Krst, pred svadbou rodičov. Je to možné?

miroslava194
30. mar 2009

ahojte všetci....dozvedela som sa ze čakam s priateľom babatko, ale až v tretom mesiaci, do vtedy som pracovala v zahranici, a nechcela som sa tej prace vzdat, kvoli tomu že na Slovensku by som už do porodu tak dobre platenu pracu nenašla, a nebolo by to ferove ani voči ludom u ktorych som pracovala, keby som im len tak z dňa na deň povedala že odchadzam...z tohto dovodu nebol čas na svadbu, vybavovanie svadby ...no a teraz je uz neskoro, tak som chcela počkať do narodenia dieťaťa, pokrstiť ho a neskor urobiť svadbu so všetkym čo k tomu patri...no neviem, či to bude možne...či nam to kňaz uzná....preto sa chcem opytať či mal niekto z vás taky problem.....prosim poraďte mi....velmi sa nad tym trapim....ďakujem

zuzanale
31. mar 2009

katun švagriná krstila v tom novom v petržalke ale to bolo pred 2,5 rokom 😅

zuza.m
31. mar 2009

ked som krstila maleho tak sa nikto nepytal či mam všetko urobene aj ja podmienka bola aby toto všetko mali krstny rodičia.teda okrem sobaša.ten nemuseli mat .a normalne sa čudujem čo koho do toho či mam všetku sviatost ja.ved tu ide o človiečika ktory je sam sebou a nie aby niesol tažke hriechy svojich rodičov a koly tomu že rodičia niečo nemaju ho neokrstia..jeden nam ho nechcel okrstit ale to iba preto že sestra žije s rozvedenym.žieje niesu zosobašeny a nemaju ani deti.su spolu pol roka a toje dovod prečo necheli okrstit moje dieta 😠 .preto že krstna matka žije v hriehu s rozvedenym mužom. 😠

patricia1971
31. mar 2009

katun nám vtedy dcérku pokrstili v Blumentáli,ale to bolo v r.2000, môj prvý manžel nebol veriaci,ani svadbu sme nemali v kostole,ale deti som pokrstiť dala..v Blumentáli som to normálne vysvetlila a nebol žiadny problém,ani od krstných rodičov nič nechceli........ja som si pred 4 rokmi urobila prvé sväté prímanie a birmovku, druhú svadbu som mala v kostole,aj Lili sme pokrstili,ale to už farár a to známy z Trnávky z kostola chcel od nás všetko,aj od krstných rodičov a to môj muž a aj jeho sestra (krstná mama)tam chodili do kostola od malička a poznal ich 😵 ...ja by som ale skúsila ten Blumentál 🙂

habibi78
31. mar 2009

katun, saleziáni na Miletičke sú v pohode, p.Baxa je super, možem ti dať na neho mobil, dohodnete si termín.... s nami bolo na náuke pred krstom asi 8 párov, z toho 5 boli nezosobášení.....bolo to minulý tok v septembri...

diddi
31. mar 2009

zuza m.,a presne toto ma na tych "polomuzov" stve...robia daleko vacsie svinstva....dokonca aj tam, ako si sami pomenovali to miesto - k Bohu najblizsie - vo Vatikane....a nas budu lustrovat az do desiateho kolena....ja kvoli tomu ani do kostola nechodim, mam svoju vieru, vo svojho Boha, posluhovacov k tomu nepotrebujem....a zvlast mi byvalo zle ked som videla nasich knazov ako pred oltarom spinali ruky, hadzali sa nakolena az mali cela otlcene a po hodinke divadielka a pozlatkovych ceremonii zabudli kto su a co maju robit a ako zit.....na takych sa fakt nemusim pozerat....zijem vo svojej viere, nie v katolickej monarchii

kocurko1
31. mar 2009

Caute. Vidim, ze je tu kopec nazorov, ale pokusim sa nikoho neurazit.
Kazdy clovek ma pravo na krst. Knaz nema pravo krst odmietnut, iba odlozit na nevyhnutne kratku dobu. To je v pripade, ked vidi, ze rodicia by si mohli usporiadat manzelstvo alebo povedzme vyhladat vhodneho krstneho rodica. Vsetko v tom zaujme, aby mohli byt dobrym prikladom pre dietatko. Hlavne farar by to mal ludom vysvetlit poludsky. Aj ludia by to nemuseli brat len ako ceremoniu, to im vedia vystrojit aj na matrike. Takze znova o ludoch.
Ja osobne mam stastie, ze v mojom univerzitnom meste a aj u mojich rodicov su mladi ustretovi farari. U nich sa dal pokrstit aj moj manzel a brali sme sa tam. Babo tam tiez odvezieme na krst. Neviem si to predstavit tu v TT u prestarleho fararka. A moj manzel mi nezabudne pravidelne zdoraznit, ze keby som ho prvykrat zobrala do kostola sem, tak je dodnes nepokrsteny.

zuza.m
31. mar 2009

diddi a čo by si povedala na to ked naš farar oznamil babkam že mu do zvončeka nemaju hadzat drobne z eur.že on sa stakymi drobakmi zapodievat nebude.nieže si niekto z hub otrhne peniaz a da to jemu darmožračovi len tak zadarmo z dobrej vole,ale on si na drzovku bude vyberat akeeeeee!!!!!!!! 😠

diddi
31. mar 2009

tak to je sila!!!!.....zrejme sa nikto nenasiel kto by v tej chvili mu na to nieco povedal.....mne by to bolo jedno,kostol,nekostol....a to este dostavaju peniaze zo statu.....farizeji

other_side
31. mar 2009

my sme maleho dali pokrstit a nie sme s priatelom svoji.. bolo to v pohode 😉

tomzuzka
31. mar 2009

Ja súhlasím s mizulienkou... koľko vecí je tu vytrhnutých z kontextu, až hrôza.. niekto tu spomenul že Pán Ježiš povedal, že nechajte maličkých prísť ku mne, tak na základe toho, by vaše deti mali kňazi bez námietok pokrstiť, ale už to, že ten istý Pán Ježiš povedal, že kto žije so ženou svojho blížneho, alebo, kto smilní, teda nie je v maželskom zväzku, tak hreší, to už nikoho nenapadne?!!! tuším si každý vyberá len to, čo mu vyhovuje?! lenže to potom nemá s vierou ozaj nič podobné.ani tvrdenie, že "ja verím len do kostola nechodím a kňazov neuznávam".. to je ako keby ste išli k lekárovi/ktorého uznávate/, aby vás vyliečil, on vám dá recept na liek, ktorý si máte vyzdvihnúť v lekárni, ale vy by ste si povedali, že lekárnika neuznávate, tak si ani ten liek uňho nevyberiete. tak vám je v konečnom dôsledku nanič...a odpoveď ešte na jednu otázku položenú v tejto diskusii: asi by sa niekto veľmi čudoval, koľko manželských párov spolu pohlavne pred svadbou nežilo!!!takže sa to dá!!keď to dokáže hoci len jeden pár, tak už nik nemôže namietať, že je to nemožné, nie?!!

tomzuzka
31. mar 2009

odkaz pre miroslavu, ktorá túto tému založila... dieťa sa dá pokrstiť aj vtedy ak rodičia nie sú zosobášení v kostole, ale netráp sa, veď naozaj môžete dať dieťatko pokrstiť priamo na vašej svadbe, keď ju plánujete... u nás sa raz sobášili v kostole manželia/roky žili v civilnom manželstve/ a hneď po ich sobáši im p. farár pokrstil ich tri deti🙂

diddi
31. mar 2009

Je to mozne,ale je to nepochopitelne....a hlavne preco by som mala cakat na milovanie az po svadbe??? 😨 aky je na to dovod?... ked niekoho lubim a tuzim po nom.....a je zakazane verit, ked nechodim do kostola?...ved Boh je vsade...a hlavne,milujem ak niekto cituje Bibliu a nema na to svoj nazor

lasicka_
31. mar 2009

preco by bol sex az v manzelstve nepochopitelny?urcite je to zmysluplnejsie ako mnozstvo zbytocnych potratov suvisiacich s predmanzelskym sexom...a verit nie je zakazane, ved aj napriklad diabol veri v Boha a sprava sa podla svojich predstav a nazorov 😉

lasicka_
31. mar 2009

ale aby ste ma kocky nepochopili zle, to nie je utok ani odsudzovanie, len moj nazor...len to v co verim

tomzuzka
31. mar 2009

jasné, že je sex až v manželstve zmysluplný.. ak to niekoho zaujíma alebo si chce zistiť ako to je, nech si spraví taký prieskum: koľko manželov, ktorí sa rozviedli, žili spolu už pred manželstvom. ja nepoznám rozvedených, ktorí by nemali sex pred manželstvom..naozaj, nepoznám..

diddi
31. mar 2009

diabol veri v Boha???? 😨 .....nie kazdy predmanzelsky sex suvisi s dietatom a potratom....a dokonca aj manzelsky sex suvisi s potratom....ale zrejme tu Jezisovi neslo o potrat,ale o smilstvo.....a o.i.ja verim v Boha,ale neverim v cirkev...mam dost zle skusenosti,zazitky,zle priklady....a som preto podla teba diabol,ze verim podla svojich predstav a nazorov a svojmu PRESVEDCENIU.....nie niekomu co vodu kaze,vino pije???

tomzuzka
31. mar 2009

diabol je padlý anjel, takže verí v Boha, vie že Boh existuje.prečo by sa ináč stále usiloval proti nemu bojovať, keby si myslel, že neexistuje? logické, nie?

diddi
31. mar 2009

verit a vediet je rozdiel

mukky
31. mar 2009

sestra sa nedavno krstila pred svadbou.....ja maleho este pokrsteneho nemam,a uvazujem o tom ze asi ked bude dospely a bude sa chciet pokrstit tak nech sa da,no manzel je asi ineho nazoru...aj ja som veriaca ale toto vsetko,aj cirkev dnesnu si vytvorili ludia na svoj obraz,preto do kostola nechodim,v biblii sa casto pise nieco ine,a na spoved by som nesla,neverim im,su to len ludia,a co sa deje vo svete vieme vsetci..

diddi
31. mar 2009

presne tak mukky...ani ja nejdem na spoved....spovedam a lutujem hriechy sama v sebe....preco by som to mala hovorit niekomu inemu...ved Boh vidi moje hriechy,pozna ich...naco niekto dalsi ma o tom vediet???....to si opat cirkev zaviedla,kvoli udavacstvu,aby mali vsetko pod kontrolou....rovnako ako majetok-Pius XI vydal zakaz sobasenia knazov...Jezis to predsa nezakazal....preto cirkev zabija vieru

zuza.m
1. apr 2009

presne baby to všetko si ludia vytvorili nie boh,aby sa chodilo do kostola ,spovedalo a podobne.ved boh to všetko vidi na čo by potreboval aby mu to ešte každy osobne chodil hovorit do kostola 😅
a potom na čo sa pretvarovat pred fararom ,vyspovedavat z hriechov ked vidu z kostola nadavaju,klamu,kradnu robia zakernosti.myslim že by sa malo žit bez hriechov a nie urobim zle ved sa vyspovedam a som čista.
tomzuzka a ja som netvrdila že sex pred svadbou že to už nik nedodržuje ale že malo kto.

mizulienka
1. apr 2009

vidim, ze tu mame vsetko odbornikov na cirkev a na knazov a teologicke otazky...ja nevravim, ze ja toto vsetko viem, ale ked sa na to logicky pozriete (diddi, zuza a pod). ako mozte verit v boha ako spominate, ktory je reprezentantom cirkvi...tak ked verim v jedno automaticky by som mal verit aj v to druhe, nemyslite?...a co sa tyka "ostatni chodia do kostola a neziju podla toho" je ozaj vela takych, ktori podla toho neziju...ale nie je viera nahodou o tom, ze JA beriem zodpovednost za SVOJE skutky, lebo MNA budu sudit podla MOJICH skutkov a nie podla susedovych, ktory ked vyjde z kostole tak znova hresi???...myslim si, ze chodime do kostola kvoli sebe, aby sme sa tam mohli stretnut s Jezisom a nie aby som pozerala, kto sa ako sprava, ked vyjde z kostola...na to by nas bolo, aby sme hned kazdeho odsudili, tomu sa ozaj vravi pravi krestania!!!!

zuza.m
1. apr 2009

no ja do kostola nechodim,a knazom neverim .vidim ako sa oni stavaju k ludom.teda aspon tento naš.a napriek tomu sa snažim žit tak aby som nikomu neubližila ale naopak pomohla ani nekradnem ani neklamem.je mi jedno ako žiju tie babky aj ako fararja ich neodsudyujem.len som poukazovala ako žije taky podla vas krestan ktory chodi pravidelne naa omšu a na spoved a za kostolom zhreši hned ako je možne..no to je všetko.

mizulienka
1. apr 2009

zovseobecnujes zuzka...skus sa na to pozriet z ineho uhla, kolko ludi, ktori chodia pravidelne do kostola, su ozaj cestni, dobri, spravodlivi...a kolko je takych knazov, ktori ozaj sluzia, byt knazom je pre nich poslanim...nie obycajnym zamestnanim...samozrejme najdu sa vynimky, ale tych je podstatne menej...mozno si nemala moznost tych "lepsich" knazov stretnut, ale ja vdaka bohu ano 🙂 tak drzim palce, aby sa to aj tebe postastilo a mozno zmenis nazor, pekny den 😉

zuza.m
1. apr 2009

no da sa pozerat z všeliakych uhlov.pre mna su aj tak knazyi len figurky a dost zbytočne.no ale už aby sme neodbočovali od podstatneho.aj tebe pekny den 🙂

miroslava194
autor
1. apr 2009

Dakujem vam vsetkym ze ste sa vyjadrili....velmi ste mi pomohli....takze uz viem na 100% ze vsetko zavisi od kňaza......zalezi mi na obidvoch veciach aj na krste aj na svadbe....

brisilda
25. aug 2009

mizulienka ja som svadbu v kostole sice nemala no maleho som dala pokrstit ide o to ze manzel neni krteny ja za to nemozem no ja som veriaca a chcela som aby dieta bolo pokrstene 😉 a manzela predsa nebudem nutit aby sa dal krstit len preto, ze chcem svadbu v kostole lebo inak svadba v kostole neni mozna bez toho aby sme obaja boli pokrsteny 😉 Inak podla mna je velky rozdiel medzi svadbou a krstom je vela mamiciek co maju dieta a nesi vydate svadba je jedna vec a krst druha nemozes to davat dohromady len proto, ze sa to odohrava v kostole pred Bohom.aj kebyze som slobodna tak by som dieta dala pokrstit.

brisilda
25. aug 2009

Mizulienka PS: tu nejde o to ci som chcela alebo nechcela tu slo o to, ze bez manzelovho krstu by nas aj tak nezosobasili!!! tak preco sa hadat pre taku banalnu vec lubime sa tak ci tak 😀 a to je podla mna zaklad 😀 ved ked sa pozries okolo seba je vela man. parov co mali svadbu v kostole a napriek tomu to skoncilo rozvodom !

molnarovak
25. aug 2009

brisilda, pokiaľ viem, tak môžete mať svadbu v kostole. Manžel je iba fyzicky prítomný. Takto sa bežne sobášia páry, z ktorých je jeden veriaci a druhý neveriaci.