Materská od 1.1.2009. Aké doklady treba vybaviť?

sloto
4. jan 2009

Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu. Od 1.1.2009 som na materskej dovolenke. Mzdárke som odovzdala papier od lekárky. Čo je potrebné všetko zaniesť na sociálnu poisťovňu? Aké doklady? Čo všetko by mala mzdárka vyplniť? A dokedy je to potrebné všetko odovzdať? Rada by som si to overila ešte od Vás, aby som mala istotu, že mzdárka zaniesla všetko....
ďakujem

kathy123
9. jan 2009

Pekny vecer,

mam otazku. Som SZCO od 01/2007, kedže prvy rok som bola oslobodena od socialky, prvu platbu do socialky som platila az v juli 2008. To som netusila ze som tehotna. 22.12. som nastupila na MD, odovzdla papier do socilanej poistovne, odkial mi volali ze narok na MD nemam /co som aj vedela, kedze som si neplatila tych 270 dni/, ale poslali mi papier :" Potvrdenie o nároku na matersku na účely poskytovania rodicovskeho príspevku". Ten papier mam poslat na UPSVaR alebo naspat na socialku? Som v druhom pilieri, to mam nahlasit na socialku alebo na UPSVaR tiez?
Dakujem za odpoved, som z toho mierne "zmatena" 😠

gapa
9. jan 2009

kathy,
ten papier zo sociálky "potvrdenie o nároku na materskú ..." budeš potrebovať pri vybavovaní rodičovského príspevku na UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny. No to až po narodení dieťaťa. Od mesiaca narodenia dieťaťa budeš mať na RP nárok, ak nebudeš pokračovať v živnosti, tj. budeš ju mať pozastavenú.

Po narodení dieťaťa si podaj prihlášku na sociálnu poistovnu s potrebnými prílohami (prihláška sa dáva na registrač.liste fyzic.osoby + čestné vyhlásfenie + oznámenie o II.piliery, ak ho máš (++ potom aj kopiu rodného listu dieťaťa). Zájdi si tam este pred pôrodom a vypýtaj všetky tlačivá a popýtaj sa, ako to vyplniť. No vlastne!!! to tiež platí pri prerušení (pozastavení prevádzkovania) živnosti.

Totiž od 1.1.09 sa v tomto zmenil zákon o rodičovskom príspevku, na ktorý sa odvoláva zákon o sociálnom poistení. Je nová definícia riadnej starostlivosti o dieťa. Je to v zákone o rodič.príspevku § 3 ods.4.

marrrka
11. jan 2009

ahojte, chcem sa spytat, kto mi bude platit zdrav.poistenie ked budem na materskej, kedze som od 1.7.08 nezamestnana, este stale som v evidencii uradu prace. na matersku som vypisana od 10.1.09. vdaka

gapa
11. jan 2009

marrrka,
ak nemáš nárok na materské, tak predpokladám ťa nechajú v evidencii uchádzačov o zamestnanie, t.j. zdravotné poistenie bude nadalej za teba platiť štát ako za uchádzača o zamestnanie. Od pôrodu už môžeš byť poistencom štátu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov.
A nezabudni si podať prihlášku na SP po pôrode, aby si bola aj dôchodkovo poistená od pôrodu. 😉

kathy123
11. jan 2009

Gapa - dakujem za odpoved a ochotu, aj ked mudra som z toho moc neni. 😢 neznasam tieto papierovacky 😠
Tak ze si mam pozastavit zivnost teraz, inak nedostanem nic? Normalne staci poslat na ZRSR ziadost o pozastavenie zivnosti?
No asi tam budem musiet ist teraz, nech mi vsetko po lopate povedia aj na socialke aj na tom UPSVAR, lebo mam z toho hlavu jak melon. Teta na socialke bola zlata, mi aj 2x volala a ze do 15 dni od narodenia tam mam prist aj s rodnym listom dietata a prihlasit sa - akurat ze si to neviem celkom dobre s takym malym babom predstavit:(
este raz dik

gapa
11. jan 2009

kathy,
ak sa narodí až v r.2009, tak predpokladám, že stačí do 45dní! sa spýtaj ešte aj inej pani, nech sa nenahánaš. No a zober si všetky papiere k tomu prihláseniu potrebné už teraz.

marrrka
12. jan 2009

gapa, mam narok na materske, mam odprac.270 dni za posledne 2 roky. cize tiez som poistencom statu?

marrrka
12. jan 2009

inak mam z tychto byrokratickych zalezitosti riadny hokej :(

gapa
12. jan 2009

marrka,
v prípade, ak máš nárok na materské, tak predpokladám, odo dna pred začatím poberania materského ta vyradia z evidencie uchádzačov o zamestnanie. A budeš poistencom štátu na zdravotné poistenie ako poberatel materského. Iné poistenie za teba štát neplatí.

Dôchodkovo poistená budeš až od pôrodu, ak si podáš prihlásku (na tlačive registr.list fyzickej osoby) do 45dní od pôrodu s potrebnými dokladmi ( do 31.12.08 platilo 15dní). Na SP si potom zober 2x kopiu rodného listu (1x na oddelenie nem.dávkok odkial ti vyplácajú materské a 1x k prihláške) + čestné vyhlásenie + oznámenie o sporitelovi ak si v II.piliery.
Všetko si prefoť a nechaj potvrdiť prevzatie.

NO a myslím, že treba zájst na zdrav.poistovnu s rozhodnutím SP o priznaní materského.

marrrka
12. jan 2009

gapa dakujem

taella
13. jan 2009

pri vypisovaní potvrdenia o výške vymeriavacieho základu ako podklad k žiadosti o materskú , sa vypisuje suma už v eurách , alebo ešte v SK ?

gapa
13. jan 2009

už v EUR, na internete majú nové tlačivo RLFO

lalu
14. jan 2009

Mozem sa opytat - trosku mimo temy ... Ak je termin porodu 1.2. 2009, nastup na MD je 22.12. 2008 tak vyska materskej sa pocita z vymeriavacieho zakladu este v roku 2007 alebo uz v r. 2008. Dakujem za rady 🙂

gapa
14. jan 2009

2007, ak trvá stále to isté nem.poistenie/prac.pomer

lalu
14. jan 2009

Dakujem Gapa. Takze ked som menila robotu v lete 2007 (jul), bude sa mi pocitat len z prijmu, ktory som mala od jula 2007? Alebo aj z predosleho zamestnania, kde som mala nizsi prijem, ale doplacala som si ako dobrovolne poistena osoba? Dakujem za vysvetlenie, mam v tom chaos 😕

anka4941
10. sep 2010

Ahojky, chcem sa opýtať. nevedel by mi niekto poradiť. bola som szčo 3 roky. k 1.1.2010 som szčo zrušila. a chcela by som ísť na materskú. momentálne však, nie som evidovaná na úrade práce, kvôli bydlisku. bývam v inom meste v podnájme pričom bydlisko mám v inom meste. ako to mám vybaviť keď úrad práce ma v meste kde bývam nezaregistruje, keďže tam nemám nahlásený pobyt, čo sa vybaviť nedá, keďže som v podnájme. mám z toho hlavu v smútku.
vopred ďakujem za každú radu