Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

froschka
3. feb 2011

@rikarika nie...nevykonala.....my tu farmu mame len na to az by sa v buducnosti nieco vyskytlo, aby sme mohli nou zareagovat....ale najradsej by som ju predala lebo ma to obtazuje a teraz ak sa narodi mimi tak nebudem mat cas na nic, nie to este skladovat nejake blocky a podobne...... 😒 myslite ze by bol zaujem o kupu 1 rocnej s.r.o?

rikarika
3. feb 2011

no ak si auto na DU ani vlani neprihlasila, tak danove priznanie za dan z motor. vozidiel nepodavaj. Podla toho co pises, asi s.r.o. nemala ani príjmy 😒 ??? tak tam ziadne vydavky ohladom auta -teda ani poistky nedavaj.

z.vrablova
3. feb 2011

@zlatusik28 ... dakujem, presne tak som si to predstavovala... 😉

cartridge
4. feb 2011

Ja teda neviem, ale ak máš auto prihlásené na DÚ, aj keď si ho nepoužívala na podnikanie v tomto roku, ale mala si splniť oznamovaciu povinnosť do 30 dní po vzniku, alebo zániku daňovej povinnosti, aj keď si neplatila DzMV.

magamamka
4. feb 2011

prosim vas, ked mam ŽL a pracovala som na dohodu ako mam podat DP? príjem som mala cca 200 euro.dakujem

alana1111
4. feb 2011

ahojte,chcem sa opýtať mám nárok na uplatnenie daní z 3 piliera ked som ho zrušila a stiahli mi 20%dhh? ak áno čo by som mala potom doložiť.dakujem za odpoved

nibiru
6. feb 2011

ahojte chcela by som sa spytat som na rodicovskom ci si moze moj partner uplatnit ulavu na dani aj ked niesme zobraty?za minuli rok mi bude robit danove zamestnavatel kedze som pracovala bola pn a 11.6 nastpila na natersku kocila mi 22.12.2010.buduci rok mi ho bude robit tiez?alebo si ho budem robit sama, dakujem

kirstty
7. feb 2011

ahojte, prosím o pomoc! V roku 2010 som pracovala na minim. mzdu do 9.10.2010, potom som šla na materskú dovolenku (stále som zamestnancom). Mám robiť daňové priznanie ja alebo je lepšie oň požiadať v robote. Aké bonusy si môžem uplatniť, alebo manžel?? On je totižto tiež na minimálnej mzde... tak neviem čo a ako... viem,. že existujú nejaké bonusy na dieťa, manželku... ale čo s tým??? Prosím poraďte mi, účtovníčka v robote je stašná, a nič mi nechce vysvetliť ani poradiť! Ďakujem!

cicimon
7. feb 2011

@kirstty zamestanavatela sa da poziadat do 15.2. ...tak si to skus rychlo overit..

kirstty
7. feb 2011

viem, preto sa pýtam tu, skúsených, čo je lepšie, lebo jedna kočka mi vravela, že je medzi tým nejaký rozdiel...

cicimon
7. feb 2011

@kirstty no ide asi skor o to, ci si to vies spravit a mas vyplatne pasky a pod alebo nie (vtedy je asi lepsie ak ti to spravi zamestnavatel)

kirstty
7. feb 2011

@cicimon mám známu ktorá by mi to spravila... len neviem ako je to s tými bonusmi... a či to vôbec mám robiť....

kaktusik007
7. feb 2011

@nibiru nie, je to len odpocet na manzelku, a kedze nie si manzelka, nie je to mozne 🙂

nibiru
8. feb 2011

@kaktusik007 niekto mi tu na nete napisal ze ak sme druch druzka zijeme v spolocnej domacnosti moze,ale bola som u nas na personalnom nech mi to preistotu pozru.ale dakujem 🙂

kaktusik007
8. feb 2011

@nibiru v zakone o dani z prijmu je taxativne uvedene ohladne tohto ze sa jedna o odpocet na manzela/manzelku... takze... tak 😉

lunana
8. feb 2011

@kaktusik007 mohla by si mi poradiť? keď robím DP a dane formou paušálnych výdavkov, tak sa 60 resp. 40% odpočítava od príjmov alebo až po odrátaní poistného? Ďakujem

kaktusik007
8. feb 2011

@lunana -- na type B v oddieli VI dole zaskrtnes prostriedok ze uplatnujes percentom podla §6 odst. 1 a 2 a zaroven preukazatelne zaplatene poistne a prispevky....

osobne si myslim, ze do vydavkov napises prislusne % zo sumy prijmov, no a potom vedla tejto moznosti co som ti dala je miesto na uvedenie sumy tych preukazatelne vynalozenych vydavkov....

kaktusik007
8. feb 2011

@lunana inak, komplet vsetko je v zakone o dani z prijmov, a dost podstatne veci a dolezite su uvedene bud na samotnom tlacive, alebo na pouceni k nemu 😉 😉 😉

rainee
8. feb 2011

ahojte viete mi poradit ohladom rocneho zuctovania - minuly rok som bola 3 mesiace na materskej zvysok rodicovska a dostala som aj odmenu z prace, to sa zaratava akoze do prijmu? 😕 vraj ja rocne zuctovanie nemam podavat lebo moje "prijmy" nepresiahli tych 4025e, len manzel si ma na mna uplatnit bonus kde zarata tieto moje prijmy. ale u neho v praci zase tvrdia ze si mam aj tak podat zuctovanie ja, som z toho jelen 😒 dakujem za radu.

miriamr
8. feb 2011

@rainee Ak si dostala odmenu z práce a tá bola zdanená, tak si podaj daňové priznanie, aby Ti tú daň vrátili 🙂 , ale manžel nech si na Teba uplatní úľavu 😉

cartridge
9. feb 2011

@rainee Manžel si na Teba môže v práci u svojej účtovníčky uplatniť odpočitateľnú položku na manželku, len musí uviesť Tvoje vlastné príjmy, tzn. materský príspevok a odmenu z práce, niektorým účtovníčkami stačí čestné prehlásenie o príjme manželky, niektoré požadujú potvrdenia, takže tieto predloží manžel vo svojej práci, aby si na Teba mohol uplatniť odpočit. položku. Ty si takisto môžeš podať daňové priznanie, ak výška odmeny nebola vyššia ako nezdanit. čiastka, kde uvedieš tento svoj príjem na základe Potvrdenia o príjmoch FO zo závislej činnosti ..., ktoré Ti vydá Tvoj zamestnávateľ a daň Ti bude vrátená.

rainee
9. feb 2011

dakujem baby 🙂

dajna11
9. feb 2011

ahojte....chcela by som sa spýtať niekoho kto má skúsenosti či vie poradiť.....matka pracovala ešte celý január r.2010 a potom šla na predčasný dochodok....musí si teraz podávať daňové priznanie za ten jeden odrobený mesiac či ako to funguje-???dakujem

miriamr
9. feb 2011

@dajna11 Čisto teoreticky nemusí, no ak v januári jej ešte bola zo mzdy zrazená daň, tak nech si podá, aby jej ju vrátili.

yvett14
10. feb 2011

ahojte kočky, nedá sa mi čitať všetko - pri malej nestiham ale chcela som sa spýtať, ked som robila do septembra 2010 a potom som išla hned na matersku tak si mám podať danové priznanie a za tých 4 mesiace materskej si má manžel uplatniť odpočitatelnu položku na manželku? ja som mala približne 110 000 za 8mesiacov. a papiere na dan mi daju na danovom urade alebo na obecnom ak ich maju? ja som s tohto taký kôn a prečo by som nevyžmýkala čo sa dá ked som dala robote a štátu 19 rokov života?? dakujem vám velmi pekne za rady cmuk ešte pekný dniček prajem 🤐

maznacik007
10. feb 2011

@yvett14 podla mna si manzel na teba odpocitatelnu polozku uplatnit nemoze lebo tvoj prijem presiahol hranicu 4025 EUR.. do tohto prijmu sa okrem prijmu zo zamestnania /zavislej cinnosti/ u teba rata aj materske... a ak to v sucte za rok 2010 je vyssie ako 4025 tak narok na odpocitatelnu polozku na manzelku manzel nema...

ale ty podaj danove priznanie sama za seba a tam sa ti rataju len prijmy zo zavislej cinnosti /co teda aj musis podat/ a podla zaplatenych preddavkov ti mozno budu nieco vracat

kaktusik007
10. feb 2011

@yvett14 ak si pracovala v roku 2010 a poberala matesrke tak ti nevyjde aby si manzel mohol na teba uplatit odpocet 😉 to sa da len ak su tvoje prijmy za cely rok mensie ako 4025,70€, co ale predpokladam ze si zarobila asi viac 😀

ty si podaj danove priznanie, z prace uvedies prijem aky si mala, mateska je od dani z prijmu oslobodena, odpocitatelnu polozku uvedies za celych 12 mesiacov (nie len za tych 8 co ti dali v praci) takze ti dan vracat budu... potrebujes vyplnit tlacivo typ A. a dolozit tam k tomu kopiu o rocnom zuctovani -- neviem ako presne sa to vola 😉
da sa to na nete, www.drsr.sk alebo behni na danove, vezmi si tlacivo a vypis rukou

yvett14
10. feb 2011

@kaktusik007 no a teraz lopaticky --pojdem do roboty a tam mi daju potvrdený prijem za minulý rok tj 8 mesiacov a 2dni a pojdem na urad si po tlačivo typu A a vypišem ho rukou, hej?? no a ked mi prijem nebude presahovať 4025 ečok ?? rátam takých 3450 by som mohla mať len plat s práce a ked si vezmem matersku za 4 mesiace po 256 je to 1024 a teraz čo?? má si mm dávať na mna tú odpočitatelnú položku alebo čo?? a ináč babenky dakujem pekne cmuky

zuzuxx
10. feb 2011

@yvett14 @kaktusik007 a preco by nemohla poziadat zamestnavatela o vykonanie zuctovania? bude to urcite jednoduchsie, len to treba stihnut do 15.2.

kaktusik007
10. feb 2011

@yvett14 plat 3450€, materska 1024€ - ked to zratas, je to viac ako 4025€, cize odpocet na manzelku nevyjde...

tu pozor na jednu vec --- do toho odpoctu na manzelku sa rataju VSETKY vlastne prijmy manzelky - aj take, ktore nepodliehaju dani z prijmu!!! takze okrem tohoto aj ak mas ucet na svoje meno vedeny -- tak uroky z neho, a podobne...

ak ti prijem nebude presahovat 4025€ --- tak to je v podstate o tom, ci ti vobec v zamestnani strhli dan --- ak nie, tak samozrejme ti nemaju ani co vratit... ak si dan zaplatila, tak ano, vratia ti ju
@zuzuxx moze, ak chce.... ja len to nerobim uz asi 10 rokov, nechcem aby sa mi niekto vrtal v prijmoch, takze taka moznost ma ani nenapadla 😀