Dieťa sa narodí v Anglicku. Ako postupovať pri vybavovaní dokladov?

pookie
22. dec 2008

Som v UK uz vyse 3 rokov, a so svojim partnerom zakratko cakame baby. Nad svadbou zatial moc nepomyslame, mozno ked bude dieta vacsie. Zaujimalo by ma ako ste postupovali so vsetkymi papierovackami-rodny list, pas, priezvisko dietata, dvojite obcianstvo a kopec inych drobnosti ktore ma momentalne ani nenapadnu 😖 Budu iste veci komplikovanejsie vybavovat kedze nie sme zosobaseni?
Ak to bude dievcatko, uznaju na SK priezvisko bez "ova" (po otcovi) ked tak bude zapisane v anglickom rodnom liste?
Budem rada ak sa ozve niekto kto je v podobnej situacii a kto si uz "preskakal" vsetky potrebne vybavovacky. Kazda rada potesi a pomoze. Diky

3558
22. dec 2008

pookie neboj. ake priezvisko si nahlasis, take bude.aj meno. je im to jedno.na rod.list si musis ist na patricny urad vo vasom meste. to tak tyzden-dva po porode. tam ti vydaju rodny list a tam vlastne nahlasujes meno a priezvisko dietata. budes tam sediet s partnerom a ona sa vas bude vypytovat detaily, tak sa s nou da super porozpravat co presne ta zaujima. daj si spravit viac overenych koopii rod.listu. budes ich potrebovat. jedna stoji 3 libry, ale v kazdnom meste to moze byt inak.
pas-ak mas otca dietata anglicana nieje problem dostat anglicky pas pre dieta.pride ti do 20 pracov.dni. horsie to je s fotkou bejby lebo nie vsade su ochotny fotit deti.
tvoje dieta ma automaticky narok na dvojite obcianstvo bez problemov.
dcerke kludne daju priezvisko po otcovi bez --ova
😉 😉

pookie
autor
23. dec 2008

Dakujem Zuzanka, co mam pozistovane ohladom papierovaciek ktore treba vybavovat tu je v pohode, skor ma zaujima co a ako na SK. Ako sa napr. vybavuje obcianstvo, je pridelene automaticky hned ako dostane dieta rodny list?
Co sa pasu tyka tak ten sa asi vybavuje v Londyne alebo mozno aj niekde blizsie kedze som na severe UK ale v tom mi uz pomoze partner. Fajn ze sa to da vybavit do mesiaca, sice neplanujeme hned cestovat kedze moji rodicia pridu sem no z jari by som rada zbehla domov 🙂
Ohladom toho priezviska pre dievcatko som myslela ci s tym nebudu problemy doma na SK, ci ju automaticky zapisu bez ova alebo treba ohladom toho nieco vybavovat. No ale mozno to bude chlapcek tak potom bude o "starost" menej 😉

3558
23. dec 2008

obcianstvo ma mala automaticky,lebo ty si jej mama. ma hned dvojite. ty prinesies anglicky rod.list overeny apostillou na vasu matriku a ona len opise meno a priezvisko a poda ziadost na slov.rod.list. a ked tam bude priezvisko bez -ova, tak ona tam napise presne to iste. s tym si starost nerob. ona si meno nemoze prepisat ako sa jej zachce. 😉
obcianstvo ma automaticky.
na pas chod na akukolvek postu tu v UK a pytaj formular. posiela sa to len postou, nikam nemusis chodit. potrebujes len fotky, cislo uctu kde si strhnu libry za vybavenie a partnerov ID,alebo pas. 🙂

pookie
autor
24. dec 2008

Zda sa, ze by to teda malo byt pomerne jednoduche 😉

pookie
autor
12. feb 2009

Pozerala som ze anglicky rodny list treba opatrit apostillou na Legalisation Office v Londyne, ak sa to posiela postou treba k tomu vypisat nejaku ziadost? A co sa platby tyka da sa platit kartou alebo iba cez postu sekom/postal order?

3558
13. feb 2009

da sa platit aj kartou, ale ja uz si to nepamatam, za mna to robil manzel. musi ti poradit ina mamina.
ano, apostilla musi byt tak ci tak, lebo ju na matrike v blave vyzaduju. bez toho ti nedaju slov. rod. list.

adoracion
13. feb 2009

Mozes poslat postal order 33 pounds + nejaky ten poplatok + rodny list a poslu ti ho za zopar dni apostilovany naspet nic nevypisujes len adresu a tvoje telefonnne cislo keby dacoo!

3558
13. feb 2009

len bacha na to ze za kolko dlho. lebo na internete je napisane ze ti to poslu do dvoch tyzdnov, no a ja som cakala na to mesiac. ze vraj je lepsie ist osobne a daju ti to na pockanie. a urad maju niekde vedla slov. ambasady v londyne.vlastne ak by si mala muza slovaka, tak by tam musel ist tak ci tak, na tu ambasadu do londyna koli dokladu o vycestovanie pre dieta.

pookie
autor
14. feb 2009

Do Londyna to mam daleko tak si radsej pockam kym to pride postou 🙂 Mala snad dostane anglicky pas kedze ocino je Brit, ten rodny list az tak surne potrebovat nebudem ak tu dostane pas a doma asi tak ci tak nemam na nic narok (napr. prispevok pri narodeni dietata a pod.) tak surne to vybavovat nemusim ale ak sa o tyzden-dva k tomu dostanem tak aby som vedela ako postupovat.

3558
15. feb 2009

preco nemas narok na prispevok pri narodeni? ty mas nan narok.

katica5
15. feb 2009

ak mas trvaly pobyt na uzemi SK tak o prispevok mozes kludne poziadat

3558
16. feb 2009

akurat musis mat pookie poziadane o rodny list na slovenku a musis mat dieta prihlasene k trv. pobytu na slovensku.

halaska22
12. máj 2009

Ahoj ja sa ties akurat chystam do vybavovania rodneho listu pre maleho ale zevraj kedze nie sme s otcom zobraty tak potrebuju nejake cestne vyhlasenie aby to vlastne uznali. kamoska to robila a taha sa jej to uz dho lebo jej neuznali list od otca. viete poradit niektora ak ste si to vybavolali uz takto?
diki

pookie
autor
1. jún 2009

Ani my nie sme zobrati ale predpokladam ze by nemali byt problemy, ved v anglickom rodnom liste je meno otca a tiez musel na matrike prehlasit ze je otcom, inak by ho tam nezapisali. Akosi som to vybavovat este nezacala ale uz sa planujem rozbehnut 🙂 musim si dat overit RL apostilou (mimochodom ako dlho to asi trva kym vam to poslu spat?) a ked pojdem v july domov tak skocim so vsetkymi papiermi na matriku. Ked som sa informovala na matrike na SK tak mi pani povedala ze rodny list musi byt aj uradne prelozeny...
To mam vazne narok na prispevok, okolo tych 25 tis. sk? Neviem ci tu v UK budeme nastalo alebo sa na cas prestahujeme aj na SK, ako je to potom s trvalym pobytom na Slovensku pre dieta ked zije v zahranici? To sa mi tam akosi prieci, ci by nevznikli nejake problemy.

stvura
2. jún 2009

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

Podla tohoto by si mala mat narok na prispevok...ale radsej si to over, ci nie je nejaky problem s duplicitou v UK, lebo urcite sa ti viacej oplatia anglicke peniazky ako tie slovenske...

kefka
2. jún 2009

ahojte baby,mala by som otazku aj ked neviem ci mi niekto bude vediet poradit.Situacia je takato.V UK zijem uz dva roky a partner je tiez odtialto,ale niesme zobrati.Ja sama mam dvojite obcianstvo(moj otec je Skot) britske a slovenske.V Aprili sa nam narodil syncek Patrick a pri vsetkych papierovackach som udavala svoje obcianstvo ako britske.Teraz by ma zaujimalo ako a kde mam syncekovi poziadat o slovenske obcianstvo.Vie mi niekto poradit?dakujem Kristina 🙂

kefka
2. jún 2009

Zabudla som dodat.Ja mam normalne slovensky rodny list,obciansky aj trvaly pobyt na slovensku.Za dva tyzdne ideme domov do Bratislavy pozriet rodinu a chcela by som to co najskor vybavit.kam mam ist vybavovat?

pookie
autor
2. jún 2009

Myslim ze musis postupovat tak ako ja. Posli Patrickov rodny list na British Foreign & Commonwealth Office na zlegalizovanie (bude overeny apostilou), viac podrobnosti na www.fco.gov.uk, vpravo si klikni na link legalise documents a docitas sa vsetko co budes potrebovat, ja som to uz konecne vcera odoslala. Vyjde to na £34 tak ked pojdem v lete na SK tak to zoberiem na matriku v mojom meste a oni to poslu do Bratislavy ale mozes to vybavovat aj cez ambasadu. Ja som sa rozhodla takto, snad to bude jednoduchsie, som aj daleko od Londyna tak tam nemozem ist osobne. Vraj to pride do 2 tyzdnov ale moze to trvat aj dlhsie takze asi to dovtedy kym pojdete domov nestihnete ale ak si pri Londyne tak to urcite vybavis osobne.

pookie
autor
2. jún 2009

Prave som to omrkla, robia to v Milton Keynes na pockanie kazdy den od 9.30 - 15.30 😉

kefka
2. jún 2009

Ja som az v Skotsku v Glasgowe takze od Londyna pekne daleko 😕 Ale tak co uz,zajtra dam teda poslat rodny list do legislation office a ak nepride do dvoch tyzdnov tak si asi spravime vylet do dalekeho Londyna. 🙂 dik moc za info,ja som sa trosku bala aby s tym nebol problem kedze mam sama dvojite obcianstvo.

pookie
autor
2. jún 2009

Dufam ze nebude... Good luck 😉 Takze maly je vlastne Slovak na 25%? 🙂

kefka
2. jún 2009

Tak som nad tym este nerozmyslala,ale mas pravdu 🙂

lenka0204
8. dec 2009

ahojky, sme slovenska rodinka zijuca v Uk uz 5rokov....poznate niekoho z okolia Warwick , Kenilworth, Coventry, alebo Leaminghton spa? Dakujeme 🙂 Mame 2 deticky. Dievcatko 2 rocky a chlapceka 4tyzdne...

zuzanka7834
20. máj 2011

ahojte baby, vopred sa ospravedlnujem, ze som mimo temy, ale surne potrebujem pomoc: zajtra idem do londyna a chcem sa spytat, ake je tam pocasie? Na nete pisu 19-21, mam velku dilemu, ci mi staci svetrik, sako alebo potrebujem bundu. Som dost zimomrava, ale cestujeme ryanairom, takze musim brat do uvahy i malu kapacitu kufra v pripade, ze by bolo teplo. Dik za kazdu odpoved, pomoze 😉

saza007
20. máj 2011

@zuzanka7834 na ako dlho cestujes? podla mna staci svetrik pripadne to sako, zajtra ma byt slnecno a tiez okolo 19-21stupnov. (aj ked musim podotknut, ze uz som tu dost dlho, takze som asi aklimatizovana a 20 stupnov mi pride ako teplo 😀) Rana byvaju trosku chladne. v nedelu sa ma mierne ochladit, ale nie nejako drasticky. takze zober svetrik a pripadne este nejake zvysne tricko z dlhym rukavom, aby si si to mohla navrstvit, ak ti bude zima.

sisakvietok
6. júl 2012

ahojte, s priatelom mame dost vazny problem a potrebujem strasne velmi pomoct. Zijeme v UK a mame dve deti. Riesime im slovenske rodne listy. Dali sme im priezviska nas oboch. V anglicku to tu je bezne len na slovensku nam povedali,ze mozu mat len jedno priezvisko a neviem kde a ako to tu mame vybavit. Tak prosim velmi o pomoc. Rodne listy z apostillou su uz na slovensku a maju ich moji rodicia. Naozaj neviem ako dalej. Ma s tym niekto skusenosti?

livuska1
12. mar 2013

Ahojte skusene mamicky.prosim o pomoc.z toho tlaciva na appostille som jelen.podla mna je to nezrozumitelna forma,neviem ako vyplnit jednotlive kolonky.pytaju tam dvakrat meno,dvakrat adresu,to mam napisat svoje meno alebo dietata?myslim tym kolonku 1 a 2.a ak budem platit na poste tak kolonka 6 sa ma asi netyka ze?prosim poradte.vopred dakujem lebo uz ozaj neviem co s tym.

silvika2
12. mar 2013

Ahojte boli bi ste taky dobry apovedali by ste ako vibavuje apostila. Mam dcerku ma us 1 rok ,arada by som si us sla na prazdniny na Slovensku Republiku. Dakujem

livuska1
13. mar 2013

@silvika2 ahoj tak to riesim aj ja teraz tu appostille.tak niekedy to bolo ze si mohla priamo ist na urad a tam to vybavit ale teraz musis ist na ich stranku www.fco.gov.uk-kliknes na legalisation a tam najdes legalisation application form musis si ju stiahnut,vytlacit,vyplnit a poslat s orig.rodnym listom a prazdnou obalkou A4 na ich adresu,tam to vsetko pise na ich stranke.

livuska1
13. mar 2013

@silvika2 ja mam s tym problem ze neviem ako vypisat to tlacivo lebo podla mna je nepresne.pytaju tam meno ale cije moje al.dietata?tiez som tu pisala a prosim o pomoc lebo neviem to vypisat