Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

veronkaj
26. jan 2009

Prosím poradte mi

môj priateľ je szčo a má jednoduché účtovníctvo a platí dph kvartálne.
teraz vraj treba niečo zmeniť v platbách do soc. poistovne a má v tom chaos a nevie čo je čo

teraz má od leta zadané v trv. príkazoch do soc. poisť. sumu 90,39 Eur a sumu 5,38 Eur.

a nevieme ani čo to je a ani ako to máme upraviť teraz podla nového. /účtovníčka mu prestala robiť účtovníctvo a ani ona poriadne nevie čo to je.

poradte čo by to mohlo byť

pre infom.
v daň. priznaní v 2008 za rok 2007 mal vymer. základ pre daň 208.163,00 Sk,potom si uplatnil ešte 5.400,- ako platby za životné poistenie a podniká 12 mesiacov plných a nieje ani invalid ani nič.

tak čo to je - tak mu to vraj prišlo zo soc. poist. na šeku aby to platil tak to dal na tr. príkaz a pomýlil sa aj konš. symbol namiesto 3118 dal 3558 ale variabilný a čísla účtov a sumy má podľa šeku..

ďakujem

katy2
26. jan 2009

Ja by som sa tiez chcela spytat, ako vyplnit ziadost o vykonanie vypoctu dane. Od 26.9. som na PN (rizikove tehotenstvo)... Staci normalne vyplnit tlacivo alebo treba aj nejake potvrdenie zo socialky, ze beriem nemocenske? Dakujem...

ella1
26. jan 2009

ahojte.aj ja mám otázku...
v r. 2008 som bola najprv zamestnaná, potom na UP a potom dobrovoľne nezamestnaná...
ako je to s daňovým? prvú časť daňového by mi mohol urobiť bývalý zamestnávateľ? a čo zvyšok? myslím ked som bola na UP a potom DN....
vdaka...

angua27
26. jan 2009

čaute babuľky,
synovi rastú zúbky, takže cez deň moc nemám čas sa vám venovať. keď ho večer uložím, odpoviem vám na otázky. 😉

jaduska
26. jan 2009

Katy - akú žiadosť myslíš? Pre zamestnávateľa? Ak áno, tak je na to tlačivo "Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania dane z príjmov zo závislej činnosti" a treba priložiť kópiu toho potvrdenia zo sociálky.

Ella - môžeš požiadať svojho posledného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie preddavkov, nevadí, že si uňho nebola zamestnaná k 31.12.2008. K žiadosti doložíš potvrdenia z ÚP - tak, aby si mala dátumovo vykrytý celý rok. Ak si mala nejaké iné príjmy (náhodné), tak treba doložiť aj to. Preto sa to volá ročné zúčtovanie, že sa spočítajú príjmy za celý rok a urobí sa to iba raz. Ak si chceš podať daňové sama, tak napíš zamestnávateľovi, nech ti pošlú Potvrdenie o príjme zo závislej činnosti a zrazených preddavkoch na daň z príjmu za rok 2008.

Angua to hádam schváli, že sa nemýlim
😉

gapa
26. jan 2009

jaduska,
myslíš, že katy musí predložiť potvrdenie zo SP? Podla mna nie, ved vedia, že je PN. Podla mna len musí do 15.2.09 podpísať tú žiadosť o roč.zúčt. ... a ak nemá iné zdanit.príjmy zo závislej činn., tak žiadne iné potvrdenie netreba. Ak by mala iné príjmy, na základe ktorých jej zamestnávatel nemôže urobiť roč.zúčtovanie, tak si musí podať dan.priznanie.

s ella je to podla mna podobné, aj ked to "pre istotu" mzdárky vyžadujú. No ak bola dobrovolne nezamestnaná, tak aj tak nemá pokrytý celý rok, lebo na to jej nikto papier nedá. Podla mna podpisuje v žiadosti o roč.zúčtovanie, že dáva všetky potvrdenia o svojej zdanit.príjme zo závislej činn. a nemala iný príjem, na základe ktorého by si musela robiť dan.priznanie (v žiadosti uvádza aj počet potvrdení, ktoré prikladá k žiadosti). Takže ak udáva nepravdivé informácie, tak si za to ručí sám zamestnanec a znáša aj prípadné následky.

Beriem tak, že aj v prípade, ak by jej napr. soc.poistovna dala potvrdenie o poberaní napr. materského, nie je to potvrdenie o tom, že nemala v tomto čase žiadny zdanitelný príjem, čo je pre podanie žiadosti na roč.zúčtovanie podstatné. Môže popri poberaní materského pracovať na dohodu a poberať napr. 10.000,- Sk mesačne a tento príjem musí preukázať potvrdením a zahrnúť do ročného zúčtovania.

angua27
26. jan 2009

jaduska, super. odpovedala si perfektne, nemám čo dodať. plne súhlasím. 🙂

sisinka5
27. jan 2009

Vie mi niekto poradit ci si mam podat danove aj ked som uz minuly rok bola na rodicovskom prisp.?Alebo netreba podavat??

ella1
27. jan 2009

vdaka za odpoved....už som sa pýtala, tak bývalý zamestnávatel mi to spraví.....a neviem, či sa náhodou nedáva nejaké čestné prehlásenie, že v čase DN nebol žiadny iný príjem......

lusana
autor
27. jan 2009

angua27 prosím ťa ako je to s prepočtom na EUR v daňovom priznaní? Ak som to správne pochopila vypisuje sa priznanie v SK a v oddiele IX sa prepočíta na EUR? Ak mám preplatok 700 Sk, ako to tam mám formulovať?

jaduska
27. jan 2009

gapa - veď to, že chcú tie papiere len tak "pre istotu" a radšej doložiť teraz, ako zháňať o 3 roky...

sisinka - ak si poberala celý rok iba rodičovský a nemala žiadne iné príjmy, tak daňové podávať nemusíš. Ale ak máš napr. stavebné sporenie, alebo nejaké termínované vklady, kde ti z úroku sťahujú daň z príjmov, tak si daňové môžeš podať - daň ti vrátia... Veľa ľudí o tom nevie a štát na tom pekne zarába. Dokonca je možné podať daňové priznanie aj za dieťa, ak má napr.to stavebné. Veď každá koruna je dobrá 😉

janka1874
27. jan 2009

žienky a ako je to ak som na materskej od novembra 2006 to som si normálne v roku 2007 urobil daňové a mám ho robiť aj teraz ak nemám iný príjem ako materskú a ani manžela 🙂
ďakujem za radu

sisinka5
27. jan 2009

jaduska dakujeeeeeeem

angua27
27. jan 2009

sisinka, ja by som jadusku iba doplnila. ak tie preddavky na daň zo stavebného, termínovaných vkladov a pod. boli nižšie ako 100,- Sk, tak je zbytočné robiť daňové. štát totižto vracia preplatky iba nad 100,- Sk. 😠 ale obyčajný človek musí zaplatiť aj 1,- Sk nedoplatok.

ella - v tej žiadosti, čo podpisuješ u zamestnávateľa, že žiadaš o vykonanie daňového priznania, podpisuješ (ako už spomínala gapa), že všetky údaje, ktoré si uviedla sú pravdivé a že nič nezatajuješ (ľudovo povedané). takže už žiadne čestné prehlásenie nie je treba.

lusana - ak si pozrieš poučenie k daňovému priznaniu, že prepočet na EUR sa zapisuje do časti pomocné výpočti. pri tlačive TypA -fyzické osoby zo závislej činnosti (čiže zamestnanci) je to oddiel XII., v type B (živnostníci) je to v oddieli XVI. jednoducho tam napíšeš, že preplatok na dani je 700,- Sk, prepočet konverzným kurzom 30,1260 je 23,2357, zaokrúhlenie 23,23. zaokrúhluje sa na dve desatinné miesta nadol. viac tam písať nemusíš. potom len vyplníš príslušný oddiel, kde žiadaš o vrátenie preplatku. 😉

janka1874 - ak si celý rok na mateskej a nemáš iné príjmy, tak si daňové priznanie robiť nemusíš. 😉

lusana
autor
28. jan 2009

ďakujem tak som si to myslela, len som zle kukla ten oddiel, potrebovala som to potvrdiť

jaduska
28. jan 2009

odpoveď na guličkinu otázku, ktorá je celkom hore:

1. Z príjmu do výšky 49248 Sk za rok 2008 (1717,64 € za rok 2009) sa daň neplatí vôbec (viď § 46 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov).

anib
28. jan 2009

jaduška, kde je to podrobne rozpisane, co vsetko si môzes uplatnit v dan.priznani? /pisala si stav.spor,termin.vkl, viem,ze aj poistku/ a co este? vies, nej stranku na to?

jaduska
28. jan 2009

anib - pozri si túto stránku:

http://blogy.etrend.sk/mihalblog/danove-a-odvod...

nájdi si aj staršie články - tie daňové a odvodové tipy, p.Mihál to píše dosť zrozumiteľne. Len potom tie banky a sporiteľne treba trošku ponaháňať, aby poslali výpisy skôr, lebo oni si dávajú načas a posielajú to niekedy v apríly, keď už je po daňovom.... 😠

V podstate do príjmov si dáš to, kde ti sťahujú daň z príjmov - je vyčíslená na výpise - to je to stavebné sporenie, termínované vklady (samozrejme aj príjmy zo živnosti, mzda, náhodné príjmy atď....)
Životné poistenie - to sa dá uplatniť ako nezdaniteľná položka, čiže si spočítaš všetky príjmy za celý rok - výjde ti nejaká suma. Od tej odpočítaš položku na daňovníka - t.j.98496 Sk a môžeš si odpočítať aj skutočne zaplatené životné poistenie - poisťovne posielajú každému potvrdenia ,takže budeš mať presnú sumu. Maximálne sa dá odpočítať 12000Sk. No a po odpočítaní týchto súm výjde základ dane, z ktorého sa počíta 19%-ná daňová povinnosť. Ak už budete mať dieťatko, tak od tejto daňovej povinnosti sa odpočítava ešte daňový bonus...

tana100
28. jan 2009

chcem sa spýtať,do príjmov sa ráta aj OČR-ošetrovné?Vopred dík.

gapa
28. jan 2009

tina,
ked si robíš danové priznanie/roč.zúčtovanie ty, tak nie, lebo nejde o zdanitelný príjem

ak si na teba uplatnuje nezdan.čiastku manžel, tak sa to ráta do vlastného prijmu manželky

tana100
28. jan 2009

nie,som síce zamestnaná,ale len na 6,5hod, od augusta 2008 tak to dávam manželovi.

gapa
28. jan 2009

tana, nerozumiem!! asi si ma zle pochopila.

ak neprekročí základ dane určitú výšku, tak nezdanitelná čiastka na osobu je za rok 2008 suma 98496,-Sk

ak napr.
tvoja hrubá mzda mínus poistné za r.2008 boli 60.000,- a
ošetrovné 2000,- a
nemala si žiadny iný príjem,

tak si:
- ty uplatníš z nezdanit.čiastky 98.496,- len tých 60.000,- (lebo viac nemôžeš, nemožno isť do mínusu), no a
- manžel si vo svojom dan.priznaní/ročnom zúčtovaní v tomto konkrétnom prípade (ak jeho základ dane neprekročí 906984,-SK) si uplatní na teba odpočet vo výške:

98.496,- mínus tvoj vlastný príjem ako manželky (ten je 60.000 + 2000,-= 62.000,-Sk), takže on si uplatní ten zvyšok tj. nezdanitelnú čiastku 36496,-Sk na teba.

tina_
29. jan 2009

ahojte, ked uz ste dali taku temu, poradite aj mne?

Za rok 2008 robim danove priznanie (nie som zivnostnik, ale okrem zamestnania som robila na prikaznu zmluvu, co musim danit), od 7.7. som bola na MD.
Manzel je student-doktorand, a berie stipendium, ktore dani nepodlieha.
Mozem si nanho v DP uplatnit tiez nezdanitelnu polozku, alebo ako to je? Povazuje sa stipendium za prijem, aj ked sa nezdanuje?

gapa
29. jan 2009

tina,
v zákone o dani z príjmu sa píše,
do vlastného príjmu manžela/ky sa nezahrna ... štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie

a je tam odkaz na zákon č.600/2003 Z.z.

natali_pn
29. jan 2009

ahojky, mozem aj ja dat otazocku?bola som szco, ale pn mi chodila aj od byvaleho zamestnavatela(v ochrannej lehote)- tak 1.1-31.1.2008 som bola pn a 3.2.2008 som nastupila na rodicovsku.to som pozastavila zivnost, ale k 1.9.2008 som ju otvorila,ale 30.11. som ju znovu pozastavila. nemala som z nej za minuly rok ziadny prijem, iba z pn a z rodicovskej-minimalnej. Tak to musim tiez robit danove?manzel si uplatnuje vsetko na mna aj malu.aj zdravotne budem musiet robit?dik natali

jaannkaa
29. jan 2009

ahojte.....ja mam tiez otazocku lebo som z toho uplne mimo...ako je to ked pocas tehotenstva som bola nezamestnana a bola som na PN a narok na matersku som nemala, od zaciatku som bola na rodicovskom prispevku......moze si manzel uplatnit tu dan na manzelku ci ako to vlastne je

angua27
29. jan 2009

natali_pn, ak si nemala žiadne príjmy zo živnosti nemusíš robiť daňové priznanie. 😉

jaannkaa, jasné, manžel si Ťa môže "odpísať" zo základu dane. nerozhoduje, či si bola nezamestnaná, brala, alebo nebrala materskú, či rodičovské. ide iba o to, že si nemala vlastné príjmy. 😉

gapa
29. jan 2009

jannkaa,
takže si nepoberala nemocenské, len si bola PN?

natali_pn
30. jan 2009

angua27- to myslis vazne? a ani z materskej a pn-ky(nemocenskej)? ako som sa tu docitala - ta, ze sa pocita do primu. ci ho mam pod tu hranicu 49 tis aj neake drobne a tym padom sa teda nemusi davat danove - dobre som to pochopila? dakovalo

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz