Koho priezvisko dať dieťatku?

mishusha
25. júl 2008

urcite ste riesili podobny problem... a chcem vediet ako ste ho vyriesili. ked slobodna mamicka da dietatku priezvisko otca, ci ste nemali nejake problemy po uradoch, alebo neskor dieta trebars v skole netrpi, ze jeho matka sa vola inak ako ono.

titkovamiriam
25. júl 2008

moj najmladsi ma priezvisko po otcovi,takze sa vola inak ako ja a moji starsi-zatial mu to nevadi este je maly a myslim si ze dnes je to fuk,lebo takych deti je uz kopec a na uradoch problem nebol-priatel priznal otcovstvo a bolo 😀

ivca82
25. júl 2008

Naša malá má priezvisko po otcovi, a zatiaľ je to v pohode. Akurát priznám bez boja, že ma to sem tam škrie, že sa nevolá ako ja 😅

lienocka235
25. júl 2008

ak chces dat prizvisko po otcovi tak s tym musi on suhlasit a treba podpisat to prehlasenie o otcovstve najlepsie pred narodenim.. tym ti vlastne aj vznika narok na ziadanie vyzivneho na sude..
ak otec neuzna otcovstvo tak ma dieta meno automaticky po tebe.. a budes sa musiet sudit o uznanie otcovstva..
ak aj otcovstvo uzna este sa mozete dohonut koho priezvisko bude dieta mat..
nie je to len o trpeni vskole a pod.. ale aj o spuste praktickych veci.. od vyzivneho po rodicovske prava..

bystricanka
25. júl 2008

moje dieťa malo moje priezvisko. A ked sme sa vzali, tak sa nám obidvom priezviska zmenili.
A problémy na uradoch mať nebudeš...lienočka to napísala presne tak ako sa to robí 😉

mishusha
autor
25. júl 2008

no mne sa velmi do vydaja nechce 😀 ak sa mi v obec niekedy bude... ale lienocka, prave tie rodicovske prava ma zaujimaju... keby tatikovi "strelilo v bedni" 🙂 a niecoho sa domahal sudom, (ako napr. zverenie malej do svojej starostlivosti), ze aku by mal sancu, keby nosila jeho priezvisko... a tak podobne...

najjulinka
25. júl 2008

Priezvisko dieťaťa nezaváži na právach rodiča...

jaduska
25. júl 2008

Naša prvá dcérka sa narodila, kým sme žili "nadivoko" a priezvisko mala po tatinovi. Ale my bývame v malom meste a všetci ma tam poznajú, tak sa občas aj divne zatvárili, keď som diktovala niekde meno a s dcérkou sme mali rozdielne. Tak keď mala asi 2,5 roka, tak sme sa vzali a už sa voláme všetci rovnako.

Čo sa týka toho zverenia do výchovy - to, aké má dieťa priezvisko je tá najposlednejšia vec, ktorá bude sudcu pri rozhodovaní zaujímať, to mi ver...Ak je raz uvedený ako otec dieťaťa, tak je úplne jedno, či má dieťa jeho alebo matkine priezvisko... 😉

bihan
25. júl 2008

Moja kamarátka si aj pri sobáši nechala dievčenské meno, jej dcéra sa volá po manželovi a nikdy s tým nemala problém, lebo na pohľady a otázky iných ľudí z vysoka kašle 😉

mishusha
autor
25. júl 2008

to co riesia druhi, to mi tak najmenej trha zilami. ja som v podstate uz pevne rozhodnuta, ze bude mat jeho priezvisko, ale sondujem, co je jednoduchsie a vyhodnejsie...
takze dakujem krasne za rady 😉

lienocka235
25. júl 2008

mishusha..
ja sa len budem opakovat.. po babach ale podstane je ci je jeho meno v rodnom liste*ako otca*.. a nie priezvisko dietata.. ak sa obavas strelenia v bedni.. u tatinka..co niekedy vyznieva ako paranoidna obava.. ale dost casto opravnena.. to by ti vedeli niektore baby rozpravat.. tak je moznost..na socialke spisat taku dohodu o uprave rodicovskych prav.. a dat ju schvalit na sud.. tam bude aj to komu je dieta zverene do vychovy .. navstevy a vyzivne.. a pod.. mozno budete zit stastne az naveky a ti to po laurinej 18 nastke roztrhas.. ale mozno sa ti to zide.. ona sa totiz potom s takym tatkom ktoremu preskocilo v bedni tazsie komunikuje..

jonatanka
25. júl 2008

ahoj mishusha, ja s mojim drahym tiez nie sme zakonity, a detvaky maju jeho priezvisko, na matrike to bude chvilku dlhsie trvat pri vybavovani rod. listu ale inak v poho. inak ja o chvilu budem menit priezvisko tiez,len sa mi nechcelo ako tehotnej 🙂, a podla mna svedomitemu ocinkovi moze byt jedno ake priezvisko maju deticky a malym detom to nevadi tiez, ja osobne mam nevlastneho brata s inym priezviskom a nikdy s tym nebol problem ani pre neho ani pre ziadneho normal. cloveka

vroni
28. júl 2008

Aj moja malá má otcovo priezvisko, podľa mňa je úplne fuk, ako sa dieťa volá. Mne sa páči zvyk, že dieťa má otcovo priezvisko a preto sme to tak urobili. Zatiaľ som nijakú komplikáciu života kvôli rozdielnym priezviskám nezistila a vydávať sa tiež nechystám (a keby aj tak si nechávam svoje priezvisko) A že sa nejaký slabomyselný jedinec môže čudovať (pohoršovať a pod.) Nuž, jeho problém. A cudzie problémy ja riešiť nebudem 😀

siduska
16. aug 2008

ja som dala priezvisko po tatovi, aj ja mam aby sme boli uplna oridna a ne kadzy by sa volal nejak inak. 😅

adetka
16. aug 2008

ja mam dve priezviska... manzelovo i moje... a v porodnici sa pytali, ci aj dcerke chcem dat obidve 😀 ... pacilo by sa mi to sice... ale dala som jej manzelovo priezvisko... v buducnosti si moje za sloodna moze pridat ako umelecke 😉

maca793
16. aug 2008

ja vlastne mám Karolínku akoby slobodná mamina. priezvisko má moje. síce také aké som nadobudla keď som sa vydávala ale predsa. chcela som jej dať moje dievčenské priezvisko, ale to by som si ho musela dať najprv zmeniť ja a potom by jej zmenili. sú to výdavky navyše, zmena stojí 1500,-sk a tie peniažky viem "minúť" na niečo iné.

bibula
18. aug 2008

aj ondrik ma mucove priezvisko a dcerka z prveho manzelstva moje.
mozno sa budeme s dcerkou vydavat v jeden den,tak stareho sa zbavime jednym vrzom.-) 😀

babulik22
18. aug 2008

ahojte,malej som dala priatelove meno,aby bol hrdy tatino.inac je to v podstate jedno,akurat minule v tom mala sestricka,taky chaos,ze kartu zalozila na moje meno a potom mi to bolo trosku trapne vysvetlovat,ze ona sa vlastne vola inac.....a tak.stara pani doktorka.mozno to spravim ako bibula a s malou sa budeme vydavat v jeden den 😀

petenka
18. okt 2008

Ahojte! Pri vydaji si nechcem zmenit priezvisko a detom chcem dat manzelovo priezvisko. On to vsak odmieta, chce aby sme mali vsetci rovnake priezvisko. Argumentuje tym, ze mozu vzniknut komplikacie, ked pojdem s dietatom ku lekarovi, na pohotovost, pripadne inam. Budem musiet nosit vsade so sebou rodny list dietata ako dokaz ze je moje? Dakujem za odpovede.

sirinka
18. okt 2008

po otcovi...mam dve mladsie sestry, mama ich ma zo svojim druhym partnerom, s ktorym nie su zosobaseni, maju priezvisko po nom, nikdy v zivote nemali ziadne problemy s urcenim matky a dokazovanim, ze je to naozaj ona... 😕

petenka co takto si pri vydaji nechat svoje a prijat aj jeho...teda budes mat v mene pomlcku a prvy manzelsky kompromis mate za sebou 🙂

janette4
18. okt 2008

Ahojte,Keď som zostala tehotná, môj teraz už manžel vyhlásil, že on sa ešte ženiť nechce /to sme boli spolu takmer 6rokov/, ale chcel ,aby bábätko malo jeho priezvisko.Vedela som, že by ma to štvalo, keby s moje dieťa volalo inak ako ja.Tak som mu povedala, že keď budem slobodná mamička, nebudem dávať svojmu dieťaťu priezvisko po cudzom chlapovi. 😀 Veľmi rýchlo zmenil názor a ani nie do pol roka bola svadba.Takto máme všetci traja rovnaké priezvisko a nemusíme nič riešiť. 😀

greta24
19. okt 2008

Mladsi syn ma priezvisko po otcovi, neboli s tym ziadne problemy, len ma obcas sestricky v porodnici premenovali. Ale reagovala som na obe priezviska, na co to zbytocne vysvetlovat 😀 Myslim, ze dnes uz je to normalne, nie ako pred 50 rokmi 😝

katyl
19. okt 2008

janette 😀 😀 😀
velice sikovne si to vyriesila, vidno, ze sebavedoma baba a nie submisivne chudatko 😀
drzim palce 😎
Ja mam z prveho manzelstva dceru, priezvisko ma teda to, ktore sme v tej dobe mali spolocne.
Ked som sa druhykrat vydala, nechala som si obidve, teda aj po prvom aj po druhom manzelovi...
nove dieta bude mat priezvisko len po novom tatinovi 😀

mirka414
19. okt 2008

janette4 u nas to bolo tak,ze dcerka sa mi narodila,este ako slobodnej maminke a kedze nam cez 2staty chybalo jedno razitko na cestnom prehlaseni o otcovstve,tak sa narodila pod mojim priezviskom..koli jednemu blbemu razitku 😠 potom sme odisli za nasim tatinom do svajciarska a on ma poprosil,ci sa mala moze volat po nom tak som suhlasila so zmenou a isli sme na matriku a ked uz sme mali papiere prichystane,tak sa ma moj priatel totalne neromanticky spytal,ci aj ja nechcem mat jeho priezvisko 😅 nato som sa ho spytala,ci ma to tak ziada o ruku,alebo co tym vlastne mysli 😀 😀 az sa tam museli sekretarky smiat,povedal,ze ano a ja som tiez suhlasila 😵 ...dodnes na to rada spominam a smejem sa.ale ani nebanujem,ze sa mi narodila pod mojim priezviskom po svadbe sme toho vela pomenili a mala ma dve obcianstva a vsetko je super...

bubu100
19. okt 2008

Vidim, že je tu zaujimavá téma, chcela by som sa aj ja niečo spytať. Ak sa dvaja rozvedú a žena si nechá priezvisko po manželovi a neskôr bude mať priateľa s ktorým by čakala dieťa, mohlo by mať dieťa priezvisko po bývalom manželovi, kedže sa tak volá. Mohol by to on potom napadnut, alebo ako to vlastne je?

kotenko
19. okt 2008

ja som jednozacne ZA, ked ma nemanzelske dietatko priezvisko po matke. a tak sme to mali aj my. Lilianka mala priezvisko po mne, aj ked otcovstvo sme mali uznane. lahsie sa chodilo po uradoch s tym a neviem si predstavit, ze bysme sa rozisli, ja by som sa vydala za ineho a dieta by malo ine priezvisko. ale bohuzila stava sa aj take...

chymenitta33
22. okt 2008

Ahojte🙂

Ja sa pridam k téme náš synček ma meno po priateľovi. Ale ako ma aj pani na úrade varovala nech si to rozmyslím poriadne, že potom sa to nedá vrátiť. Tak som rada že je po ňom. Nikdy som to neoľutovala

otrivinkajanka
23. okt 2008

ahojte chymennita akoze sa to neda vratit?moja kamoska dala priezvisko po otcovi,ale potom si to rozmyslela a malej napisali priezvisko po nej ale s tym musi suhlasit otec moja dcera ma priezvisko po otcovi a zatial nic na tom nemenim 😉

shela
23. okt 2008

nasa ma oboje ..prve je moje potom je pomlcka a potom manzelove

vroni
23. okt 2008

Da sa to zmenit, ale otec musi suhlasit a nie je to zadarmo (da sa to zmenit aj bez suhlasu otca, ale to uz je iny cirkus)

sirinka
23. okt 2008

shela to tusim na sk nejde...neviem to isto