Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

lizatko1009
16. mar 2011

on to spravil ked sme este spolu boli, uz niesme spolu rok, tak teraz najlepsie je ist asi na danovy urad, nie?
@lucul

sharmana
16. mar 2011

@rut až teraz pozerám, že som sa sekla o jednu nulu 😀
Takže oprava: 40% z 10000=4000

/((9074,05:10000)x 4000/=3629,6 = to sú tie výdavky 🙂

sharmana
16. mar 2011

@lizatko1009 skús pozrieť toto 😉 ale myslím že na danovy bonus máš nárok ako prvá ty, lebo máš dieťa vo výchove
Je možné uplatniť nárok na daňový bonus iba po časť roka?

Ak dieťa vyživujú v domácnosti viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pomernú časť daňového bonusu môže uplatniť po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.

http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=dano...

sharmana
16. mar 2011

@lizatko1009 vzhľadom k tomu, že už nie ste spolu rok, tak si tento rok nemal uplatňovať v daňovom priznaní danovy bonus.. teda ak platí dane raz ročne, ak ich platí mesačne či štvrťročne, tak ak si ich uplanil, asi to bude musieť vrátiť, ale ty musíš ísť na daňový a porozprávať sa tam, oni ti poradia, či máš dat nejaký oznam alebo ako postupovať..
každopádne ty máš nárok ako prvá na danový bonus a pokiaľ ty nesúhlasíš, aby si ho on uplatňoval, tak má smolu

lucul
16. mar 2011

@lizatko1009 presne ako pise sharmana, ked nie ste spolu mas narok ty na danovy bonus, jedine ak mu to povolis, skus ho dat na danovy urad, ze si neopravnene on uznal danovy bonus, tak ma smolu

lucul
16. mar 2011

@sharmana prosim ta, ked som na MD od 24.9. tak do DP ako prijem si davam plat, ale MD nie, ze? a nezdanitelnu cast mam narok na cely rok? dakujem

lizatko1009
16. mar 2011

@sharmana dakujem velmi pekne, ako myslis, ze si moze uplatnit niekto z domacnosti? ja nepracujem takze nemozem, mozu napr. moji rodicia? radsej tak ako by mal brat on.

lucka23
16. mar 2011

ahojte. aj ja mam jednu otazku ak mozem. 😅 za rok 2010 mam odpracovany len cely januar od vtedy som bola na urade prace. cize si budem podavat danove priznanie len sa chcem opytat ci si v nom mozem uplatnovat nieco na manzela. ten je od marca konatelom a spoluvlastnikom firmy ale jeho prijem za rok 2010 je 0€. od januara do marca 2010 bol nezamestnany.

sharmana
16. mar 2011

@lizatko1009 toto ti neviem povedať, spýtaj sa na Daňovom, ale myslím, že ak žijete v spoločnej domácnosti s rodičmi a ty máš prideleného syna do výchovy, tak máte aj finančne spoločnú domácnosť, takže by si to mohol dať otec alebo mama do danového... ale radšej sa spýtaj...

sharmana
16. mar 2011

@lucul daňové priznanie vlastne znamená, že zdaňuješ príjmy za minulý rok, vôbec nezáleží na tom, kolko mesiacov si odrobila a kolko si bola na materskej dovolenke... príjmy z materskej sa do príjmov nedávajú...
priznávaš len príjmy zo závislej činnosti a samozrejme si uplatňuješ nezdaniteľnú časť na celý rok. tj. 4025,64 🙂

lucul
16. mar 2011

@sharmana dakujem, myslela som si, len sa uistujem v tychto veciach v poslednej dobe, ta materska je des na rozmyslanie pre mna 😀

zazalienka
16. mar 2011

@sharmana len upozorňujem že materská je vlastným príjmom manželky...

kryska5
16. mar 2011

@zazalienka materská sa za príjem považuje iba ak si manžel uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane za manželku, ak si DP podáva manželka pre ňu materská ani rodičovský príspevok nie je zdaniteľným príjmom

zazalienka
16. mar 2011

@kryska5 ano, presne tak.. ide o nezdaniteľný príjem.. kokooos len manželova účtovníčka to nevedela.. a ešte mi nakázala podpísať čestné prehlásenie že nemá za 2010 žiadny príjem.. by som si zavarila:(

kryska5
16. mar 2011

@liliana363 všetko sú to príjmy oslobodené od dane par.9 zákona o dani z príjmov, nemá povinnosť podávať daňové priznanie 🙂

kryska5
16. mar 2011

@zazalienka ty už si na rodičovskej? ak áno tak to sa ako príjem neodrátava od NČZD v prípade že si ju manžel na teba uplatňuje 😉 treba to rozlišovať, materská sa odrátava ako príjem, rodičovská nie 😀

ak si daňové podávaš sama tak zdaniteľný príjem nemáš, ak si nepracovala 🙂

zazalienka
17. mar 2011

@kryska5 ja viem, len manželova účtovníčka nie.. ja som mzdárka takže v tom mám jasno našťastie.. len keď si manžel platí účtovníčku tak by to mala vedieť.. ja som okrem materskej nemala nič iné, takže materskú musí v manželovom DP odrátať ako môj príjem, to je jasné..

stvura
17. mar 2011

@kryska5 fakt materska nie je prijmom pre mna? Manzel si na mna uplatnil nezdanitelnu ciastku na manzelku a uctovnicka mu povedala ze i ja mam podat danove a zahrnut do neho aj matersku (nie rodicovsku aby sme sa rozmumeli). Ja som mala prijem za dva mesiace minuleho roka a potom od septembra matersku...dost by ma to zajimalo aby som vedela ci si mam opravit do danove alebo nie. Dakujem za radu.

gilmorka
17. mar 2011

materska je prijem, ale nezdanuje sa. Manzel si na mna uplatnil tiez nezdanitelnu ciastku, ale znizenu o vysku materskej a v mojom pripade aj nemocenskych davok, lebo som min. rok bola na rizikovom a potom na materskej a rodicovskej dovolenke.

kryska5
17. mar 2011

@zazalienka supiš som nevedela, keď si písala že materská je príjem 🙂 ano, to nie je bohviečo ak manželova účtovníčka vás takto zaváda 😝 dobre vedieť že si mzdárka 😀

stvura
17. mar 2011

@gilmorka mozes mi to upresnit...takze ak som mala matersku za rok 2010 vo vyske 2500eur a k tomu prijem zo zamestnania 2000 eur, tak si to nemam zratat a odviest dan z toho? Cisto len z tych 2000 eur od zamestnavatela? Chapem ze ak je prijem zdaneny napr. v zahranici, prakticky sa to len uvedie na danovom, dan uz z toho bola odvedena, no v tomto pripade som z toho jelen....na danovom mi dokonca povedali ze si mam vyziadat zo Socialky potvrdenie alebo napisat cestne prehlasenie o vyske a dolozit vypisom z uctu. Takze ako to je dievcata?

zazalienka
17. mar 2011

@stvura no pokiaľ si mala príjem a potom materskú, tak si daňové môžeš spraviť.. síce je tam nejaká hranica do akého príjmu zo záv.činnosti sa daňové nemusí podávať, ale keď si podáš daňové, tak si dáš na seba odpočítateľnú položku ( manžel tým pádom nie), a vrátia Ti preddavky zaplatené za tie dva mesiace čo si robila..
ja osobne som mala za minulý rok od 1.1. materské a od 1.7.rodičák, tým pádom si na mňa manžel uplatní odpoč.položku zníženú o vyplatenú materskú, ja si daňové nerobím.. ( ak sa mýlim opravte ma🙂

lenocka23
17. mar 2011

@zazalienka ahoj, chcela by som sa ta opytat na jednu vec, v roku 2010 som mala vyplacanu matersku aj rodicovsku (tak pol na pol vramci roka) zaujimalo by ma ale, ci si mam podat danove priznanie, ak som mala vyplateny zostatok pri zruseni zivotnej poistky (bolo to cca 1600€) vdaka.

stvura
17. mar 2011

@zazalienka pocka 🙂 j, moj manzel si uz na mna uplatnil odpocitatelnu polozku, danove mu robili v praci este pred mesiacom...ja danove podavam tak ci tak kvoli dvom vyplatam za januar a februar, to mi je jasne. No len ma zaujima ci si tu vysku materskej co som mala (od septembra do decembra, cini to 2500 eur spolu) zratam spolu s prijmom a uvediem do riadku "Zaklad dane, resp. Uhrn prijmov" alebo do tohoto riadku len uvediem sumu 2000 eur, co mam aj dolozene na potvrdeni od zamestnavatela. Kde sa potom uvadza vyska materskej? Len sa napise to cestne prehlasenie a prilozi sa ako priloha? Nie je tam totizto moznost ako pri prijmoch zo zahranicia ciastku uviest a nasledne ju odratat...
Vdaka

alusha
17. mar 2011

@stvura ak si uz na teba manzel uplatnil odpocitatelnu polozku, ty si uz nemozes robit danove priznanie... moze sa robit len jedno, co je pre vas vyhodnejsie...

alusha
17. mar 2011

opravte ma, ak sa mylim 😲

kryska5
17. mar 2011

@stvura materská nie je zdaniteľný príjem, je to sociálna dávka a preto je oslobodená od dane tuto to je v zákone:

§ 9 Príjmy oslobodené od dane
(2) Od dane sú oslobodené aj
a) dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia, 20) individuálneho zdravotného poistenia, 20) sociálneho poistenia, 21) nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia, 40) dôchodky zo starobného dôchodkového sporenia40a) vrátane plnenia z tohto sporenia podľa osobitného predpisu40b) a plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého druhu,
b) dávka a príspevky na zabezpečenie základných životných podmienok a riešenie hmotnej núdze, 41) sociálne služby, 42) peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia42) a peňažný príspevok za opatrovanie, 42) štátne dávky a štátne sociálne dávky upravené osobitnými predpismi43) a ďalšie sociálne dávky, 44)
c) príplatok k náhrade príjmu, príplatok k nemocenskému, príplatok k podpore pri ošetrovaní člena rodiny, príplatok k peňažnej pomoci v materstve a príplatok k dôchodku vrátane príplatku za výkon funkcie sudcu, sudcu ústavného súdu a prokurátora poskytované podľa osobitných predpisov, 45)
d) plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce46) okrem platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 6,

stvura
17. mar 2011

@alusha no z danoveho manzelovi napisali toto...Ak manzelka mala za rok 2010 zdanitelny prijem nizsi ako Eur 2012.85, nemusi si podavat danove priznanie. Podat si ho vsak moze a dan sa jej vrati....lenze ja som mala troska viac ako tychto 2012.85 eur...za dva mesiace prace, plus potom ku koncu roka ta materska...takze si ho nemusim podavat? Bolo by to fajn, lebo sa mi teda vobec nechce...nestiham tam behat s dvoma detmi, tak by som fakt potrebovala poradit a danove len zaslem postou
@kryska5...no odhliadnuc od toho ze by som si ju potom neratala asi danove podat musim? Moj prijem bol viac ale ako tych 2012 co je hranica a zasa na druhej strane manzel si uplatnil odpocitatelnu polozku, lebo zasa nepresiahol 5000...takze ak ja podam priznanie, musi si on spravit opravne a tu polozku na mna neodratavat alebo to ma ostat ako je, len ja podam priznanie len z toho prijmu od zamestnavatela (materske uvediem len v cestnom prehlaseni?)

zazalienka
17. mar 2011

tak som to našla, hranica príjmu je 2012,85 €.. pokiaľ ste zarobili menej, nemusíte podávať daňové..
ja musím odísť, zajtra večer Vás dočítam.. pa

alusha
17. mar 2011

@stvura ono ty si si ho mala podavat, ked si mala vyssi prijem... ale nemal si na teba uplatnit manzel... a kolko si manzel uplatnil?? ved si v podstate ani nemal velmi co, ked od odp.polozky, co je 4025 odpocital tvoj prijem a este aj matersku...