Materská od 1.1.2009. Aké doklady treba vybaviť?

sloto
4. jan 2009

Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu. Od 1.1.2009 som na materskej dovolenke. Mzdárke som odovzdala papier od lekárky. Čo je potrebné všetko zaniesť na sociálnu poisťovňu? Aké doklady? Čo všetko by mala mzdárka vyplniť? A dokedy je to potrebné všetko odovzdať? Rada by som si to overila ešte od Vás, aby som mala istotu, že mzdárka zaniesla všetko....
ďakujem

jaduska
4. jan 2009

Zamestnávateľ priloží k tomu tlačivu od lekára potvrdenie o príjme za minulý rok. Tiež je potrebné vypísať Registračný list fyzickej osoby, kde oznámia zmenu - nástup na MD. Treba zaslať oznámenie aj do zdravotnej poisťovne, že nastupuješ na MD.
Po skončení MD (28 týždňov), ak pôjdeš na rodičovskú dovolenku, tak treba o to zamestnávateľa písomne požiadať. On zase oznámi Sociálnej poisťovni nástup na RD - prerušenie poistenia.

sloto
autor
5. jan 2009

velmi pekne dakujem

u2jana
5. jan 2009

jaduska, vyzeras ze sa vyznas, porad, mne v janurari konci MD a poslala som zamestanavatelovi ziadost o nastup na RD... mam nieco poslat aj do socialky? alebo to vybavi zamestnavatel... dik

gapa
5. jan 2009

u2jana,
snád nevadí, že odpoviem ja, jaduska sa snad pridá,
ty si si predpokladám sama dávala prihlášku do SP, aby za teba štát platil dôch.poistenie. Teraz, ked si požiadala zamestnávatela o RD a uviedla v akom rozsahu ju chceš čerpať, tak vlastne na SP "nemusíš" posielať nič. Len je dobré vedieť, že zamestnávatel ťa dnom nástupu na RD odhlasuje z poistení v SP, t.j. už nebudeš poistená nemocensky ani poistená v nezamestnanosti.

To je dôležité vedieť hlavne v prípade, ak by si po ukončení RD ostala nezamestnaná. Ak by si si totiž neplatila dobrovolne poistenie v nezamestnanosti, tak nebudeš mať nárok na podporu v nezamestnanosti po ukončení RD. Na nárok na podporu v nezam. podla terajších zákonov totiž musíš byť poistená v nezam. v posledných štyroch rokoch pred zaevidovaním aspon tri roky t.j. 3x365dní. No a vlastne od cca pol roka dieťaťa do jeho troch rokov (v tom období čerpeš RD) by si poistená v nezamestnanosti nebola!!!

Dobrovolné poistenie v nezamestnanosti sa platí mesačne 2% z určeného vym.základu, ten si môžeš stanoviť nejmenej z min.mzdy t.č. 295,5eur.

u2jana
5. jan 2009

fiha, dik za odpoved gapa, to som nevedela, ze na RD nie som poistena nemocensky ani v nezamestnanosti... ale ked si budem plati dobrovolne poistene tie 2% z min. mzdy, tak aka velka bude potom podpora? tiez minimalna? ci sa to vlastne oplati platit...

jaduska
5. jan 2009

tak gapa to napísala vyčerpávajúco.... 😉

snezienka1
5. jan 2009

nadzar kočky,
to mi chcete povedať, že z tých ubohých pár tisíc (teda ani nie dve stovky euro), ktoré mi štát zaplatí na RD si mám ešte ja platiť odvody znovu štátu? a na čo som platila nie malé prachy usilovne celých 12 rokov, ktoré som bola zamestnaná?!!!!
tomuto pán premiér hovorí sociálny štát?!!!!

Pevne verím, že som túto problematiku a Vaše odpovede len zle pochopila. Teraz som zatiaľ na MD - bábo sa nám narodí niekedy v priebehu nasledujúcich 3 týždňov, takže k riešeniu RD som sa zatiaľ nedopracovala ;o((

jaduska
5. jan 2009

Snežienka, ak si na MD alebo RD, tak si žiadne odvody platiť nemusíš. Tak ako písala gapa, ak ti hrozí, že po skončení materskej a rodičovskej dovolenky by si ostala nezamestnaná, tak si môžeš platiť DOBROVOĽNE poistenie v nezamestnanosti, aby si po skončení rodičovskej dovolenky mala nárok na podporu v nezamestnanosti. Potom je možnosť platiť si aj nemocenské poistenie, ale opäť dobrovoľne.

emjee
5. jan 2009

jaduska to co si pisala vcera o 18:39 to vsetko vybavi zamestnavatel? ja nemusim nic? mne staci len po narodeni dietata sa prihlasit do socialnej poistovne podla bydliska, ak dobre viem, ano?

potom pri prechode z md na rd mi kazala mzdarka, ze si mam poziadat najprv o vycerpanie dovolenky, az potom ist na rd

jaduska
5. jan 2009

áno emjee, to boli povinnosti zamestnávateľa, sloto si to chcela iba odkontrolovať... po narodení treba dať sociálnej poisťovni kópiu rodného listu - pre oddelenie, ktoré vypláca materský príspevok a nahlásiť sa na dôchodkové a II.pilier...

čo sa týka tej dovolenky, vôbec si ju nemusíš čerpať po skončení MD. Môžeš si ju vyčerpať až keď skončíš RD, alebo ak potom náhodou ukončíš prac.pomer, tak ti ju musia preplatiť.

snezienka1
5. jan 2009

jaduska, to som pochopila, že nemusím, ale nikdy nevieš čo sa Ti stane po nástupe do práce. U nás to chodí aj tak, že sa s tebou "dohodnú" na odchode, ak nesúhlasíš chvíľu pobudneš, dostaneš výpoveď po čase a si nezamestnaná.
vtedy by som podporu nedostala z dôvodu, že neboli odvody nepretržite platené počas 3 rokov?

Soráč, za takéto nedôverčivé otázky, ale čoraz viac ma tento štát prekvapuje? a to sa tuším hrá na sociálny!!!

V ČR to tuším funguje tak, že nahlásiš ako dlho budeš s bábom doma a balík peňazí pre Teba určený Ti vyplatia počas Tebou nahlásenej doby starostlivosti o bábo - čo mi príde veľmi fajn. (Neručím za túto info v plnej miere - len som počula od kamošky ;o)) )

jaduska
5. jan 2009

Snezienka je to tak. Toto nechápem ani ja. Prečo, ak žena, ktorá pred RD odpracovala x rokov a platila poistenie v nezamestnanosti, ktoré nikdy nevyužila, po skončení RD nemá nárok na podporu. Pritom veľa žien je práve po rodičovskej dovolenke "dobrovoľne nasilu" prepustených. Ja si tiež plánujem začať toto platiť, ale z dôvodu, že sa už nechcem vrátiť tam, kde som pracovala a neviem, ako sa mi podarí zohnať novú prácu, tak nech nie som celkom bez peňazí. Nie je to zas až taká horibilná suma, ak dobre počítam, je to cca 180 Sk mesačne, ale také 3 dni pred výplatou je aj toto dosť peňazí...aspoň u nás 😒

gapa
6. jan 2009

tak baby predsa nejaká zmena pre mamičky, ktoré sú povinne nem.poistené (t.j. zamestnankyne a povinne nem.poistené szčo) poberajúce materské, a ktoré chcú aby za ne štát platil dôch.poistenie už od nástupu na MD a to "AJ DO II.PILIERA". Pre túto skupinu mamičiek je zmena taká, že "oznámenie o sporitelovi ..." treba odovzdať na SP podla bydliska do 30dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského.

pozrite tuto od príspevku č.10:
http://www.porada.sk/t96152-novela-zakona-o-soc...

Pre tie mamičky, čo II.pilier nemajú, myslím, sa nič nemení, len sa predlžila lehota na podanie prihlášky z 15dní na 45dní.

emjee
6. jan 2009

nie som v druhom pilieri 😀

gapa lehotou na podanie prihlasky myslis dokedy sa musim po narodeni babatka hlasit v socialnej poistovni, ano?

a este otazka - rozhodnutie o priznani materskeho mi posle SP postou? kedy asi?

kvietok23
7. jan 2009

ahojte, tiez som nastupila na MD od 1.1.2009 - bola som aj dobrovolne poistena, to uz teraz nemusim platit do socialnej? mam to nejako odhlasit?
a v 2 pilieri som, tak sa mam vraj zaregistrovat ako matka starajuca sa o dieta a stat za mna bude platit - ale vraj az do nejakych 15 ci 30 dni od narodenia babatka - viete mi to potvrdit?

slunce3
7. jan 2009

ahojte mám tký problém.. ukončenie pn-ky som mala 2O.12. a nástup na mateerskú mám od 17.12. ... tieto dva doklady mi aj z poisťovne poslali späť.. teraz neviem čii ten dátum nástupu stačí len prepísať alebo zase treba vybaviť od gynekologičky novú žiadosť o materské.. Na sociálke mi povedala že v sorievodnom liste je to jednoznačne napísané a tam je len že tie dva dátumi im nesedia.. Ďakujeeem

gapa
7. jan 2009

emje,
doteraz platilo, že ak podáš prihlášku do 15kalend.dní od pôrodu, tak si bola prihlásená odo dna pôrodu. Ak si si podla prihlášku až 16-ty den, alebo neskôr, tak si bola prihlásená až odo dna podania prihlášky.
No u detí narodených od 1.1.09 už platí tých 45dní miesto 15.

S tým rozhodnutím neviem, lebo ja som mala s nimi problémy, pretože naša mzdárka nedala do SP potvrdenie o mojom VZ, takže mi aj materské aj rozhodnutie boli poslané až o 3mesiace po nástupe na MD. No predpokladám, ak mzdárka odnesie žiadosť + potvrdenie do 4-tého v mesiaci za predchádzajúci mesiac, tak by to malo prísť cca s peniazmi okolo 17-teho. No záleží asi aj pracovníčky na SP.

gapa
7. jan 2009

kvietok,
prečítaj si môj príspevok a hlavne link zo dna 6.1.09 o 17.17hod. Je to presne odpoved na tvoju otázku, v príspevku od brčko (to som ja) je aj postup, čo všetko predpokladám, musíš poslať do SP.

DNP nemusíš odhlasovať. Ak ti vznikol aj z DNP nárok na materské, tak odo dna nástupu na MD nemusíš platiť poistené na DNP. Potom sa treba rozhodnúť, či chceš pokračovať pred ukončením poberania materského, ktoré je obvykle 28týždnov.

snehovakralovna
7. jan 2009

Ahoj, potrebovala by som poradiť, som zamestnaná, cca v 3 tt, tp september 2009. Nakoľko by som rada dostávala väčšiu materskú než 55% z VZ, rada by som si priplatila poistné-neviem však či to ešte stihnem, tu sa tiež počíta lehota 270 dní? Aká je výška max. VZ, kedy začať platiť DNP, kedy ho ukončiť, ako postupovať, ďakujem za rady. 🙂

emjee
7. jan 2009

gapa aha 😅 to je inak dobra kravina 😅 lebo nastup na md mam 3.1 (sobota) tak dufam, ze na mna nezabudli na mzdovom (celozavodna dovca a tak) 😅 a nejake prasulky dostanem uz vo februari

gapa
7. jan 2009

emje,
vzhladom na to, že materské sa vypláca pozadu, takže ty dostaneš peniaze najskôr až vo februári (ako výplatu) za obdobie 3.-31.1.09, t.j. u teba platí, že mzdárka to musí odniesť do 4.2.09 (nie 4.1.09 🙂 )

emjee
7. jan 2009

aha 🙂 teda ze dostanem matersku ako vyplatu, cize pozadu som vedela, len som nevedela, ze to je 4.2 a nie 4.1, dakujem moc za taketo pozitivne spravy 🙂

kvietok23
7. jan 2009

gapa dakujem, precitala som si tu linku, takze mam cas 😉

sssimi
7. jan 2009

emjee to máš ešte dobré... Ja som peniaze ešte nedostala od 11.októbra a vizerá to tak, že skôr ako vo februári ich ani nedostanem... keďže ma asi zamestnávateľ "zabudol" prihlasiť do sociálky.... Chcela som sa Vás teda spýtať-keby dovlečiem všetky papiere do sociálky-t.j zmluva, výpl.pásky a ja neviem čo ešte všetko nájdem-mohli by to začať riešiť aj oni??? Teda či by začali nejak vymáhať peniaze od firmy v ktorej pracujem???

gapa
7. jan 2009

sssimi,
stačí, ked si tam zavoláš a zistíš, v čom je problém. Či majú tvoju žiadosť o materské, či je správne vyplnená, či majú potvrdenie o tvojom vymeriavacom základe. Podla toho, čo zistíš, potom budeš konať. Predpokladám, že ak bude chýbať potvrdenie, tak budeš musieť mzdárku posúriť sama, príp. sa spýtaj tej pani, čo ta má na starosti.
zmluva a pásky ti nepomôžu, oni potrebujú vyplnené tlačivo. Ak by si s tým mala problém, skús sa spýtať, či nemôžu poslať výzvu oni.

tiež som mala ten problém a materská za 9-11/08 mi prišla až pred vianocami ako darček 🙂

sssimi
8. jan 2009

gapa lenže ja ešte nie som na materskej-len na PN. Na materskú nastupujem až v marci....
Zamestnávateľ ma asi neprihlasil na sociálku aj keď tvrdí, že on to má v poriadku... Teraz vraj čaká na nejaký list od sociálky ale niekedy mi to pripadá ako suché naťahovanie....
Zajtra pôjdem aspoň do zdravotnej či mi tam chodia peniaze, lebo keď v nemocnici zistia, že som tam ležala a pri tom nemám zaplatené nemocenské, tak sa nedoplatím ☹

precious
8. jan 2009

ahojte, mna by zaujímalo, že pokiaľ som na MD tak za mna platí nejaké odvody stále zamestnávateľ a to z max. VZ (ak sme sa tak dohodli pred nástupom na MD kvôli vysokej materskej) alebo to platí štát a čo vlastne platí?, pretože tu čítam, že po ukončení MD a nástupe na RD zamestnávateľ ukončuje poistenie a ohlasuje to sociálke.

Tak ako to je? Ja som myslela, že nástupom na MD zamestnávateľovi končia so mnou akékolvek náklady?!!!! 😒

jaduska
8. jan 2009

Precious, ak nastupuje žena na MD, tak zamestnávateľ ohlasuje sociálnej poisťovni "zmenu" - nástup na MD. Tým pádom prestáva odvádzať poistné on, takže s tebou nemá žiadne ďalšie náklady. Pri nástupe na RD na zase hlási prerušenie poistenia, ale to už sa vlastne týka štátu.

precious
8. jan 2009

ahoj Jaduska, tak to mi odľahlo, lebo ináč by to bolo na mojich pleciach, ale nič. dakujem

a nevieš náhodou niečo o novele zákona o soc. poistení, čo spomínala Gapa, ohladom toho, že si treba platiť to dobr.poistenie pre prípad, že ostanen na podpore? ja som nič konkrétne nenašla.

gapa
8. jan 2009

precious,
poistenie v nezamestnanosti sa novelou zákona od 1.1.09 zásadné nemenilo, nejaké 2doplnenia tam boli, ale nepodstatné. Inak je to "zatial" po starom.