Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

katuska.
4. feb 2013

@angua27 ahoj, chcem sa spytat ohladom danoveho bonusu na manzelku. poberala som minuly rok len rodicovsky prispevok, od februara som mala zivnost, ale prijmy som mala nizsie ako 1800€ za rok 2012. teraz chce odomna mm nejake potvrdenie o prijme a neviem co je vlastne moj prijem, ci vsetky moje prijmy alebo prijmy minus vydavky a ze co za potvrdenie by to malo byt, teda kde sa k nemu dostanem. dakujem za radu..

angua27
4. feb 2013

@katuska, pre TM žiadne potvrdenie nedostaneš. máš však dve možnosti, spraviť čestné prehlásenie, v ktorom uvedieš aké si mala príjmy zo živnosti, alebo si spravíš rýchlo daňové priznanie a jeho kópiu dáš TM. do Tvojich príjmov (pre účely odpočtu nezdaniteľnej čiastky na manželku) sa zarátavajú iba príjmy ponížené o zaplatené odvody, náklady neodčítavaš.

katuska.
4. feb 2013

@angua27 dakujem za superrychlu odpoved 🙂 este otazka. ked som napr. nakupila tovar v hodnote 800€ a predala som ho za 1800€ tak si tam uvediem prijem 1800€? lebo odvody som neplatila nakolko mam stale TPP. dakujem

angua27
4. feb 2013

@katuska, áno, uvedieš príjmy 1800,- Eur.

katuska.
4. feb 2013

@angua27 🙂 dakujem

ketrin4
4. feb 2013

Ahoj angua27, rada by som ta poprosila o radu. Minuly rok som pracovala do konca oktobra. Od 1. novembra som nezamestnana a platila som si DNP za par dni cca 25 eur. Od 5.11. som na PN az dodnes. Hruby rocny prijem som mala cca 5800 eur a platila som mesacnne preddavky cca za rok 380 eur. Mam si v danovom priznani uplatnit aj DNP?, ak ano tak mam DNP pripocitat k nezdanitelnej ciastke? Vyska PN sa mi nezaratava do danoveho priznania,vsak? Dakujem 🙂

evita68
6. feb 2013

@ketrin4 môžeš si uplatniť aj ódvody dnp, prirátaj ich k odvodom zo zamestnania.. kopiu o týchto platbách prilož k DP.. nemocenské nie je zdanitelný príjem, takže sa do DP neuvádza

mariro
7. feb 2013

@angua27 prosim o radu,danove podava manzel a tam si uplatnuje rocne danove bonusy na deti a odpocet na mna na manzelku na RD,ale poberala som aj nejaku PN pocas roka 2012.Rata sa to ako prijem?od 06/2012 som bola na PN do 10.12.2012.A od 14.12.2012 som nastupila na dalsiu MD.
Uctovnik v praci je trocha natvrdly a sam nevie co treba,tak si musime pozistovat sami co treba.
Treba zrejme zo socialky nejake potvrdenie o poberani RD a aj PN?Dakujem za odpoved.

evita68
7. feb 2013

@mariro manžel si môže na teba uplatniť nezdanitelnú časť, ktorú uvedie v žiadosti o ročné zúčtovanie, žiadne doklady ti netreba.. zrátaj si, koľko si v roku 2012 dostala nemocenské /to, čo si v januári dostala za december nerátaj/ a sprav si výpočet takto:
3644,74 - nemocenské = túto sumu nech v žiadosti uvedie.. to je všetko 🙂

mariro
7. feb 2013

@evita68 j OCR sa rata ako prijem ci to je oslobodene?a ak som platila aj poistne za DNP?

mariakr
7. feb 2013

Ahojte aj ja by som potrebovala poradiť, minulý rok som bola do septembra na rodičovskej dovolenke, od septembra do 1 decembra som stále robila, potom som zostala nezamestnaná a odvtedy som nezamestnaná a vedená na UPSVaR...ja si teraz nemusím podávať danove? podáva si ho len manžel? a aké doklady mám zdokladovať....ďakujem...

evita68
7. feb 2013

@mariro treba v otázke uviesť všetko naraz.. ak si poberala očr ty, tak výpočet bude takýto:
3644,74 - nemocenské - očr + poistné, ktoré si v roku 2012 zaplatila

evita68
7. feb 2013

@mariakr ty nemusíš podávať DP, ak tvoj príjem zo zamestnania nepresiahol 1822,37 /hrubá mzda/.. ak ti boli strhnuté preddavky dane, tak podaj, alebo požiadaj o ročné zúčtovanie zamestnávateľ, daň sa ti vráti..

manžel si na teba môže uplatniť 3644,74 - príjem zo zamestnania + odvody - podpora ak bola

mariro
7. feb 2013

@evita68 dakujem za rychlu odpoved 🙂

mariakr
8. feb 2013

@evita68 ďakujem.

adaka
13. feb 2013

Môžem sa aj ja opýtať : študent SŠ robil na dohodu jeden mesiac a zarobil 71,05€ dan mu zrazili 13,49€, neviem či môžem odrátať celú NČZD aby mu vrátili daň. dakujem

evita68
13. feb 2013

@adaka áno, do daňového priznania napíšeš celú nčzd, čiže 3644,74

adaka
14. feb 2013

dakujem krááásne

gbsgbsxx1
15. feb 2013

@angua27 Ďakujem veľmi pekne za správu! Ste veľmi milá, že nám pomáhate 🙂
Takých ľudí je už bohužiaľ málo.

orgovan
18. feb 2013

@evita68
@angua27

ahojte, rada by som sa tiež poradila ohľadom daňového priznania, robím ho pre známu. Od januára do mája a v septembri mala príjmy zo závislej činnosti. Predložila mi aj potvrdenie zo Sociálnej poisťovne, počas roka poberala nemocenskú, materskú aj ošetrovné, všetko spolu za 1370€. chcem sa len uistiť, že pre potreby daňového priznania pre ňu nemusím to tlačivo zo sociálne poisťovne brat do úvahy, však? Vypíšem jej daňové priznanie iba na základe potvrdenia od zamestávateľa. Odtiaľ má slabučký príjem, asi toľko isto ako zo sociálky, takže predpokladám, že to vyjde, že jej ešte vznikne nárok na vrátenie dane. Nerada by som jej ale narobila problemy, tak sa chcem o tom podariť so skusenejšimi. ja osobne ešte skusenosti s materskou a podobne nemám, ale ako vidím, sú to riadne komplikované papierovačky... 😖 😖 ďakujem za rady

angua27
18. feb 2013

@orgovan, sociálne dávky, ktoré si vymenovala nie sú zdaniteľné príjmy, preto ich do daňového, ktoré robíš neuvádzaš. berieš do úvahy iba príjmy zo zamestnania. 😉

orgovan
18. feb 2013

@angua27 ďakujem. Na čo vlastne je to tlačivko zo socialky? je na ňom napisane, že je vystavene na žiadosť menovaného.

orgovan
18. feb 2013

@angua27 ešte mám jednu otázku. nezdaniteľná časť ZD na daňovníka v r. 2012 je 3644,74€. Na tlačive od zamestnávateľa má ale sumu 2429,76€ (mesiace 1-7, 9). do daňového mám dať túto nižšiu sumu?

angua27
18. feb 2013

@orgovan, toto tlačivko sa skôr používa, ak si manžel uplatňuje nezdaniteľnú čiastku na manželku vo svojom daňovom priznaní. a sociálka ho vydáva iba na žiadosť poisteného, nikdy nie sama od seba.
do daňového dávaš plnú sumu nezdaniteľnej čiastky. v tlačive je pravdepodobne alikvótna čiastka za dané mesiace, daňovník však má nárok na plnú nezdaniteľnú čiastku.

orgovan
18. feb 2013

@angua27 si poklad

anjelinka
26. feb 2013

@angua27
@evita68

Dobré ráno, mám otázku dievčatá aj ja, budem povďačná za odpoveď. Ako je to s uplatnením si daňového bonusu. Minulý rok som celý nepracovala, môže si manžel uplatniť? Nemala som žiadne príjmy, akurát som poberala ešte od januára do polovice marca dávku v nezamestnanosti /niekedy v polovici marca mi skončil ten polrok poberania/. Inak žiaden príjem. Má na to manžel nárok?
A ak áno, je potrebné dokladovať nejaké tlačivá, potvrdenia? Ďakujem. 😉

zaneta08
26. feb 2013

@angua27 potrebovala by som radu, manžel si bude na mňa uplatňovať nezdaniteľnú čiastku, keďže som bola celý rok na rodičovskej. V januári mi však bola preplatená dovolenka. Zaujíma ma, či od nezdaniteľnej čiastky odratávam príjem v hrubom alebo znížený o zaplatené poistné? Dík

anjelinka
26. feb 2013

zle som sa vyjadrila, nie daňový bonus, ale NČZD 😉

angua27
26. feb 2013

@anjelinka, áno, manžel si na Teba môže uplatniť NČZD a to nasledovne: NČZD mínus dávka v nezamestnanosti, to čo výde si môže uznať na Teba. 😉

angua27
26. feb 2013

@zaneta08, od nezdaniteľnej časti sa odpočíta príjem v hrubom a pripočíta sa zaplatené poistné.