Čo vybaviť (papiere, úrady) pred pôrodom?

lubkaaa
1. aug 2007

ahojte. chcem sa opýtať skúsenejších, aké papiere je potrebné vybaviť pred pôrodom? myslím ako napr.: netreba ísť do poisťovne alebo na ÚP (alebo niekam inam..) niečo vybaviť, alebo nejaké podpisy aby som dostala tých 15000Sk alebo aké papiere, aby som dostávala rodičovský príspevok (cca 4400+prídavky540sk)?

alebo to až keď sa narodí bábo? a keď aj potom po pôrode, tak kam treba ísť? alebo to dostanem bez akého koľvek vybavovania? (to sa mi nazdá.. 😅 )

ešte poviem svoju situáciu: som vedená na ÚP ako nezamestnaná, pred tým som bola študentka VŠ, momentálne nepoberám žiadne dávky ani nič od štátu)..ešte jedna vec, odkedy mám vlastne nárok na rodič.príspevok?? (odo dňa pôrodu?)

ďakujem

gapa
15. aug 2010

@dajna11
na odd. nem.dávok odkial poberáte materské to môže doručiť ktokolvek. Tak isto aj prihlášku na dôch.poistenie, ak je podpísaný
-RLFO a aj
- vyhlásenie o riadnej starotlivsoti a tiež
- oznámenie o účasti na dôch.spor. (ak ste v II.piliery)

aleangela
15. aug 2010

@lunana po porode odnesieš ty alebo niekto s rodiny na Urad prace prefoteny rodny list babatka a potom ta vyradia.aspon mne tak povedala pani ked som bola teraz odniest matersku.

leanela
25. jan 2011

ak som momentalne na rodicovskej dovolenke a coskoro prechadzam opat na matersku uz nepotrebujem nahlasovat ze som v II piriery ci ano?

mimi147
4. máj 2011

ahojte babulky. chcela by som sa spýtať, či sa tu niekto nenachádza v podobnej situácii ako ja. som študentkou vš, tento rok končím, termín štátnic je 31.5. 2011 - do tohto dňa som aj riadnym študentom denného štúdia. nikdy som nepracovala, ani si dobrovoľne neplatila nemocenské poistenie, takže nebudem mať nárok na materskú dávku, dovolenku (zo sociálnej poisťovne) ale len na rodičovský príspevok (vypláca úpsvar). termín pôrodu mám 14.7. 2011, čo je presne 6 týždňov pred pôrodom. ak by som bola normálne zamestnaná, od 1.6. 2011 by som odchádzala na materskú dovolenku. na upsvar som sa bola pýtať, kto za mňa bude platiť zdravotné poistenie v čase od 1.6. 2011 do 14.7. 2011. povedali mi, že do 8 dní odo dňa štátnic sa mám prísť prihlásiť na úrad ako nezamestnaná a to poistenie budú za mňa platiť oni (alebo môžem zostať dobrovoľne nezamestnaná a platiť si ho sama) a odo dňa pôrodu bude za mňa platiť štát - riadne za matky na materskej.
dnes som bola u gynekológa a vypísal mi riadne papiere na materskú a povedal, že aj keď som študent, materská dovolenka 6 týždňov pred pôrodom (samozrejme bez peňažného príspevku) mi prináleží a že na ňu aj normálne odídem a už v tom čase bude za mňa platiť štát, nevznikne mi tam žiadne obdobie, v ktorom by som mala byť nezamestnaná. tak teraz neviem, ktorá informácia je správna a kto za mňa bude platiť zdravotné poistenie odo dňa štátnic do dňa pôrodu. dúfam, že som problém opísala zrozumiteľne.
ak sa tu nájde niekto v podobnej situácii, budem rada za každú radu.
ďakujem

gapa
6. máj 2011

@mimi147
na úrade práce mali pravdu, nie lekár.
Lebo zdravotne poistená štátom môžeš byť počas POBERANIA materského, nemocneského, ošetrovného (to však zo soc.poistovne nebudeš poberať), tj. nestačí požiadať o materské. Len ak by si bola zamestnaná, tak tam to doposial problém nie je, aj keby ti nárok na matesrké nevznikol (teda nestretla som sa s tým)
Podla zákona materskú dovolenku (a aj rodičovskú dovolenku) čerpe len osoba v pracovnom pomere, tj. nie osoba nezamestnaná, či pracujúca na dohodu a ani živnostníčka. No my iný termín pre nezamestnaných a szčo nemáme,tak sa MD a RD používa bežne aj pre nezamestnané maminy. No ak sa jedná o zákony a poistenia, je podstatné, že ty MD a RD nečerpáš, len si v obd. 6týž. pred očak. datumom pôrodu... T.j. ak aj povieš, že si na MD, tak hned musíš povedať, že si nezamestnaná a ani nepoberaš žiadnu nem.dávku zo soc.poisťovne, len napr. rodič.príspvok ... ak budeš hovoriť o tom niekde na úrade (soc.poistoni, zdr. poistoni, UPSVaR, dan.úrad...)

ZP štátom však môžeš byť aj
-počas riadnej celodennej osobnej starostlivosti o dieťa do 6rokov (v zákone o zdr. poistneí je definované, čo to znamená) a tiež
- počas poberania rodičovského príspevku, tiež
-počas registovania v evidencii uchádzačov o zamestnnie.
Po pôrode budeš splnať prvé dve podmienky, no treba si požiadať o rodičovský príspevok a predpokladám tak ta budú na ZP aj viesť až do 3rokov dieťaťa.

nezabudni si podať do 45dní po pôrode podať na soc.poisťoni prihlášku, aby si bola dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (to je zase iná definícia ako pri zdr.poistení). Rob si kopie s prihlášky a nechaj potvrdiť soc.poistovnou a založ si k diplomom a zápočtovým listom. Tiež potom treba dať odhlášku, ale to je čas, len nezabudnúť.

nezabudni si po pôrode vybaviť prispovok pri narodení, príplatok k príspevku pri narodení, rodninné prídavky a danový bonus nech si tatko uplatní (ak ste v spoločnej domácnosti) a ten rodičovský príspevok... Takže treba urobiť dostatok kopií rodného listu, napr. aj na zdr. kartičku

mimi147
6. máj 2011

@gapa ďakujem za cenné informácie, už som si niečo zistila, ale vyznať sa v tom a orientovať je dosť náročné 😠 ďakujem pekne za obsiahlu odpoveď 🙂

kocurko1
8. máj 2011

@gapa ahoj, prosim Ta mozes mi pomoct zhrnut, ktore tlaciva si mam pripravit, ked prechadzam z rodicovskej d. na matersku? Pred 1. materskou si mi velmi pomohla a vdaka Tebe som neprisla o 2. pilier pocas rodicovskej. Som klasicky pripad retazoveho porodu, tj v juli nastupim na 2. MD. Teraz som na rodicovskej dovolenke s 2.rocnou dcerou a prac pomer mi trva. Mam 2.pilier. Zamestnavatela mam v GA a byvam v TT.

Pred 1. materskou som si vyzdvihla vsetky tlaciva aj ku rodicaku ako si mi poradila:
,,Niektore tlaciva podla bydliska (väčšinu), no vzhladom na to, že budeš poberať mateské zo SP podla zamestnávatela, tak všetky veci spojené s materskou budeš vybavovať v SP zamestnávatela.
T.j.
- žiadosť o materské dá mzdárka do SP galanta,
- jednu kopiu rod.listu dieťaťa budeš musieť doručiť do SP galanta, odkial ti vyplácajú materské
- potvrdenie pre poberanie rodič.príspevku (pred ukončením poberania materského) si musíš vyžiadať v SP galanta

- ak si v II.pilieri, tak predpokladám (neviem iste), že treba doručiť \\\\\\\"oznámenie o sporitelovi časť A\\\\\\\" do SP galanta do 30dní od nadobudnutia právoplatnosti o vzniku nároku na materské (TOTO BOL PROBLEM, DALI MI NESPRAVNE INFORMACIE NA SP)

- TOTO SOM VYBAVOVALA PRED 1. MATERSKOU V SP PODLA ZAMESTNAVATELA. Momentalne mi vyplaca RP Urad prace v mieste bydliska, tj. TT. MAM IM POTOM POSIELAT KOPIU NOVEHO ROZHODNUTIA O MATERSKOM? Alebo sa tam treba zastavit este po nejake tlaciva?.......aby mi pozastavili vyplacanie rodicovskeho prispevku?

................
no a do SP podla bydliska
- prihláška na tlačive registr.list fyz.osoby na dôchod.poistenie štátom osoby riadne sa starajúcej o dieťa do 6rokov odo dna po ukončení MD samozrejme so všetkými prílohami RL dieťaťa + vyhlásenie o riad.starostlivosti.+ oznámení o sporitelovi časť B. A to najneskôr den po ukončení MD! (ak chceš súvislé DP)

na UPSVaR všetko podla bydliska
t.j. rodinn.prídavky, príspevku pri narodení dieťaťa + príplatku k prísp. pri narod.dieťaťa,
neskôr rodič.príspevok ...

Budem Ti vdacna, ak mi poradis. Zatial som ani v inej teme nenasla zhrnutie, co vsetko treba. Snad to pomoze aj inym maminam.