Koho priezvisko dať dieťatku?

mishusha
25. júl 2008

urcite ste riesili podobny problem... a chcem vediet ako ste ho vyriesili. ked slobodna mamicka da dietatku priezvisko otca, ci ste nemali nejake problemy po uradoch, alebo neskor dieta trebars v skole netrpi, ze jeho matka sa vola inak ako ono.

miriam11
12. mar 2010

ahojte, po precitani vasich prispevkov sa tiez priklanam k nazoru, ze meno dietatka po narodeni pokial nie su partneri zobrati by malo byt po jeho matke. Uz tu niekto pisal, ze vsak predsa ona ho vynosila (to nieje len tak, ako si to niekto mozno mysli), ona ho porodila (to je uz co povedat) a vlastne ho vacsinou vychovava hlavne matka. Uprimne vas vsetky slobodne mamicky obdivujem, ze ste sa rozhodli mat dietatko, jedno, dve.... bez manzelstva. Drzim vam palce, aby sa vam podarilo dosiahnut to svoje priezvisko. Vsak nech si chlap uvedomi, o com je zivot. Pokial chce meno dietata po nom, preco sa boji ozenit? hm? a to nie je vydieranie. Ale o com to teda je? Pride mi to, akoby matka nemala pravo absolutne na nic. Nie sme predsa v roku 1720.... 😉

aknaj
12. mar 2010

ahoj,
ja patrím tiež do tejto skupiny. Nevydala som sa, s priateľom spolu žijeme a vychovávame 2 spoločné deti. Čo sa týka ich priezvisk, volajú sa po priateľovi. Nikdy ma ani nenapadlo, že by to malo byť inak. A to ešte v pôrodnici mali obe moje priezvisko, až po narodení sme boli na matrike, kde priateľ podpísal, že sú jeho a dostali jeho priezvisko. Nemyslím si, že tým, že sme dali deťom jeho priezvisko, držali sme sa nejakých zastaralých tradícií. Veď keby sme mali svadbu, tiež by sa vlastne volali po ňom. Keď teraz aj uvažujem, že by sme ju mali, ja by som si aj tak nechala svoje priezvisko, na to nové by sa mi ťažko zvykalo.
Čo sa týka problémov mena v škôlke alebo u doktorky, nikdy s tým problém nebol. Ja sa všade predstavujem svojim priezviskom a oni vždy vedia o koho sa jedná. A to k doktorke chodíme asi len na povinné očkovania.
Myslím, že to čisto záleží len na partneroch, ako sa dohodnú a nie na nejakých tradíciach a "že sa to patrí". Veď aj zosobášiť "sa patrí" a neurobili sme to. Už to je .... no nechcem povedať "odvaha"

vodnarky
13. mar 2010

ahojte..my sme na tom podobne..hovorime si medzi sebou:mm,alebo mz..no zobraty niesme..mame spolu 2rocnu dcerku a ked sa nam narodila,hned bez rozmyslania som jej dala priezvisko po priatelovi..chceme sa raz urcite vziat,ale nasu svadbu mame vysnenu a preto musime este pockat.. ☹ ..(nedostatok financii)..potom sa moje meno zmeni automaticky a co sa tyka dcerky,nebudeme muset nic vybavovat.. 😉 ..

victory881
20. máj 2010

ahojte baby.ja mam sice termin az v auguste ale radsej taketo veci riesit skor.chcem aby bejby malo priezvisko po mne no neviem ci aj v takomto pripade musim ist na matriku vybavit nejake papiere...niekde som citala totizto ze ho musim mat..no v akom pripade??dufam ze ma niektora pochopila a vopred dakujem za odpoved 😉

bonparuska
27. máj 2010

victory881, hej aj tak musíš ísť dopredu na matriku, podpísať otcovstvo, a ohladne toho priezviska nemusíš, to si povieš až v pôrodnici, že chceš aby dieťa malo tvoje priezvisko, nato nepotrebuješ žiadny papier, takže na matriku treba ísť iba ohľadne podpísania otcovstva, aby potom tvoj priateľ mohol ísť pre rodný list, aj s vašimi občianskymi

imarikai
27. máj 2010

bonparuska presne tak jak si to napisala na porodnej sale mi povedala sestrička keby nemate vybaveny papier na matrike o priznani otcovstva dieťa bude mať vaše priezvisko 😉

silvia.t
8. jún 2010

ak si slobodna automaticky bude mat babo tvoje priezvisko...az na matrike ak pojde tvoj priatel priznat otcovstvo sa vas opytaju po kom bude mat priezvisko...kamaratke na porodnici zapisal priezvisko automatici jej a az na matrike ked pol muz podpisat otcovstvo ho prepisali na jeho

evina313
9. jún 2010

ja mam 2 deti, kazde ma svojho biolog. otca 😉 s prvym som sa rozisla po 3 rokoch, dnes ma syn 14 a svojho otca videl iba par krat. dnes som štastna, ze som vtedy po nom nedala meno, hoci to tak chcel. asi som v kutiku duše citila, ze to nie je " to prave" teraz tiez nie som vydata, uz vyse 2 rokov zasnubena 😉 , mladsi syn ma priezvisko po otcovi. takze mam 2 deti, kazde s inym priezviskom. Kedze svadbu určite planujeme, pravdepodobne si necham obe priezviska. Priznam sa, niekedy mi to robi problem. ked napr. telefonujem k lekarke, kde chodia obe deti 🙂 ale lekarka si uz zvykla, a vie kde ma kartu hladat. alebo napr. pri vybavovani niečoho ohladom domu, oprave...stava sa, ze ma ludia oslovuju partnerovym priezviskom. vacsinou to neriesim. ja by som chcela povedat len svoj nazor. Iste, svadba, ani priezvisko neurobia vztah krajsi, lepsi, ani horsi. Ak si vsak nie ste iste, ze s tym muzom chcete prezit svoj zivot, dajte tym detom meno po vas. vy budete ta, ktora bude chodit po lekaroch, do skolky, skoly...a ak sa predsa len zoberiete, dieta dostava automaticky priezvisko spolocne / ak je vas manzel aj otcom / uz vasim sobasom. Samozrejme zalezi aj na tom, z akych dovodov svadba nebola. u nas to bolo tak, ze sme stavali dom, potom som mala rizikove tehotenstvo a svadbu som tak nechcela, bala som sa totiz ze neviem kedy skoncim v nemocnici, teraz je to v stadiu, ze kupme si obrucky a vezmime sa uz konecne 😀 cím sme starsi, tym viac ztensujeme pocet osob na nasom sobasi a pravdepodobne skoncime na matrike s dvoma svedkami 😉

leiinka
15. jún 2010

Ahojte, pridala by som sa do debaty svojim názorom, mne neskutočne vadí, že som dala zamilovaná a hlúpa dcére meno po otcovi a nemôžem to už zmeniť, lebo mi to nikdy nepodpíše. Viem, že ak budem mať druhé dieťa, bude mať určite moje priezvisko, hoci nemám predstavu, ako to potom bude staršia vnímať, ale čo už... podaktorí si následky vlastnej hlúposti musíme nosiť so sebou celý život.. ☹

kwetinka1
28. jún 2010

Ahojte, pripajam sa do tejto debaty. Zatial som slobodna a cakame s priatelom dieta a mam debatu ake priezvisko dat dietatu. ja nemam problem dat jeho a on zas moje. planujeme sa vziat, ale ako to dnes byva, nikdy to nie je iste. tak teraz fakt neviem co spravit. citam tu rozne pribehy, ale pre mna prirodzene dat priezvisko po otcovi a raz sa zoberiem. len to raz.....

leiinka
28. jún 2010

už tu bola jedna odpoveď, daj svoje, keď sa vezmete, obe/obaja, teda Ty aj dieťa, si zmeníte meno na manželovo..a vybavené... 😉

kwetinka1
28. jún 2010

@leiinka hej, uvazujem tak, ale on sa velmi tesi na to dieta, stara sa o mna, doslova je z neho vzorny tato a preto by som chcela, ze nech aj on ma aspon tym priezviskom pocit, ze to dieta je jeho.....moj vnutorny pocit mi hovori, aby som priezvisko dala po nom, ale rozum zas, ze moje....

leiinka
28. jún 2010

počúvaj rozum!

kwetinka1
28. jún 2010

@leiinka ked som sa dozvedela, ze som tehotna, ani ma nenapadlo dat moje priezvisko, ale ako som sa zacala zamyslat, tak sa k tomu priklanam.

leiinka
28. jún 2010

ja Ťa v tom podporujem 🙂 Veď ak sa vezmete, tak si môžete zmeniť...ale nikdy nevieš...v dnešnej dobe vzťahy tak rýchlo a znenazdajky krachujú... ľudia to už vnímajú inak... a priateľ o nič nepríde, že bude mať dieťatko Tvoje priezvisko, veď ho to možno len postrčí, aby urýchlil svadbu 😀

kwetinka1
28. jún 2010

@leiinka dakujem za radu, sice mam este cas tych par mesiacov, ale zacinam sa priklanat k nazoru, ze bude mat priezvisko po mne 🙂 a dakujem aj za dodanie odhodlania k tomu to tak spravit

leiinka
28. jún 2010

kedykoľvek!! a nech Ti to vydrží! 🙂

evina313
28. jún 2010

ak by si mala pocit ze partner je z Tvojho rozhodnutia sklamany, skus mu predhodit argumenty ze budes to ty, kto s nim bude chodit prve roky k lekarovi, do skolky, do skoly na rodicovske.../ cest vynimkam! / myslim si ze to bude tak jednoduchsie. Pri svadbe dieta automaticky dostane spolocne priezvisko, takze nie je o čom. Ved ak netrvate na velkej svadbe, tak to mozte urobit kedykolvek. a urcite ste sa bavili o svadbe, aky ma na to nazor partner? ja tu mam asi co najmenej davat rady. Pri prvom som urobila SUPER ze som dala svoje priezvisko, a pri druhom tiez SUPER, lebo som mu dala priezvisko po tatovi 😉 Tak si vyber 😉

leiinka
29. jún 2010

Prípade, keby ste s tou svadbou otáľali príliš dlho a dieťatko by si už zvyklo na Tvoje priezvisko, tak si môže partner zmeniť svoje na Tvoje 😀 Nebol by prvý... u nás vo firme taký jeden bol... Sláva priekopníkom!!! 😎

kwetinka1
29. jún 2010

@leiinka som rozhodnuta dam priezvisko po mne. on chape to, ze keby je slobodna mamicka, tak by dokonca ani otca nedal zapisat do RL. ale zas keby chce s tym clovekom zit, tak by dal do RL a aj jeho priezvisko. ale pre mna je rozumnejsie dat to priezvisko predsa po mne, ked budem s nim chodit do poradne a ked bude svadba, tak sa vsetko poriesi.
svabdu nechceme pocas toho ako som tehotna, ale az trosku neskor po porode. sice neviem kedy, ale az po porode.

leiinka
29. jún 2010

len aby si ho vtedy ešte chcela 😀

kwetinka1
29. jún 2010

@leiinka 🙂 zatial sa sprava vzorne, ale poznam ho aj s inej strany

leiinka
29. jún 2010

vidíš kveti, to je práve ten dôvod, prečo svoje priezvisko, že už chlapa poznáš lepšie, nemáš na očiach zamilované ružové okuliare z prvých 3 rande a vieš, že sa vie zachovať aj inak... ale inak moc gratulujem k rastúcemu drobcovi v brušku, moc by som chcela, aby v blízkej budúcnosti aj mne písalo "termín má... " za správami, dcérka mi už naplánovala dve sestričky a jedného bračeka 😀

berika
29. jún 2010

ja poznám prípad, že si mamička nechala priezvisko z prvého manželstva kvôli dcérke aj keď sa vydala druhý krát. Druhé dieťatko neplánovali, tak neviem ako by vyriešili jeho priezvisko keby náhadou mali spoločné dieťa

leiinka
29. jún 2010

tak to je už aké zamotané 😉 asi by mu tiež dali matkine 🙂 ale to, že neplánovali, neznamená, že sa menom prípadného dieťaťa nemuseli zaoberať, pokiaľ viem, ak si žena pri svadbe ponecháva svoje meno, mal by sa podpisovať papier o tom, aké priezvisko budú mať deti v tomto manželstve narodené...

kwetinka1
29. jún 2010

@leiinka neboj, k tvojej dcerke urcite pribude surodenec, len treba tomu verit 🙂 ano, ruzove okuliare su uz dolu a vidim to viac realnejsie, ale verim, ze to bude vsetko dobre a budeme stastna rodina, aj ked to "hovorim" tak potichu. pri svadbe sa podpisuje ake priezvisko bude mat dieta narodene v manzelstve

leiinka
29. jún 2010

nie len veriť, ale aj konať... z viery sa zatiaľ narodilo len 1 dieťatko 😉

kwetinka1
29. jún 2010

@leiinka ano, ale co ine mi zostava? on sa zatial sprave vzorne a ja mozem len verit, aby mu to aj vydrzalo

leiinka
29. jún 2010

kwetinka, to si ma nepochopila, samozrejme, že Ty musíš veriť, alebo teda v záujme fungovania vzťahu Ti nič iné neostáva... ale ja som písala "veriť" k tomu, že ja mám veriť, že sa Simonke ešte dostane súrodenca a tým 1 dieťatkom, čo sa narodil "z viery" som myslela Ježiška 😉

kwetinka1
30. jún 2010

verit som nepochopila, ale ze sa narodil z viery to ano 🙂