Dieťa sa narodí v Anglicku. Ako postupovať pri vybavovaní dokladov?

pookie
22. dec 2008

Som v UK uz vyse 3 rokov, a so svojim partnerom zakratko cakame baby. Nad svadbou zatial moc nepomyslame, mozno ked bude dieta vacsie. Zaujimalo by ma ako ste postupovali so vsetkymi papierovackami-rodny list, pas, priezvisko dietata, dvojite obcianstvo a kopec inych drobnosti ktore ma momentalne ani nenapadnu 😖 Budu iste veci komplikovanejsie vybavovat kedze nie sme zosobaseni?
Ak to bude dievcatko, uznaju na SK priezvisko bez "ova" (po otcovi) ked tak bude zapisane v anglickom rodnom liste?
Budem rada ak sa ozve niekto kto je v podobnej situacii a kto si uz "preskakal" vsetky potrebne vybavovacky. Kazda rada potesi a pomoze. Diky

casperova
30. okt 2013

dobry den vie mi niekto poradit na co sluzi v anglicku resident card a aky je postup a po nej je dalsia karta permanent card aky je postup ci to vyuzijem a na co su potrebne dakujem pekne

motorola8686
1. jan 2014

Tiez mam problem ako vyplnit to tlacivo a tiez neviem kde cije meno mam napisat ci moje ci maleho? Prosim ak vie niekto porsfit bola by som velmi rada. A ci sa da vyplnit aj perom alebo sa musi vyplnit na pocitaci? Dakujem

lenka722
22. jan 2014

ahoj, mam mensi problem vybavit dcerke pas, zijem v uk, a chcela by som ist domov na slovensko aj s dcerkou. Chcela som apostilovat rodny list priamo v Milton Keynes ale ked sme tam dosli, povedali mi ze uz to tri roky nefunguje, ze sa to tam zrusilo, ze apostilovat rodny list mozem cez internet a dali mi webovu stranku. Ale ked chcem zaplatit poplatok online neberie mi to platbu.Prosim poradte mi presny postup a podrobne ako to mam vybavit, a ist na dolozku domov aj s dcerkou.dakujem

esty12
24. jan 2014

ahojte vsetci prave idem poslat tu apostilu ale chcem sa opitat us ket budem mat averene rodne listy co dalej ket chcem vibavit pass ako dlho sa to caka lebo rodicia su slovaci a dieta sa narodilu uk prosim pomocccc

sara328
15. mar 2014

ahojte pisem z nicku mojej partnerky....chcem vas poprosit o radu.....mam 5 rocnu dceru v skotsku ktorej matka je skotka ale je drogovo zavisla takze moja dcerka bola zverena do starostlivosti babky v skotsku...takze ju moc nevidavam a ani niesme moc v kontakte....no pred vcerom mi pisal pravnik so skotska ze moju dceru chcu dat na adopciu alebo do nahradnej rodiny lebo babkin zdravotny stav sa zhorsil a nevladze sa o nu starat...tak som samozrejme hned reagoval ze to nikdy nedovolim a chcem dostat moju dceru do svojej starostlivosti...zaroven by som chcel pre dceru vybavit slovenske obcianstvo a pas..ale neviem ako na to kedze ja som na sk....volal som uz ohladom tejto veci aj na anbasadu v londyne a kontaktoval som aj 2 organizacie tu na sk no musim cakat...neviete niekto ako postupovat???budem velmi vdacny za kazdu radu...dakujem

misicka217
31. júl 2014

Viete poradit ako ma vyzerat doklad o midwife a gp - nejaky vzor. Potrebujem to pre vybavenie kocikovskeho. Dakujeem

magiccom
5. aug 2014

Je to taky maly papierik tak 13x10 cm ,ja som ho dostala pri druhej navsteve u nej potrebovala som ho do prace a je nanom aj jej podpis,len ty si musis doneho dopisat svoje meno a priezvisko

magiccom
5. aug 2014

Musis k nej zajst a vypytat si od nej to potvrdenie

ferkina1
22. sep 2014

Dobry den. tiez bi som sa chcel opitat ako mam vivpisat apostille formu lebo neviem prosim poradte my

iviy
23. okt 2014

Ahojte potrebujem pomoct prosim, som vydata a mame synceka 4
mesacneho....chcem.mu.vybavit pas co najskor do vianoc ak.by sa dalo
kde mam zacat co je rychlejsie som.tu viac ako 5romov
co je vyhodnejsie.....chcem byt doma.na.viamoce ☹

zumasi
23. okt 2014

@iviy ahoj, my sme to vybavovali v lete. mali ste zacat asi skor, neviem ci sa vam to do vianoc podari... na to aby dostal slovensky pas musi mat slovensky rodny list a to trva dlho kym ho vystavia. zavolaj na ambasadu a uvidis co ti povedia, povedz ze to suri. drzim palce

zeriempizzu
23. okt 2014

@iviy ak si tam viac ako 5 rokov a vies to zdokladovat - tak britsky pas bude pre babo skor ako SK ale myslim ze ak to stihnes vsetko dovtedy vybavit, tak len s odretymi usami a kopov stastia. Mala si sa spamatat ovela skor ze chces byt na vianoce na Sk.

iviy
23. okt 2014

Mala som uz vypisanu formu o ziadost o uk citizen....ale stoji to 700 libier...skoro som odpadla
nevedela som ze to tolko stoji..☹ vybavil si niekto uz uk pas? Uz dom tu dost dlho a mam na to narok
ale 700?? To je trochu vela......

zeriempizzu
23. okt 2014

@iviy na to aby malo babo britsky pas ty nemusis byt citizen. Len musis zdokladovat 5 rokov pri ziadosti o pas pre dieta.
No a 700 libier za obcianstvo - hadam ti niekto niekde da daco zadarmo?

iviy
24. okt 2014

Tak ako to je? Moj maly moze mat uk pass be toho aby bol obcanom citizen uk?

mariakuzminova
2. nov 2014

Ahojte prosim poradite mi ????!!!!!! Som slobodna matka v january by malo byt dietatko na svete mam termin porodu .................. No skutocneho otca dietata nemam v umysle ani len zapisat do rodneho listu bol to moj byvaly priatel ktory ma bil atd no nakoniec som sa odhodlala ihned ako som sa dozvedela ze som tehotna s nim ani len nekomunikovat a tak.............................NO prisla som za mojim novym uzastnym priatelom ktoreho uz poznam od detstva ako cloveka a prijal aj babatko aj mna som zamilovana a konecne stastna jedinna vec co ma trapi je ze som v UK a neviem sa vobec tu pohybovat v tom co mi treba vybavit a tak SOM SLOBODNA MATKA nepracujem v uk pracu na Slovensku som nechala a chcem zacat novy stastny zivot no mam strach prosim napiste mi na co mam narok tu v UK ci je lepsie keby isiel terajsi priatel na matersku kedze on tu pracuje uz 2 roky a jeho zapisat do rodneho listu ako otca ............alebo dat do rodneho listu otec neznamy spoliehat sa na seba a ci dostanem nejake vyhody alebo prispevky pre mna a pre babatko tu v uk aj kedze tu nepracujem ..............PROSIM O RADU A O SURNU POMOC

stevo11111
10. dec 2014

ahoj ///mohly bi ste mi poradit ci sa da urobit anglicky pas mojmu dietatu.....ak sa narodilo v anglicku .....rodicia su slovaci.dakujem.....

silaviat
10. dec 2014

@stevo11111 da ak aspon jeden z rodicov je v uk minimalne 5 rokov

stevo11111
10. dec 2014

ahoj ///mohly bi ste mi poradit ci sa da urobit anglicky pas mojmu dietatu.....ak sa narodilo v anglicku .....rodicia su slovaci.dakujem.....

stevo11111
10. dec 2014

@silaviat .....dakujem.....mandzelka je 5 rokkov v UK a ako to mam vibavit kde mam ist

stevo11111
10. dec 2014

@ferkina1 tak to musis si spravit appoitment v londine na ambasade a musis vediet presne kedy by si cestovala ...prestni den

silaviat
10. dec 2014

@stevo11111 na poste ti daju formular na pas,vypise ho,dolozi dve fotky dietata vzadu musi byt podpisana anglicanom co pozna manzelku minimlne 2 roky a je na vyssom poste ( ja som mala supervisora z prace) ten vypise i zadnu stranu formulara, k forme treba dolozit UK rodny list dietata,p60 za 5 rokov plus po novom i papiere z home office co boli kedysi potreba ako povolenie k praci , vase pasy a odoslat ..na poste to za poplatok i skontroluju ale mozes poslat i bez kontroly na poste sa hned vyplati bud 46 alebo s kontrolou 54.75£ ... a cakat cca mesiac

kengoo
7. jan 2015

Ahojte, chcela by som sa s Vami podelit o skusenosti, ktore som mala pro vybavovani anglickeho pasu pre mojho synceka. Pred vyplnanim dokumentov som sa snazila najst info na viacerych web strankach, ale ziadna z nich neposkytla kompletne info ... Tak dufam, ze nasledujuce riadky pomozu rodicom, ktori sa chystaju vybavovat pas pre svoje dieta v UK tak ako my. Sme obaja rodicia Slovaci, zijuci v UK skoro 10 rokov a syn sa nam narodil v Anglicku minuly rok v Septembri. Po pravde check and post service, ktory poskytuje Royal mail a zaplatite si zan cez £8 stoji za h.... Ovela lepsie Vam poradia, ked zavolate na customer service linku na pasovom v UK. Takze aby som to zhrnula, na vybavenie pasu pre vase dieta,ktore sa narodilo v UK potrebujete nasledovne: P60 za poslednych 5 rokov, musia to byt originaly (netreba posielat za oboch, staci jedneho rodica) + pas alebo obciansky (originaly, znovu staci za jedneho rodica), anglicky rodny list dietata (certified copy), 2 x pasovu fotku dietata, kde jedna bola overena/podpisana tou istou osobou, ktora je vo formulari uvedena v casti countersignature + vyplneny formular, tu chcem upozornit na to, ze pokial su obaja rodicia dietata Slovaci tak treba uviest na A4 papier mena starych rodicov dietata, mesto a krajinu, kde sa narodili, datum ich narodenia a datum ich sobasa. K tomuto vsetkemu som musela poslat este aj moj povodny work permit, ktory som ziskala este v roku 2005! Stastie, ze vsetky dokumenty si odkladam, na pasovom ho odo mna ziadali, ale na poste mi vraveli ze to posielat netreba, skoda uverila som tym trubkam na poste, cim sa mi cely proces vydania pasu predlzil o tyzden, lebo aj tak ho na tom pasovom ziadali. No a nakoniec este potrebovali vyplatne pasky za 12 mesiacov, kvoli tomu, ze moj work permit bol na inu spolocnost ako moje P60, lebo som medzicasom zmenila zamestnavatela. A to je vsetko. Cel kobo mi vybavovanie pasu trvalo 3,5 tyzdna a bolo by to aj skorsie, keby zamestnanci Royal mail boli viacej v obraze + som mohla usetrit za tu ich super check and post sluzbu, lebo tam som mala viacej info ja ako ta tetula za okienkom, ktora listovala v info letaku, ktory dostanete spolu s formularom na vyplnenie .... coz ma dostalo uplne do kolien a keby mi tam dieta neplakalo tak sa asi neovladnem a tetule by som nieco prijemne povedala. Takze tak, tot moja skusenost s vybavovanim pasu.... Drzim Vam palce 😉

zeriempizzu
7. jan 2015

@kengoo ak ti na Post office poradili zle tak podaj staznost s evidenciou (urcite mas pisomne vyjadrenie z passport office ze co chyba) a nech sa ti laskavo ospravedlnia a vratia tych extra £8. Tu ide o princip a Post Office bude vediet do buducna.

kengoo
7. jan 2015

@zeriempizzu rozmyslala som nad tym, ale nakoniec som si povedala, ze kaslem na to, lebo o dva dni od vydania pasu som cestovala na SVK. Ked sa vratim naspat do UK tak tam skocim.

happyfrog80
7. jan 2015

@kengoo ja som tehula a v july 29 tu budem 10 rokov a termin mam 03/08.Dakujem za postup ako dat urobit pas.Ze vraj uz robia problemy aj ked mam na to narok.Dufam ze nova vlada v Aprili neurobi zmeny take zmeny ze az po 10 rokoch pracovania mozu deti dostat anglicke obcianstvo.Dufam az tak vela nie.

kengoo
7. jan 2015

@happyfrog80 drzim palce, neboj zmeny podla mna dovtedy nestihnu ziadne. Uzivaj si tehotenstvo 🙂

happyfrog80
7. jan 2015

@kengoo inak ja som ziadala o permanent residency v oktobri a radsej som im poslala vsetky certifikaty z wrs aj ked to bolo este z 2005 .nebiem na co im to je ked vsetko chcu len za poslednych 5 rokov.Nuz ale maju mat co chu.A dakujem.

zeriempizzu
7. jan 2015

@happyfrog80 blahozelam!! 🎉🎉🎉😍

rosocha
9. feb 2015

Ahoj.potrebujem prosim pomoc.moj maly mal 5 rokov,otec poliak ja slovenka.chcem vybavit malemu anglicky pas,no nevirm co potrebujem.vraj pred maleho narodenim tu musi byt minimalne jeden z nas 5 rokov.dalej maly je automaticky poliak ma aj polske papiere.no jeho otec neprejavuje ziaden zaujem o vytobu pasu.takze je to na mne.viete mi pomoct? Dakujem.Petra