Koho priezvisko dať dieťatku?

mishusha
25. júl 2008

urcite ste riesili podobny problem... a chcem vediet ako ste ho vyriesili. ked slobodna mamicka da dietatku priezvisko otca, ci ste nemali nejake problemy po uradoch, alebo neskor dieta trebars v skole netrpi, ze jeho matka sa vola inak ako ono.

montinka
25. okt 2008

dakujem.🙂 aj ja dufam ze sa to nikdy nestane naozaj. drz sa a potom rychly a lahky porod prajem 😉

zajo79
25. okt 2008

😵 dakujem

dmonikad
26. okt 2008

zajo 79, som na tom úplne rovnako, teraz mám druhého syna s priateľom za ktorého nie som vydatá, prvý syn má priezvisko ako ja, teda po bývalom. Druhý syn má priezvisko po terajšom priateľovi. Keby som sa aj vydala, tak ex nedovolý zmeniť priezvisko staršiemu synovi (aj keď sa nestará..., ale súdiť sa mi tiež nežiada), takže tak či tak sa nebudeme volať všetci rovnako

szivem
26. okt 2008

u mna je to rovnako,ja a starsi syn mame rovnake priezviska a mladsi syn ma priezvisko po priatelovi,podla mna to nie je problem.Starsi syn ma uz skoro 9r,takze aj tak by si asi nevedel zvyknut na ine meno a nikomu z nas to neprekaza.Ved je moderna doba,nie.

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gabi73
27. okt 2008

podobny problem sme riesili aj my. syn a dcera majú priezvisko po býv. manzelovi, ja som sa tento rok vydala a mám priezvisko po terajsom manzelovi, nakolko deti boli velke 13 a 11 zostalo im priezvisko po ich vlastnom otcovi, tak som to cítila zeto tak ma byt, detom sme to vysvetlili aj sme sa o tom porozprávali, teraz to nie je také prisne aj ked idealne je , aby rodina mala spoločne priezvisko, rodinu predsa robí niečo ine 🙂

dmonikad
27. okt 2008

U nás je situácia trochu skomplikovaná tým, že bývalý veľký záujem o syna nejaví... za osem rokov ho videl asi 5x, ale to je asi na inú diskusiu ☹

julia225
27. okt 2008

jednoznacne tvoje ...aby si nemala neskor problemy...ja som si otca nedala pre istotu ani zapisat do RListu...inac by ma o nu chcel pripravit...aj ked teraz nemam vyzivne, ale kaslat na to...

gabi73
27. okt 2008

dmonikad, moj byvalý videl deti naposledy pred deviatimi rokmi, odvtedy sa neukazal, ani neozval nam ani svojej mame , otcovi, rodine, s jeho rodičmi a rodinou vychádzam OK, teraz majú deti 3 staré mamy a troch starých otcov 🙂 preto sme im zachovali priezvisko,
keby som mala situáciu, že sa mi narodi dieťa a nie som vydatá, dám priezvisko po otcovi jednoznačne

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
slnieckova
28. okt 2008

ake priezvisko dat dietatu? Take ake ma matka. Takze ak je slobodna mamicka, tak jej slobodne, ak je rozvedena a necha si meno ex-manzela, tak to... Urcite to nekombinovat.. matka jedno priezvisko, dieta druhe.. bude mat zbytocne problemy (najma v skole, deti su krute)

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
slnieckova
28. okt 2008

nechapem 😀

dmonikad
28. okt 2008

to by nerozchodil asi ani bývalý, ani terajší, ani syn...

zajo79
28. okt 2008

caute kocky...

ak by som mala svoje dievcenske meno a moj syn by sa volal tak isto ako ja, tak nevaham a dalsie dieta by malo rovnake priezvisko....

ale davat priatelovmu synovi priezvisko po byvalom...bolo by mi to blbe voci nemu,aj voci byvalemu a aj len tak,z principu...

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zajo79
28. okt 2008

ved to....

v podstate o nic nejde...len o posraty papier.

aj tak maly kade chodi, hovori ze sa vola tak ako ma priezvisko priatel.... 🙂 a ze ho tak vsetci musia volat. No nieje zlaty? 😀

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zajo79
28. okt 2008

to netusim...ale asi nieje nadseny asi... on povie aj svoje priezvisko, aj priatelovo...

a radsej to neriesim a ani sa nepytam maleho co tatino.... 😀

A uz vobec nechcem vediet co vsetko im tam rozprava 😀 😀

kathy123
18. nov 2008

S priatelom nie sme zobrati a ja som sa vyhrazala, ze moje dieta sa bude volat tak, ako jeho mama - cize by malo mat moje priezvisko. Akurat ze priatel velmi tazko nesie ze jeho prvorodeny sa nebude volat po nom. A moja rodina doteraz nevie predychat ze si ma nezobral a vsetci su presvedceny o tom, ze sa bude maly volat po mne. Teraz mam dilemu - na jednej strane by som rada dodrzala to, co som hovorila/ze bude mat moje priezvisko/, na druhej strane chcem ho priznat ako otca aj ho dat zapisat do rodneho listu. Zvazovala som alternativu dvoch priezvisiek, ale ako zistujem tak to sa neda? 😠 Tak ze bud dam moje bez tpoho aby som ho uviedla na rodny list alebo jeho ako otca??? nejak tomu celkom nerozumiem....

vroni
18. nov 2008

Kathy, nie. Na priezvisku sa musíte s priateľom dohodnúť. Dieťa môže mať tvoje alebo jeho priezvisko na základe vašej dohody (na matrike, tuším) Samozrejme, že môžeš uviesť priateľa do rodného listu (teda s jeho súhlasom 😉 ) a zároveň dať dieťaťu svoje priezvisko. Prečo nie? Dieťa nemá automaticky priezvisko otca.

kathy123
19. nov 2008

No sice juniora urobil ale nevidim dovod /kedže si ma zobrat nechce 🙂 / davat svojmu dietatu cudzie priezvisko.

Vroni: tak ze ak som to spravne pochopila, tak ci tak s nim budem musiet ist na matriku pred porodom aby tam podpisal papier s tym, ze suhlasi ze je to jeho dieta a moze byt uvedeny v rodnom liste? 😠

kathy123
19. nov 2008

Inak sa lubime a tesime na babetko, akurat na tomto sa nejako zhodnut nevieme - ja som tvrdohlava a chcem svadbu, on tiez a svadbu nechce 😀

danulik500
2. dec 2008

Čaute baby, takže keď som to správne pochopila tak musím ísť ešte pred narodením dieťatka na úrad aby tam môj priateľ podpisal papier s tým, že súhlasi že je to jeho dieťa a môže byť uvedený v rodnom liste? My tiež svadbu chystáme až po narodení dieťatka, tak chcem vedieť ako je to s tými priezviskami. Ja určite chcem aby dieťa malo meno po otcovi. Ďakujem

zajo79
2. dec 2008

ano, presne tak. Treba ist na matriku, tam spisat dohodu o priezvisku dietata, treba to doniest do porodnice, ak by si to nemala,tak priezvisko by sa dalo potom urcite len sudom.

katka2808
3. dec 2008

ahoj danulik500 a kathy123, je to potrebne niekolko mesiacov pred porodom, inac by sa mohlo stat to, ze keby sa nahodou matke dietata nedajboze daco stalo, tak oni to dieta nedaju otcovi potom... mna to caka tiez, kedze sme sa rozhodli svadbu odlozit az na buduci rok, min. niekolko mesiacov po porode ...

vivusika
30. jún 2009

kruci, ja tiež teraz riešim, čo robiť. Žijeme spolu 10 rokov, máme druhé dieťa a obidve deti priezviská po mne. Lenže ocino si praje, aby sa volali po ňom - dcérka ide treaz v septembri do školy tak aby sa to neskôr nekomplikovalo. Možno raz sa aj zoberieme - mne sa veľmi nechce. A tak teraz neviem, čo urobiť... pre pokoj v rodine... 🙂

lola13
2. júl 2009

Ja si myslim ze ak sa dieta narodi slobodnej matke malo by mat automaticky priezvisko po nej a az sa raz zoberu tak po nom ako cela rodina aj tak podla mna matky travia viac casu s detmi behanim po uradoch doktoroch a vybavovanim veci okolo nich tak mi to pride logicke a ked je otec zapisany v rodnom liste nevidim v tom ziadny problem je skratka na papieri akurat ze to jeho priezvisko nefiguruje ako prve.A okrem toho da sa to kedykolvek zmenit ak sa v buducnosti zoberiete.

zitaje
2. júl 2009

Moje obe deti maju priezvisko po mne, a ked sa vydam, necham si stale svoje priezvisko a budeme mat stale rovnake. To je najjednoduchsie riesenie podla mna, nie? Nechapem celkom dobre, preco si ma zena menit priezvisko len preto, ze sa vyda. Ale to je uz ina debata...

nadhera
2. júl 2009

ked sa mi narodilo prve dietatko, v porodnici ma zavolali priezviskom po syncekovi a prvych par sekund som vobec nereagovala 😀 dovtedy ma tak totiz nik neoslovil. obe deticky maju priezvisko po otcovi a zatial v tom problem nevidim.