Čo treba vybaviť po pôrode?

kisub1985
1. feb 2012

Spracovanie , čo, kde môžete vybaviť a čo Vám k tomu treba .

Čo treba vybaviť po pôrode?

1. RODNÝ LIST
Kde : matrika
Treba : Hlásenie o narodení dieťaťa ( dostaneme v nemocnici )
Sobášny list
Občiansky preukaz matka a otec

Plus na matrike treba potvrdiť tlačivo : Žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa na 2.strane tlačiva.

Odporúčanie si spraviť viacej kópií rodného listu , treba na ďalších úradoch.

2. do 24 hodín
odniesť Správu o novorodencovi ( dostaneme v nemocnici) pediatričke, ktorá bola skôr vybratá a dohodnutá

3. TRVALÝ POBYT
Kde: na mestskom úrade do 3 dní
Treba: rodný list dieťaťa
Občiansky preukaz matky

Na mestskom úrade treba nahlásiť aj dieťa na odvoz odpadu .

4. Sociálna poisťovňa
Do 15 dní treba odniesť: registračný list FO
Vyhlásenie fyzickej osoby na účely dôchod. poistenia
Oznámenie sporiteľa o účasti na starobn. dôchod. spor.
Treba: fotokópia rodného listu dieťaťa

5. Úrad sociálnych vecí, práce a rodiny
Po 28 dňoch od pôrodu treba odniesť: Žiadosť o prídavok na dieťa
Žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa
Žiadosť o príplatok k príspevku pri
narodení dieťaťa ( treba potvrdenie od gynekológa , pediatra, zdravotnej poisťovne)
Treba : občiansky preukaz matky
Kópia rodného listu

6. zdravotná poisťovňa
Do 60 dní.
Treba: vypísanú žiadosť
Občiansky preukaz matky
Rodný list dieťaťa

7. zamestanie otca
treba: rodný list dieťaťa
Pre uplatnenie daňového bonusu.

snad pomoze niekomu : 🙂

opicamartyna
7. mar 2012

@kisub1985 jeej to je fajn príspevok velmi si pomohla, len ešte by som sa spýtala, to budem zároveň s materskou dostavat aj rodinné prídavky tých okolo 20 eur? To som netušila vobec 🙂

danielka1982
14. mar 2012

@opicamartyna rodinné prídavky budeš dostávať stále bez ohľadu na to či poberáš materskú alebo či si nezamestnaná.Prídavky sú vyplácané do 18.roku dieťaťa alebo pokiaľ študuje ak sa nemýlim.

@kisub1985 mňa by zaujímal ten štvrtý odsek Sociálna poisťovňa.Som povinná to tam všetko vybavovať aj keď som nebola nem.poistená a nemám nárok na materskú?

kisub1985
autor
14. mar 2012

@danielka1982 fuuuha, to ti nepoviem presne, ja som bola aj dobrovolne poistena, aj za mna platil cast zamestnavatel, takze mi to ta teta na socialke povedala, ze si to mam takto spravit. Myslim, ze kazdopadne tam treba ist, aby ti zaratali tento cas, co si doma , do dochodku, aspon co si ja myslim, z toho, co mi ta teta povedala. Ale skus sa spytat tam, su tam celkom ochotne tety, aspon u nas 🙂

zajovtrave
4. apr 2012

Ahoj, ja by som sa chcela opytat na 5. bod - potvrdenie pediatra, gynekologa a zdravotnej poistovne - ziadosti kde zozeniem? Maju ich pediatri, gynekolog... u seba?

liz_lemon
4. apr 2012

@zajovtrave http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?Cat...
tu su vsetky tlaciva, mozes si ich stiahnut a vytlacit

zajovtrave
5. apr 2012

@liz_lemon Dakujem

gedzid
17. apr 2012

ahojte a ked som poistena v rakusku tak asi v SR na socialne nemusim ist ci? vdaka

lusinda1989
2. okt 2012

@kisub1985 ahoj nevies kde najdem tlacivo k tomu priplatku k prispevku pri narodeni dietata???
viem ze teraz mam narok na
rodicovsky prispevok cca 197eur
pridavok na dieta cca 20 eur
prispevok pri narodeni dietata je cca 200 eur (toto neviem presne)
pripevok pri narodeni prveho dietata cca 600 eur (vyplacany ked sa dieta dozije 28 dni)

lusinda1989
2. okt 2012

@liz_lemon dakujeeem 🙂

danieltag
4. okt 2012

Moja reakcia na 4. bod vybavovania po pôrode. Včera som sa informovala v info centre Sociálnej poisťovne ohľadom dôchodkového poistenia počas materskej a rodičovskej a ohľadom II.piliera a poslali mi takúto odpoveď (platí pre zamestnané mamičky!!):

Pred narodením dieťaťa nemáte žiadnu ohlasovaciu povinnosť voči Sociálnej poisťovni. Váš zamestnávateľ odovzdá všetky požadované doklady do Sociálnej poisťovne. Ihneď po narodení dieťaťa ste povinná zaslať neoverenú fotokópiu rodného listu dieťaťa na oddelenie nemocenského poistenia, a to do pobočky Sociálnej poisťovne podľa sídla Vášho zamestnávateľa. Rodný list odovzdáte len jeden, aj keď si materské uplatňujete a DNPO, nakoľko sa materská vypláca súčasne zo súbehu nemocenských poistení.

Ak ste sporiteľkou v II. pilieri, nemáte voči Sociálnej poisťovni žiadnu ohlasovaciu povinnosť. Sociálna poisťovňa s účinnosťou od 01.01.2011 automaticky nahlási sporiteľov v II. pilieri, a to od nástupu na materskú. To znamená, že Oznámenie sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom poistení sa už neodovzdáva Sociálnej poisťovni.

Každá matka po pôrode sa môže v zmysle zákona o sociálnom poistení zaregistrovať na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa. Registrácia vzniká odo dňa prihlásenia sa na toto poistenie, najskôr však odo dňa podania prihlášky. Žene, ktorej vznikol nárok na materské z povinného nemocenského poistenia zamestnanca, prihlášku na dôchodkové poistenie stačí, ak podá až ku dňu ukončenia poskytovania materského (t.j. pri prechode z MD na RD) 😎 , nakoľko v čase poberania dávky materské štát za ňu platí poistné na dôchodkové poistenie automaticky zo zákona. 😉 V takom prípade bude štát platiť poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity fyzickej osobe starajúcej sa o dieťa, a to až do šiestich rokov jeho veku (resp. kým nenastúpi do práce). Prihlášku na dôchodkové poistenie môžete podať osobne v pobočke Sociálnej poisťovne príslušnej podľa miesta trvalého pobytu alebo poštou. Vyplniť treba tlačivo Registračný list fyzickej osoby (Prihláška FO, za ktorú platí štát), Vyhlásenie fyzickej osoby, že sa riadne stará o dieťa, na účely dôchodkového poistenia a fotokópiu rodného listu dieťaťa. Uvedené doklady nájdete na stránke Sociálnej poisťovne.

liz_lemon
4. okt 2012

@danieltag ja len doplnim, ze tu kopiu rodneho listu je mozne zaslat aj elektronicky, cize tam netreba chodit osobne, co je urcite vyhoda pre mnohe matky

rysavcek
6. okt 2012

ahojte baby, mám na vás taku otázku pri všetkých veciach,, ktoré treba vybaviť po pôrode sa musí dokladovať občianský preukaz len ja mám ten problém, že sa mi zmenila adresa trvalého pobytu no občianský si už nestíham vybaviť lebo v stredu by som mala nastúpiť do nemocnice lebo už prenášam. Takže mi v občianskom zostala stara adresa trvalého pobytu a teraz neviem či predsa v pondelok skočiť na policiu a začať vybavovať alebo to nechať tak lebo s tým papierom čo dostanem na policií asi veľa veci po pôrode nevybavím. Som z toho už domotaná lebo ak si ten op nezmením všade sa potom bude udávať moja stara adresa a keď si potom ten občiansky zmením budem musieť zasa na novo utekať po všetkých úradoch alebo ako. Ak máte niektorá s týmto skúsenosti alebo mi viete poradiť bola by som rada ☹

janulap
18. okt 2012

@danieltag prosim ta,ja tomu velmi nerozumiem.Ak som teraz nezamestnana,tak do SP sa nemusim ist nahlasovat alebo ako to je?Nevies,kde na tej stranke SP by som nasla toto konkretne tlacivo?Dakujem 🙂

danieltag
18. okt 2012

@janulap ahoj, nepripadám si kompetentná dávať zaručené informácie, lebo ja som sa zaujímala o to čo platí pre zamestnané mamičky (a sama v tom mám mierny chaos), ale tuším, že pre nezamestnané platí tá 45 dňová lehota (potom sa to už nedá) od narodenia dieťaťa, kedy sa môžu prihlásiť na dôchodkové, ktoré bude platiť za mamičku štát až max. do dovŕšenia 6.roku života jej dieťaťa. Mamička je potom poistená odo dňa podania prihlášky - takže asi by bolo dobré prihlásiť sa čo najskôr po narodení dieťatka. Vyplniť treba tlačivo - Registračný list fyzickej osoby a v prvom riadku označiť krížikom okienko: FO za ktorú platí štát http://www.socpoist.sk/616/1567s?prm2=20708.
K tomu ešte treba vyplniť a podpísať "Vyhlásenie fyzickej osoby, že sa riadne stará o dieťa, na účely dôchodkového poistenia" a fotokópiu rodného listu dieťaťa. To vyhlásenie mi hneď ukladá do PC, tak si skúste skopírovať celú tu formulku čo je v úvodzovkách do Google a ono vám vyhodí stránky, na ktorých je tlačivo a rovno si ho uložte do svojho PC a vytlačte a vypíšte. Snáď som pomohla, pokiaľ má niekto lepšie informácie, nech ma opraví.

marlenkaa
21. nov 2012

@kisub1985 príspevok pri narodení dieťaťa (prvé dieťa)- sú dve?? na upsvar.sk som našla výšku príspevku iba 151,37 ??? mám z toho trochu guláš 😒 vďaka

liz_lemon
21. nov 2012

@marlenkaa je to rozdelene na 2, prvy je tych 151,37, to je prispevok pri narodeni, a potom je k nemu este priplatok 678,49, a ten ti vyplatia az ked sa dieta dozije 28 dni (potvrdi pediater) a treba ist s tlacivom aj ku gynekologovi, aby potvrdil, ze si chodila na prehliadky

marlenkaa
21. nov 2012

@liz_lemon ďakujem na upsvar.sk to majú dosť nezrozumitelne vysvetletné 🙂 inak nevieš kde nájdem tie tri tlačivá ktoré treba do sociálnej? na ich stránke sa mi nejak nedarí.... vopred Ď!

marlenkaa
21. nov 2012

@liz_lemon ďakujem idem na to 😉

tin007
6. dec 2012

Ahojte, este by som pridala jedno info, ze ak ste boli nahodou nezamestnane pred nastupom na MD a v evidencii UPSVaR, treba do 6 tyzdnov od predpokladaneho datumu porodu dorucit kopiu RL dietata na UPSVaR (zamestnancovi, pod ktoreho spadate), aby vas vyradili z evidencie.

tin007
10. dec 2012

Nasla som link, kde je zhrnute co robit http://deti-ako.sk/prava-rodicov-po-narodeni-di... a je tam jeden bod, ktory ma nenapadol, dorucenie RL do Soc poist, kvoli pokracovaniu vyplacania materskej

lucikuzmi10
5. jún 2013

Chcela som sa opytat aj ja ohladom zdravotnej poistovne. Je potrebne nahlasit mojej zdravotnje poistovni prechod na matersku dovolenku? Zamestnavatela nemam kedze som prerusila doktorandske studium. Ako ste to riesili? Je potrebne tam ist osobne alebo staci informovat telefonicky? dakujem

patatina83
5. aug 2013

Ahojte Maminy, prosím Vás viete aký papier mi má potvrdiť gynda koli príspevku ?? Som nezamestnaná takze materskú nebudem poberat

liz_lemon
5. aug 2013

@patatina83 ten isty, co vsetkym pre materske, lebo ty si musis aj tak poziadat o materske, ale samozrejme ti ho zamietnu a az potom po porode si poziadas o RP a UPSVAR dodas aj to zamietnutie zo socialnej poistovne

patatina83
6. aug 2013

@liz_lemon diky

veve83
7. aug 2013

Ahojte, toto je môj prvý príspevok. Mám ešte pol roka do pôrodu a tak si prechádzam čo všetko bude treba. Zdá sa to len mne alebo je toho naozaj tak veľa? ☹

evitamk
19. sep 2013

Tieto vybavovačky- čistá byrokracia ☹

miskah
23. sep 2013

@danieltag
K bodu 4:
Dnes som bola toto riesit v socialnej poistovni v Ziline a tak som sa vytocila! Mala som vsetko pekne nastudovane z ich stranky - ako zamestnanec na materskej dovolenke mam podat prihlasku na dochodkove poistenie najneskor do posledneho dna poberania materskeho. Nakolko mi materska konci az 13.11., mam na to este cas, ale chcela som to uz mat za sebou.
Pani pri priehradke mi tvrdila, ze to som sa mala nahlasit na dochodkove poistenie do 30 dni od narodenia dietata...Ja som ju odkazala na ich stranku a aj po jej precitani si pani stale hudla svoje a vraj ona hadam vie co hovori, ze ona tu pracuje 30 rokov! Bola som taka vytocena, zavolala veducu a ona mi zase tvrdila, ze som sa mala nahlasit do 45 dni od dorucenia rozhodnutia o priznani materskej...tak aj ju som znova odkazala na ich internetovu stranku. Potom este veduca volala nejakej pani, ktora im nakoniec povedala, ze je to presne tak ako som im od zaciatku tvrdila ja🙂
Samozrejme ziadne ospravedlnenie z ich strany..!
Nechapem ako tam mozu pracovat takyto ludia, uplna arogancia tych pracovnicok ( veduca sa snazila byt mila), este aby som ich ja musela presviedcat o svojej pravde a pritom toto je ich pracovna napln. A takyto ludia su plateni z nasich dani.. hadam ked tam bude pani pracovat dalsich 30 rokov, tak sa aj nieco nauci..

liz_lemon
23. sep 2013

@miskah na tvojom mieste by som na ne napisala staznost, ved prave tito ludia by mali vsetko ovladat na 100%, ktovie kolkych ludi poslali do pecka, pritom nemali