Môže dostať dieťa dvojité občianstvo?

jarkazdan
11. jún 2009

Ahojte vsetci, velmi rada sa k vam pripajam, lebo som sa chcela nielen informovat, ale aj podakovat za vsetky uzitocne rady, ktore som tu nasla.
Zijem v UK uz 3 roky, vydala som sa za poliaka na rodeneho v Cechach, a kedze cakame za necele dva mesiace babo, chcela som sa opytat ako to bude s baby obcianstvom????
A tiez pozdravujem petka82 ,ktora mi tiez vela poradila. A zistila som,ze tiez su v podobnej situacii rozhodovania,kde pojdu byvat ( mozno do PL alebo na SK).Nevies, nahodou,ako je to s dvojitym obcianstvom?Ma nase dieta pravo na SK-PL Obcianstvo? Existuje take vobec???

Vopred dakujem za uzitocne odpovede 🙂 🙂 🙂

zuzkaanicka
10. nov 2013

@zita19 dcera ma od narodenia obidve obcianstva a vtedy tento zakon este neplatil a myslim, ze sa to tyka iba tych, ktori zaziadali potom, ako zacal platit ... takze ona to ma legalne 😉

zita19
10. nov 2013

@tova Vdaka za vysvetlenie. Tak sa zda, ze som mala nespravne informacie. Musim o tom hodit rec so synom.

zuzkaanicka
10. nov 2013

@tova Diky, ja prave uvazujem, ze zaziadam o ceske 😉

tova
10. nov 2013

@zuzkaanicka ak sa dieta narodi v inom state a automaticky narodenim ziska ich obcianstvo ako napr. usa tak je jedno v akom roku sa narodila. Sk obcianstvo jej mozes vybavit. Ten datum 17 jul 2010 sa vztahuje na slovakov ktory nadobudli ine obcianstvo pred tym datumom, napr moja sestra si vzala slovaka, ale inou cestou ziskali usa obciantsvo pred rokom 2010 cize si ho legalne mozu ponechat oba. Ja som ziskala usa obcianstvo po roku 2010 ale kedze je na zaklade manzelsva je jedno v akom roku som obcianstvo dostala.

tova
10. nov 2013

@zita19 este som nepocula o dietati ktore sa narodilo slovakom v usa aby mu zamietli sk obcianstvo. Znami nemaju co riesit, dieta automaticky ziskalo narodenim usa obcianstvo, cez ambasadu si poziadaju aj o sk. obcianstvo pre dieta. Ja tiez mozem mojim detom vybavit sk obcianstvo kedykolvek ale zatial nebol dovod, kedze maju narok si vybavit aj talianske obciantvo po manzelovi, neskor si vyberu ktore chcu mat durhe.

zuzkaanicka
10. nov 2013

@tova Dik, starsia dcera ma obe obcianstva, lebo sa narodila este na Slovensku a vedeli sme, ze odideme do CR, takze sme jej vybavili aj ceske. Slovenske vobec nevyuziva, tak preto sme malej uz slovenske nevybavili. Mne pomohla od Teba infoska ohladom toho manzelstva, lebo som si tiez myslela, ze ak teraz zaziadam o ceske, ze stratim slovenske (aj ked nie je velmi o co stat, ak mi to ceske daju a teda mali by) 🙂

vroni
11. nov 2013

@tova, mylis si pojmy a dojmy, s VYNIMKOU USA a Kanady dieta NIKDE nedostane obcianstvo len preto, lebo sa krajine narodilo 😉 Inak suhlasim.

kate001
11. nov 2013

@luciarobi
ahoj, ja by som tiez chcela pre dceru vybavit aj talianske obcianstvo, kedze jej otec je talian. Nevies mi prosim ta poradit, co vsetko ste potrebovali na ambasade v BA?

tova
11. nov 2013

@vroni co si mylim???? este raz pisem co som napisala " ak sa dieta narodi v inom state a automaticky narodenim ziska ich obcianstvo ako napr. usa ..." to znamena ze pisem o statoch kde automaticky narodenim ziskavaju obcianstvo, bez ohladu toho aky obcianstvo maju rodicia....

tova
11. nov 2013

@vroni tieto krajiny davaju automaticky detom obcianstvo ked sa v ich krajine narodia, Australia dava detom ktre s tam narodia a ziju 10 rokov. * Argentina
* Barbados
* Brazil
* Canada
* Colombia
* Jamaica
* Mexico
* Pakistan
* Peru
* Romania
* United States
* Uruguay"

vroni
11. nov 2013

@tova, ano, mas pravdu, nepozorne som citala. Prepac. Ale aj na tom zozname vidis, ze "pravo zeme" sa uplatnuje len v minimalnej miere...

tova
11. nov 2013

@vroni ved zalezi v akej krajine sa slovakom dieta narodi. Je to dost krajin. Tieto krajiny to umoznuju a sk vlada na to myslela a akceptuje 2 obcianstva.

vroni
11. nov 2013

@tova, v Europe sa to (s vynimkou Rumunska ?) netyka ani jednej krajiny, rezidentske pravidlo (ma napriklad Velka Britania ci Nemecko) sk zakon neuznava, len tolko som tym chcela povedat.

luciarobi
11. nov 2013

kate001 akurat to vybavujeme pre druhe, takze mame presne info :D Cize, budes potrebovat
- doslovny vypis z rodneho listu (ktory sa ma vyziadat tam, kde sa narodilo dieta), ktory ma byt apostilovany na obvodnom urade
-Zapisnica o uznani otcovstva apostilovana na obvodnom urade alebo na krajskom sude
-matkin rodny list-kopia
-sobasny list alebo rozvodovy papier (ak taky mate)
-a este jeden papier, ktory sa ale tam podpisuje

1 apostilovanie stoji cca 10eur

Dufam, ze pomoze 🙂

tova
11. nov 2013

@vroni ale v kanade a usa je viac sk emigrntov ako v Europe tych sa to tyka.

tova
11. nov 2013

@tova presnejsie v zahranici je od 1.5mil do 2 mil. slovakov, z toho je okolo 1 -1.2 mil. zahranicnych slovakov v usa. Takze pravo zeme sa uplatnuje pre viac ako polovicu deti narodenych sk rodicom v zahranici.

iguska
12. nov 2013

ja mám tiež 2 občianstva. a deti tiež. v lete som vybavovala pre najmenšie. osvedčenie o štátnom občianstve má platnosť 6mes a stojí 10eur.
deti majú dvojitú identitu, jedno priezvisko tu a iné na SK 😎

simonsa
12. nov 2013

Ahoj my, jsme malému vybavovali druhé občanství teď před 3 měsíci, takže už má české i slovenské po mamce a tátovi. Platili jsme 50 kč a to bylo vše, do měsíce nám došel rodný list na matriku z Brna a je vše ok. Sice má malý dvě rodné čísla jedno české a druhé slovenské, ale jinak vše ok. Źádný problém v tom není, pokud splňuje podmínky pro dvojité občanství např. jako u nás matka češka, otec slovák = má nárok na dvojité občanství

simonsa
12. nov 2013

@zuzkaanicka dej na to bacha, můj manžel taky chce české a češi mu ho jen tak nedají. je to jedno, že je můj manžel a já jsem češka, je zajímá jak dlouho tu má trv. pabyt a dřív než po 5 letech mu občanství nedají. To je to samé, jak mi nedali slováci. Až po 3 letech trv. pobytu na slovensku a to je ještě vyjimka, že jsem žena slováka, jinak dřív jak 5 let člověk nemůže počítat s ničím. A to množství času, papírů a peněz co mě stálo si na slovensku vybavit trv. pobyt, že díky . Není to automatika, že si vezmeš příslušníka státu a máš občanství, to se vztahuje pouze na jejich potomky, ti mají nárok na obě dvě občanství po rodičích hned. Takže hodně štěstí není co závidět, ale nás to taky bude čekat :-/

nonnni
12. nov 2013

@simonsa ani po peti letech mu ho dat nemusi, neni to automaticky proces. Ale zase, v pripadech, kdy muze oduvodni proc ho potrebuje drive, mu ho mohou dat s nejakym predstihem. Neni to vubec jednoduche, teoreticky musi prokazat, ze nejakym zpusobem neco prinese ceskemu statu. V praxi je to na urednikovi s razitkem.

Netusim, jak je to se slovaky, take tam zadaji, aby se zvdal slovenskeho k nabyti ceskeho? Kazdopadne, od ledna by mela platit nejaka novela, ktera by menila podminky ziskavani obcanstvi pro dospele jednince, cizince v CR tedy. Je realna sance, ze by se nemuseli vzdavat sveho puvodniho k nabyti ceskeho, ale jeste se poradne nevi, jak to dopadne.

Ja mam manzela ze zeme mimo EU, takze on by se vzdat (minimalne jeste ted) musel, nevim, jak se cleny zemi EU, ale vim stoprocentne, ze s obcanstvim delaji strachy vsem.

Jo a starsi ma take dvoji obcanstvi, ale mladsi jsem ho jeste nevyridila...snad letos, jsem lina s prekladama....zadny problem by byt nebyl.

nonnni
12. nov 2013

nemel, ne nebyl...

zuzkaanicka
12. nov 2013

@simonsa Ja viem, ale ja tu mam trvaly pobyt uz viac ako 5 rokov 😉 ... splnam vsetky kriteria, len nie je cas na papierovacky🙂

zuzkaanicka
12. nov 2013

@nonnni Aj preto zatial nevybavujem, cakam na tu novelu 😉

nonnni
12. nov 2013

@zuzkaanicka ja take, ale bohuzel nikdo nevi, zda to projde☹

zuzkaanicka
12. nov 2013

@nonnni Mne je to v podstate jedno, splnam kriteria aj teraz a az tak to obcianstvo nepotrebujem 😉 ... aspon teda doteraz mi k nicomu nechybalo, jedine volit tu nemozem 🙂

vroni
12. nov 2013

@tova, hovorim o tejto diskusii, ktora sa na 98% tyka Europy. Okrem toho podla statistik oznacilo v USA asi 500 000 ludi Slovensko za krajinu svojich predkov, co zdaleka neznamena, ze maju slovenske obcianstvo alebo ho chcu pre svoje deti. Dva miliony Slovakov v zahranici je fama, nie fakt. Emigranti po roku 2010, ktori prijali obcianstvo USA narok na slovenske obcianstvo pre svoje deti nemaju (ak obcianstvo neziskali sobasom). Mna by skor (aj ked je to mimo temy) zaujimalo, ci sa da obcianstvo USA odmietnut aj ked sa tam dieta narodilo (a rodicia nie su obcanmi USA)...

nonnni
12. nov 2013

@zuzkaanicka a chteli by po tobe, aby ses vzdala sveho stvajiciho obcanstvi k nabyti ceskeho?

zuzkaanicka
12. nov 2013

@nonnni To som si povodne myslela, ale prave v tejto teme mi bolo vysvetlene, ze ked sa jedna o manzelstvo, tak by mi slovenske obcianstvo ostalo-mrkni par prispevkov vyssie, nemam teraz cas hladat 🙂

nonnni
12. nov 2013

@zuzkaanicka ja to na tlf nedohledam, ale vseobecne jde prijmout obcanstvi druhe zeme, pokud to ta dovoluje, ale CR si dosud hlida, aby dospely clovek nenabyl ceskeho obcanstvi soucasne s dalsim. S vyjimkou deti, samozdrejme.

zuzkaanicka
12. nov 2013

@nonnni Ked to budem naozaj aj formalne riesit, tak Ti dam vediet 😉 ... ja som zatial to obcianstvo naozaj k nicomu (okrem volieb) nepotrebovala ... normalne tu pracujem a fungujem vo vsetkych smeroch (teda okrem tych volieb) ako obcan CR, proste v nicom ma to neobmedzuje ... pockam este na tu novelu a ak to bude rozumne, tak si to vybavim a v podstate mne ani nebude vadit, ak pridem o slovenske obcianstvo-mne to nebude v nicom chybat 😉