda)-materská, ak po odrátaní príjmov niečo ostalo to si manžel uplatní ako NČZD za teba ako manželku 🙂 tak ako píše alusha

kryska5
17. mar 2011

@alusha toto nie je príliš správne vyjadrenie: ak si uz na teba manzel uplatnil odpocitatelnu polozku, ty si uz nemozes robit danove priznanie... moze sa robit len jedno, co je pre vas vyhodnejsie...
ale rozumiem ako si to myslela 🙂

stvura
17. mar 2011

@alusha
@kryska5 dakujem kocky, ste zlate...takze idem opravit svoje a uvidime ci aj manzelovo sa bude dat...este raz vdaka 🙂 😵 😵

monkap
17. mar 2011

@stvura ty si podaj danove priznanie, kde uvedies iba prijem zo zamestnania ... a uplatnis si tam odpocitatelnu polozku 4025,70 a dan, ktoru odviedol zamestnavatel ti vratia ...
manzel - moze si na teba uplatnit odpocitatelnu polozku vo vyske 4025,70 minus prijem zo zamestnania a minus materska ... vo vyske tohto rozdielu si uplatni nezd. cast (ak boli prijmy zo zamestnania a materskej vyssie ako 4025,7 nemoze si manzel na teba uplatnit nic) 🙂

kryska5
17. mar 2011

@stvura rado sa stalo 🙂

anla
17. mar 2011

Ahojte. Moze mi niekto poradit? Cely minuly rok som bola na rodicovskej dovolenke, ale v januari mi prislo na ucet cca 1100 EUR ako mimosudne vyrovnanie za faktury, ktore mi neboli uhradene este pocas zivnosti v roku 2007-2008. Musim podat danove priznanie? Aky doklad mam prilozit o tomto prijme? Alebo staci ak poda DP manzel a uplatni si na mna odpocet zakladu - tych 1100 EUR? Aj k tejto sume treba dolozit nejaky doklad? mam len ten vypis z uctu 😒 Budem musiet robit aj zuctovanie zdravotnych odvodov???? Dakujem

sharmana
17. mar 2011

@zazalienka materská je vlasným príjmom manželky... to áno, ale nezdanuje sa, takže si ho do danového stvura nemusí dávať, iba príjem z tej práce 😉

@stvura presne ako tu už niekto spomínal, ak si prekročila tú hranicu na zdanenie, neviem presne kolko to je, ale hore ste to viaceré spomínali, tak si podávaš danové ty, tvoj manžel si vlastne ani nemal čo odpočítat, ak sa nemýlim 😕
a do príjomov uvádzaš úhrn príjmov zo závislej činnosti od bývalého zamestnávatela, ak si nemala okrem toho iné príjmy, ktoré sú zdanitelné...

sharmana
17. mar 2011
sharmana
17. mar 2011

@anla myslím že ak si mala príjem 1100 eur a potom len rodičovský príspevok, tak nemusíš podávať danové priznanie..
a je v tých 1100 eur aj tvoje výdavky so súdom, ako napríklad poplatky, právnik a podobne? lebo ak by si manžel na teba uplatnil nezdanitelnú časť, tak by musel odpočítat tých 1100 eur z tej nezdanitelnej časti, ale ak by v tom boli vlastne výdavky, tak to sa z tých 1100 odráta.. neviem či som sa dobre vyjadrila..

kryska5
17. mar 2011

@anla pokiaľ si správne ukončila živnosť, tj. zdanila všetky pohľadávky aj keď neboli uhradené, nemáš dôvod podávať daňové priznanie. Pokiaľ nie, správne by si mala urobiť opravné daňové priznanie v roku kedy si ukončovala živnosť

mariro
18. mar 2011

ahojte vie mi niekto poradit? Kamaratka vyhrala mini notbuk a na papieroch mala napisane ze treba zdanit tuto vyhru.Takze k papieru od zamestnavatela sme prilozili i tuto fakturu na 209,40€ a teda sme spracovali danove priznanie.
Chcem sa spytat ...tam sa nedaju pri vyhre uplatnit asi ziadnevydavky,ze??? Resp. Je treba to naozaj zdanovat a priznavat v danovom priznani????
Dakujem vopred za odpovede 😉

anla
19. mar 2011

@kryska5 zivnost mam pozastavenu od roku 2008, neukoncila som ju. Tych 1100 EUR je celkova suma dlznych faktur plus uroky z omeskania. Nie su tam ziadne ine vydavky. Za seba teda asi nemusim robit priznanie, ak som spravne pochopila. Ale musim ten svoj prijem nejako zdokladovat v manzelovom DP (vypis z uctu, alebo pod...), alebo netreba nic, len odratat tu sumu z nezdanitelnej sumy?

kryska5
19. mar 2011

@anla aha prepáč, ale aj tak je to to isté, či máš živnosť pozastavenú, či zrušenú pri DP 2008 si mala zdaniť všetky pohľadávky, tj. všetky neuhradené faktúry. Ak si tak účtovala v roku 2008, v tomto roku tých 1100€ nie sú tvojím príjmom. Ak si tak neúčtovala po správnosti by si mala poslať opravné DP za rok 2008. Ak podáš opravné, v tomto roku to nebude tvoj príjem a manžel si uplatní odpočitateľnú položku celú, prípadne krátenú o materskú.

kryska5
19. mar 2011

@mariro ano, je treba to zdaniť nakoľko to presahuje sumu 165,97€. Do tejto sumy sú výhry oslobodené od dane, a to sa vás netýka 😒

anla
19. mar 2011

@kryska5 dakujem za radu. Asi to vyzera na to opravne DP :o(

mariro
21. mar 2011

@kryska5 dakujem za odpoved 🙂, a tam sa nedaju ziadne vydavky uplatnit,ze? Skratka len priznat vyhru? 😉

kryska5
21. mar 2011

@mariro toto som našla na nete: Pri výhrach si neuplatníte paušálne, ale iba reálne výdavky. "Ak ide o výhru zo zdrojov na území SR, výherca si môže v daňovom priznaní uplatniť aj výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie príjmu,“ informuje Jana Gregorová z Daňového riaditeľstva.

Ale úprimne nemám predstavu aké výdavky majú na mysli 😒

kryska5
21. mar 2011

@anla to ma mrzí, ale lepšie ako keby na to prišiel daňový úrad. V prípade že si uhradila po prerušení/ukončení živnosti aj nejaké zdravotné a sociálne poistenie, to si môžeš odpočítať. V DP2008 sa upravujú riadky 41,42.

kvetinqa
21. mar 2011

Ahojte kocky, neviete mi poradit? v roku 2009 som kupila byt a minuly rok som ho predala. Z rozdielu medzi kupnou a predajnou cenou by som mala platit dan, ale viem si ten rozdiel vydokladovat, ze som ho investovala do rekonstrukcie bytu.. Ak je tam ten rozdiel nula, musim tento prijem davat do danoveho priznania? dakujem

mariro
21. mar 2011

@kryska5 tiez si myslim, ze tam nie je miesto na nejake vydavky,lebo fakt neviem ake by mohli byt preukazatelne... 😉 ,len som skusala ci nejake pausalne sa nedaju.Ale teda mam to vyplnene ok,bez vydavkov,cisto len vyhru.
Dakujem za tvoj cas a rady 😉

silvia31
22. mar 2011

ahojte žienky, chcem sa opýtať či podávať daňové priznanie - teda či niektorá z Vás podávate, ak ste na tom ako ja 🙂
január 2010 som bola nezamestnaná, evidovaná na UPSVAR bez akéhokoľvek príjmu (ani podpora, nič) a od 9.februára som ostala na materskej dovolenke - ktorej mes. výška bola už vo výške r.p. teda 256eur po celý rok. Z toho som si platila aj životnú poistku mes. 33,19eur
má zmysel si podávať daňové? fin. poradca mi spomínal, že nech si podám, že mi štát vráti okolo 80eur, ale čo je na tom pravdy neviem.. vďaka za odp. 😉

cartridge
22. mar 2011

@silvia31 A z čoho chceš, aby Ti vrátili daň 80 EUR, ak si nemala žiadny príjem? Rodičovský príspevok sa nepočíta za príjem - ak dobre rozumiem, že si bola na rodičovskom príspevku, ale nie na materskej.
Ale mohol by si Tvoj manžel na Teba uplatniť odpočitateľnú položku, ak si počas roka nemala žiadny príjem, alebo ak si aj nejaký mala /materské dávky - nie rodičovský príspevok/, tak si manžel uplatní na svojom DP alebo u zamestnávateľa /mal tak urobiť do 15.2.2011/ rozdiel medzi odpočitateľnou položkou a Tvojim príjmom. Takže asi toľko.

quetinka28
22. mar 2011

@silvia31 ahoj,možno myslel práve na tú životnú poistku,viem,že za nu vracaju dane.neviem,či sa to týka aj Teba keď si bola nezamestnaná a teraz na materskej,skus sa spýtat na danovom.

waitinka7
23. mar 2011

@kvetinqa
Do DP uvedies svoje prijmy (teda sumu za predaj bytu) a taktiez aj vydavky (vstupnu cenu + naklady na rekonstrukciu). Aj ked ti to vyjde 0, danove priznanie si povinna podat.

waitinka7
23. mar 2011

@mariro
@kryska5
Vydavky v tomto pripade (pri vyhre) by mohlo byt napr. cestovne, ze si dajme tomu ides po vyhru osobne do ineho mesta atd.