Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

mima595
20. jan 2010

Macka, skus, toho roku je odp. položka cez 4000€, tak sa do toho možno zmestis 😉

vieraj
20. jan 2010

ahojte, ked som na RP, danove za minuly rok mi robi zamestnavatel automaticky?

emjee
20. jan 2010

no praveze za tie 2 dni (sviatok, dovolenka) mi zamestnavatel aj odviedol dan - musim si urobit priznanie? ak ano, co s tym zvyskom odpocitatelnej polozky (nepamatam presne, ale prijem som urcite nemala 4000,- eur) - ved keby si to na mna odpisal manzel, tak mu vratia dan a ak si budem musiet ja podat priznanie, vratia mi par supov ☹

gapa
20. jan 2010

emjee,
na tvojom mieste, ak si ozaj platila nejakú preddavkovú dan zo zamestnania, tak by som len požiadala zamestnávatela o to aby mi urobil ročné zúčtovanie dane.
Ja som v r.2007 mala len príjem zo závislej činnosti za 2dni, ostatné som mala len RD a neplatené volno. V zákone má zamestnanec možnosť bud podať DP alebo roč.zúčtovanie. Zákon síce hovorí, že ak nedosiahne dan alebo príjem určitú výšku (50% tuším z nezdan.čiastky), tak dan neplatíš. Nehovorí však o tom, že nemusíš splniť povinnosť si podať DP resp. požiadať o RZ zamestnávatela.
Ja som požiadala o RZ. Nezaplatila som žiadnu dan, .t.j. výsledok bol nula. Ale radila som sa na www.porada a potvrdili mi môj názor, že ked chcem dodržať zákon, tak mám požiadať o RZ. Takže toto radím aj tebe, je to najjednoduchšie. Ale na druhej strane, ak chce manžel si uplatniť nezdan.čiastku a ty chceš mať doklad o ročnom zúčtovaní (ten asi nebudeš mať dostatočne včas), tak bud mu dáš údaje z výplatných pások alebo si požiadaš od zamestnávatela o doklade pre tento účel popredu (neviem či si manžel dáva DP alebo tiež žiada o RZdane).

A nie je vôbec problém s odpočítatelnou položkou.
Ak manžel nemá príliž vysoký základ dane (neviem presne, no je to suma vyše 31tis. Eur, bud 31489,92 alebo 31633,06tuším, nemám novelizovaný zákon, tak aktuálne znenie nemám), tak si môže na teba odrátať

nezdan.čiastku v sume 4025,7eur
- mínus čiastkový základ dane zo závislej činnosti (t.j. HM-odvody***) za r.2009
- náhrada mzdy pri dočasnej PN (potvrdenie od zamestnávatela)
- mínus materské, nemocenské, ošetrovné vyplatené v r.2009 (predpokldám, že nie za rok 2009, t.j. ja mám materské za 12/2008 vyplatené v 1/2009, tak to tam asi musím zahrnúť (no toto nezaručujem) )
+ odvody, ktoré si v r.2009 zaplatila napr. za zdrav.poistenie, dobrovolné poistenie ...

Ak by si si aj podávala sama DP, tak si v nom uplatníš odpočitatelnú položku v sume vid ***, ktorú si už manžel neupltatní, lebo si túto sumu odrátaš

😉

snád som sa nekiksla, lebo je už pokročilá doba a som to tento rok pozerala prvýkrát. 😅

gapa
20. jan 2010

no ale ako si tak spätne spomínam a pozerám do zákonov, tak som nebola istá, či ozaj musím žiadať o RZ, ale pre istotu som to urobila. Lebo v tomto sa len zákony odvolávajú jeden na druhý a stále dokola 😝 § 32+§46+38

aha tak tam už vypadla veta, na základe ktorej som si požiadala o RZ. V § 38 ods.1 znela posledná veta "Ak zamestnanec nepožiada o ročné zúčtovanie, je povinný podať DP (§ 32)". Takže teraz je to možno už inak a podať ozaj RZ ani DP nemusíš. 😀 😝

emjee
21. jan 2010

dik gapa
nastastie mame s mm rovnakeho zamestnavatela 😀 on ziada o RZ a samozrejme tam nezaciarkol, ze si chce na mna uplatnit odpocitatelnu (lebo doteraz to nerobil), tak rychlo nahanam info

este k mínus materské, nemocenské, ošetrovné vyplatené v r.2009 - ja som si doteraz robievala priznania sama, a predsa vyplata sa zaratavala do roku, do ktoreho "prisluchala" (cize decembrova vyplata roku 2008 sa pisala urcite do priznania roku 2008) a nie podla toho, kedy bola skutocne vyplatena (cize nie do priznania 2009) - myslim, ze tak by to malo byt aj s materskou atd.

mima595
21. jan 2010

ja mam jednu otazku:

ako je to s poistkou - konkretne životna poistka - mam na mysli tych byv. 12000 Sk, ktore si možeme ako zamestnanci dat odratat...
to sa neda pouzit, ked ziadam u manžela v praci, aby si na mna uplatnil nezdanitelne minimum????????

totiž - ja som to zistovala na DU, a aj ohladne DNP - a tam mi bolo jasne povedane, že zaplatene odvody DNP ano, daju sa uplatnit, lebo si povinna ich platit na zaklade uzavretej zmluvy
No a v zákoni o Dani z príjmu je uvedene, že sa môžu uplatnit vsetky poistne a odvody, ktore je manželka povinna uhradit. No a kedže mam uzavretu tu zivotnu poistku, tiež som "povinna" uhradit rocne poistne..

Ja mam konkretne od01.01.-19.7.2009.-rodicak,
20.7-24.8.2009- praca -ale dan mi neodviedli, lebo som mala stale len pomerny cast mesiaca a teda som sa vosla do odpocitatelnej položky
25.8.-15.10 - PN
od 16.10. - materska

gapa
22. jan 2010

emjee,
výplata určite podla vyplatenia, to je priamo napísané v zákone v § 4 ods.3, no s tým ostatným si nie som istá. Predtým som to urobila tak, ako píšeš ty, no potom som čítala iné názory, no neviem doteraz, kde je pravda a budem to potrebovať tiež pre uplatnenie nezdan.časti u manžela.

Tiež som rozmýšlala, že čo s ročným zúčtovaním dane, t.j. preplatkom, čo mi bol v r.2009 vyplatený?

Mima, teraz som nečítala ešte na porade k tomuto príspevky, no z minulého roku si nepamätám, že by niekto spomínal aj životnú poistku, že by si uplatnil u manžela.

emjee
22. jan 2010

gapa ten preplatok z minuleho zuctovania by sa tam nemal vobec ratat - to ti len vratili, co si im zaplatila navyse - ved preto je to zuctovanie, ze sa po nom "dostanes na plus minus nulu" 😀 😀 😀

gapa
22. jan 2010

do DP a vlatného roč.zúčtovania určite nie, no či do vlastného príjmu manželky, to je otázne, či nie. Dokonca ak by sa malo postupovať podla zákona, vraj aj čiastka čo ti zaplatil zamestnávatel za stravné lístky (ak si časť kal.roka pracovala), aj to by tam malo byť uvedené!! ale to nikto takto nerobí. Musím si o tom viac prečítať na porade. Ale myslím, že ani roč.zúčtovanie tam nikto nedáva, aj ked nie je z vlatných príjmov vylúčené, takže tam podla mna patrí.

lusana
autor
23. jan 2010

preplatok z minulého ročného zúčtovania sa nedáva do daňového priznania

emja ty si môžeš urobiť aj daňové priznanie alebo RZ u zamestnávatela a zároveň si môže na teba odpočítatľnú položku uplatniť aj manžel

majmunka
23. jan 2010

Ahojte.Mozno sa vam bude zdat moja otazka primitivna,ale ja mam chaos v danovych priznaniach,aj vsetkych uradnych zalezitostiach.Chcem sa spytat,ak som cely minuly rok bola na rodicovskom prispevku,iba 2x som bola na brigade(mala som dohodu),moj prijem bol 108,93 eura,musim si podat danove priznanie?Poslali mi z tej firmy Potvrdenie.A ako je to so zivotnou poistkou,ked si ju platim,to mam tam tiez dat?Dakujem velmi pekne za radu,uz teraz mam z toho nervy.Dakujem

mami.sk
26. jan 2010

Ahojte 😉

v roku 2009 som bola od januara do maja na MD, od maja do konca oktobra na RD a v novembri a decembri som pracovala.

teraz neviem ci k manzelovmu rocnemu zuctovaniu mam davat nejake doklady / ked som vacsinu roka nemala prijem/ alebo si mam nechat u mojho zamestnavatela urobit rocne zuctovanie...

dakujem za radu 😉

gallina
26. jan 2010

Ahojte,
chcela by som vedieť, či treba nejaký doklad k manzelovmu rocnemu zuctovaniu ak od 1.1.2009-31.6.2009 som bola na RD a od 1.7.2009 som na predlženej RD s dieťaťom, ktoré navštevuje škôlku 4 hod. denne.
Viem, že za obdobie od anuára do júna 2009 by malo byť potvrdenie z UPSVaR. Treba manželovi do práce aj nejaký doklad za obdobie od júla do decembra 2009 ked nemám žiadny príjem?

gapa
26. jan 2010

majmulka,
zaplatila si aj nejakú dan? Ak áno, tak by bolo hlúposť si DP nepodať, lebo takto ti celú dan vrátia.

lusana
autor
26. jan 2010

gallina veď na UPSVar ti dajú potvrdenie za celý rok od júla tam bude 0

mami, doklad o MD na socialnej poisťovni, RD na UPSVaR,a doklad aj od zamestnávatela
potrebuješ k ročnému zúčtovaniu daňe pre manžela od odpočítatelnej položky na manželku sa odrátava MD a to čo si zarobila

popritom požiadaj zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, ak ti zamestnávatel nejaku odviedol mali by ti ju vrátiť, treba doložiť tiež tieto doklady

mami.sk
26. jan 2010

lusana - dakujem 😉

majmunka
27. jan 2010

gapa ,dakujem za radu
🙂

lucijja
27. jan 2010

ahojte baby ja som asi nejaka blba. Ale ked robim danove a je tam napisane - zaokruhlit na eurocenty hore tak mam ratat 1,20 , 1,30 , 1,40 ... alebo 1,21 , 1,58...??? skratka aj s tymi malymi centikmi ci len po desiatkach? 😕

annie13
27. jan 2010

ja som tiez do toho blba
cely rok 2009 som bola na rodicaku
mam nieco riesit?
ziadat zametnavatela o rocne zuctovanie? je mi to poviNny dat,

lusana
autor
27. jan 2010

annie ročné zúčtovanie u zamestnávatela nie, veď si nemala žiaden príjem

manžel si na teba može uplatniť odpočítatelnú položku, potrebuješ len potvrdenie o vyplatených RD, vydaju ti ho na UPSVaR a kopiu sobášneho listu

zuzuliq
28. jan 2010

Ahojte!
Mam otazku ohladom danoveho priznania. Do marca 2009 som bola evidovana na urade prace od marca som bola PN - na rizikovom a od septembra poberam matersku.
Ako to bude v mojom pripade s podanim DP?
Ď 🙂

lusana
autor
28. jan 2010

zuzulig z podpory, z PN ani z MD sa daň neplatí, nemusíš podávať DP

vierkaha
28. jan 2010

Ahojte kočky, chcela by som sa spýtať, či si musím podať DP ak som bola do augusta 2009 zamestnaná a od septembra do konca roka 2009 nezamestnaná. Musím požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie preddavkov na daň? Som z toho zmätená 😅

lusana
autor
28. jan 2010

vierkaha požiadaj zamestnávateľa o ročné zúčtovanie do 15 februara, musíš doložiť doklad z úradu práce, ak ti neurobí RZ zamestnávateľ podaj si DP sama mali by ti niečo vrátiť/váčšinou sú preddavky vyššie a keď si pol roka nerobila, tak by sa ti to malo oplatiť.

deina2005
29. jan 2010

ahojte potrebujem radu manzel minuly rok bol zamestnany 4 mesiace potom bol na urade prace ma aj vtedy podat danove priznanie.dik za radu

deina2005
29. jan 2010

este som zabudla dodat ze pracoval aj na dohodu

mimuska773
29. jan 2010

Ahojte,neviete mi niekto poradiť?Do marca 2009 som bola na PN,potom som nastupila na MD a v septembri na RP.Mam podavať daňove priznanie alebo ako mam postupovať?Neviem si s tým rady.

lusana
autor
29. jan 2010

mimuska všetko si to mala príjmy, ktoré sa nezdaňujú, takže neni treba podávať DP

deina ak manžel praccoval iba 4 mesiace malo by to byť pre vás výhodné podať DP, pravdepodobne vám zaplatenú daň vrátia/záleží od výšky príjmov a zaplatených preddavkov/

mimuska773
29. jan 2010

Lusana ĎAKUJEM,a može si ma uplatniť manžel?