Koho priezvisko dať dieťatku?

mishusha
25. júl 2008

urcite ste riesili podobny problem... a chcem vediet ako ste ho vyriesili. ked slobodna mamicka da dietatku priezvisko otca, ci ste nemali nejake problemy po uradoch, alebo neskor dieta trebars v skole netrpi, ze jeho matka sa vola inak ako ono.

nadhera
2. júl 2009

znama ma dve deti a ked zbojnicili a stale nieco po nej chceli, tak im vravi, cie ste deti? povedali otcove priezvisko - a mama na to , tak si chodte za otcom a pytajte od neho. 😀

angua27
3. júl 2009

nadhera, to je vtipné. to si musím zapamätať, aby som to na môjho zbojníka tiež mohla použiť. 😀

miruska78
10. júl 2009

to je fakt trefné, použijem asi aj ja neskôr, tiež je náš drobec po tatkovi, ja s tým teda osobne žiadny problém nemám, má tak krajšie priezvisko ako ja a pasuje mu viac k menu 🙂

lifiatko
25. jan 2010

ja mam problem... svoje priezvisko si chcem zmenit na mamkine zamlada, to by bolo OK... ale mam priatela, planujeme buducnost aj deti, ale on (a hlavne jeho rodina) su v tomto staromodni, nechcu mi dovolit mat svoje meno, nech si zoberiem ich, aj deti nech sa volaju ich priezviskom... pritom maju 2 plne dediny svojho priezviska, sami chlapci sa im rodia... ja si svoj rod chcem uchranit, snubencovi nevadi ak si necham svoje priezvisko, dohodli sme sa aj na tom, ze by sme si zobrali svoje priezviska navzajom, aby bol kazdy spokojny a aj moj rod zachovany...
lenze dieta nemoze mat 2 priezviska a tu je uz problem, lebo v tomto nechceme ustupit nik... mame este rok do svadby, ale bojim sa uz teraz ako to bude... jeho strasia ze ho rodina zavrhne, ked sa vzda svojho mena, matka ho hucka proti mne, ze ja nech si robim co chcem, ale deti nech su "jeho"... aj on pozna len takuto tradiciu, my v rodine mame chlapa co si zobral nase priezvisko, ale tiez maju same dievcata :o) ale keby slo len o tradicie, ani spat pred svadbou sme spolu nemali :o) rozmyslala som ze dieťa dostane jedno meno pri narodeni a hned mu dame zmenit priezvisko na dvojite - to by slo, ze? ked si chce dospelak zmenit, poziada si o to sam... dieta musi mat zakonneho zastupcu - a bolo by to vybavene, nie? alebo keby nase priezviska boli pisane cez pomlcku - nezmeni sa to nejako? neberie sa to potom ako jedno priezvisko???

diddi
25. jan 2010

ak sa zosobasite, ty si mozes nechat aj svoje aj muzove.....no s detmi je to trosku horsie, mozu mat len jedno priezvisko....musite sa dohodnut, ale ja v tom nevidim problem, ze sa deti budu volat po otcovi, ty v tom vidis problem?...pomlcka sa nedava

kacenqa
25. jan 2010

diddi ale lifiatko napisala, ze si chce uchranit rod, takze asi tam vidi problem, ze deti sa budu volat po otcovi...

inac je to pekne nefer, co jeho rodinu do toho?! a zavrhnut niekoho len kvoli menu je dobra haluz, podla mna nanho len vyvijaju psychicky natlak, ale keby doslo ozaj k tomu, ze deti sa budu volat po tebe, tak sa s tym myslim si, zmieria. nenechaj sa zahnat do kuta, ak je to pre teba dolezite, trvaj na tom. lebo raz zacnes ustupovat a uz neskoncis....

lifiatko
25. jan 2010

jasne ze len psychonatlak... kym sme sa o tom bavili len my 2, on dokonca suhlasil (nie hned, ale postupne ma pochopil a povedal ze by to slo)... neslo, ked sa o tom nahodou dozvedela jeho matka este aj s babou, celu noc do neho hucali (pritom jeho oco, co je meno po nom, povedal nech si robi co chce 🙂 ) ze cela rodina ho zavrhne - pritom ON im vsetkym pomaha, bez jedineho slovka odvravania, on je taka dobracka dusa, bez neho by si neporadili... nemaju tolko sily, ani rozumu - moj ma elektrotech. vystudovanu, teraz este stavbarinu... cize do vsetkeho sa rozumie, aj ho to bavi, tak rad pomoze... hned pri prvej pomoci co by od neho potrebovali by ich to hnevanie preslo 🙂

diddi
25. jan 2010

jasne, co je jeho rodinu do toho...ale zas sa pozeram opacne na to...keby sme mali synov a oni pridu s tym, ze si beru meno zeny, alebo ich deti sa budu volat po matke...bola by som smutna...a moj muz urcite 😖

lifiatko
25. jan 2010

tiez som sa na to skusila takto pozriet, ale ved ja nechcem aby muz skoncoval so svojou rodinou a bol len moj, ja ho proti nim nehuckam (ako robia obcas oni jemu proti mne), tu neide o to ze sa mi ich meno nepaci, ze mam nieco proti tej rodine, VOBEC!!
ja ich neriesim... s nimi to nic nema, ja som uz odmalicka hovorila ze sa budem volat ako moja zlata babenka 🙂

kacenqa
25. jan 2010

ale ved on si nemusi zobrat jej meno. ved teoreticky by sa to dalo vyriesit tak, ze ona bude mat obe priezviska - svoje aj muzove, ale deti budu mat jej priezviska, ved to sa vsetko dohaduje v tom formulari pred svadbou

inac najhorsie su take dobracke duse...ja som mala tiez problem, ked som so svojim manzelomeste len chodila, tak boli strasne proti mne a tiez ze ked so mnou ostane, bude sa trapit otec, a ked sa bude otec trapit, tak aj mama, a nakoniec sa bude trapit aj on, lebo jeho rodicia sa trapia....blablabla...takmer tomu ich natlaku podlahol. (on sa totiz so mnou ozaj vtedy rozisiel, ale potom sme si to vydiskutovali a nechala som mu cas nech si premysli, co chce) dodnes neviem, co rozhodlo 'v moj prospech' ale sme spolu a stastni. a rodicia? zvykli si. nevravim, ze mame idealny vztah, ale pokial sa s jeho rodinou vidim 3-4x do roka, tak to znesiem v pohode...

lifiatko
25. jan 2010

no ved hovorim, nech si neberie ani moje meno, len skoda ze potom nebudeme ako rodina, so spolocnym menom - preto sme chceli dvojite, no len to bebo nemoze mat...
volat sa po nom by znamenalo koniec mojho rodu
volat sa po mne - s tym su problemy, nedovolia mu... najhorsie, ze sa im nevyhneme, budeme s nimi byvat :( maju dom, ktory uz je napoly na drahom... spociatku sa hrabeme do mesta do podnajmu, ale na stare kolena kto opatri rodicov? :( tak tam budeme musiet ist...

juliakocka
25. jan 2010

....chcem len zareagovať, že ja som sa vydala a mam meno manželovo a čakame babo a bude po nom... čo sa týka tých drístov o rode....nechápem, veď je to uplne jedno kto sa ako volá...hlavne nech ste všetci šťastní, zdraví a spokojní a hlavne si nenechajte do toho zasahovať rodinu alebo ďalších ľudí, ktorých do toho vôbec nič nie je.....držte sa a veľa šťastia

lifiatko
25. jan 2010

zlata moja, pre Teba to mozno nic neznamena, pre mna ano... neriesime tu PRECO to chcem, ale CI a AKO sa to da, aby sme obaja boli spokojni... tie veci naokolo som vypisovala, lebo sa na to aj tak kazdy pyta, ale moj nazor mi nezmenite...

ondrulka
8. feb 2010

ahojte, s priatelom spolu len žijeme, svadba zo strany mojho milého neprichádza nikdy do úvahy a stále váham po kom dať priezvisko, chcem sa vyhnúť tím trapním situáciam kedy mi v škole či u lekára nebudú vedieť dojsť na meno, budú to všade motať... vidím také prípady okolo seba a myslím že by mi bolo nepríjemné každému vysvetlovať ako sa volám...
A mám aj takú otázočku. Ak by ma osvietilo a dala som meno po otcovi a rozišli by sme sa, a chcela by som aby sme s bábom mali rovnaké priezviská, to musí s tím aj súhlasiť otec alebo ako slobodná matka by som mala väčšie právo rozhodovať o niečom takom? 😎 😎 😎

lauraa
8. feb 2010

lifiatko a keby si si ponechala svoje priezvisko a manzelove k tomu.... mala by si dvojite priezvisko 😉
ondrulka naco to chces komplikovat, daj tvojmu dietatu tvoje priezvisko....So zmenou priezviska vzdy musi otec dietata suhlasit......

ondrulka
8. feb 2010

ok nekomplikujem nič. ak nieje istá budúcnosť tak si asi fakt ušetrím mnoho vybavovačiek... bude mať meno ako mamina...len som chcela počuť aj názor druhého...tá moja nerozhodnosť... 😒

lifiatko
15. feb 2010

ano, to by bolo v pohode, ja sa tomu nebranim, tu by sme sa vedeli dohodnut... ale babätku dvojite nemozes dat, iba jedno-jedine priezvisko... ved aj teraz belohorcova chcela dat dcere dvojite a ceske urady nepovolili ani takej celebrite... a to mame ked nie rovnake, tak aspon podobne urady, zakony... a tu narazam na problem, ja chcem silou-mocou presadit svoje priezvisko a muzicek tiez neustupi... a uz sa do toho zacina moontovat aj rodina... jeho trepu o tradiciach a vydedeni, moji sa tichucko tesia ze som si zvolila rodinne priezvisko a drzia mi palce, ale uvedomuju si ze tradicia je silna vec... ale ja sa nechcem poddat len nezmyselnej tradicii, je mi to proti srsti robit nieco len z donutenia, lebo kazdy to tak robi... proti tradicii sexujeme, byvame spolu, zenska studuje a chodi do prace, ale podla tradicie ma robit muzovi sluzku, obskakovat ho a starat sa o neho, porodi decko a ani meno mu nemoze dat svoje :( pripadam si potom fakt len ako nic, o vsetko sa musim postarat a nic z toho nemam... kurnik a ako ma vytacaju tie oslavy ked sa narodi decko - zenska grca 3 mesiace, pocas dalsieho polroka pribera a uz to nikdy neschudne, pri porode trpi ako kon a ked je konecne po vsetkom, kazdy len chlapa potlapkava po pleci, ze sa pochlapil a aky je hrdina... tak si nezasluzim aspon to meno aby malo bebo moje???

ondrulka
15. feb 2010

lifiatko plne s tebou súhlasím čo sa tíka tích "tradícii" a oslav...zasa je žena v nevýhode 😎. Podla mňa by si sa mala rozhodnúť podla seba, ako to ty všetko chceš a nie dávať na to čo chce tvoj snúbenec keď je pod takím tlakom rodičov. Podla toho čo píšeš, keby nebolo svokrovcov tak by v tom problém nevidel... Tak sa neunáhli. Ja už mám vo všetkom jasno, bábo bude mať meno po mne či sa to mojmu partnerovi páči alebo nie. Ale to už je o inom, myslím že tomu mojmu je to úplne jedno lebo už má syna čo nosí jeho meno, tak vôbec neprotestuje. V mojej rodine som tiež tímto pádom "záchranca rodu" aj keď mi tieto veci nič nehovoria, ide mi len o to aby moje dietatko malo meno ako ja...
tak vela šťastia v rozhodovaní 😉 😀 😀

lola13
9. mar 2010

ahoj mozno so mno nebude kazdy suhlasit ale podla mna ak sa narodi dieta slobodnej matke tak by malo mat priezvisko automaticky po nej na to je predsa svadba a potom maju vseci rovnake priezvisko ale ak sa svadba nekona je podla mna len na dobrej vole matky a vztahu dvoch rodicov dohodnut sa ci sa da priezvisko po otcovi ak tam tie vztahy medzi nimi neklapu al to skripe podla mna by nebolo vhodne davat priezvysko po otcovy nakoniec ak sa ty dvaja raz aj tak zoberu budu mat vseci aj tak raz rovnake priezvisko

felicite
9. mar 2010

Písala som dosť dlhú reakciu príspevok a nezobrazil sa mi tu hneď. Máma šľak trafiť, že to budem písať znova či to trvá dlhšie, kým sa to tu ukáže??? Som tu nová... 😠

felicite
9. mar 2010

Tak som zistila, že som sa namáhala zbytočne. A tak pekne som to napísala ☹ ☹

No nič, tak sa pokúsim neskôr. Hádam si to zápamätám...

Ale aspoň radu od skúsenejších. Po určitom čase vás to vyhodí zo systému, keď dlho píšete???

Mám to radšej písať v nejakom programe a potom to sem skopírovať, či koľko minút môžem písať príspevok, aby mi ho tu ukázalo???

terezka044
10. mar 2010

felicite to bude skor chyba prehliadaca (ak mas explorer napr, alebo neaktualizovanu mozillu, alebo problem s firewallom). ak sa bojis ze sa to stane znova napis vo worde a prekopiruj. mna to tiez dokaze pekne nastvat (robi mi to facebook obcas)

sasulec
10. mar 2010

ahojte ja som dala po priatelovi a teraz to lutujem,teda boli sme na matrike a tam priznal otcovstvo s tym,ze sa bude volat po nom a kedze ma este 1.rododeneho syna,nech maju iked nevlastny surodenci rovnake priezviska,teraz mi je to luto,lebo mi to komplikuje zivot,tod len moj skromny nazor.. 😔

felicite
10. mar 2010

Dík terezka044

mamutka
10. mar 2010

o tomto som minule premyslala, ze by som v situacii, keby sme boli slobodni, nedala po priatelovi priezvisko. ved matka dieta vynosi, porodi, bude s nim chodit vsade, po dr., skolka, skola, a dieta sa bude volat inak....pride mi to divne. a kedze nikto nikoho nepozna dokonale, a velmi vela panov dostane chut na mladsie slecny bez starosti, hodne by som sa bala, ze ostanem casom sama s dietatom a este sa mi bude volat po niekom kto nas opustil a ani to nemo si nezasluzi.
ako sa tu uz pisalo, na to, okrem inych veci, je svadba, vtedy sa meni meno zeny, na co to motovat tak, ze si budeme vyberat ake priezvisko dietatku, ved je prirodzenejsie aby malo po matke.
ale u parov, ktore su spolu cele veky a maju prip.aj viac deti uz, by som to videla v pohode, je im jasne ze spolu ustoja kazdy problem a dokazu spolu vychovat rodinu.
ale ked sa niekomu narodi prve a uz ho menom supnut chlapovi do vienka a potom su tu tie diskusie, "on ma nechape, ja ustvana pri detoch, on riesi ine"....no potom mozu banovat, ze si dieta pomenovali po egoistovi.

ajka82
10. mar 2010

ehmmm, no nasa dcerka ma priezvisko po priatelovi,som sa ho pytala ci naozaj chce aby sa dcerka po nom volala a on sa velmi tomu tesil, tak ma meno po nom a u nas o svatbe ani slovo este nepadlo a neviem ci vobec padne (kedze priatel bol rozvedeny, bez deti a ja predtym bola zasnubena adooost nestastne-ale to o tom asi neni)
a na to, ze u pediatricky, alebo na uradoch nas zavolaju priezviskom priatelovym tak berem celkom v pohode, kedze to povedia tak vseobecne "R...ovci podte", sak mala sa tak vola aj priatel sa tak vola a som tam s nimi 😅 ..nerobi mi to problem, ze ma neoslovia mojim menom, aj ked vedia, ze sa volam inac

tictactoe
11. mar 2010

ja som dala priezvisko malemu po otcovi aj ked spolu nezijeme a ani sme nikdy nezili. mame aky-taky vztah, o syna sa zaujima. ale ak sa raz vydam a zmenim si priezvisko, tak maly bude mat aspon pocit ze "patri" k jednemu z jeho rodicov ked budu nosit spolocne priezvisko. komplikaciu v nasich roznych priezviskach vobec nevidim, jedine v tom ze sa tazsie vyslovuje.

felicite
11. mar 2010

Ja teraz tiež riešim, zatiaľ v sebe, problém s priezviskom budúceho dieťatka, keďže s priateľom čakáme ďalšie.
Prvé naše spoločné dieťatko má po ňom priezvisko, i keď som najprv chcela, aby malo priezvisko po mne, keďže nie sme zobratí, ale žijeme spolu. Nechala som sa naivne presvedčiť jeho smutnými očami, že on tu v našej ako hovorí moja dcéra "svorke" nechce byť jediný s týmto priezviskom, tak som súhlasila s jeho priezviskom. Keď som súhlasila, povedal, nech plánujem svadbu ale zase nie hneď. Dodnes ju odkladáme.

Celý jeho postoj ma o to viac zarazil, lebo ešte predtým než sme počali naše prvé, vyhlasoval, že jemu nebude vadiť, keď sa naše spoločné dieťa bude volať po mne, neskôr to zmenil, že chlapec sa bude volať po ňom a meno mu vyberiem ja, dievča bude mať priezvisko po mne, lebo aj tak sa vydá a meno vyberie on.

Keď som minule nadhodila, že toto naše druhé neplánované dieťatko bude mať priezvisko po mne, rezolútne to odmietol, že predsa sa nebude jedno z jeho detí volať inak. Tu musím doplniť, že on už má z predchádzajúceho vzťahu, kde tiež nebola svadba, 3 deti so svojím priezviskom - 2 chlapci + 1 dievča. Ja mám tiež 1 dcéru s mojím priezviskom ako slobodná mamička.

Vnútorne ma tým s prepáčením "nasral", lebo tu sa chce držať nejakej tradície, ale pojať za manželku matku svojich detí to už veľmi nie, to už nemusí ísť s tradíciami.( Aj keď pravdu povediac, už ma na svadbu s ním prešla dávno chuť. Sú tam objektívne aj subjektívne príčiny. Ale o tom možno v inej téme...)

Teraz trošku ľutujem, že som neposlúchla staršiu sestru , ktorá mi hovorila, že mám kľudne dať chlapčekovi priezvisko po mne s tým, že keď sa vezmeme, že mu ho zmením, ale pre istotu, že dovtedy bude mať priezvisko po mne, náhodou keby sa niečo stalo a priateľ zdupká. Celá moja rodina sa tešila, že sa malý bude volať po mne, že sa prenesie naše zaujímavé a cez môjho otca známe priezvisko na ďalšiu generáciu. Hlavne asi dedo by bol rád.

No čo už. Ale teraz som odhodlaná nedať sa, aj keď boli vyhrážky typu, potom sa nediv, ako sa zachovám ja... (???) Nepýtala som sa, čo tým myslel, ale mám dojem, že to bude otázka peňazí, lebo toto je asi najväčšie tabu v našom vzťahu.

Nápad, že jedno dieťa bude mať priezvisko po otcovi a druhé po matke nie je nič nezvyčajné. Moja kamarátka, ktorá je dokonca vydatá, sa ešte pred svadbou s mužom dohodli, že ona si nechá svoje priezvisko a keď budú mať chlapca, bude sa volať po nej a dievča po ňom. Ale prekazili im to na úrade pred svadbou, lebo že ich spoločné deti musia mať podľa zákona priezvisko len po jednom rodičovi. Takže sa dohodli, že deti budú mať meno po tatovi. Tatko chcel byť veľkorysý, lebo on má z prvého manželstva 2 chlapcov, o ktorých sa mu skoro až do dospelosti starala práve moja kamarátka a užila si cez ich mamu s nimi pekné peripetie. Kamoška asi tiež mala pocit tak ako ja, že by bolo pekné zachovať priezvisko aj jej rodiny, keď jej partner má so svojím priezviskom už potomkov dosť.

Asi niektorým ženám sa to zdá divné, že načo niektoré z nás presadzujú zachovanie svojho rodného priezviska, že je to jedno, ako sa človek volá, že rodina má mať jedno spoločné priezvisko. No úplne nie je jedno ako sa človek volá, aj meno robí osobnosť a je nositeľom energie a ako už bolo v predchádzajúcich príspevkoch písané, vôbec nezáleží na tom, či sa v rodine volajú všetci rovnako, dôležité sú vzťahy. A za ďalšie matka má najväčšie právo rozhodovať o tom, ako sa jej deti budú volať. Ale ženy sú v tomto veľkorysejšie než chlapi.

Takže si to každá z nás môže vyriešiť po svojom. Ale obhajujem názor slobodných mamičiek, hlavne keď nežijú s ockom svojho dieťaťa alebo si ich nemieni zobrať, aby si presadili právo dať priezvisko dieťatku po sebe.

Držím palce, držte aj vy mne.... 🙂 🙂 🙂

zelmirka1
12. mar 2010

felicite ja som presne ten pripad ako si pisala o kamoske, nechala som si po svatbe svoje priezvisko a chcela som dat chlapceka po mne a dievcatko po muzovi lebo som chcela zachovat nas rod, tragicky mi zomrel brat a ostala som sama, zatial co manzel ma brata ktory uz ma syna. Zial to neslo a v tom chaose okolo svatby som nakoniec dala po nom, dnes mame syna a priznam sa ze trosku ma mrzi ze som nedala po mne, ked som to chcela zmenit tak sa to uz neda, mame totalitne zakony, jedine teraz ked uz je maly na svete sa da poziadat o zmenu priezviska ak otec suhlasi /moj muz bez problemov/ ale nemusia to povolit lebo musi byt padny dovod. Ked som chcela dvojite priezvisko ani to sa neda dat detom a keby som ho chcela ja tak sa tiez neda lebo ked som sa vydavala este to nebolo mozne...sranda ze ?

Co sa tyka toho ze si zena necha svoje priezvisko, ja som to brala tak ze patri ku mne, som to ja, moja osobnost a keby som si zmenila uz to nebudem ja, niekomu to moze zniet cudne ale to je len o zvyku ze sa musi rodina volat rovnako, nemusi, hlavne nech funguje a maju sa radi. Vela muzov nedokaze zniest aby sa dieta volalo po mame ale je to dost sebecke lebo oni automaticky chcu aby zena aj deti boli ako on ale opacne v ziadnom pripade, este par storoci potrva ten patriarchat. 😉
Samozrejme malo by to byt vecou dohody medzi partnermi ale tiez drzim palce vsetkym maminam aby dokazali dat meno svojmu dietatku ako si zelaju.

felicite
12. mar 2010

Zelmirka, som rada, že je viac žien, čo takto premýšľa a neboja sa ísť proti zaužívaným tradíciam.

Inak som raz v TV videla, že syn spisovateľky Táni Keleovej - Vasilkovej má presne to isté dvojité priezvisko ako jeho mama, ale on je už asi dospelý a to si už asi zariadil sám, možno z úcty k mame. Napríklad náš prvý československý prezident Tomáš Garyk Masaryk si pridal k svojmu priezvisku manželkino priezvisko. Asi ju veľmi miloval.

Ja tajne dúfam, že keď náš chlapček bude už veliký, že si uctí svoju maminku tým, že si pridá jej priezvisko. Bolo by to pekné gesto. Aj tak, keď sa narodil, dostal automaticky moje priezvisko a pristalo mu viac. Nič proti priateľovmu, ale moje je kratšie a mäkšie a jeho vyznieva veľmi tvrdo nemecky.

Prezradím Ti, že každý večer, keď ho konečne pesničkami uspím, šepkám mu do uška meno, s ktorým sa narodil, tak dúfam, že sa mu to dostane do podvedomia. 😵