Môže dostať dieťa dvojité občianstvo?

jarkazdan
11. jún 2009

Ahojte vsetci, velmi rada sa k vam pripajam, lebo som sa chcela nielen informovat, ale aj podakovat za vsetky uzitocne rady, ktore som tu nasla.
Zijem v UK uz 3 roky, vydala som sa za poliaka na rodeneho v Cechach, a kedze cakame za necele dva mesiace babo, chcela som sa opytat ako to bude s baby obcianstvom????
A tiez pozdravujem petka82 ,ktora mi tiez vela poradila. A zistila som,ze tiez su v podobnej situacii rozhodovania,kde pojdu byvat ( mozno do PL alebo na SK).Nevies, nahodou,ako je to s dvojitym obcianstvom?Ma nase dieta pravo na SK-PL Obcianstvo? Existuje take vobec???

Vopred dakujem za uzitocne odpovede 🙂 🙂 🙂

sstefi
21. apr 2010

no už teraz aj mne z toho hrabe 😀 😀 , takže ked sa zoberieme, tak SK občianstvo tým nezískam, ak som správne pochopila 😕 😅

a na dieta som tiež zvedava, ako to bude, kedze ostavame v rakusku 😝 😀

vroni
21. apr 2010

Sstefi, slovenské občianstvo získaš až po piatich rokoch pobytu, svadba nestačí. Vaše dieťa bude mať nárok na obidve občianstva (tvoje a otcovo). Na rakúske zabudni, to nedostaneš a ani tvoje dieťa. Podmienka je tuším minimálne 10 rokov pobytu a aj tak ti ho nemusia udeliť (manželia/manželky rakúskych štátnych prísluušníkov majú ine lehoty)

sstefi
21. apr 2010

vroni dakujem za info 😉

ari
30. aug 2010

chcem požiadat o rakúske občianstvo.aké podmienky musím splňat?
máte niekto skúsenosti s vybavovaním rakúskeho občianstva?
pracujem v at 4 roky ako opatrovatelka, a chcem tu zostat aj bývat.
som rozvedená s dvomi deťmi, vysokoškolák 25 a stredoškolák 17.

ari
30. aug 2010

inak, kdesi som tu zazrela niečo o tom, že nemože byt slovenské aj české občianstvo.
ja ho mám. slovenské i české, teda dvojité.

vroni
31. aug 2010

ari, na rakuske obcianstvo narok nemas. Isteze on mozes ziadat, pravdepodobnost udelenia je ale viacmenej nulova. Rakuske obcianstvo nemozes kombinovat s inym, takze ak by si ho nahodou ziskala, musis sa vzdat slovenskeho (aj ceskeho). Inak je podmienkou ziskania obcianstva cisty trestny register a 15 rokov pobytu (a prace, pochopitelne) Jo, a stoji to pomerne hodne penazi. Ak by si si vzala Rakusana, budes mat narok uz po dvoch rokoch. Deti vo veku tvojich su z hladiska obcianstva uplne bezpredmetne (nijako ich tvoje obcianstvo neovplyvni)

ari
1. sep 2010

vdaka, chcem požiadat tu kde robím o gemeindewohnung, a myslela som, že budem k tomu potrebovat aj rakúske občianstvo.

halime
22. okt 2011

Tak tiez by ma to zaujimalo....zijem s Poliakom v Uk uz viac ako 5 rokov. Chceli by sme dat malemu dvojite SK-PL obcianstvo. Nebudeme mat teda problem to vybavit? A ako to vlastne vybavit? Zatial mame len UK rodny list.

marketnieuw
22. okt 2011

@halime pokud oba staty dvoji obcanstvi povoluji, tak urcite... nevim, jak to ma SK a PL ...
my mame CZ - BE a mozne to je (ale trva to vecnost) - vyrizuje se pres ambasadu (my jsme potrebovali cesky soudni preklad belgickeho rodneho listu + 1 original rodneho listu a vyplnit na ambasade spoustu papiru - musel byt pritomen i manzel)
na ambasadach vam urcite poradi ...

noniqa
22. nov 2011

ahojte potrebujem sa informovat ohladom obcianstva pre mna aj dieta... Ja som slovenka a manzel je cech, momentalne zijeme v irsku a za chvilku sa nam narodi baby... Automaticky dostane irske obcianstvo. Casom sa urcite chceme vratit domov, ale do ciech. Chcem vediet ci bude potom problem vybavit ceske obcianstvo pre mna aj dieta? Dakujem

mataharyy
22. nov 2011

@noniqa Občanství nedostává dítě automaticky, to dosává národnost 😉 Ty si o české občanství můžeš zažádat po nějaké době, tuším je to deset let, nebo pět let v manželství s čechem, dítě má nárok na slovenské a české občanství (protože ho získá narozením po rodičích), v jiném případě česká strana dvojí občanství neuznává 😉 Takže i tak pokud budeš chtít ty české, musíš se vzdát slovenského

noniqa
22. nov 2011

dakujem za info 🙂

lucylu23
23. mar 2012

@slovakia13
ja som slovenka,zijem v uk, rodila som v uk a moje dieta ma britsky pas. ani jeden z rodicov nie je brit.

happyfrog80
15. jún 2012

A to ako?
@lucylu23 Lucy nie je to tak ze ked su oba rodicia viac ako 5rokov rezidenti v uk tak diesta dostane automaticky brit.obcianstvo?

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
babo_dadush
2. júl 2012

ahojte, vie mi niektora poradit, kde sa da spytat, ci na konkretny moj pripad bude mat dieta narok na dvojake obcianstvo?

lu2112
2. júl 2012

@babo_dadush da sa to zistit na prislusnych uradoch v danej krajine alebo na ambasade danej krajiny kazdy ma svoje podmienky 😀

babo_dadush
2. júl 2012

@lu2112 je mi jasne,ze na urade, preto som sa pytala kde-ci to vie potvrdit matrika, ze slovaci akceptuju obcianstvo pre dieta aj z inej krajiny,ale kde. Potrebujem zistit stanovisko Slovenska, kedze tu vymyslaju stale hore dolu so zakonom. 😒

lu2112
3. júl 2012

@babo_dadush Ja som to nasla na vebe v zakonoch slovenskej republiky o dvojitom obcianstve neviem teraz ktora vyhlaska to upravuje. Ale dieta ktore ziska svoje obcianstvo narodenim ako napr ze sa narodi v inej krajine a ma narok na dane obcianstvo mozes mat dvojite obcianstvo a taktiez ked jeden z rodicov je obcan inej krajiny.
Napr mi zije v Uk a nase dieta ma narok na anglicke obcianstvo lebo splname podmienky UK takze bude mat dvojite obcianstvo. Aj ked mi dvaja sme slovaci.
Ak to chces presne daj si do google dvojite obcianstvo a tam ti vide ta vyhlaska. Na matrike ti velmi neporadia tam som sa pitala teda aspon mne neporadili 😒

babo_dadush
3. júl 2012

@lu2112 hej citala som tu vyhlasku len je to tam pisane dost "blbym stylom". Nechcem riskovat, ze vybavime obcianstvo a potom mi na SR povedia, ze sorry nedame slovenske.

lu2112
3. júl 2012

@babo_dadush a v com si si neni ista mozno poradim 😅

extrate
13. feb 2013

Neviete ako je to teraz s dvojitým občianstvom? Zaujíma ma, že ak je dieťa narodené na Slovensku a má rodičov jedného Sk a druhého cudzinca...tak získa narodením automaticky 2 občianstva? Kde by som sa na to mala pýtať, na ambasáde tej druhej krajiny?

tiana
7. mar 2013

@lucylu23 ja viem ze sa to da, ale chcete pre dieta aj SR obcianstvo? My teraz ideme vybavit malej britsky pas, tiez sme obaja slovaci, ale neviem, ci moje dieta ked bude mat bristku narodnost ma narok na SR obcianstvo

babalka
22. mar 2013

@tiana Na konkrétnu otázku konkrétna odpoveď. Ak je v čase narodenia aspoň jeden z rodičov štátnym občanom SR, stáva sa štátnym občanom SR aj jeho maloleté dieťa (okrem doteraz platných zmlúv o zamedzení dvojitého štátneho občianstva, v súčasnosti platia vo vzťahu k Ruskej federácii a Maďarskej republiky). Vaše dieťa je štátnym občanom SR. Mnoho ľudí si mýli národnosť so štátnym občianstvom (aj keď v niektorých štátoch sa nerozlišuje, resp. nepoznajú pojem národnosť, len ŠO). Doklad o štátnom občianstve SR je cestovný pas, a ak má plnoletý občan trvalý pobyt v SR, samozrejme aj občiansky preukaz. Vo vašom prípade je potrebné na preukázanie štátneho občianstva SR pre dieťatko požiadať v prvom rade o zápis narodenia do Osobitnej matriky Ministerstva vnútra SR (OM), a to buď prostredníctvom zastupiteľského úradu SR v cudzine, alebo na matričnom úrade príslušnom podľa miesta trvalého, resp. posledného trvalého pobytu v SR jedného z rodičov. Rodný list vydaný v UK musí byť opatrený apostilnou pečiatkou a preložený súdnym prekladateľom do slovenského jazyka (odporúča sa priamo v SR alebo na zastupiteľskom úrade v cudzine). Zoznam dokladov na zápis narodenia do OM je potrebné overiť buď na ZÚ SR v cudzine alebo na matrike v SR. Na vydanie rodného listu na OM je potrebné sa časovo pripraviť - zápis trvá 2-3 mesiace. Až potom je možné v SR vydať pre dieťa cestovný pas.

lackovalucia12
5. aug 2013

Ahojte...citala som tie vase odkazy,hroza aky je v tom chaus 🙂 urady alebo prislusny organ mal by normalne laicky vypisat tieto nase situacie-obcianstvo a tak dalej...mam jednu otazku a verim ze niekto mi na nu odpise...sme slovaci s priatelom a cakame babatko,zijeme v CZ uz druhy rok , porodit by som chcela v CZ takze mam tomu chapat tak ze babatko automaticky dostane ceske obcianstvo? len ceske alebo aj slovenske po rodicoch?Dakujem

monasek84
15. aug 2013

@mataharyy ahoj, prosim te, ta situace co tu popisujes - ty pracujes v CR, pojisteni v CR, trvaly pobyt v CR, muz Slovak, pracujici na SK, pojisten na SK, trvaly pobyt na SK.... mame stejnou situaci, jen nejsme svoji....... musime tedy predem sepsat doklody o otcovstvi atd... ale... kdyz porodim v CR, tak v podstate s malym nesmim na SK vycestovat dokud bud nebude mit pas a nebo nebude prihlaseny k tr.pobytu na SK, je tak?

mataharyy
15. aug 2013

@monasek84 Ty by jsi správně neměla s dítětem cestovat bez pasu vůbec, ale já když jsem vozila děti, tak jsem měla rodné listy, ale kdyby mě teoreticky chytli, tak by se klidně mohlo stát, že nás zadrží do prokázání totožnosti dětí 😅 A na tom trvalý pobyt nic nezmění 😉

laila1711
2. nov 2013

ahojte vsetci, velmi ma tesi,ze vobec existuje take forum ako je toto 🙂 nasla som tu vela uzitocnych rad ;) chcem sa vsak spytat,.. moja mala sa narodila v nemecku, narok na nemecke obcianstvo ale zatial nema, moj manzel je grek a tak automaticky ziskala aj moju aj jeho narodnost, chcem sa vsak spytat, je mozne aby mala moja dcerka aj slovensky aj grecky pas? dakujem velmi pekne za vsetky odpovede 🙂

lu777
2. nov 2013

@laila1711 nevím jak na Slovensku, ale naše děti můžou mít oba pasy - český i americký, nikdo se nás ani na nic neptal...

zita19
2. nov 2013

@laila1711 Vdaka nasmu dobrotivemeu panu premierovi a jeho sraaaasnej obave o obcanov juzneho Slovenska, ktori si mozu pozadat o Madarske obcianstvo mozeme mat iba slovenske alebo ine. Dvojite obcianstvo tento bomba stat nepovoluje.