Ako zrušiť trvalý pobyt?

jajus28
14. jan 2014

Ahojte mamulky, nasa rodinna znama ma problem a nevieme ako jej pomoct a poradit ako ho riesit. Pisala som aj na ministerstvo vnutra no pokial odpisu nechceme len necinne cakat.
Ma syna dlheee roky v zahranici mal tam trvaly pobyt a byt v osobnom vlastnictve( ten stale ma). Ked sa rozchadzal s priatelkou zahodila mu doklady tak mu mama dovolila sa znovu prihlasit na trvali pobyt k nej aby si mohol vybavit nove doklady na sr kedze stale bol obcanom sr. Teraz po dvoch rokoch sa priznal ze nesplaca uz dva roky pozicku a caka kazdu chvilu exekutora, doma nebol uz pomaly dva roky a ani neplanuje prist, znama sa teraz boji, aby jej exekutor nesiahol na dom kedze tu ma stale trvaly pobyt. Isla na obecny urad sa spytat ci ako majitelka domu nema pravo zrusit trvaly pobyt synovi a tam ju odbili tak sa vas prosim pytam, ako sa da zrusit trvaly pobyt ked on sa sem nedostavi osobne, a ci ma pravo siahnut exekutor na jej majetok a ak ano ako tomu zabranit?

bubelko
14. jan 2014

@jajus28 trvaly pobyt neznamena vlastnictvo. ak syn dom nevlastni, nema na nom ziadne podiel, tak exekutor nan nema pravo. preto vela ludi pred krachom prepisalo majetky na deti a inych - aby on neprisli. 😉 ale ak si znama nie je ista, co tak skusit pravne poradenstvo? urcite sa da aj cez internet 😉

luba28
14. jan 2014

@jajus28 trvaly pobyt moze zrusit jedine majitel nehnutelnosti!!!!!!!!!!!!!!!ist na urad a vypisat take tlacivo o zruseni,......a najej majetok siahnut nemozu,lebo oni nie su manzelia,ale matka a syn,..ine by bolo ak by matka zalozila nehnutelnost v prospech spolocnosti,kde syn zobral pozicku,....

ivanajelinek
14. jan 2014

@jajus28 Tiez si myslim, ze mu moze zrusit trvaly pobyt, ked je ona vlastnikom domu. My mame tiez trvaly pobyt u svokrovcov, ale kedze zachvilu budeme menit obcianstvo, tak som povedala svokre, nech nam zrusi u nich trvaly pobyt. Moze to len ona, lebo ona je vlastnikom domu. A normalne ani pri tom nemusime byt.

laila22
14. jan 2014

Ak je známa vlastníčka domu kde ma jej syn trvalý pobyt a požiada o zrušenie trvalého pobytu synovi, úradníčka je povinná trvalý pobyt zrušiť...

jajus28
autor
14. jan 2014

@luba28 no na urade jej povedali, ze ona mu trvaly pobyt nezrusi, lebo, ze vraj podla noveho zamona musi nechat jeho obciansky na urade. Preto sme boli s toho paf, lebo viem ze majitel nehnutelnosti mohol rozhodovat o tom kto bude mat trvaly pobyt v jeho dome.
@bubelko vidis dakujem skusim nejaku poradnu najst ana nete.
A kocky takze sa nemusi bat, ze jej siahnu na majetok? Ja si tiez myslim ved on ma v jeho vlastnictve byt tak podla mna v prvom rade on pride. Ale tak stare tetinky si nedaju povedat az ked im to 20 ludi potvrdi 🙂

jajus28
autor
14. jan 2014

@laila22
@ivanajelinek
Ved toto, ze by sa to malo dat aj bez neho, len na urade je mlada baba, ktora asi nevie co a jako kedze to je na dedine 🙂

bubelko
14. jan 2014

@jajus28 ak jej syn nema podiel na dome alebo ona nie je rucitelom na jeho pozicku, tak nie, nesiahnu. pretoze to nie je jeho majetok. a ak on ma vo vlastnictve byt - tak na ten mu siahnut mozu a asi aj siahnu.

jajus28
autor
14. jan 2014

@bubelko nie nema podiel na dome, a ani rucitelkou neni, pozicku ma v cz a mama byva tu. Takze ako som si aj myslela len jemu mozu siahnut na jeho majetok. Tak teoreticky nemusi ani riesit to zrusenie toho trvaleho pobytu?

luba28
14. jan 2014

@jajus28 ccoooo????toto som este nepocula,...naco ma tam nechavat jeho obciansky,...???nie o majetok jednoznacne nepride,...

jajus28
autor
14. jan 2014

@luba28 to veru nechapem ani ja ved on by zostal bez akehomolvek dokladu, preto som pisala aj na to ministerstvo. Lebo ono to je tak, ze ona by mu ho tu zrusila a on by sa automaticky prihlasil na trvaly v cz. Ale asi to tak nefu guje

kessinka
14. jan 2014

@jajus28 My sme zrušenie trvalého pobytu riešili pred rokom, kúpili sme byt, po rozvode ho dostala žena, ale mužovi tam nechala trvalý pobyt. Akonáhle sme sa stali majiteľmi, išli sme na mestský úrad, predložili doklad o vlastníctve nehnuteľnosti (ten si tam rovno nechali, aj keď vraj by im stačila aj kópia), vypísali tlačivo a do mesiaca nám prišlo domov potvrdenie, že mu zrušili trvalý pobyt...Jeho občiansky sme nemali ani nepotrebovali, ani sme ho nikdy nevideli...
Určite nech zájde na úrad a nenechá sa odbiť, ak syn nemá vlastnícky podiel na nehnuteľnosti, myslím si že by nemala mať problém mu trvalý pobyt zrušiť...

nelly004
14. jan 2014

trvalý pobyt má s exekúciou spoločné akurát tak doručovanie písomností....Určite na byt exekútor, pokiaľ ten čo tam má aj trvalý pobyt nie je vlastníkom, siahnuť nemôže.

angua27
14. jan 2014

@jajus28, súhlasím s dievčatami. určite vie ona ako majiteľka zrušiť trvalý pobyt synovi o svoj majetok ona nepríde. a ako si predstavuje jedna úradníčka, aby jej človek doniesol občiansky preukaz. OP je úradný dokument, ktorý vydáva predsa polícia a nie tetuška na mestskom úrade. ak OP už nie je platný, alebo je treba zapísať nové údaje, tak občan predsa ide na políciu odovzdať starý OP a dať si spraviť nový. tak nech na mestskom úrade nevymýšľajú.

laila22
14. jan 2014

@jajus28 ak mu zrusi trvaly pobyt a on sa nikde nenahlasi, trvaly pobyt ma na obecnom urade..

jajus28
autor
14. jan 2014

@kessinka tak ak dobre rozumiem staci ak on jej posle doklad ze vlastny nehnutelnost v zahranici a na zaklaxs toho mu zrusia trvaly pobyt?

luba28
14. jan 2014

@jajus28 mala by ist aj s listom vlastnictva na urad,....a musia zrusit pobyt hned a bez toho,aby musela mat jeho OP,....

jajus28
autor
14. jan 2014

Bambulky dakujem ste zlate.
Ved toto ze obciansky mu nemozu zobrat. Ide len o to, ze on si chce zrusit trvaly tu a nahlasit tam a vybavit si nove doklady v cz, lenze s touto ochotoj na nasom urade to bude tazke. Zatial je vedeny na cudzineckej policii s povolenim na pobyt, len ne oze nic zacat riesit pokial mu jeho mama neposle doklad o zruseni pobytu, a on osobne sem nemoze dojst koli praci skratka sa to neda.

martina2001
14. jan 2014

@jajus28 žiaden občianský na úrade nechať nemusí, jedine polícia mu môže zadržať OP, nech napíše žiadosť o zrušenie trvalého pobytu, tým mu prejde trvalý pobyt na obec, preto to nechcú robiť, ona nech trvá na svojom

kessinka
14. jan 2014

@jajus28 Nie, my sme dotyčného pána nikdy predtým nevideli a nemali sme od neho žiadny doklad. Stačil náš list vlastníctva a nejaké údaje k nemu (meno, a tuším rodné číslo), jemu zrušili trvalý pobyt na našej adrese a zriadili mu ho tuším priamo na mestskom úrade? Neviem ani ako a kedy sa dozvedel že mu bol zrušený trvalý pobyt (vedela to jeho ex-manželka a predpokladám že mu dala vedieť), rozhodne ale sme nemali žiadny doklad o jeho budúcom trvalom pobyte či vlastnístve nehnuteľnosti...

jajus28
autor
14. jan 2014

@kessinka aha no toto je trosku ine, on potrebuje odhlasit tak aby nezostal na obecnom, ale aby sme mu mohli poslat doklad na zaklade ktoreho sa prihlasi tam, no aom s toho jelen, uz som pisala na nejaku pravnu poradnu tak uvidim. Inak velmi pekne dakujem za rady.

martina2001
14. jan 2014

@jajus28 papier v tomto znení Vám nik nevystaví, on musí mať niekde trv. pobyt, nech sa nahlási v mieste kde sa zdržiava a pošle potvrdenie a tým Vám zrušia doterajší trv. pobyt. Trv. pobyt v CZ mať môže aj keď je slovák

jajus28
autor
14. jan 2014

@martina2001 dakujem vyskusame 🙂

simca06022011
14. jan 2014

trvaly pobyt nema nic s narokom na majetok, takze znama sa nema coho obavat... co sa tyka trvaleho pobytu, zrusit ho na urade nemoze byt problem, mojej sestre zrusil otec trvaly pobyt uz 2x... a nik problem nerobil. Automaticky bude ta osoba priradena na "trvaly pobyt obec XY". Ak pracuje v zahranici podla mna uz tam ma pobyt vybaveny... ak nie, tak tam pekne pojde na cudzinecku policiu a vystavia mu doklad o trvalom pobyte cudzinca, na jeho TP v SR to ale nebude mat vobec ziadny vplyv, lebo doklady mu nik nevezme.

tajomna21
14. jan 2014

@jajus28 ak je jedina vlastnicka domu/bytu staci jej prist na obec a trvaly pobyt mu zrusit ... on bude mat potom trvaly pobyt na obci, bez ulice .... ja som take riesila, nic som k tomu nepotrebovala, len list vlastnictva ... takze treba trvat na svojom prave ...

jajus28
autor
14. jan 2014

@simca06022011 dakujem si zlata uz tomu konence chapem, este raz dik pekny dnik