Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

angua27
30. jan 2009

natali_pn, materská a pn sa síce počíta do príjmu, ale iba keby si Ťa chcel uplatniť manžel. a s týchto príjmov sa neodvádzajú dane, takže z daňového pohľadu to nie sú naozajstné príjmy. takže nemusíš podávať priznanie. 😉

dmonikad - ak si do 1.4.08 pracovala, odvádzala si dane, takže daňové si určite podať musíš. požiadaj o to svojho zamestnávateľa najneskôr do 15.2.2009. a to čo si odviedla Ti pravdepodobne vrátia. 😉

jaannkaa
30. jan 2009

gapa...nemocenske som dostala iba raz ale nepamatam si kolko ale nebolo toho vela, potom som prerusila PN lebo som nastupila do skoly na externe studium

veronkaj
30. jan 2009

kočky prosím ktorá ste z BA viete mi poradiť kto by so mnou prešiel postup účtovania v jednoduchom účtovníctve - taký minikurz, niečo viem a niečo potrebujem poradiť.

samozrejme zaplatím

😒 ☹

gapa
31. jan 2009

jaannkaa,
ak si teda v r.2008 poberala nemocenské zo soc.poistovne a nevieš kolko, tak si treba vyžiadať zo SP potvrdenie o tom, kolko to bolo. Zavoláš si tam a oni ti pošlú potvrdenie na tvoju adresu. Túto sumu si musí manžel odrátať od nezdanitelnej čiastnky na manželku.

natali_pn
31. jan 2009

ahojky, angua manzelovi mam doniest potvrdenia o prijmoch zo socialky- on si bude na mna uplatnovať.tak to potom ako? 😒 Dakovalo- asi si myslis, ze som naozaj neaky cvoking-ale nevyzname sa v tom-teraz sa s takymto volacim stretavame prvy krat... 🙂

angua27
31. jan 2009

natali_pn, buď si na sociálku zavoláš, alebo tam zájdeš a požiadaš ich o potvrdenie, aké všetky dávky si dostávala, že to potrebuješ pre manžela k daňovému priznaniu. oni Ti už pošlú, čo je treba. no a manžel si potom v daňovom priznaní s nezdaniteľnej položky na Teba odráta, to čo bude napísané v tom potvrdení zo sociálky a zbytok si odráta od základu dane. ale toto mu už spravia v zamestnaní. len treba, aby to tam načas doniesol. 😉

gapa
31. jan 2009

angua,
predpokladám, že s tým pracuješ.
môžem ta poprosiť o názor. Do vlastného príjmu manželky za aký rok by si zaradila vyplatenie ošetrovného/materského z DNP za mesiac 12/08 v januári 2009. Do roku 2008 alebo 2009. Tak isto aj poistné za DNP, ktoré je platené za 12/08 v 1/09.

angua27
1. feb 2009

gapa, teraz si ma trošku dostala. som účtovník a momentálne sa dosť venujem daniam, ale od včera večera rozmýšľam, čo je skratka DNP a akosi mi to nedochádza. môžeš to rozpísať? dík 😀

angua27
1. feb 2009

odoslalo sa mi to skôr ako som stihla dopísať. myslela si tým dobrovoľné nemocenské poistenie?

angua27
1. feb 2009

gapa, podľa §9, ods.2 zákona o dani z príjmov, sú dávky zo sociálnej poisťovne oslobodené od dane. takže ak sa robí daňové priznanie za matku, nepočíta sa to do príjmu.
ak si však manželku na materskej uplatňuje manžel, brala by som do úvahy, kedy bola dávka vyplatená, t.j. za 12/08, bola vyplatená až 01/09 dala by som to do priznania za 2009.

gapa
1. feb 2009

angua,
dakujem ti,
tiež si to "už teraz" myslím, čo sa týka vlastných príjmov. Na druhú časť o poistnom si síce neodpovedala,tak predpokladám, tak isto?? (lebo toto poistné do daň.priznania sa ráta)-
Lebo jediné v zákone, čo som našla,čo sa prechodu rokov týka, že príjmy zo závislej činnosti, ak sú vyplatené do konca januára za predch.obdobie, idú ešte do predchádzajúceho roka (§ 4 ods.3 ZoDzP). Žiadna iná "výnimka".

Ja ešte pred rokom som to spravila opačne, tj. dala som to ešte do starého roku.
V soc.poistovni som si totiž vyžiadala potvrdenie o uhradenom poistnom vyslovene pre moje ročné zúčtovanie, no neviem, či som uviedla za rok 2007 alebo v roku 2007. Vystavili mi potvrdenie za rok 2007, t.j. aj poistné zaplatené v 1/08 dali do roku 2007. Tak som si to uplatnila v ročnom zúčtovaní.
No a u manžela som to dala tak isto, k základu dane zo závislej činnosti som prirátala ošetrovné za 12/07 vyplatené v 1/08 a odrátala poistné z DNP uhradené v 1/08 za 12/08. No čo už 😒 Ale asi nás takých bude viac.

No ale iná info ma teraz dosť dostala, čo som čítala na porade, a predtým ma to vôbec nenapadlo. Že napr. aj stravné lístky vo výške, ktorú platí zamestnávatel a tiež cestovné náhrady idú do vlastného príjmu mamičky. Takže aj preplatok, ktorý bol vrátený z ročného zúčtovania v danom roku vlastne tiež. 😨 😲

aha a prepáč. To DNP je ako píšeš. Používam to už tak automaticky 😅 .

angua27
1. feb 2009

gapa, neviem, neviem. ja som si zrovna dnes kvôli iným veciam prechádzala zákon o dani z príjmov, preto som vedela aj presne paragraf, čo som Ti napísala. a tam sa uvádza, že zo závislej činnosti (čiže zamestnanec), sa stravné neberie do príjmov. veď je to vlastne zo zákona povinnosť zamestnávateľa, to nie je jeho dobrá vôla, že poskytuje stravné lístky zamestnancom, aj keby Ti dal lístky do kina a platil to zo sociálneho fondu, nie je to nepeňažné plnenie, ale rekreácia zamestnanca a tým pádom oslobodené od dane. a ani cestovné náhrady nie sú zdaniteľné príjmy, tak isto podľa zákona oslobodené od dane. 😉 môžeš mi, prosím hodiť do IP link na tú diskusiu na porade, kde si to našla? ak ešte vieš, keď nie, tak nič. vopred dík.
a preplatok z minulého roka nie je daňový príjem. to je vysporiadanie daní z predchádzajúceho roka. keby sa to dávalo do daňových príjmov, tak je to začarovaný kruh. 😉

a jasné, k tomu poistnému som to zabudla napísať, ale tak isto by som postupovala ako pri tej materskej. 😎

gapa
1. feb 2009

tých diskusíí bolo na porade viac, z ktorých som to pozreala, potom neskôr pozriem.

no viem, že sú to príjmy oslobodené od DzP, mne nejde o zdanit.príjem. Ide mi o VLASTNY PRIJEM ako Manželky. Tam treba zahrnať všetky príjmy, okrem príjmov, ktoré nie sú taxatívne uvedené v § 11 ods.5 t.j. aj ten predplatok na dani, ... (lebo ten tam spomenutý nie je, že sa do VP neberie) aj ked by som bola zvedavá, kto to tak robí a kto to bude kontrolovať.

gapa
1. feb 2009
natali_pn
2. feb 2009

Ahoj angua, strasne moc dakovala za radu,papa natali

veronkaj
2. feb 2009

prosím poradte aj mne čo s tými reg. pokladňami

polovička má opravu na karosárske práce a tak spadá pod to takže kúpiť v obchode a zaúčtovať kam v PD a aký je postup a ako s tým robiť.??
alebo kde to nájdem

dakujem

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
emjee
2. feb 2009

kocky, minuly rok som mala dvoch zamestnavatelov a medzi nimi 2 dni "dobrovolne nezamestnana", tj tie 2 dni som si sama zaplatila zdravotne (nic ine)
kedze teraz som na materskej a nemam cas behat horedole po zamestnavateloch, chcem si napisat ziadost o:
1/ potvrdenie prijmov a zaplatenych dani za min. rok u oboch
2/ zaplatenom zdravotnom poisteni u oboch

ake su lehoty na poslanie tychto ziadosti? mozem to pripadne napisat nejak tak, aby mi to poslali naraz uz teraz? 1/ chcem kvoli danovemu priznaniu a 2/ kvoli rocnemu zuctovaniu poistneho - obidve si urobim sama, lebo 2/ tak ci tak musim robit sama a 1/ mam pocit, ze nestihnem odovzdat papier od prveho zamestnavatela tomu druhemu, aby mi mohol spravit danove moj terajsi zamestnavatel

kacuss
2. feb 2009

ahojte
potrebujem poradit s danovim,kedze ho manzelovi podnik neurobi.neviem ci si manzel moze uplatnit nezdanitelnu ciastku na manzelku-teda mna. poberala som rodicovsky prispevok do maja,potom 6 mesiacov matersku a opat rodicovsky prispevok. viem ze materska je prijem a treba ho odpocitat ale neviem od coho (akej sumy) ani ako dalej postupovat. dakujem za odpoved

jaduska
2. feb 2009

Emjee, kľudne si o obe potvrdenia môžeš požiadať už teraz. Čím skôr, tým lepšie. A mám dokonca pocit, že na jednom tlačive sú už oba údaje - aj daň z príjmu, aj zdravotné. . Čo sa týka dani z príjmov, tam je to myslím aj povinnosťou zamestnávateľa, že ak nepožiadaš o ročné zúčtovanie, tak do 10.marca musí poslať potvrdenie aj bez tvojej žiadosti. Ale nespoliehala by som sa na to. A nezabudni to poslať doporučene - pre istotu.

gapa
2. feb 2009

emjee,
s potvrd.pre zdrav.poist. nemám skúsenosť,
no čo sa týka ročného zúčtov.dane, tak v zákone o DzP je uvedené, že v prípade ak požiadaš o vystavenie potvrdenia najneskôr do 5.2., ak si chceš dať urobiť roč.zúčt.dane u iného zamestnávatela, tak ti je povinný ho zamestnávatel doručiť do 10.2.
Ak o to nepožiadaš a nepožiadaš u neho o roč.zúčtovanie, tak platí, čo písala jaduska, že má povinnosť ti potvrdenie o zdanit.príjme ... doručiť do 10.3.

samozrejme, to je len zákon, nie prax 😉

gapa
2. feb 2009

kacuss,
ak manželovi neurobia roč.zúčtovanie, tak mu musia dať potvrdenie o zdanitel.príjme a preddavkoch na dan. Ak nemal iné príjmy podliehajúce dane, tak si podáva dan.priznanie typu A.

Zo základu dane si potom okrem nezdanitelnej čiatky (resp. jej časti, ak jeho základ dane je vyšší ako 513000,-Sk) na seba ako danovníka uplatní aj nezdanit.čiastku na teba ako manželku. Ak nemal základ dane vyšší ako 906.984,-Sk, tak si môže na teba uplatniť nezdanitel.čiastku v sume rozdielu medzi nezdanitelnou čiastkou 98.496,-Sk a tvojím vlastným príjmom ako manželky. Ako sama píšeš, je to napr. materské. Tento výpočet uvedieš v dan.priznaní v tabulke pomocných výpočtov.
Na dan.úrad odovzdáš originál danového priznania + kopiu potvrdenia od zamestnávatela (originál potvrdenia od zamestnávatela si ponecháš a samozrejme najlepšie si urobiť aj kopiu z dan.priznania, ktoré si odovzdala)

Toto samozrejme nemožno brať ako 100% radu, len aby si vedela cca čo ťa čaká. Bol to postup pri DP za rok 2007, tak treba sa radšej poinformovať, či neboli v tom nejaké zmeny. Sumy sú však aktuálne. 😉

angua27
2. feb 2009

gapa, preletela som tú poradu iba zbežne. ale máš pravdu, do vlastných príjmov sa berie fakt všetko. ale dobrá otázka, kto kedy bude kontrolovať, čo tam naozaj je, alebo nie je započítané. 😉 ja by som vysporiadanie dane z predchádzajúceho obdobia do toho nedávala.

veronkaj, s registračnými pokladnicami skúsenosť nemám. skús www.porada.sk, tam sú rôzny účtovníci, aj podnikatelia, určite sa nájde niekto, kto Ti poradí. 😉

emjee, daňové Ti už babuľky odpísali. čo sa potvrdenia k ročnému zúčtovaniu zdravotného poistenia týka, tam je treba požiadať do 15.mája, ale ak ja požiadaš po tomto termíne, musia Ti povtrdenie poslať do 15 dní. čím skôr však požiadaš, tým skôr by Ti to mali poslať. 😉

kacuss, odpovedala Ti už gapa. ja len chcem dodať, že každý zamestnávateľ je zo zákona povinný, ako ho zamestnance požiada o ročné zúčtovanie a predloží potrebné podklady, mu spraviť ročné zúčtovanie dane. ak ovšem nie je zamestnanec zároveň aj živnostník. nepísala si, prečo manželovi odmietli spraviť ročné zúčtovanie. ale stretla som sa už s pár prípadmi, kde to firmy nerobia, pretože proste sa pracovníkom ekonomického úseku nechce. je len toľko, že ak bol iba zamestnanec počas roka 2008, tak sú povinný mu to zúčtovanie spraviť. 😉

emjee
3. feb 2009

vdaka kocky 🙂

gapa
3. feb 2009

angua,
som bola najprv z toho taká vylakaná, lebo som známej radila, ako to spraviť. A samozrejme sme to tak nespravili. No takých by bolo 😒 😔 😕 😅 😀 🤐

veronkaj
4. feb 2009

prosím vás ked súd vyzval aby som ako szčo predložila kvôli výživnému všetky účtovné knihy za rok 2007 čo musím všetko dať a kou formou.??? 😒

jaduska
4. feb 2009

veronkaj - to záleží od toho, ako si viedla účtovníctvo. Ak si mala jednoduché, tak by im mal stačiť peňažný denník, príp.kniha registračnej pokladnice (ak máš pokladnicu), ďalši účt. knihy sú pokladničná kniha, kniha prijatých a vydaných faktúr, ale tam je v podstate to, čo v peň. denníku. Ak si mala podvojné účto (čo asi nie), tak hlavná kniha a ak si účtovníctvo neviedla, iba si si uplatňovala paušálne výdavky, tak evidenciu tržieb.

dear
6. feb 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohledne daňového priznania. Minulý rok som bola dva mesiace zamestnaná a zbytok roka nezamestnaná. Mám si podať daňové priznanie? Manžel si chcel uplatnit na mňa odpočitatelnú položku, ale mzdárka mu povedala, že si mám podať DP ja lebo som robila. Môže si manžel niejakú odpočitatelnú položku na mňa uplatnit?

jaduska
6. feb 2009

dear - daňové si podaj, ak ti zo mzdy sťahovali preddavky na daň, tak ti ich teraz vrátia.
Čo sa týka manžela, záleží, aké si mala príjmy. Môže si odpočitateľnú položku na teba uplatniť, aj keď si podáš daňové priznanie ty sama. Ale od tej odpočítateľnej položky 98496 (na teba) sa odpočítajú tvoje príjmy (zo zamestnania, PN, materské atď....je toho viac, čo tam ide) a uplatní si iba rozdiel.

ingulka
6. feb 2009

ahojte, ako mam postupovat s danovym priznanim... minuly rok som do 18.08. pracovala, potom som sla na matersku... zamestnavatel mi poda danove priznanie, alebo si to musim urobit sama ? Este stale som na materskej...
vopred dakujem