Materská a KBG z Rakúska, mám nárok?

dadka338
25. okt 2009

Prosím o radu ak má niekto skusenost s vybavovaním materskej(Wochengeld) a dalej Kinderbetreungsgeld v Rakusku.Mám živnost ako opatrovatelka v Rak od marca 09 a platím tam odvody.Som v druhom mes.tehotenstva.Bola som sa informovat na SVA vo Viedni na čo mám nárok atd.Boli tam dost neochotní a arogantní mi niečo vysvetlovat a nakoniec ma odpálkovali že nemám nárok na nič pokial životné záujmy moje a dietata nebudu v Rakusku,to znamená že tam musím mat dieta prihlásené a musíme tam žit!Po prečítaní príspevkou do fora som zistila že to asi tak nebude lebo tam píšu že peniaze dostali.Nárok na Wochengeld asi určite mám ale čo potom ked budem žiadat o Kinderbetreungsgeld?Mám na ne nárok pokial budem mat v Rak prechodný pobyt,platit stále odvody alebo je tu podmienka aby som mala trvalý pobyt?Može mi niekto poradit kto týmto všetkým prešiel ako mám postupovat a načo mám naozaj nárok?

kgkaciatko
14. nov 2009

Ahoj Dadka338,
tak ja ti asi vela nepomozem no pokial viem ja som v Rakusku pri prechodnom pobyte nemala pri malom ani narok na FAMILIENBEIHILFE.-pridavky na dieta.Nenapisala si ci je otcom slovak alebo Rakusan ci si vydata lebo slobodna a ako dlho si si platila odvody do SV sozialversicherung.Ja som pri 2 dcere nebola zosobasena,dostala som rodny list z matriky v nemcine manzel musel podpisat ze je otcom a tak mala nadobudla dvojite obcianstvo.Po tomto sme si nahlasili trvale bydlisko a aj ziadost o KBG nam uznali ale az vtedy ak sme mali narok na FBH a tie vyplaca a vykonava prislusny FINANZAMT v meste kde byvas, teda bez tohto nemas narok na matersku v Rakusku. Aj rodny list som musela prekladat do slovenciny a odniest na Konzularne oddelenie do Viedne takze to su opletacky az az.Pokial sa da budem sa snazit nieco viac zistit napis mi viac.

kajkaja
10. júl 2013

Ahojte, mam trvaly pobyt v AT, pracujem ale na Slovensku. Mam narok na matersku a veci s tym suvisiace? Vsetky pisete o odvodoch, co je logicke...cize dalsia moja otazka znie, kedy mi vznika narok na matersku ? Po akej dlhej dobe prace v AT (prihlasenia sa do systemu a odvadzania dani atd) aby som mohla mat narok na matersku? Viete mi niekto poradit prosim? Popripade, mozem si platit socialne sama? Nejaky cas potrebny na dosiahnutie naroku na matersku.
Velmi pekne dakujem za rady. 🙂