Čo vsetko vybaviť na úradoch pri prvom dieťatku?

kacenqa
11. mar 2008

ahoj kocky, ja uz z toho zacinam byt vazne jelen, tak vy, ktore uz dietatko mate, prosim, poradte. co vsetko treba pri narodeni dietatka vybavit?

1. rodny list (mame)
2. zdravotna poistovna (mame)
3. prihlaska mna do socialnej poistovne ako FO a nahlasenie ze chcem ostat v 2. pilieri (mame)

dalej mam doma tlaciva na:
4. prispevok pri narodeni dietata (tzv. porodne)
5. priplatok k prispevku pri narodeni dietata (tzv. kocikove pre 1. dieta)

dilemu mam pri tlacive c 6. pridavok na dieta - odkedy mame narok, a mame vobec narok na pridavok?
je to nieco ine, ako danovy bonus, ktory si manzel uplatnuje vo vyhlaseni k dani z prijmov??

a zabudla som este na nieco?? dakujem.

jaduska
11. mar 2008

Na prídavok na dieťa má nárok každý od narodenia dieťatka. A je to niečo iné ako daňový bonus, hoci donedávna tie sumy boli rovnaké. Aj prídavky, aj bonus dostanete už aj za ten mesiac, v ktorom sa dieťa narodilo.
Neviem, či ten bod 3 myslíš ako prihlásenie sa do 15 dní od pôrodu, aby za teba platil štát dôchodkové poistenie, ale keďže spomínaš II.pilier, tak je to asi ono.

A malo by to byť všetko 😉

aadula
13. mar 2008

ja som na Sociálnej poisťovni tuším aj dva rodné listy nechala, a aj tak mi ešte poslali, že ho nemajú...a zaregistrovaná, že som tam bola som bola..majú tam asi riadne zmatky. neviem či si bola pred materskou zamestnaná, ale ak ano, tak po pol roku potom ešte treba zobrať takú žiadosť na Úrad práce, odbor soc. vecí na vyplácanie rodičovského príspevku... Mne tieto veci vybavoval manžel keď som bola ešte v pôrodnici, chudák bol z toho úplne hotový, pri prvej dcére pred 11 rokmi vybavil rodný list a bolo ...teraz je toho toľko, že až ...

kacenqa
autor
14. mar 2008

dik kocky.

bola som v stredu na urade s tlacivami 4 a 6 ale teta ma poslala do kelu, ze az ked budem mat aj tlacivo 5 cize skor ako po 28 dnoch zivota babatka sa tam netreba ukazovat...

ale vybavila som aspon ten prispevok od mestskej casti (BA Nove Mesto dava 5tis pri narodeni) takze aspon ciastocny uspech. teraz musim pockat, kym pojdem na kontrolu k dokimu po sestonedeli, lebo sa mi tam nechce trepat sa extra kvoli stemplu na tlacivo a teda potom to po 8. aprili podam vsetko naraz...

tribitka
15. mar 2008

jááááj, kacenqa, ja som na tie tlačivá po šestonedelí a po 28 dnoch života dieťaťa úplne zabudla, mám ich doma v šuflíku, ešte že si mi to pripomenula... dakujeeeeeeem.... 😀 😀