Koho priezvisko dať dieťatku?

mishusha
25. júl 2008

urcite ste riesili podobny problem... a chcem vediet ako ste ho vyriesili. ked slobodna mamicka da dietatku priezvisko otca, ci ste nemali nejake problemy po uradoch, alebo neskor dieta trebars v skole netrpi, ze jeho matka sa vola inak ako ono.

sirinka
23. okt 2008

mimochodom, ked velmi chcete a mate na to dovod, da sa zmenit aj uplne a cele meno...vsetko sa da...

shela
23. okt 2008

sirinka...u nas nebol problem..nasa ma dokonca 2 mena a 2 priezviska...Nathalie Anna .... -... my sme vsetko vybavili tu vo Svedsku...papiere sme dali ambasade a uz nas netrapilo ci BA s bude mat nejake problemy alebo nie...a neboli..mala ma dvojite obcianstvo

sirinka
23. okt 2008

shela dve krstne mena mozu byt aj na sk, len neviem ako je to s priezviskom. pri sobasi sme vlastne museli uviest do kolonky, ako sa nase pripadne deti budu volat, neviem, nakolko sa to musi dodrziavat a ako je to u nezosobasenych paroch. nasa ma tiez dvojite obcianstvo a dve rodne cisla 😨

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vroni
24. okt 2008

Nie, nemozes. Mozes to dat na sud a sud rozhodne, ci pre zmenenie priezviska existuju dostatocne vazne dovody (napriklad, ze sa ex nestara, neplati, nema kontakt a zopar inych) Ale ako hovori nas kamarat pravnik: pred smrtou a sudom si nikto nemoze byt isty, takze ta to moze aj stat prachy a zmenu priezviska ti zamietnu.....
A k tym dvom priezviskam - ak ma dieta dvojite statne obcianstvo je "druhy" stat (teda ten, ktory obcianstvo potvrdzuje ako druhy v poradi) povinny akceptovat podla zvykoveho prava rodny list "prveho" statu (to je len tak velmi zhruba povedane, je k tomu milion pripomienok a vynimiek a tak)

shela
24. okt 2008

sirinka...tak potom Durianova- Bouckova by tiez nemalo platit...poznam kopec ludi ktory maju 2 priezviska..kombinovane

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vroni
24. okt 2008

Shela, dospely, ktory sa dopracoval k dvom priezviskam (ako spominana osoba) sobasom si moze nechat obidve (aj po pripadnom rozvode) a bude mat platne meno. Dieta si moze "vybrat" priezvisko matky alebo otca ale v nijakom pripade nie obidve (cize ani dvojite priezvisko matky, ak ho ziskala sobasom) Ak vsak tento sposob povoluje krajina, ktorej obcianstvo uz dieta ma, tak to akceptuju (vacsinou)
Monika, to je dobry napad. To ide celkom urcite 🙂

sirinka
24. okt 2008

shela takze uz ti to vroni vysvetlila...
vroni no a nase dieta ma dve rodne cisla a dva rodne listy, pritom sme na ambasadu dorucili aj slov. rodny list a nikto sa nas nic nepytal, proste jej vystavili aj druhy a hotovo...

vroni
24. okt 2008

Sirinka, kym vam len priradili nové rodné číslo, to sa ešte dá. 😎 Mne trvali na tom, že malej zmenia priezvisko, lebo nebolo určené súdom, ale "len" spoločným vyhlásením obidvoch rodičov. Tak som sa s nimi presne 14 mesiacov vadila, kým mi dali za pravdu 🙄 Takže zákony a dohody sú jedna vec a tajtrlíci na úradoch vec celkom iná...... (a tých pár netajtrlíkov si to potom odnesie aj za nich)
Inak rodné číslo si tusím prideľuje každá krajina po svojom, lebo to je (vraj?) len poradie zaevidovania narodenia dieťaťa.....

bubu100
24. okt 2008

Ahoj vroni, vidim že sa tomu rozumieš. Mohla by som sa aj ja niečo spýtať, už som to tu raz písala ďakujem. Ak sa dvaja rozvedú a žena si nechá priezvisko po manželovi a neskôr bude mať priateľa s ktorým by čakala dieťa, mohlo by mať dieťa priezvisko po bývalom manželovi, kedže sa tak volá. Mohol by to on potom napadnut (lebo nie každemu je to jedno), alebo ako to vlastne je?

vroni
24. okt 2008

Bubu, nemohol. Sobášom sa manželovo priezvisko stáva tvojím vlastným (teda ak ste sa tak pred tým dohodli) a ty s ním môžeš primerane tomu nakladať. Čiže aj tvoje prípadné porozvodné nemanželské 😀 dieťa môže mať tvoje priezvisko, ktoré aj priezviskom tvojho bývalého. Môže sa aj rozliať na kolomaž, má smolu. Priezvisko nie je obchodná značka a manžel ti ho nepožičiava, ty ho preberáš. Nie je darom a nemôže ho žiadať späť 😀 Meno označuje tvoju identitu a jeho nosenie ti odklepne štát. A nie manžel, čo aj bývalý....

chymenitta33
24. okt 2008

otrivinkajanka--- pretože na mestkom úrade tá pani mi to opakovala, že s tým sú veľké problémy že kolké tu už tak boli a rozmysleli si to. No ale tak to sa dá časkať nič sa im nechce robiť tak to je aj tak vidieť☹Dakujem za informáciu..David je tiež po ockovi a aj tak by som to nezmenila lepšie David Budjač ako Hruška, že?!🙂 🙂 🙂 🙂

bubu100
25. okt 2008

Vroni, ďakujem. Vieš mňa sa to netýka, ale môjho terajšieho priateľa. Neviem je to trošku čudne, pretože ak sa narodi chlapec priezvisko nosi aj jeho generacia. Tak len dufat, aby priezvisko dala po otcovi dieťaťa, alebo ako tu už bolo spomenuté musia ísť na matriku. 😨

vroni
25. okt 2008

No ano, je to skor nezvykle, ja by som veru nechcela, aby sa moje dieta volalo ako uplne cudzi chlap (lebo pre to dieta to je uplne cudzi chlap), ale zase ked uz jedno dieta s takym priezviskom ma (ak ma), mozno nechce, aby mali deti rozlicne priezviska.... V kazdom pripade s tym priatel nemoe robit vobec nic. Mozno len byvala vie, ako mu na tom zalezi a bavi sa?

montinka
25. okt 2008

ahojte chcem sa spytat ked ma dieta priezvisko po otcovi a potom sa akoze jeho rodicia rozidu myslite ze si moze vziat dieta otec a kebyze sa sudia hrozilo by ze sud zveri dieta prave otcovi ze ma jeho priezvisko? mate s tym niekto skusenosti?

zajo79
25. okt 2008

nie...dieta patri matke. to ze ma jeho priezvisko,nema ziadne prvorade pravo na vychovu. Dieta neprisudia matke len ak by sa nebola schopna o neho postarat - cize alkoholicka, narkomanka...

montinka
25. okt 2008

aha dobre vdaka.🙂

zajo79
25. okt 2008

😉 nieje zac...ja som si tiez s tym niekedy uzila... ale uz je vsetko ok. 🙂 drzim palceky

montinka
25. okt 2008

ved zatial to nehrozi iba sem tam ma strazi ze kebyze sa rozideme tak bere aj malu lebo ma jeho priezvisko

zajo79
25. okt 2008

nooo, takych reci som si uzila...ze mi ho zoberie, dokonca aj svokra sa mi vyhrazala....

ze som neschopna...a neviem co vsetko....

niekam ho posli, ze nech si precita zakony....

To Ti preco hovori take reci? 😒 dufam ze je to len v ramci srandy

montinka
25. okt 2008

ale tak hadam v ramci srandy aj tak by som mu ju nedala. 😝 teda nie dobrovolne

zajo79
25. okt 2008

😉

ja som rozvedena, syn ma priezvisko po byvalom, ja som si tiez nechala priezvisko po byvalom...ze nech nemam ine priezvisko ako maly.

teraz mam priatela, cakame babo.... a najradsej by som bola ak by som sa volala rovnako ako moje deti, ale to by sa dalo len ak by som mala priezvisko svoje dievcenske....je mi blbe dat priatelovmu synovi prievisku po byvalom..... 😔 ...i ked v ramci srandy mu to vzdy hovorim.

svadba by mala byt buduci rok...i ked neviem ci ju vobec chcem

montinka
25. okt 2008

no my nie sme zobrati preto ma to zaujimalo. hmmm a nemozes si zmenit priezvisko na svoje dievcenske?

zajo79
25. okt 2008

v podstate mozem.... ale zas budem mat ine priezvisko ako syn....

co budem mat asi aj tak, lebo neratam s tym,ze byvali podpise,ze maly by sa mal volat inak....

nevies co vsetko to obnasa vratit sa k dievcenskemu priezvisku?

montinka
25. okt 2008

neviem veru a to nemozes zmenit aj synovi bez suhlasu byvaleho?

zajo79
25. okt 2008

vobec netusim ako to vyriesit...

i ked najradsej by som dala synovi priezvisko moje, i ked mi to zas pride nefer voci priatelovi....

o svadbe hovori, ze buduci rok, i ked priamo sa ma to nepytal...teraz sme to nestihli, zomrela mi mama, v tom case som zostala tehotna...takze svadbu som teraz vobec nemala chut riesit. Ale termin porodu sa pomaly ale isto blizi a ja neviem ako to vyriesit, ci to nechat tak alebo vybavovat dievcenske meno.....

montinka
25. okt 2008

fuuuha tak to mi je luto. nooo neviem co ti poradit

vroni
25. okt 2008

Bez suhasu byvaleho priezvisko zmenit nemoze. Ale ten napad, po svadbe si nechat svoje povodne priezvisko a prilepit priezvisko noveho manzela povazujem za genialny. To sa vlastne obe deti budu volat ako mama a zaroven maju aj priezvisko svojho otca....

zajo79
25. okt 2008

nechcem to komplikovat.... tak to asi necham tak ako to je a syn nech sa vola po priatelovi....chodit hore dole po uradoch moc nemam chut...ked je to raz jeho dieta,nech sa vola po nom... i ked mi je trosku luto ze sa nevola aj po mne...ale to sa vyriesi v buducnosti, potom si necham dve priezviska

nech sa Ti dari a dufam ze to nebudete musiet riesit ze by Ti chcel zobrat malu 😉 tiez sa niekedy dotahujeme, o vselicom sa bavime...ale v ramci srandy.