Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

ejaeja
19. feb 2012

mam taku otazku som na RD od roku 2010 až do teraz a čerpala som očr za rok 2011 v sume asi 1793€ potrebujem podavať danove alebo stači ak manžel na mňa u zamestnavateľa da o ročne zučtovanie dane diki

angua27
20. feb 2012

@ejaeja, ak si v roku 2011 nemala žiadne zdaniteľné príjmy (dohoda, podnikanie), tak Ty si daňové robiť nemusíš.
manžel si na Teba môže uplatniť daňovú úľavu, ktorú vypočítaš, ak od sumy 3559,30 Eur odpočítaš očr, ktorú si dostala.

pipirka
20. feb 2012

tak to si ma potešila, že nemusím podávať ročné zúčtovanie lebo ja som aj poslala žiadosť zamestnávateľovi, aby mi poslal potvrdenie, ale doteraz mi nič neposlal a to sú už dva týždne, ale teraz je to v poriadku keď nemusím podávať zúčtovanie, tak Ti veľmi pekne ďakujem za radu 🙂

angua27
20. feb 2012

@pipirka, zamestnávateľ má čas do 10.3. poslať Ti potvrdenie o podaní ročného zúčtovania.

ejaeja
21. feb 2012

@angua27 dneska manžel odniesol učtovničke potvrdenie o poberani očr a ona si vyžiadala aj zo SP od neho aj odo mňa koľko sme zaplatili za DNP aj toto treba ?

angua27
21. feb 2012

@ejaeja, ak si chcete znížiť daňový základ o zaplatené DNP, tak áno, treba potvrdenie z SP.

ejaeja
21. feb 2012

asi to bude vyhodnejšie skuste poradiť

angua27
21. feb 2012

@ejaeja, áno je výhodnejšie si znížiť daňový základ o DNP, menej daní budete platiť.

ejaeja
21. feb 2012

ja tomu tak nerozumiem ale aj tak dakujem dovi

rrenata30
25. feb 2012

ahojte vie mi niekto poradiť? svokor začiatkom roka 2011 marodoval potom opatroval babku a tiež ma príjmy z dohody...chcem sa spýtať ako je to či si to všetko teda PNku aj opatrovanie musí zarátať do príjmu k príjmom z dohody?a následne uplatní celú odpoč. položku?dakujem

angua27
27. feb 2012

@rrenata30, svokor za svoje zdaniteľné príjmy považuje príjmy z dohody, PN určite nie. čo sa týka opatrovania. aký to bol príjem? potrebovala by som vedieť, či je to nejaká dávka, alebo forma pracovného pomeru,... 😉

rrenata30
27. feb 2012

@angua27 je to dávka z UPSvR nejakých 50 eur na mesiac..bola som na danovom a tam mi povedali že si to má zarátať do príjmu ale tu všade čítam že to sa nezdaňuje...

angua27
27. feb 2012

@rrenata30, niektoré dávky z UPSVaR sa zdaňujú, niektoré nie. presný rozpis teraz nemám pri sebe, zajtra Ti napíšem, či sa to zarátava, alebo nie. možno by bolo fajn, keby si vedela presný názov tej dávky. 😉

rrenata30
27. feb 2012

@angua27 ok ja sa spýtam a presne napíšem zatial dakujem a ak sa ešte môžem spýtať..brat má prijmy zhruba 15000 - poistne t.j. čiastkový zakl.dane=13367,09 zrazená dan je 2539,67...chcem sa spýtať vratia mu niečo ak zároven ako SZČO odpočíta zd.čiastku na seba a manželku a uplatní danový bonus...?
čiže: 13367-3559/nanho/-3559manželka´=základ x19% + dan.bonus a zrazený preddavok?

angua27
28. feb 2012

@rrenata30, pozerala som ten príjem za opatrovanie a spadá do zdaniteľných príjmov, takže ho treba zahrnúť do DP.
čo sa brata týka, áno mali by mu vrátiť časť zaplatenej dane. výpočet máš správne.

rrenata30
28. feb 2012

@angua27 dakujem veľmi pekne, veľmi si pomohla stratla som sa s takým príjmom prvýkrát nebola som si istá dakujem

rrenata30
28. feb 2012

@angua27 a ešte by som sa chcela spýtať na DNP ak si manžel na mna uplatnuje zdan.čiastku a ja som asi 2 mesiace marodovala ale počas roka som zároveň platila DNP...môže to urobiť tak že : 3559-PN+poistne
alebo to tak môže byť len ak by som si ja podavala danove v takom prípade 3559-poistne?

angua27
28. feb 2012

@rrenata30, áno ten výpočty máš správne. u manžela 3559-PN+DNP.

ejaeja
29. feb 2012

Ahojte mam taku otazku manžel si na mna uplatňuje dan. čiastku ja som na RP a platila som si DNP aj som čerpala o moje si dava do danoveho ale zaroveň si može dať aj svoje platenie do DNP alebo nie on už nemože.Dakujem A sestra je na MD ona si tiež platila DNP može si ona tiež to dať do danoveho a ako sa to počita a čo zo živnostnikmy ktory si tiež platili aj oni možu .Diki

angua27
29. feb 2012

@ejaeja, podľa informácii, ktoré mám si každý daňovník na seba môže uplatniť v daňovom DNP.
- ak si Teba manžel uplatňuje vo svojom daňovom, tak je vzorec nasledovný: nezdaň. čiastka na daňovníka mínus Tvoje príjmy (dohody, PN, podpora v nezamestnanosti,...) + DNP, ak si však nemala žiadne príjmy, o ktoré sa znižuje odpočítateľná čiastka na Teba, nie je ako uplatniť DPN, keďže si na Teba uplatní celú čiastku na daňovníka
- manžel si svoje DNP uvedie v zaplatenom poistnom
- sestra ak je na materskej a podáva si za seba daňové priznanie, postupuje tak isto ako Tvoj manžel. DNP si uvedie ako zaplatené poistné
- živnostníci to isté, DNP si uvedú v kolónke zaplatené poistné.
ak vypĺňaš daňové priznania, odporúčam predovšetkým naštudovať zákon o dani z príjmu, zákon o sociálnom poistení, zákon o zdravotnom poistení a ďalšie súvisiace predpisy. 😉

ejaeja
29. feb 2012

dakujem ti velmi pekne ja nevyplnam ale znama nam to robi a ešte sa s tym nestretla tak sa radšej informujem diki

majuska7111
24. jan 2013

@angua27 Prosím ťa, ty by si si mala pýtať za tieto rady príjem 🙂 si zlatá, že nám takto pomáhaš 🙂 ja by som sa tiež rada spýtala... do 9.júna som klasicky pracovala, iné príjmy som nemala, od 9.júna do konca roka som na materskej... medzitým som bola dva týždne PN.... daňové mi bude robiť zamestnávateľ, potrebujem urobiť od neho aj to ročné zúčtovanie preddavkov na daň? A myslíš, že mi niečo vrátia z daňového? A manžel si ma nejako môže uplatniť do jeho daňového priznania?

angua27
24. jan 2013

@majuska7111, daňové priznanie, ak Ti ho robí zamestnávateľ, tak sa nenazýva daňové priznanie, ale ročné zúčtovanie dane. nezabudni ho však do 15.2. o toto požiadať, aby Ti to ročné zúčtovanie spravil. či Ti vrátia niečo z daňového, závisí od toho aké si mala príjmy, či Ti boli strhávané preddavky na daň,... ak si platila preddavky na daň, tak Ti pravdepodobne niečo vrátia. ak chceš vedieť presnejšie a necheš zverejňovať tuto čísielka, napíš mi IP.
čo sa týka manžela, tam platí, že si vieš toto vypočítať nasledovne. zoberieš nezdaniteľnú čiastku na daňovníka, čo je v roku 2012 suma 3644,74 Eur od nej odrátaš svoju materskú za rok 2012, PN a príjmy zo zamestnania. ak Ti ostane kladné číslo, toto si môže Tvoj manžel na Teba uplatniť ako nezdaniteľnú čiastku. 😉
a dík za pochvalu. ja som rada, ak pomôžem a každé poďakovanie mi dáva dobrý pocit na duši. 😀

ladybirds
24. jan 2013

@angua27 ahoj mohla by som ta poprosit o radu.
ak som dobre pochopila z predchadzajucich prispevkov, tak ak som bola min.roku PN, MD a RD, tak si nemusim podavat danove priznanie? lebo som nemala ziadne zdanitelne prijmy?

angua27
24. jan 2013

@ladybirds, presne tak, ak si nemala žiadnu brigádu, alebo prenájom, alebo niečo podobné, daňové si nepodávaš. 😉

siu3333
29. jan 2013

dobry den,mam otazku...chcela by som sa opytat...v roku 2012 som do 7mesiaca bola na rodicovskom,od 7mesiaca uz aj zamestnana,ide o tu ulavu,neviete do akej sumy mozme ziadat tu ulavu na mna ?

girl177
31. jan 2013

@siu3333 angua27 to uz vysvetlila o tri prispevky hore 🙂

kata2882
31. jan 2013

@angua27 podľa informácii, ktoré mám si každý daňovník na seba môže uplatniť v daňovom DNP.
- ak si Teba manžel uplatňuje vo svojom daňovom, tak je vzorec nasledovný: nezdaň. čiastka na daňovníka mínus Tvoje príjmy (dohody, PN, podpora v nezamestnanosti,...) + DNP, ak si však nemala žiadne príjmy, o ktoré sa znižuje odpočítateľná čiastka na Teba, nie je ako uplatniť DPN, keďže si na Teba uplatní celú čiastku na daňovníka
- manžel si svoje DNP uvedie v zaplatenom poistnom
- sestra ak je na materskej a podáva si za seba daňové priznanie, postupuje tak isto ako Tvoj manžel. DNP si uvedie ako zaplatené poistné
- živnostníci to isté, DNP si uvedú v kolónke zaplatené poistné.
ak vypĺňaš daňové priznania, odporúčam predovšetkým naštudovať zákon o dani z príjmu, zákon o sociálnom poistení, zákon o zdravotnom poistení a ďalšie súvisiace predpisy.

chcem sa opytat, je to mozne aj za rok 2012???
dakujem 🙂

angua27
1. feb 2013

@kata2882, áno, DNP je možné si uznať rovnako aj za rok 2012.

kata2882
1. feb 2013

@angua27 dakujem 🙂