Krst, pred svadbou rodičov. Je to možné?

miroslava194
30. mar 2009

ahojte všetci....dozvedela som sa ze čakam s priateľom babatko, ale až v tretom mesiaci, do vtedy som pracovala v zahranici, a nechcela som sa tej prace vzdat, kvoli tomu že na Slovensku by som už do porodu tak dobre platenu pracu nenašla, a nebolo by to ferove ani voči ludom u ktorych som pracovala, keby som im len tak z dňa na deň povedala že odchadzam...z tohto dovodu nebol čas na svadbu, vybavovanie svadby ...no a teraz je uz neskoro, tak som chcela počkať do narodenia dieťaťa, pokrstiť ho a neskor urobiť svadbu so všetkym čo k tomu patri...no neviem, či to bude možne...či nam to kňaz uzná....preto sa chcem opytať či mal niekto z vás taky problem.....prosim poraďte mi....velmi sa nad tym trapim....ďakujem

titkovamiriam
30. mar 2009

samozrejme ze je to mozne 🙂

brisilda
30. mar 2009

Miroslava krst pred svadbou je mozny no ,moze sa stat, ze pokial pochadzas s dediny tak farar bude mat namietky.Ja som sice zosobasena no len na urade a problem pri krste sme mali.Dokonca nam farar povedal, ze nas pred krstom na rychlo zosobasi a to sme nechceli , pretoze moj manzel nieje ani pokrsteny a ja si na svadbe v kostole nepotrpim.Laska neni o tom ci cvlovek ma alebo nema papier a dieta je podla veriacich Bozim darom a Bozim dietatom ono predsa nemoze za to, ci rodicia su alebo nesu zobraty prave v kostole.Nas farar sa nakoniec rozhodol, ze pokial krstny rodicia su zosobasei v kostole tak ho pokrsti .Podla mna vsetko zalezi od farara.Mirka ved ak ti dieta nepokrsti jeden farar stale tu su dalsi ktory ti ho bez problemov pokrstia.

petrahy
30. mar 2009

netrap sa pokrstia, ale mala by si mat krstnych, ktory maju tieto veci v poriadku ved krstny rodicia sa zavezuju za dieta nie len ty a skus ked tak oslovit viac fararov dnes je to bezne

zuzanale
30. mar 2009

v pohode pokrstia aj keď niektori farári sú 😝 ...
u nás v rodine dokonca máme prípad keď on je rozvedený a 2x sa ženil len na úrade pretože prvý sobáš mal cirkevný a obe deti im okrstili bez problémov akurát oni nemôžu už ísť nikomu za krstných lebo podľa cirkvi žijú v hriechu... a aj švagriná žije s rozvedeným a neter im bez námietok okrstili 😉

mizulienka
30. mar 2009

brisilda...neda mi nezareagovat...ak ste teda nechceli svadbu v kostole, lebo si na to nepotrpis, preco ti potom tak zalezalo, aby vam dieta pokrstili v kostole? je hadam iny meter na svadbu a iny na krstiny? myslis, ze krstiny sa odohravaju pred inym bohom? prepac, ale niekedy sa mi takato logika zda dost nespravna

zuzanale
30. mar 2009

mizulienka ani mne nedá nereagovať 😅 ty by si svojho manžela ktorí nieje pokrstený teda pravdepodobne nieje veriaci nútila do cirkevného sobáša? ak si si nevšimla bol to jeden z dôvodov alebo by si to brala tak ako to je a dá sa povedať nepotrpela by si si na to....
ja si zase nepotrpím na chodenie do kostola ..... viera nieje o tom či si sobášený alebo nie, či chodíš každú nedeľu a sviatok do kostola je o tom ako žiješ a ako sa správaš máš kopec ludí naokolo ktorý všetko poctivo dodržujú a potom sa zrazu sa ľudia čudujú že je z neho vrah, tyran, pedofil .....

bzucinka
30. mar 2009

ja som zistila, ze vsetko zalezi od konkretneho farara .... 😉

mizulienka
30. mar 2009

zuzanale...jasne viera je najma o viere, to mas pravdu 🙂 nie, nenutila by som ho do nicoho...tak to bolo aj v nasom pripade, manzel nebol pokrstny, ani nemal ziadne sviatosti ja ano...rozhodli sme sa mat svadbu v kostole...a manzel na to prisiel sam, ze by sa chcel dat pokrstit...ale nie o tom chcem rozpravat...ja iba reagujem na to, ze ked si manzelia nepotrpia na sobas v kostole, preco si potom chcu potrpiet na krst dietata...ja v tom nevidim ziadny zmysel...ved aj ten sobas je jedna zo sviatosti vysluhovana cirkvou pred tym istym bohom ako je krst...neviem, nejde mi to pochopit...ale to je asi vec kazdeho z nas a na kazdom jednom je asi aj rozhodnutie...

zuza.m
30. mar 2009

no dieta ti pokrstia pokial jeho krstny rodičia ( jeden rodič )budu mat všetko ,krst ,primanie.....
ak mate takeho farara čo to urobit nechce tak si zajdi do druhej dediny alebo mesta a urobte to tam.možeš si vyberat.tisic fararov tisic nazorov.my sme tiež krtili 150km od nas 😅 .

mizulienka ja tiež nemam sobaš v kostole.pokrstit som sa dala tesne pred krstom maleho.maleho som dala pokrstit preto aby bol aby nebol v situacii akej som bola ja .a či bude v tom pokračovat alebo nie je iba jeho vec.teda dufam že ma pochopite spravne. 😅

diddi
30. mar 2009

ved ale oni chcu mat svadbu....ale az po narodeni babatka a po krste....aj my sme to tak mali...a naozaj vsetko zalezi na tych panov v sutanach...akoby oni boli Jan Krstitel a rozhodovali sa,ze tvoje dieta pokrstim a tvoje nie,pretoze bolo splodene v hriechu nemanzelskom...to bol nas pripad,panovi velitelovi kosiara som sa podakovala a nasli sme si inu farnost,kde sme sa potom do roka vzali....CIRKEV ZABIJA VIERU ,vdaka takym,ktori si myslis,ze su bohorovni!

mizulienka
30. mar 2009

ja tiez nechcem, aby ma niekto chapal zle 😒 podla mna je ine, ak svoje dieta chces pokrstit, lebo citis, zeby to tak malo byt, zeby mal vieru dostat do vienka...ale ine je tiez, ked si niekto nepotrpi na jednej veci v kostole a potom na druhej mu zrazu velmi zalezi...to nechapem...bud mi celkovo nezalezi na kostolnych veciach a nepotrebujem mat ani pokrstene dieta, alebo chcem mat dieta pokrstene so vsetkym co k tomu patri...ale to je iba moj nazor a myslim, ze asi aj posledny prispevok k tejto teme...prosim, nechapte ma zle, ale musela som napisat svoj nazor...pekny den prajem 🙂

bibianka
30. mar 2009

Miroslava, viem, že na toto si nebola zvedavá, ale napadlo ma niečo podobné ako mizulienku. Prečo dávaš vôbec dieťa krstiť, keď máš takýto postoj? Mimochodom, úplne stačí pokrstiť ho po svadbe. Nemôžem si pomôcť, ale svadby v kostole a krsty mi dnes často pripomínajú členstvo v pionierskej organizácii, SZM alebo KSČ 😕

macka23
30. mar 2009

miroslava,
ved kludne mozete dat babatko pokrstit aj na vasej svadbe 😉
A okrem ineho, pre tych co sa tak s krstom ponahlaju, Jezisa pokrstili az ked mal 33rokov 😉

zuza.m
30. mar 2009

bibianka ved piše že svadbu nestihli a zosobašia sa potom ked nebude bruškata.jednoducho je teras taka doba.všetko tak rychlo leti a nič sa nestiha.myslim že po čase nebude nikto riešit či dali dieta pokrstit pred alebo po svadbe.myslim že je to jedno .keby sa malo žit presne podla biblii tak by sa take deti ani nerodili ,preto že prvy sex by mal byt až na svadobnej noci.no neviem ktora ste to dodržala??? 😅

diddi
30. mar 2009

podla cirkvi je to hriech...ale to,ze dieta nechcu pokrstit,aby zmyli dedicny hriech,to uz sa ohanaju nad necistym zvazkom.....ale co....aj tak sme vsetci vznikli z incestu

lyongirl
30. mar 2009

všetko je možné....

zuzanale - práveže ja poznám prípad, kedy manželia sú zosobášený na úrade, pretože 1 z nich je rozvedený, /prvý sobáš mal cirkevný/ a nikomu nevadí, že žijú v hriechu, teda myslím, že farárovi to nevadí...no a zjavne ani celej rodine 😒 , len ja to nechápem 😅 , ako môžu byť krstní, veď snáď existujú nejaké cirkevné zákony, nie? Ale, aj tie sa dajú porušiť....ak ide o známosti s farárom 😒

zuzanale
30. mar 2009

juj tu sa to pozvrtalo 😅 ....
lyongirl no vidíš niekde robia cirkus koli tomu že slobodný a nezosobášený a niekde nevadí nič 😠 ..... ono to fakt záleží od kňaza niekde napr. žiadajú len krstný list krstného rodiča a inde chcú zdokladovať aj birmovku a všetko ostatné....

ale nechajme to tak každý má svoj názor a odbočili sme od pôvodnej témy takže ak by som to mala zhrnúť tak pokrstený môže byť ktokoľvek a kedykoľvek akurát je zádrhel v tom na akého kňaza natrafíte ......

lyongirl
30. mar 2009

veru, ide o kňaza.....

zuzec
30. mar 2009

caute my sme nemali svadbu v kostole, lebo manzel nie je krsteny a nechcela som ho do toho nutit kedze mu to nic nehovori...ale suhlasil s krstom nasho dietata a uz sme nasli aj knaza ktory nam pokrsti babo aj ked sme my nemali svadbu v kostole...podmienkou je samozrejme, aby boli pokrsteni krstni rodicia

lasicka_
30. mar 2009

mizulienka suhlasim s tebou 😉

diddi
30. mar 2009

ved o to ide...o knaza...ktory je rovnako taky isty clovek ako ja...a on ma rozhodovat o tom koho pokrsti a koho nie...hmmm, ale asi je rozdiel v tom, ze on studoval vysoku skolu, aby sa stal knazom...ach jaj

lasicka_
30. mar 2009

diddi nic v zlom, ale napr. aj sudca je clovek taky isty ako my a tiez ma urcite pravomoci... 😉

ejusaaa
30. mar 2009

A preco sa najprv nezosobasite a potom pokrstite? 😲

diddi
30. mar 2009

ale nie pravomoci medzi nebom a zemou....zato, ze ma vysoku skolu rozhodne, ze moje deti nebudu pokrstene, lebo sme ich splodili v hriechu??? 😨 ...kazde jedno dieta je dar Bozi!!!...a ma mu byt zmyti dedicny hriech...ale viem, ze si ho zena moze aj sama doma pokrstit...

diddi
30. mar 2009

...ale chapem to, pretoze nieco od tej cirkvy potrebujem, tak musim plnit ich nariadenia...podobne ako s obcianskym preukazom, potrebujes na to uradnika, ktory ti da stempel...ale ma stve, ze niektori knazy su ovela, ovela horsi ako my "obycajni" ludia a oni budu rozhodovat o tom, ze moje deti zostanu s dedicnym hriechom - nas pripad a pripad tych knazov v nasej dieceze...takze treba si najst knaza, ktory to robi kvoli svojmu poslaniu, nie ako povolanie: knaz...a BMW v zahradke...

lasicka_
30. mar 2009

diddi mas pravdu, je vela knazov, ktori nepochopili svoje poslanie, ale aj vela tych, naozaj povolanych.a tiez je pravda, ze kazde dieta je Bozi dar a je pekne, ked im chcu dat rodicia boziu pecat a zmazat z nich hriech.ale su urcite pravidla, ktore urcuju pravy krestansky zivot a na tie chcu knazi poukazat. a je tazke ich dodrzat, ved keby sme vsetky dodrzali boli by sme svätci.ale ake by to bolo nabozenstvo, keby si mohol kazdy robit alebo nerobit to, co sa mu nehodi?

habibi78
30. mar 2009

my sme krstili minulý rok, svadbu máme budúci rok.... bez problémov.... 😉

bystricanka
31. mar 2009

my sme krstili v máji pred 2 rokmi a v auguste sme sa brali. Lenže sme tiež museli hladať farára, ktorý by nám vyšiel v ústrety, lebo pri prvom sme neobišli dobre. Vravel, že najskôr svadba a potom až krst. Tak sme museli hladať 😒

katun
31. mar 2009

A máte nejaký tip na farára v Bratislave, ktorý pokrstí aj keď nie sme zosobášení? U nás si to hrozne prajú starí rodičia, ja zatiaľ odolávam. Mám podobný názor ako Diddi. A tie pravidlá cirkvi sa menia s dobou, takže Ježiš povedal, "nechajte deti prísť ku mne..Nebráňte im, lebo takým patrí Božie kráľovstvo... " - tak nech tomu nebráni pravidlo o tom, či sú rodičia krstení, zosobášení a podobne. 😉

diddi
31. mar 2009

my sme boli az v Cataji, je to pri Senci....je tam knaz Janko Suchan, ten co maval relacie na radiu twist....vyborny clovek