Ako zapísať priateľa ako otca v UK?

vikkinka
17. jún 2009

Chcela by som sa spytat ako je to, ked sa nam s priatelom /nie sme manzelia/ narodi dieta v UK... Dcera dostane priezvisko po mne?, ale v anglickom rodnom liste vydanom po narodeni bude moct byt priatel zapisany ako otec dietata, aj ked nejdeme na ambasadu urobit prehlasenie o otcovstve?ci musime najprv urobit prehlasenie a az potom sa da otec do rodneho listu dopisat?
Popripade, da sa take prehlasenie urobit aj na urade v UK pred vydanim anglickeho rodneho listu, alebo to musime urobit len na ambasade v UK, popripade v SR?
Mozem dat v nemocnici mojej dcere priamo priatelove priezvisko, aj ked nie sme manzelia a nebudeme mat urobene to prehlasenie... Poradte prosim...
Dakujem vopred...

pookie
17. jún 2009

A priatel je Slovak alebo Anglican? Moj partner je Anglican, par dni po narodeni malej sme isli na matriku v nasom meste, s pani matrikarkou sme vyplnili udaje, ona ho zapisala ako otca a dohodli sme sa ze dcerka bude mat priezvisko po nom. Ak je Slovak tak neviem ci vam vobec anglicky rodny list vydaju 😒

vikkinka
autor
17. jún 2009

Sme slovaci obaja... anglicky rodny list dostaneme, len neviem, ci tam bude uvedeny priatel ako otec, kedze nebudeme mat to prehlasenie urobene. Cize neviem, ci potom mozem dat v nemocnici jeho priezvisko, alebo automaticky zapisu moje, pod ktorym bude aj v porodnici evidovana, trapia ma potom tie vybavovacky... ty si to mala lahsie, ked mas partnera anglicana... 😖

pookie
17. jún 2009

Tak brnkni na ambasadu, tam by ti snad mali vediet poradit. Tiez som citala ze treba nejake prehlasenie ak nie ste zosobaseni, urcite bude sposob ako ho ziskat aj bez toho aby ste obaja vycestovali na SVK. Teraz vlastne uz ani nemozes cestovat ☹ Skusala si temu Slovenky v zahranici? Mozno ti tam budu vediet poradit.

adoracion
17. jún 2009

viki priezvisko mozes dat po otcovi bez problemov 🙂 jednoducho prides na registracny urad a povies ze dieta sa chce volat tak a hotovoo co sa tyka anglickeho rodneho listu ...
a slovensky sa vybavuje vlastne na zaklade toho takze dieta sa musi volat predsa rovnako ako v anglickom rodnom liste nezalezi ci ste zobraty alebo nie..

pancake
17. jún 2009

vikinka my sme tiez neni manzelia, a ked porodis tak si musis objednat na urade appoitment a ides tam aj s otcom dietata. on tam pred nou prehlasi ze je otcom a priezvisko moze mat po nom. ja to tiez tak mam.
ja som novakova a maly je od narodenia kovac po tatovi. 😉 takze ziadny problem.
😉 😉 😉 😉

vikkinka
autor
18. jún 2009

dakujem pekne za odpovede... cenne rady nad zlato... hladala som to na strankach anglickych ale nic o cudzincoch tam nebol, no a nebola som si ista ci to otcovstvo bude mozne prehlasit na anglickom register office kedze nie sme ani jeden anglican... Ak sa mozem spytat, na ten appointment sa dlho caka?nie su tam moc busy? chcela by som to vybavit este pred narodenim, prist s tehotenskou kartou a dopredu urobit to prehlasenie. U nas je to mozne, neviete ci aj tu?este raz dakujem 🙂

pookie
18. jún 2009

Appointment by si mala dostat do niekolkych dni, mne dali par na vyber tak ak nie su moc busy nebudes dlho cakat. Odbehnite tam az ked sa mala narodi lebo tu to asi nerobia predtym, netrva to dlho, matrikarka da do pc vase udaje, on prehlasi ze je otcom dietata, vystavi vam rodny list (+ par kopii na poziadanie, 2-3 si vypytaj, zidu sa ti, jedna je tusim £3). V nemocnici tiez nebude problem, len im povedz jeho priezvisko a budu ju viest pod priatelovym priezviskom 😉

vikkinka
autor
18. jún 2009

dakujem asi pojdeme az po porode, ked sa to da jednym vrzom na pockanie 😉

pancake
18. jún 2009

viki musis tam ist az po porode.skor to nevybavis. 😠 😠
ja som tam aj kojila na chodbe a v poho. bolo nas tam viac co cakalo. ale potom ides do malickej miestnosti a tam uz sa ta budu vypytovat. mna sa napr. ani nepytali na priezvisko v nemocnici. maly bol vedeny ako Sebastian Novakova 😀 😀 😀 😀
az potom na matrike im povies to priezvisko. a ako pise pookie ja som si dala urobit overenych koopii naviac z kazdeho RL po 5. pre istotu. a poviem ti ze mi zostalo z kazdeho po 2. asi iba. 😒
lepsie si priplatit ako potom sa tam znova vracat.
na apostilla si zozen cislo na nete. niekde v mieste tvojho bydliska. moja apostilla sa vybavovala postou, ale viem ze sa da aj osobne a behom jedneho dna. je to rychlejsie.len si uz nepamatam ci som potrebovala maly rodny list alebo velky. to som uz zabudla.pa

adoracion
18. jún 2009

neviem ci ty necitas vikinka ale pisala som ti ze tu sa take nieco ako prehlasenie o otcovstve nerobi! a urcite nemas co robit na registracnom urade pred porodom a este k tomu potrebujes papier z nemocnice musis tam nahlasit kde si rodila v ktorej nemocnici!

vikkinka
autor
19. jún 2009

ja som citala o dokumente "parental responsibility agreement" na anglickej stranke, ktorym prehlasuje muz, ked nie su manzelmi, ze je otcom dietata... tak neviem... Nehovorim, ze viem ze to treba, preto som sa tu na to pytala... A kedze s tym nebudu problemy tak o to lepsie, tak ci tak pre tie rodne listy budeme musiet ist tak som len chcela vediet co bude v nemocnici, ci mozem dat priezvisko priatela, alebo daju moje...aby mi potom dodatocne nevznikli dalsie zbytocne vybavovacky, len pre to ze som to mohla urobit a nevedela... a bude problem s koncovkou -ova, kedze to bude dievca? to mi neviete povedat?

pingwinek
5. máj 2010

vikinka..ja si myslim ze by si nemala mat ziadne problemy ako tu uz bolo spomenute mozes dat malej prezvisko poebe alebo aj po priatelovi ,ja som tiez porod mala tu vo Velkej.B ..tiez sme neni manzelmy,ale unas o trosku vadsci problem ja som slovenka a priatel je poliak..takze ja som dala malej priezvisko moje,je to ovela menej opletaciek ako keby mala prezvisko po otcovi..a ked chces mozes dat priezvisko aj tvoje a aj priatelove zalezi to navas ako sa dohodnete 😵