Môže dostať dieťa dvojité občianstvo?

jarkazdan
11. jún 2009

Ahojte vsetci, velmi rada sa k vam pripajam, lebo som sa chcela nielen informovat, ale aj podakovat za vsetky uzitocne rady, ktore som tu nasla.
Zijem v UK uz 3 roky, vydala som sa za poliaka na rodeneho v Cechach, a kedze cakame za necele dva mesiace babo, chcela som sa opytat ako to bude s baby obcianstvom????
A tiez pozdravujem petka82 ,ktora mi tiez vela poradila. A zistila som,ze tiez su v podobnej situacii rozhodovania,kde pojdu byvat ( mozno do PL alebo na SK).Nevies, nahodou,ako je to s dvojitym obcianstvom?Ma nase dieta pravo na SK-PL Obcianstvo? Existuje take vobec???

Vopred dakujem za uzitocne odpovede 🙂 🙂 🙂

nonnni
12. nov 2013

@zuzkaanicka tak to je fajn. Muj manzel by ceske bral, ale jen proto, ze by mu to usnadnovalo cestovani. Jinak take ceske extra nepotrebuje.

vevesh
12. nov 2013

@vroni obcianstva sa da vzdat vzdy a v kazdom state, problem je, ze nie vsetky akceptuju take "odmietnutie'", a pred vzdatim musis preukazat, ze potom budes mat ine, alebo uz mas ine obcianstvo. staci oficialny papier, na ktorom sa vzdavas obcianstva + peciatka daneho statu, ze tento papier prijalo, a uz nie si obc. daneho statu... 😉

vroni
12. nov 2013

@vevesh, no, praveze z niektorych statnych zvazkov sa vystupit neda, vystupit jednostranne (ak to stat neakceptuje) je kusok nelogicke....

vevesh
12. nov 2013

@vroni no to co som popisala je z vlastnej skusenosti i ked je to nelogicke...ked niekto ma obc. krajiny A (kt. sa neda vzdat)a zaroven obcianstvo B(kt. si nechava alebo nadobuda) tak pre krajiny B-Z okrem krajiny A, ti taky "jednostranny " papier staci...a nikto to neriesi 😉

vroni
12. nov 2013

@vevesh, nuz, lenze ak krajina A po tebe bude chciet - ja neviem - dane, poistenie ci vojensku sluzbu, tak je uplne irelevantne, ze si z tohto zvazku jednostranne "vystupila", lebo de iure i de facto si statnym prislusnikom krajiny A a vyplyvaju ti z toho rovnake povinnosti, ako keby si "nevystupila". Ty si len v krajinach B - Z len deklarovala svoju volu vystupit...

hameeda
12. nov 2013

@vroni : krajina A po tebe nič nechce pokiaľ v nej nežiješ, prípadne žiješ ale nepreukazuješ sa ich občianstvom, moje deti majú sýrske a slovenské občianstvo, vojenskú službu môžu absolvovať na slovensku alebo v sýrii, keďže tu vojenská služka nie je tak ju absolvujú tu, stačí podpísť v sýrií papier že vojenskú službu absolvujú na slovensku a hotovo, to viem určite pretože máme známych ktorý to tak robili, keď žiajem v sýrií tak sa jednoducho vyhlásim z poisťovne s tým že žijem v sýrii, tak neplatím, dane tiež ne pokiaľ nemám živnosť, firmu alebo nepracujem, ak pracuješ tak dane musíš platiť a je jedno či si bčan danej krajiny alebo nie, aj cudzinci legálne žijúci a pracujúci musia platiť dane, ak platiš dane v jednej krajine nemusíš platiť v inej....

vroni
12. nov 2013

@hameeda, pokial sa krajina A vola juesej, tak po tebe chce dane aj ked zijes na marse 😉 , preto som sa pytala, ci sa da obcianstvo takejto krajiny odmietnut, resp. z obcianstva vystupit (netusim, ci je to jedina krajina s takymto systemom alebo ich je viac). Isteze su krajiny, ktore ti vystupit zo zvazku neumoznia, ale aspon po tebe nic nechcu. Tie som nemala na mysli. Je normalne, ze platis dane v krajine, v ktorej zijes, tolko pravneho vedomia este mam 😀 😀 😀

hameeda
12. nov 2013

@vroni : dá sa zriecť občianstva USA to viem určite pretože mám známeho ktorý sa ho zriekol, a viem že to realizoval na ambasade v inom štáte ale neviem presne čo tam dokladal, ale ak potrebuješ tak sa ho spýtam, no viem že to trvalo okolo troch mesiacov, pokiaľ mu prišli papiere že už nemá občianstvo

vroni
12. nov 2013

@hameeda, ah, vdaka. Nie, nepotrebujem, len ma to zaujimalo, lebo mi pripadalo zvlastne, na co si niekto nechava obcianstvo krajiny, ktora ma zakony takehoto kalibru a dotycny v nej nezije... 😎

kate001
7. dec 2013

@luciarobi
dakujem pekne 🙂

bambulal1
22. dec 2013

Ahojky holky,
prosím o radu.Sme čertvou maminkou 3týd.syna Sebiho sem slovenka žijíci a pracujíci v ČR už 8let.Trvalý pobyt mám stále na slovensku.Můj partner je čech.Vím,že naše díte má nárok na obe občianstva ale chci vedet jaké všetky papíry si mám sebou pak na ambasádu vzít sebou.Nerada bych tam jela a pak my oznámia,že my chybí x papíru.Ješte jedna otázka jak je to z porodným? Mám na SR nárok?Nekde sem se dočetla,že jo ale zas na úrade mio bolo zóznámené,že dane platím v ČR tak proč chci neco po slovensku ale v rámci EU je to snad jedno ne?
Dekuji za rady 🙂