Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

gapa
7. feb 2010

ramana,
materská nie je tvoj zdanitelný príjem (aj ked je to tvoj vlastný príjem ak by si odpočet na teba uplatnoval manžel), ale je to príjem oslobodený od dane z príjmov, t.j. neuvádzaš ho v DP.

vieraj
7. feb 2010

gapa, prosim ta ked som mala vyse 4000 matersku a PN, OCR za minuly rok nemoze si manzel upaltnit odpocet, ze? podam si hDP asi sama.

vieraj
7. feb 2010

gapa prosim ta este, doborvolne zaplatene v nimulom roku je potrebne prilozit do DP a napisat do kolonky zaplatene poistne? dakujem

ramana
7. feb 2010

gapa dakujem velmo pekne! 😉

gapa
7. feb 2010

vierka,
ak nepresiahol základ dane manžela určitú výšku, tak si na teba môže uplatniť 4025,7eur odp.položku. Ak tvoj vlastný príjem (materské, nemocenské ... mínus odvody na poistné DNP) bol 4000eur, tak si môže uplatniť len 25,7eur.
Ak si nemala zdanitelný príjem, tak DP nepodávaš.

gapa
7. feb 2010

ako sa preukazuje poistné pri DP neviem, lebo SP nevydáva také potvrdenie, t.j. nie vždy. Pred dvomi rokmi mi také vydali a tento rok mi povedali, že také nedávajú, len o dobe dobrov.poistnia. Asi aj preto, lebo tam mám preplatok. Tak som si vyžiadala aby mi vytlačili moje platby spolu s predpismi, kolko som mala platiť. Ale ozaj neviem, ako to preukázať vo vlastnom DP, no som po tom ani nepátrala.

vieraj
7. feb 2010

gapa dakujem. kedze ja robim na SP mne to potvrdenie vydali. ale mas pravdu, ze asi to nechcu davat, lebo je potrebne skontrolovat platby a navyse vratit preplatok. inak existuje tlacivo- ziadost o vratenie preplatku, takze by ti ho mali vratit. ja som kolegynu rok ziadala, aby mi to vyppocitala a vratila, a fakt jej to trvalo rok aj par dni ☹ ☹ no proste bordel....ako na kazdom urade.

mala som zdanitelny prijem par € na zaciatku januara, tak chcem spat dan, ale matersku a PN a OCR som mala 4600. dako moc sa mi to zda, ale asi to tolko bolo.
podla teba mu mam dat moje doklady , aj potvrdenie o zaplateni zivotnej poistky a oni aj jemu odpocitaju 25,7€ aj mne vratia vsetku dan?
teraz neviem, co je vyhodnejsie...

gapa
7. feb 2010

viera,
neuvádzaš kolko si platila poistné. Ak ale rozdiel medzi
zdanit.príjem +
ošetrovné + materské + nemocenské + náhrada mzdy počas dočasnej PN (prvých 10dní od zamestnávatela)
- poistné na DNP = tvoj vlastný príjem (tvoja životná poistka sa neodrátava!)
bol nižší ako 4025,7eur,

tak si manžel môže uplatniť rozdiel medzi sumou 4005,7eur a tvojim vlastným príjmom.

ak bol vyšší alebo rovný 4025,7eur, tak si nemôže manžel uplatniť nič.

Ak by si aj uplatnil rozdiel, tak ty si môžeš v pohode podať DP alebo požiadať do 15.2. o ročné zúčtovanie dane svojho zamestnávatela. Sa to nevylučuje, časť nezdan.čiastky dostaneš ty a časť manžel na teba, ono sa to nezdupluje.

gapa
7. feb 2010

😨 som sa kiksla v čísle, nemalo byť 4005,7eur ale "... 4025,7eur a tvojim vlastným príjmom"

vieraj
7. feb 2010

diky gapa

petulka28
8. feb 2010

ahojte...tentokrat som aj ja mimo z dp...zamestnana som bola do 31.7.09, ´materska od 22.8.09...od 9.5. som bola pn az do materskej...teraz neviem, ci si mam alebo nemam podavat dp alebo, ci si moze uplatnit cosi aj manzel...no som uplne vedla..poradte mi prosim

adrah
8. feb 2010

ahojte, potrebovala by som poradiť prosím, materská, PN a odstupné mi robí spolu 3997,- EUR. Platím si aj životné poistenie ktoré by som si tiež mohla dať do DP. Mám ale dilemu a nevyznám sa v tom až natoľko či si mám podať ja daňové alebo si má uplatniť na mňa manžel? Diky moc za radu

gapa
8. feb 2010

petulka, ty si dáš DP a manžel si uplatní odpočet, ak tvoj vlastný príjem (zdaniť.mzda + náhrada mzdy počas PN + nemocenské + materské za r.2009 príp. mínus poistné z DNP) boli menej ako 4025,7eur vo výške rozdielu medzi tou sumou 4025,7 a tvojim vl.príjmom.

gapa
8. feb 2010

adrah,
mysllím tvoje životné si manžel na teba nemôže uplatniť, len ty vo svojom DP. On si môže uplatniť len poistné zdravotné a napr. doborovolné.

adrah
8. feb 2010

gapa ďakujem ale ešte by som chcela prosím ťa vedieť či je lepšie keď si to daňové podám ja alebo si to má dať do daňového manžel. čo je výhodnejšie?

adrah
8. feb 2010

a ešte prosím ťa gapa rodičovský príspevok sa nepripočítava k materskej a PN? tak mi to bolo povedané... Lebo ak sa k tomu počíta, tak to mi bude presahovať.. díky moc

ziza
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
renatka967
9. feb 2010

hojte... potrebovala by som poradit ohladne danoveho priznania. som študentka VŠ, občas brigádujem. idem si podat danove priznanie. chcem sa opytat, či je mozné zahrnúť do danového priznania aj životnú poistku, ktorej platcom som ja. vopred vám velmi prekne dakujem za radu... 🙂

adrah
10. feb 2010

renatka 967 ak máš poistku založenú na 24 rokov a poisťovňa ti poslala list kde uvádza koľko si zaplatila za celý rok tak vtedy si ju môžeš zahrnúť do DP.

zuzana2706
10. feb 2010

mozem sa spytat:
od 1.8.2009 do 31.9.2009 som bola evidova na UP a bola som po rodicovskej dovolenke, takze som nemala narok na podporu, co mam zdokladovat pri danovom priznani? aky papier? nic nemam, iba zaevidovanie a ukoncenie na urade prace, dakujem.

zuzana2706
10. feb 2010

neviete niekto? musim si to dnes vybavit lebo zajtra nie su strankove dni.

gapa
10. feb 2010

zuzana,
neviem iste, ale ak si dávaš žiadosť o roč.zúčtovanie, tak by malo mzdárke stačiť len to, že jej uvedieš, že okrem príjmov od daného zamestnávatela si mala od ostatných 0 (nula) zamestnávatelov. Aj keby si poberala podporu, tak tento príjem nie je zdanitelný príjem, t.j. do tvojho ročného zúčtovania/DP sa neuvádza. Pre istotu si môžeš zobrať dokladovať začiatok a ukončenie evidovania na UP, ale to tiež by nebolo podla mna treba, lebo to neznamená, že v danom období si nemala zdanitelný príjem (t.j. aj ako evidovaná na UP môžeš mať príjem do určitej výšky, t.j. ako mzdárka by som na tom netrvala, lebo je to na tvojom prehlásení, že okrem uvedeného príjmu si žiadny iný nemala). Ale ako píšem vyššíe, nemôžem ti to potvrdiť, len ti dávam argument, ak by si žiadali toto potvrdenie, že nejde do zdanit.príjemov a aj keby si mala takéto potvrdenie, neznamená to, že by si v tom istom období nemusela mať iný zdanit.príjem.

pikino
10. feb 2010

ahojte otazka

ak som presiahla za minuly rok tych 4000 eur ma si moj manzel uviest do ziadosti a rocne zuctovanie moj prijem?

a dalsia otazka
tento rok som mala zdanitelny prijem 1174 EUR oplati sa mi poziadat o rocne zuctovanie dane a mam zamestnavatelovy uviest aj prijem z pnky a materskej?

dik baby za odpoved 🙂

clea333
10. feb 2010

Ahojte, potrebujem tiez poradit-minuly rok som bola zamestnana, potom nastup na matersku, nasledne rodicovsku. Do DP si zahrnam:
prijem zo zamestnania
matersku (ten doklad si mam pytat v Soc.P, ci mi ho poslu?)

znizi sa mi o :
zivotnu poistku
DNP (doklad mi daju v Socialke tiez?)-do akej kolonky sa to zapisuje?

Dobre som to pochopila?
Rodicovska sa tam nezaratava vsak?

Ked odcitam az tu zivotnu poistku a DNP a vyjde mi mensia ciastka ako 4025,7 ak az vtedy si moze manzel uplatnit na mna danovy bonus, vsak?

Vdaka za odpoved babule.Vzdy som si DP robila sama, ale teraz som trochu v pomykove.

gabima
10. feb 2010

Ahojte!
Prosim Vas ako to je?V danovom priznani sa uvadza aj materska???
Manzel si ju musel uviest ale pocula som ze do DP si ju nemusime dat.
V dec.2008 som mala matersku a vyplatena bola v jan.2009.Musim ju tento rok uviest?
13.1.2009 mi koncila MD a za jan.bola vyplatena vo feb.a v nov.2009 mi preplatili dovolenku,tu musim tiez uvadzat?
Snad mi pride odpoved do posty.Dakujem!

gapa
10. feb 2010

gabima,
ak si mala preplatenú dovolenku a máš zrazenú dan, tak si podaj sama DP, lebo inak nedostaneš tú dan späť a nenávratne o nu prídeš.Od zamestnávatela však potrebuješ potvrdenie. Prac.pomer asi netrvá, ked bola dovolenka preplatená a nie vyčerpaná.

manžel si odráta tvoju čiastkový základ dane + materské za obdobie od 1.1.2009 (t.j. decembrové vyplatené v januári sa tam neráta, tak mne aspon vystavili potvrdenie v SP)

ivana82
11. feb 2010

Ahojte dievcata, ak poberam rodicovsky a manzel si ma chce uplatnit ako odpocitatelnu polozku, potrebujem potvrdenie o tom, kolko som poberala rodicovsky z UPSVaR, nie? Lebo manzelova ekonomka mi vravi, ze nepotrebujem...tak neviem, nechcem, aby nam to potom neuznali...dakujem za radu 🙂

gapa
11. feb 2010

ivana,
tiež si myslím, že netreba. A ak si podáva žiadost o roč.zúčtovanie, tak to určite nie. Lebo niekedy to mzdárky vyžadujú od zamestnancov, lebo tí ani nevedia, či manželka poberá materské alebo rodič.príspevok, tak pre istotu chcú doklad. Ale ked viete, čo poberáte, tak nie je dôvod, aj tak sa RP do príjmov manželky neuvádza a počas poberania RP môže mať aj tak iný príjem, napr. z očr, dohody, z prenájmu, ...

gabima
11. feb 2010

dakujem gapa a materska ide do mojho DP?

gapa
11. feb 2010

gabima,
do tvojho DP sa materská neuvádza, nejde o zdanitelný príjem ale príjem oslobodený od dani z príjmu. Ale je považovaný za tvoj vlastný príjem, ktorý sa uvádza u manžela. 😉