• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Daňové priznanie počas materskej. Kto ho má robiť?

4. januára 2017 
Dobry den. Chcela by som sa spytat ci je zamestnavatel povinny robit za mna danove priznanie ked som na materskej dovolenke alebo nie a mam si ho robit sama.
11. jan 2009 o 22:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
"danové priznanie" za nikoho nie je povinný robiť zamestnávatel.
Ak si na MD/RD a chceš aby ti urobil "ročné zúčtovanie preddavkov na dan" a mala si zdanitelný príjem a požiadaš ho do 15.2.09 a prinesieš všetky potrebné potvrdenia (ak si napr. mala aj iný príjem, alebo si napr. platila dobrovolné poistné, životnú poistku ...), tak ti ho musí urobiť. Teda sú aj výnimky, ked ti ho urobiť nemôže, ak máš iné príjmy...

Ak si žiadne zdanit.príjmy nemala, len napr. poberáš rodič.príspevok, tak si ani DP ani RZ nemusíš robiť. Môže si na teba odpočítatelnú položku uplatniť manžel.
11. jan 2009 o 22:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
gapa, vypadá že sa vyznáš, nevieš ako to je, keď budem poberať iba RP, ale nie som vydatá, teda partner si nemôže uplatniť odpočítateľnú položku? Čo treba spraviť vtedy?
12. jan 2009 o 10:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
môže iba manžel. Tam iné riešenie nie je.
12. jan 2009 o 10:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
No ja poberam len matersku 4 500, iny prijem nemam. Toto uz bude vlastne maje 3 danove co som na marskej, 1. mi robil zamestnavatel, a myslela som si ze mi spravil automaticky aj druhe, len teraz ma znama zneistela a mam pochybnosti ci mi ho spravil, musim si to zistit. A este jedna otazka co ak mi ho nespravil?
12. jan 2009 o 13:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
katinka,
ak nemáš zdanitelný príjem, tak si DP ani RZ robiť nemusíš dať. Materské a ani rodičovský príspevok nie sú zdanitelné príjmy, pri dosahovaní ktorých treba robiť dan.priznanie alebo ročné zúčtovanie. Sú to síce "vlastné príjmy mamičky" ale nie zdanitelné príjmy. To je rozdiel.

No a ty nepoberáš materské a ani nie si na MD ale poberáš rodičovský príspevok t.č. 4780,- a čerpeš si rodičovskú dovolenku ako zamestnanec.
Ročné zúčtovanie ti robil zamestnávatel len predpoklám za rok 2006, lebo vtedy si mala do nástupu na MD riadny zdanitelý príjem v zamestnaní, od r.2007 ak si popri MD alebo RD nepracovala, tak zdanitelný príjem nemáš. Nepredpokadám, že si si čerpala dovolenku alebo ste mali napr. odmeny, prémie vyplatené na MD, RD, to by bolo inak.
12. jan 2009 o 15:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
ja poberam len ten rodicovsky prispevok a 500 sk rodinne pridavky, inak vobec nic, necerpala som ani dovolenku ani ziadne odmeny neboli. Sedela som cely vecer na nete a hladala nejake info o tom, ale nic som nenasla. A mozem sa ta opytat odkial toto vsetko vies? Inak dik.
12. jan 2009 o 18:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
katinka,
zo zákona o dani z príjmov, no a sama som robila mzdy do r.99, no a bola som na MD a RD, takže som to už viackráta tak urobila osobne. t.j. uplatnoval si odpočet manžel. :slight_smile:
12. jan 2009 o 18:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
gapa,
takze, ak si nepodam danove, musi si na mna manzel uplatnit odpocet alebo moze. Manzel mi tu stale tvrdi, ze si musim to danove podat, ze odkial budu na danovom vediet ze som na materskej? Ja mam v tom gulas.
13. jan 2009 o 22:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
katinka,
ešte raz, ak ti trvá pracovný pomer a v r.2008 si poberala len materské a rodičovký príspevok, tak v zmysle zákona o dani z príjmov nemáš žiadny "zdanitelný príjem" a teda si nemusíš žiadať ani o ročné zúčtovanie a ani podávať danové priznanie.
Vid zákon o dani z príjmov
§ 9 ods.2 písm.a)(dávky sociálneho poistenia, nemocenského zabezpečenia...= materské)
+§ 9 ods.2 písm.b) (štátne dávky, štátne sociálne dávky...= rodičovský príspevok)
+ § 38 ods.1 (hovoria o zdanitelnom príjme zo závislej činnosti, ktorý ty nemáš!!! hovorila si že si nečerpala ani dovolenku medzi MD a RD a ani si napr.nedostala odmeny. Máš len dávky nemoc.zabezpečenia a štátne sociálne dávky)

Máš však určitý príjem, ktorý sa podla § 11 ods.5 zákona o dani z príjmov považuje za "vlastný príjem manželky/manžela". Do neho sa zarátavajú napr. nemocenské dávky ( materské, nemocenské, ošetrovné), zamozrejme základ dane zo závislej činnosti (t.j. zo zamestnania)+ náhrady mzdy pri dočasnej PN (prvých 10dní PN, čo hradí zamestnávatel), ale nezarátavajú sa don napr. danový bonus, štipendiá, štátne sociálne dávky (rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa, príplatok k príspeku pri narodení dieťaťa, rodinné prídavky ...)

Manžel si odpočítatelnú položku na manželku podla § 11 ods.3 zákona o dani z príjmov samozrejme nemusí uplatniť, ak nechce. No to by bola hlúposť neuplatniť si ju. Nech sa poradí ešte napr. so svojou mzdárkou alebo nejakou ekonomkou, mzdákou. Ved získa 19% od štátu z tej čiastky, čo si na teba uplatní!!!

Pre info, ak by ste ten zákon a § 11 ods.3 pozerali, tak životné minimum k 1.1.08 bol 5130,-Sk. :wink:
13. jan 2009 o 22:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Gapa,
ja sa tiež pridám s otázkou.
Nevieš náhodou aký papier manžel predloží zamestnávateľovi ak som do apríla min. roka čerpala rodičovský príspevok a potom materský príspevok? Rodičovský teda do úradu práce rodiny a sociálnych vecí a materský zo sociálnej poisťovne.
Mám na každý úrad záisť, alebo mi to pošlú automaticky - teda, koľko bol ročný príjem. Min.rok mi to robil ešte zamestnávateľ :wink:
Vďaka za info
13. jan 2009 o 23:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
manžel nepotrebuje o príjme svojej manželky žiadne potvrdenie. :wink: POtrebuje vedieť iba výšku= sumu. On na samotnej žiadosti o ročné zúčtovanie dane, resp. danové priznanie svojím podpisom potvrdzuje, že udáva správne a pravdivé údaje. Výšku materskej predsa viete.

Ak si to chce dať napr. mzdárke skontrolovať, pre istotu, tak nech si len rozpíše, kolko si kedy čoho dostala.
No ak by si chcela pre seba a pre kontrolu, dá sa zo soc.poist. vyžiadať aj telefonicky potvrdenie o vyplatenej materskej (nemoc.dávkach) za rok 2008. Neviem k čomu by si potrebovala potvrdenie z UPSVaR, lebo RP do vlastného príjmu manželky nejde. Čítala si pozorne, čo som písala vyššie? :slight_smile:
13. jan 2009 o 23:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Prepáč, už mi tiež z toho šibe. Nedostávala som pravidelne rovnaké sumy, takže si to spočítam pre istotu.
Čítam zákony od 20.00 :wink:
Ďakujem za info.
13. jan 2009 o 23:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
u teba nie je problém. Problém je niekedy napr. ak materské za 12/08 dostaneš vyplatený až v 1/09, tak do ktorého roku to považovať ako príjem. To už si istá nie som, ale to tvoj prípad nie je.
14. jan 2009 o 02:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zaujima ma,ci treba,aby som si dala spravit danove priznanie,ked rok 2010 u mna vyzeral asi takto :pracovala som do 10.januara,potom ma lekar dal na rizikove tehotenstvo.cize tym padom som bola PN az do konca aprila a od 2.maja som uz presla na matersku dovolenku.teraz 26.decembra som presla uz na rodicovsku dovolenku.tak neviem,ako to bude teraz s mojim DP.vies mi poradit?dakujem krasne za vsetky rady
2. jan 2012 o 21:17  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa Vieš mi poradiť? December 2010 som nastúpila na PN a z nej som už nastúpila na MD v júni 1011.Ako je to s daňovým priznaním?musí sa robiť?
22. mar 2012 o 09:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@frick
nemáš zdanitelný príjem, tj. DP si podávať nemusíš. Ak si szčo, tak myslím radia napísať na du prečo ho nepodávaš, či niečo také (nemám skúsenost), aby ta nevyzývali k jeho podaniu.
22. mar 2012 o 21:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa ďakujem pekne za rýchlu odpoveď aj som si myslela ja len pre istotu či sa niečo nezmenilo :slight_smile:
23. mar 2012 o 07:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte. Chcela by som sa opytat, v roku 2016 som bola od 4-6m PN, od 6-12 MD. Som zamestnana na dobu neurcitu, mozem poziadat zamestnavatela o urobenie danoveho? V pripade ze mu dodam vsetky papiere do stanoveneho terminu? Ma moznost odmietnut a mi ho jednoducho neurobit? Mozem poziadat aj o danovy bonus na dieta?Vopred vdaka za kazdu odpoved
3. jan o 08:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@adrikada môžete požiadať a je to na vôli personalistu či ho spracuje, ak s tým máte nejaké otázky, prípadne niečo k tomu potrebujete zodpovedať, poradiť...či spracovať, spokojne mi napíšte do správy, zaoberám sa tým už niekoľko rokov :slight_smile:
3. jan o 08:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@stulrajterova je na voli personalistu? to snad nie :slight_smile:
zamestnavatel je povinny spravit RZD ak o to zamestnanec poziada...

@adrikada na danovy bonus mas narok ak mas zdanitelny prijem vo vyske polovice minimalnej mzdy - ak poberas mesacne, resp. 6nasobku minimalnej mzdy - ak si chces uplatnit v DP/RZD
3. jan o 08:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@majusqa77 niekde by ste boli prekvapená...čo všetko personalista nepreberie a potom neodovzdá do mzdovej účtárne, ak je tam viac vecí na posúdenie, skôr nespracujú ako spracujú...ale poznám aj svetlé výnimky.
3. jan o 09:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@stulrajterova tak na to by som sa teda pozrela, keby mi odmietli spracovat RZD... ..ako by potom oni boli prekvapeni, keby som od nich ziadala nahradu sankcie za oneskorene podanie DP :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:
3. jan o 09:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@majusqa77 no....:D...kto sa do toho ako pustí..:slight_smile: ja takýmto štýlom pracovať neviem...nemám rada štýl..KTO z KOHO...radšej volím dohodu a pohodu
3. jan o 09:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@stulrajterova Zdielam nazor s @majusqa77. Toto nie je "kto z koho". Ked raz poriadne vyplnim tlacivo RZD a podam ho tam kam treba v termine,tak by aj v mojom pripade mala dotycna osoba velke problemy ak by sa to nespracovalo-mna totiz vobec nezaujima kto co podal alebo ci si splnil povinnost-to kde sme?! Je to praca-napr.toho personalistu a je za to plateny-hotovo.:wink:
3. jan o 10:06  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@stulrajterova A neviem preco by som si napriklad mala sukromne niekoho zaplatit za spracovanie DP ak je zamestnavatel povinny mi spravit RZD ak to riadne poziadam.
3. jan o 10:07  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@adrikada Ano mozes,normalne posli ziadost o vykonanie rocneho zuctovania. Ako tvoj zamestnavatel ma informacie kde si, iba ak mas nejaky iny prijem das mu potvrdenie.
@stulrajterova personalista nema opravnenie toto urobit, ak to spravi, nema tam co robit. Ak sa poda pisomna ziadost o vykonanie RZ tak to RZ musia urobit. A teda maloktora firma ma personalistu a mzdarku v inej osobe, su radi ak vobec maju niekoho kto im robi mzdy :D Nuz ale to je ina tema :DDD Jediny pripad kedy nie je zamestnavetel povinny robit RZD je ak ma viac prijmov, najpr aj viac druhov, viac prac. pomerov a podava sa riadne danove priznanie... a teda nejde to cez RZD.
3. jan o 10:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
nooooooooooo ja hlavne držím palce :slight_smile: nech do 15.2. odnesie doklady príslušné všetky...a zostáva len veriť, že to pôjde bez komplikácií, :slight_smile: je to aj o charaktere firmy. Pekný dnik.
3. jan o 14:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@stulrajterova Prepac,ale este raz-charakter firmy tu nehra ziadnu rolu-odovzdam potrebne doklady a ziadost,necham si podpisat prevzatie a potom mi ich charakter je "ukradnuty"! Bud si splnia svoju povinnost alebo budu mat problemy....to je vsetko.
4. jan o 08:40  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@evittam trošku sme asi obe odbočili od otázky, tak nechajme túto polemiku dobre?
4. jan o 08:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@stulrajterova V pohode. A vobec sme neodbocili-otazka bola ci moze podat ziadost o RZD...:wink: Ja len nemam rada ak niekto pise tak ako ty a v style "zalezi od firmy,a personalistky "ako sa vyspi". To je vsetko.:wink:
4. jan o 09:00  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok