Koho priezvisko dať dieťatku?

mishusha
25. júl 2008

urcite ste riesili podobny problem... a chcem vediet ako ste ho vyriesili. ked slobodna mamicka da dietatku priezvisko otca, ci ste nemali nejake problemy po uradoch, alebo neskor dieta trebars v skole netrpi, ze jeho matka sa vola inak ako ono.

mucka2505
5. nov 2010

Potrebovala by som poradit, v decembri sa nam ma narodit dcerka ale nie sme este zobraty a zatial to ja ani neplanujem hoci priatel by chcel..a chcela by som sa spytat ked dam malej priezviko MOJE a my sa po case rozhodneme zobrat da sa to zmenit ze aj mala by mala potom jeho priezvisko? lebo viem ak by som to spravila naopak tak on by mi s tym nikdy nesuhlasil a nepodpisal papier lebo on chce aby sa volala po nom..ale nechcem to ze ja budem s malou vsade chodit a nepacilo by sa mi to ze ona sa vola inak ako ja a mam obavy co sa tyka vsetkeho vybavovania po uradoch.. dakujem za odpoved

sasrnka
5. nov 2010

@mucka2505 , dodatocne sa da priezvisko dietata zmenit uplne jednoducho-len prepisom, ked sa rodicia zosobasia a ty-mama si zmenis priezvisko na manzelovo. My sme chceli dat dcerke obe priezviska, ale nechapem, aky ma nasa legislativa problem, aby to tak bolo. 😠

mucka2505
5. nov 2010

@sasrnka ahoj, som si myslela len som si to chcela uistit..nie zatial sa vydavat nechcem..tiez som aj nad tym uvazovala ze bude mat dve priezviska aj jeho aj moje..ale som si to rozmyslela dam len svoje a ked sa zoberieme tak sa prepise aj malej..pride mi to take ze ja budem s malou vsade chodit a bude sa volat inak ako ja taky nezvyk .. takto to bude najlepsie...dakujem ti velmi pekne za dotaz :O))

ela2710
4. dec 2010

@mishusha ahoj, ja kedze nie som vydata dala som malemu moje priezvisko, so svokrovcami nevychadzame, ani ja a ani moj priatel, takze sa s nimi ani vobec nestretavame, priatel sa hanbi za ich alkoholicke spravanie a tak s mojim priezviskom suhlasil, a aj sam si chce po svadbe dat moje a nie jeho, takze budeme mat vsetci traja uz onedlho moje 🙂

danjelca
12. jún 2012

Tak ja si tiež nemienim zmeniť meno, neviem sa vcítiť že zmením identitu a akože patriť k inej rodine. Uplne proti srsti mi to je.Dieťa bude mať po otcovi.Ale tak v 30tke si meniť priezvisko na iné mi pripadá velmi neprirodzené. dievčatá čo máte meno manžela prepáčte za názor.

henulienka
12. jún 2012

Najstaršia má po svojom otcovi ( mojom prvom manželovi), dve menšie zas také ako ja a manžel. A viete, že to v dnešnej dobe už vôbec nie je čudné, ak sa každý volá inak? Práve naopak - bola som so synčekom v nemocnici, a pri vyplňovaní papierov ostala doktorka v údive, že máme rovnaké priezvisko, vraj je to už v dnešnej dobe zriedkavé, mamičky sa zväčša volajú inak ako detičky 😉

nana776
14. jún 2012

ja dam mojmu dievcatku priezvisko po otcovi.podla mna je zas to lepsie.

maggie59
14. jún 2012

Ja mam ine priezvisko ako syn a uz nikdy by som to neurobila.
Ked sme boli naposledy u doktorky, ktorej chodime tak cca raz za rok ked pozerala papiere tak sa ma opytala ze a vy ste kto...skoro som odpadla

alenka600
14. jún 2012

No j asom otehotnela, vydala sa, ale kedze v zahranici, vybavovanie papierov trvalo dlho. V tehotenstve som nevladala cestovat, takze som nebola schopna vycestovat na ambasadu a zmenit si obciansky a pas. Potom sa narodila dcera...a ako je to s menami?
V zahranici kde zijem ma kompletne vsade (positovna nemocnica, urady) bez najmensich problemov registruju na moje nove meno po manzelovi, dcera ma meno po manzelovi (vlastne aj ja mam to meno, len to neviem dokladmi "dokazat"🙂, ked som si chcela ist na SR vybavit nove doklady, narazila som na problem, ze ako vycestovat s dietatom, co sa "papierovo" vola inac ako ja. Alebo ako si kupit letenky, ked tam letim na jedno meno a naspat uz na ine meno (bez toho aby som musela 2x platit poplatky). Vlastne nemam ziaden dokaz na to, ze to dieta je moje 🙂 OK rodny list....ale napr. u nas rodny list vyzera ako obycajny wordovsky dokument a okrem toho su tam len uvedene nejake mena, nejakych osob - ako dokazat, ze ide naozaj o mna a o dceru?
Takze sice nie som slobodna mamicka ako sa pise v uvodnom prispevku, ale chcela som tym povedat, ze mat ine meno ako dieta prinasa (podla mojho nazoru) len a len starosti. Teda aspon ja som si zatial ziaden benefit nevsimla. Keby som vedela co ma bude cakat, tak si tie veci vybavim urcite pred narodenim dietata....

lujza123
14. jún 2012

Tiez mam ine priezvisko ako dcerka a kolkokrat si poviem ze by bolo jednoduchsie keby sa vola ako ja...na druhu stranu jej otec ma jednoduche a takmer nezosmiesnitelne priezvysko s pisanim ktoreho nemaju problem ani v zahranici..... narozdiel odo mna. Mne ho skomolili kde sa dalo a tych prezyviek co som schytala pocas ZŠ a SŠ ach jaj 😝 😝 takze by som jej ho po mne nedavala

vieruna
14. jún 2012

Keby som tuto situaciu musela riesit, tak by sa moje deti volali po mne.

vodnarky
18. jún 2012

ja som dala nasej meno po otcovi..aby sme to mali lahsie,ked sa potom aj mne zmeni.. 😉 a nemam s tym nikde problemi,este sa mi nic take nestalo.. 🙂

lokilonda
15. nov 2012

Pred dvoma týždňami som letela do Uk za sestrou, je tam učiteľa a boli tam prádzdniny, takže hurá. Môj ročný syn sa volá inak ako ja, má priezvisko po otcovi. Už 6. rok mu odmietam svadbu, le nemám problém syna pomenovať po ňom. Na letisku v BA mi len po Check in-e oslovovali syna menom, či na to reaguje, rodný list nepýtali, sama som ho ponúkla, tak isto po prílete do UK, sa ma pýtali čo mi to babz je, povedala som, že syn, ukázala som RL a bolo vsio OK. O 2 týždne, keď som letela nazad sa nikto o nič nazaujímal v Uka ani po prílete na SK o nič.
A k tým rozdielným menám a depkám, že sa voláte, či by ste sa volali inak ako Vaše deti. Keď som mala tri mesiace - ako bábo - mi tatinko nečakane zo dňa na deň zomrel ... mamina ostala so mnou 14 mes. sestričkou sama ... 3 mes. po pôrode stratila mlieko a musela do práce ... zarábala 400 Kčs a z toho 70% dávala môjej aupairke 🙂)... ja viem ... bla bla smutné ... no o tri roky nám bocian doniesol nového ocka, úžasného, aj keď o 2r. mladšieho taťulinka, nikdy nám nepovedal, že nie sme jeho, proste tatinko vysnívaný a ako má byť ... o rok nám bocian doniesom sestričku a o 8 rokov ďalšiu ... dve sa voláme inak ... pamiatke po ockovi a dve inak po novom ockovi ... nidky sme to neriešili ... my staršie sme boli zvyknuté chodiť na hrob ockovi s ústov, neskôr sa pridali i mladšie sestričky ! Teraz, keď máme 32,31, 27 a 19 sa na nič nepýtame i keď vieme všetko, ľúbime sa ako kone !!! a urobili by sme jedna pre druhú všetko na svete i keď podchvíľou jedná či druhá po tom svete lieta ako divá ... USA, UK a pod. Proste láska je láska a ak je to láska a úprimná, nič netreba riešiť ... ani to, že moja mamina, bola na rodičovskom vždy oslovovaná mojim priezviskom i keď sa volá inak !!! 😉 PS: náš bocianom donesený ocinko bol aj vo finále otec roka a to ozaj oprávnene !!! ... kto ho pozná, len to potvrdí a to aj všetkými 20timi 🙂 🙂

sasavi
15. nov 2012

Baby ako to funguje, mam zahranicneho priatela, nie sme zobrati a budem rodit na slovensku.ake papiere potrebuje priatel aby ho zapisali do RL ako otca?

lokilonda
15. nov 2012

@lokilonda ... dodávam, že to bolo v ... OTEC ROKA v súťaži časopisu Slovenka a to v roku 1992 🙂 ... len sa nám pokazilo krátko po štarte v PE auto, tak na nás Vašo Patejdl a celá redakcia Slovenky čakala márne a došli sme až 6 hodín neskôr ... a dodávam, že RL som mala pri sebe len kópiu ...a nepreloženú do AJ ... ja po AJ viem, ak nie oni po SJ, to je ich problém ... 🙂

veriiii
15. nov 2012

@sasavi urcite minimalne cestovny pas,ale treba sa spytat na konkretnom matricnom urade,kam spadate..

p_etrisha
21. okt 2013

Ahojte...Kukam,ze posledny prispevok dost davno,ale snad este niekto najde aj moju spravu 🙂 Chcem sa spytat,ako teda funguju nase uuurady. Nie sme zobrati,malej chcem dat moje priezvisko. Musi otec priznat otcovstvo aby mohol byt v RL? Alebo ho mozem len tak nahlasit aj ked mala bude mat ine meno? DAKUJEM!

cawes
21. okt 2013

@p_etrisha musis ho nahlasit aspon si myslim ze to tak stale je, my sme museli nato aby bol maly zapisany v RL, nema to nic spolocne s priezviskom lebo to si udas ty sama pri porode ako sa bude dieta volat.

nativanativa
21. okt 2013

@p_etrisha ahoj , my sme boli spolu pred rokom ked sa maly narodil , budes tam potrebovat jeho obciansky , ak chces aby bol zapisany v RL a mal aj jeho priezvisko

p_etrisha
21. okt 2013

@cawes
@nativanativa Takze musim na urad,on uzna otcovstvo a potom v nemocnici nahlasim malej moje priezvisko? Nedaju jej potom automaticky jeho,ked uzna otcovstvo? Alebo netreba na to jeho suhlas?

senta_sofia
21. okt 2013

@p_etrisha pojdes na matriku aj s nim, on uzna otcovstvo este k nenarodenemu dietatu, podpisete papier, tam zaroven urcite, ake priezvisko, moze byt aj tvoje, papier si vezmes potom do porodnice a oni na zaklade toho nahlasia udaje do matriky... ak nechces aby bol v rodnom liste, tak to nerob a automaticky bude mat dieta tvoje priezvisko, nikde ho nebudes udavat ako otca a v kolonke otec bude mat dietatko "neznamy"

nativanativa
21. okt 2013

@p_etrisha my sme boli až po narodení syna,ak by ste boli zobraní, mohol by ísť iba on sám

p_etrisha
21. okt 2013

@senta_sofia Dakujem...To prave nechcem...Chcem aby otec bol znamy,aj napisany,len nebude jeho priezvisko 😉 Zatial 🙂

p_etrisha
21. okt 2013

@nativanativa Ak by sme boli zobrati,nebol by problem s priezviskom 🙂