Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

jaduska
8. feb 2009

a ešte k tej III. časti - to sa vypĺňa, ak by si chcela darovať 2% z daní nejakej organizácii

angua27
8. feb 2009

mata:
I. odsek, bod a) nevypĺňaš nič,
bod b) preškrtneš a som
bod c) nič
odsek II., bod 1. nevypĺňaš
bod 2 nevypĺňaš
bod 3 nevypĺňaš
bod 4. - ak máš III. pilier, tak napíšeš, koľko si si naň prispela a potrebuješ potvrdenie s doplnkovej dôchodkovej spoločnosti, ak si nešetríš, tak nič
bod 5. a bod 6. - ak máš sporenie životné, alebo niečo podobné, tak vyplníš a potrebuješ potvrdenie zo spoločnosti, kde ho máš. ak nič také nemáš, tak nič.
odsek III. preškrtni nežiadam. je dobré mať potvrdenie, že za Teba spravili vyúčtovanie dane.
vypísať mesto, dátum a podpísať.

angua27
8. feb 2009

jaduska 😀 vidím, že sme tu naraz. 😎

jaduska
8. feb 2009

aspoň to má mata potvrdené dupľom 😉

mata2424
8. feb 2009

baby, prepáčte, ja som tie vaše odpovede nevidela, nevšimla som si, že je tu aj piata strana...☹ ...ešte malú poslednú otázočku a už dám pokoj...mám životné poistenie, ak to tam napíšem,bude mi to na niečo??...alebo to mám nechať tak......dakujem, dakujem, dakujem, fakt ste zlaté, že pomáhate

gapa
8. feb 2009

jaduska,
som pozerala na tú absolventskú prax. Našla som toto:
- Príspevok absolventovi počas výkonu absolventskej praxe
Mesačný paušálny príspevok na úhradu nevyhnutných osobných výdavkov absolventa, spojených s výkonom absolventskej praxe, má formu paušálu tzn., že úrad PSVR poskytne tento príspevok absolventovi vo výške 1 700,- Sk za každý mesiac počas vykonávania absolventskej praxe, tak ako je stanovené v dohode o absolventskej praxi.

Som hladala v zákone o dani z príjmu a mal by byť teda
- oslobodený od dane z príjmu podla § 9 ods.2 písm.d) - plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce (s odvolaním na zákon o službách zamestnanosti) okrem ...

mata2424,
ak ti nevychádza platiť žiadna dan, lebo tvoje zdanitelné príjmy za rok 2008 sú nižšie ako ročná odpočitatelná čiastka na osobu (za rok 2008 je to 98496), tak je zbytočné si uplatnovať životné poistenie. To by malo význam, ak by ti vyšla platiť nejaká dan. Do mínusu sa však ísť nedá.

josa001
9. feb 2009

jaduska - vdaka. pisal som to rychlo lebo som siel do prace. takze zo skoly netreba nic, len z uradu prace aj ked som od nich nedostaval ziadne peniaze (okrem toho ze mi platili poistenie ci co)? A ano do augusta 2008 skola, september-oktober urad prace a nakoniec november-december pracujem. Danove priznanie si musim podat sam.

anib
9. feb 2009

Ahojte, chcela by som Vas tiez poprosit o info:
1, ked som mala na dohodu o prac.cinnosti zamestnane zeny nad 50r v r.2008 počas 10mes so mzdou 4az5tis mesacne /6mes boli popri dohode vedene na UP,potom 2mes boli len na UP, a 4mes na dohodu ako dobrov.nezamestnane/, nemaju iny prijem - maju tiez podavat dan.priznanie,alebo to roc.zuctovanie?
/jednej robi muz za min.mzdu, druha ma muza na inval.dochodku/.Je možnost,ze im nieco vratia?
2, ked si budem robit ja dan.priznanie za r.2008 /v aug som otehotnela a od 9/08 som na PN/-tak tu PN nebudem v dan.priznani zaratavat vsak?
dakujem

smska1979
9. feb 2009

Ahojte, ja mam tiez jednu malu otazku na odbornicky. Ked som bola v min. roku 2 mesiace dobrov. nemoc. poistena, musim to uvadzat do danoveho priznania? Ak ano, musim si vypytat potvrdenie na socialke alebo mi staci vediet sumu, kolko som zaplatila?

jaduska
9. feb 2009

anib - záleží, ako si im tú mzdu zdaňovala. Ak si uplatňovali odpočitateľnú položku, zrejme im pri takom príjme žiadna daň nevyšla - tým pádom nemajú čo zúčtovať.
Ak si to neuplatňovali, tak pri príjme do 5000 Sk im to bolo zdanené zrážkovou daňou. Tá sa považuje za vysporiadanú. Keby však chceli, aby im to štát vrátil, môžu ju považovať za preddavkovú, ale tým pádom si musia podať daňové priznanie samé.

PN - nie je zdaniteľný príjem

smska - ako to myslíš, či si to dať do daňového? ako náklad?

jaduska
9. feb 2009

gapa - vďaka za info - ty si šikulka

smska1979
9. feb 2009

jaduska, asi som si narychlo a nepozorne precitala blog J. Mihala http://jozefmihal.blogspot.com/2008/01/nezdanit... a tam pise ohladne Nezdanitelnej casti na manzelku: Od vlastného príjmu manželky sa odpočítava okrem ineho aj poistné dobrovoľne poistenej osoby v SP.

Takze ked si manzel na mna uplatni nezdan. cast, tak si mam odratat z prijmu asi to dobr. NP, vsak? No a to som chcela vediet, ci treba pytat nejaky papier zo socialky alebo staci, ked viem, aka suma to je.

jaduska
9. feb 2009

aha, tak s tým osobnú skúsenosť nemám, ale určite to zaplatenie budeš musieť preukázať, len neviem, či stačí poštová poukážka/výpis z účtu, alebo treba radšej to potvrdenie....

smska1979
9. feb 2009

ok, tak asi si to manzel musi v praci preverit, ale aj tak dakujem.

gapa
9. feb 2009

smska,
p.Mihál písal niekde, že stačí mať výpisy alebo doklady o uhradení, ja som si však radšej vyžiadala zo SP potvrdenie o zaplatenom poistnom, lebo som si to uplatnovala v ročnom zúčtovaní a neviem si predstaviť, že by som to dávala mzdárke z bankových výpisov. Malo to aj výhodu, že som si hned odsúhlasila s pracovníčkou na DNP, že nemám žiaden nedoplatok.
Ak však ide o uplatnovanie u manželam t.j. na účel zistenia vlastného príjmu manželky, tak myslím ak si uchovávaš (neodhadzuješ) tie výpisy a doklady, tak potvrdenie ani nepotrebuješ.

Ešte ja som spravila chybu, že poistné zaplatené v januári za december som zahrnula do starého roka, no teraz by som to už dala do roku nového, t.j. podla roku skutočnej platby. A teda vyžiadala si potvrdenie o zaplatenom poistnom v roku 2008 a nie za rok 2008.

gapa
9. feb 2009

este snád niekto, kto by chcel mať trochu prehlad o danových zákonoch, tak dobré vedieť, že teraz dostanete v novinových stánkoch dve brožúri,
- lacnejšia tuším cca 80Sk Pravdy a sú tam danové zákony.
- tá drahšia z Hospodárskych novín, volá sa Danový sprievodca 2009 s komentárom a stojí 4,70eur (141,59Sk) a tam je okrem danových zákonov aj zákon o účtovníctve, o cestovných náhradách, info o účtoch dan.úradov a poistovní

ja si ich kupujem už od r.1996

tina610
9. feb 2009

Jaduska - dakujem Ti za odpoved! /pisem trocha neskor, nejak som sa k tomu skor nedostala ☹ / Vlastne to prve tlacivko /potvrdenie/ je zapoctovy list /ku dochodku/, ma to hned netrklo 😉 , to som si vypytala pri odchode od mojho posledneho zamestnavatela, takze ho ziadat on znova nemusim. Tu ziadost si vyplnim a hned zajtra odoslem mojmu poslednemu zamestnavatelovi, aby to do 15/02/09 urcite obdrzal! Ale mam informaciu, ze zamestnavatel je povinny urobit Ti danove priznanie len v tom pripade, pokial si u neho odpracovala CELY PREDCHADZAJUCI ROK?! Je to pravda?
Teraz sa bojim, ze moj posledny zam. mi ho odmietne spravit! 😠 Ako mam argumentovat, ak tomu naozaj tak bude? A tie posledne 2 mesiace (11+12), ktore som bola PN, ale uz nezamestnana, s tymi to bude ako? Nemusim si ich este sama dodatocne uviest do danoveho priznania? A posl. otazka - ak mi ho zamestnavatel predsa len vypracuje, rovno ho posle na danovy urad, al. mne? A ja ho tam odovzdam? Ja viem, ze som Ta zaplavila zase otazkami, ale nechcem nieco pokaslat, a chcem si to cim skor uz vybavit, kedze "poslickovia" ma uz navstevuju.....
/a do toho este skola, skusky, pisanie prac...../ Vopred Ti DAKUJEM za vycerpavajuce odpovede!!!!!!!!

jaduska
9. feb 2009

tinka - voľakedy platilo, že zamestnávateľ musel urobiť zúčtovanie zamestnancom, ktorých mal v evidencii k 31.12. daného roka. Teraz to už neplatí. Takže ti ročné zúčtovanie urobiť musí, ak ho o to požiadaš v termíne a doložíš aj všetky potrebné doklady. On nerobí daňové priznanie, ale ročné zúčtovanie dane, to neposiela na daňový úrad, on si to s daňovým úradom vysporiadava inak. Tebe by mal poslať tlačivo Ročné zúčtovanie preddavkov na daň (má to dlhší a možno trošku iný názov, ale určite v tom názve je ročné zúčtovanie).
Takže suma sumárum, ak tie papiere a žiadosť odošleš o viac sa nemusíš starať, iba si dať pozor, aby ti poslal späť to tlačivo, kde bude výpočet a samozrejme aj prípadný preplatok.... 😉

gapa
9. feb 2009
gapa
9. feb 2009

hladala som aj tlačivo na žiadosť o ročné zúčtovanie, no našla som zatial len toto, no nejako to neviem otvoriť, tak skúste, možno to je ono

http://www.tlaciva-na-stiahnutie.sk/formular-zi...

jaduska
10. feb 2009

na predošlej strane č.4 som ja prilepila jeden link, kde je Žiadosť o ročné zúčtovanie, tak ak niekomu treba, nech sa preklikne, ten funguje, teda aspoň mne 🙂

lienockaa
10. feb 2009

ahojte..baby, prosim vas, poradite mi? vy ste tu take zbehlejsie v danovych veciach..

ja som na MD od 1.2.08, predtym som bola na rizikovom od 09/07, cize brala som len PNku az do nastupu na MD..logicky mi z toho vyplyva, ze som v r. 2008 nedosiahla ziadny zdanitelny prijem..musim ist k zamestnavatelovi poziadat o to rocne zuctovanie, alebo nie?

velmi pekne vam dakujem uz dopredu, som z toho jelinek.. 😔

jaduska
10. feb 2009

lienocka - ak si poberala iba PN, materský a rodičovský príspevok a okrem toho nič iné (náhodné príjmy, úroky z vkladov a pod.), tak o ročné zúčtovanie žiadať nemusíš 😉

lienockaa
11. feb 2009

jadus, dakujeeeem.. 😅

jankajs
11. feb 2009

Ahojte účtovníčky 🙂 , ja mám podobný problém ako lienockaa, ale s tým rozdielom, že som normálne pracovala do 17.1.08, odvtedy som na PN /najskôr z nemocnice, potom od svojej gyn./, 29.2.08 som nastúpila na MD a 12.9.08 na RD. V podstate som robila len pár dní, lebo v školstve sme mali dovolenky (vianočné prázdniny) do Troch kráľov. Mám si urobiť ročné zúčtovanie ja/resp. naša účtovníčka, alebo nemusím - a môže si na mňa uplatniť manžel nejaký odpočet. Veľa toho nebude, myslím, že sa tam odpočítava príjem, PN aj MD, ale nejakých 9 tis. by si mohol odrátať. Ak to teda bude mať význam. Ďakujem 🙂

lucinaj
11. feb 2009

ahojte, rada by som sa opýtala, možno tu už ta otázka padla, som na MD, muž si ma chce dať do DP ako odpočítateľnú položku, no ja opatrujem moju babku a dostávam za ňu príspevok, keď som si ho v 9/2008 vybavovala našla som k tejto téme linky od účtovní čiek a z MF kde bolo jasne napísané, že táto položka sa nepridáva k sume mojej MD pri odpočte, no dnes som z hrôzou zistila na jednom linku, že asi ano........ minulý rok som si ten link neuložila, no bolo tam jasne napísané, že tato položka sa nezapočítava.
Ďakujem každému kto sa k tejto téme vyjadrí alebo ma odvolá niekam kde sa táto téma prediskutováva.

natali_pn
11. feb 2009

Ahojte baby, ja len tolko- ak ste min.rok podnikali a mali ste zivnost otvorenu co i len 1 den - aj ked bez zisku, tak danove podajte, aj ked budu vsade nuly. Aj sused mi to zrovna vcera hovoril- ze potom ho nahanali z danoveho a chodili mu upomienky. papa

angua27
11. feb 2009

jankajs - ak si robila čo len pár dní, ale preddavok na daň bol vyšší ako 100,- Sk, tak sa Ti oplatí robiť si daňové priznanie. ale ak bol nižší ako 100,- Sk, tak ani nemusíš. pretože daňový úrad vracia iba preplatok nad túto sumu.
a pokiaľ teda si zamestnaná, tak požiadaj zamestnávateľa a mal by Ti spraviť to daňové priznanie on.
manžel si Ťa môže odpočítať z daní, bude však musieť znížiť odpočítateľnú položku na Teba o PN aj MD ako píšeš.

lucinaj - ten príspevok na babku, čo ju opatruješ sa volá zaopatrovací príspevok? ak áno, nie je to Tvoj príjem. ak nie, napíš mi presný názov a skúsim to ešte pohľadať.

natali - dík za upozornenie. váhala som, či si podať daňové, ale podám. aspoň mi vyplatia daňový bonus na malého. 😉

lucinaj
11. feb 2009

volá sa to príspevok za opatrovanie TZP a vďaka za info veľmi si mi uľahčila prácu

gapa
11. feb 2009

S tým podávaním DP aj v prípade, ak živnostník nemal príjmy súhlasím. Szčo si nemusí podávať DP ak nemá príjmy nad 49248,- a nedosahuje daňovú stratu. No a ak živnosť rušil živnosť v danom roku, tak si neviem predstaviť živnostníka, ktorý ak nemal príjem nedosahoval daňovú stratu. Lebo určite má nejaké poplatky s rušením živnosti a napr. ak vystavil čo i len jednu faktúru počas celej svojej existencie, tá mu nebola uhradená, tak tá faktúra sa pri ukončení podnikania považuje za jeho príjem (t.j. nemožno ju len tak stornovať).
No a další dôvod je ten, že DU vlastne nevie, prečo nepodal DP, takže samozrejme vyzýva szčo k jej podaniu. On má možnosť sa vyjadriť prečo nepodal, no lepšie podla mna tomu predísť podaním nulového DP, resp. aj DP s nižším príjmom.