Chcem si založiť živnosť. Poraďte čo a ako

kika555
8. júl 2008

ahoj, chcela by som sa poradit, chceme si zalozit zivnost a potrebovala by som radu ako zacat, kam sa prihlasit co sa tyka poisteni, atd., aj ked je manzel v trvalom prac. pomere?
dakujem

jaduska
8. júl 2008

Najprv sa treba zájsť na živnostenský úrad príslušný podľa miesta bydliska. Po vydaní živnostenského oprávnenia sa treba prihlásiť do sociálnej a zdravotnej poisťovne a tiež na daňový úrad. Prihlásiť sa treba, aj keď je manžel zamestnaný.

kika555
autor
8. júl 2008

jaduska, dakujem za odpoved,....a ako to je potom a odvadzanim na nem. , zdrav. a soc. poitne?....nevies mi poradit?

jaduska
8. júl 2008

A ešte odporúčam stránku www.porada.sk - tam je kopec rád pre začínajúcich podnikateľov 😉

jaduska
8. júl 2008

Do sociálnej poisťovne zatiaľ platiť nebude. Ak začne podnikať v r.2008, tak odvody začne platiť od 1.7.2009. Ak si to dobre pamätám, tak tým, že je zamestnaný nebude musieť platiť ani zdravotné, ale to som si nie 100% istá. Potom však bude musieť urobiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a môže mu výjsť nedoplatok...

kika555
autor
8. júl 2008

dakujem, jaduska 🙂 nikdy sme sa takymito vecami nezaoberali, takze v tejto teme sme totalne mimo, zacala som co-to studovat na nete, ale je toho straaasne vela a ja som chcela na zaciatok len nejaky vycucu-najdoklezitejsi🙂))...

jaduska
8. júl 2008

na začiatok by možno bolo dobré zájsť za nejakým dobrým účtovným poradcom, nech viete konkrétne čo vás čaká... 😀 Skús tú stránku, čo som písala hore www.porada.sk, je tam sekcia Začiatky podnikania - ako na to?, chodí tam veľa dobrých účtovníkov, len odporúčam každú informáciu overiť z viacerých zdrojov, lebo človek je tvor omylný, tak sa nespoľahnúť iba na jedného... 😉

kika555
autor
8. júl 2008

ok, vdaka🙂

gapa
8. júl 2008

niečo sa mi zdá, že živnostenský úrad teraz ponovom zahlási(prihlási) na zdravotné poistenie a na DU, ak to SZčo chce (no samozrejme to treba preveriť, spýtať sa priamo tam).
možno sa aj tu niečo dovzvieš:
http://www.civil.gov.sk/p09/p09.shtm

gapa
8. júl 2008

pozerala som do tých tlačív, takže je tam možnosť zaškrtnúť vybavenie registrácie na DU + ZP (su tam dve možnosti)

jaduska
8. júl 2008

gapa - šikulka ako vždy 😉

wighy
14. júl 2008

ahojte

baby chela by sa a vas spytat ci nahodou neviete ake si povinne mesacne odvody zivnostnika cca kolko to vyjde???

gapa
14. júl 2008

aha, to je len pre registrovaných na www.porada.sk (zistila som až dodatočne)

wighy
14. júl 2008

diky gapa 😉

wighy
14. júl 2008

gapa neviem ci to dobre chapem ale ked beriem len min.plat a z tabulky szco tak mi to vychadza 4386,50Sk je to tak?????

wighy
14. júl 2008

jaaaj a este som sa chcela spytat,pocula som take nieco ze prvy rok zivnosti sa niektore odvody neplatia len neviem ktore,viete o tom nieco???